Hakkımızda1

Hayatın Anlamı İkigai Nedir ?

Her birimizin bir yaşam amacı (ikigai) olduğunu söyleyerek başlamam bir tesadüf değil. Paulo Coelho, ünlü Simyacısında buna “kişisel efsane” (personal legend) demiş. Adı ne olursa olsun, hepimizin büyük, karmaşık, sihirli bir kurgunun içinde yaşadığı konusunda onunla hemfikirim.

Uçsuz bucaksız bir serüvendir hayat. Herkes içine faklı anlamlar sığdırmıştır, herkes için anlamı farklıdır. Önemli olan, bizim hayatı nasıl anlamlandırdığımızdır. Herkesin dünyaya bir geliş amacı vardır. Kimi için çok zengin olmak, kimi için iyi bir statüye sahip olmak, mutlu bir yuva kurmak, insanlara yardım ederek yaşamak, yeni şeyler üretmek ve daha fazlasıdır. Hayat bir anlam arayışıdır çünkü. Yaşayabilmemiz için onu anlamlandıracak, yaşanılır kılacak nedenlere ihtiyacı var hepimizin.

Hayatımızın anlamını biz yaratmayız, onu keşfederiz.”der Sartre. Bence çok haklı. Çünkü doğduğumuzda nefes almaya, neden doğduğumuzu anladığımızdaysa yaşamaya başlarız. “Bir şey için yaşamıyorsan, hiçbir şey için ölürsün” sözünü severim. Hiçbirimiz ölmek istemiyoruz ama nedense pek azımız neden doğduğumuzu keşfedecek cesareti gösterebiliyoruz. Hayat bir anlam arayışıdır. Yaşayabilmemiz için onu anlamlandıracak, yaşanılır kılacak nednelere hepimizin ihtiyacı var. Tamda burda bir kelimeden bahsedeceğim sizlere.

İkigai Nedir?

Japoncada hayatın anlamına karşılık gelen bir kelime. Anlamına bakacak olursak da; sabah uyandığımızda bizi yataktan çıkaran sebeptir. Varoluş sebebimizdir. Peki senin İkigai’n nedir bu hayatta? Yoksa bir nedenin yok mu yaşamak için? Bir bebeğin ağlamasının, bir çiçeğin açmasının, yağmurun yağmasının, bir tırtılın kelebeğe dönüşmesinin bile nedeni varken bu hayatta senin nedenin nedir? Kelebeğe dönüştüğünde hayatının daha da kısa olacağını bile bile dönüşen tırtıl, tıpkı biz insanlar gibi aslında. Bizlerde bir gün öleceğimizi bilerek yaşamıyor muyuz? Tek farkımız bu sürenin ne kadar olduğunu bilmiyor olmamız.

İkigai

Hayatı anlamladırma arayışımızda geçmişten günümüze birçok yöntem denemiş atalarımız. Ben bugün en sevdiğimden bahsedecek ve bir İkigai Tablosu oluşturmanı önereceğim sana. Kendi İkigaini  bulabilmen için. Kendi dünyanı tüm sonsuzluğu ile görebilmen için. Dört aşamadan oluşacak olan bir tablo bu. Her aşama için kendine sorman gereken dört soru olacak. Umarım kendi İkigani bulurken sende benim kadar zorlanmazsın. Sahi hayat kolay mı ki anlamını bulmak kolay olsun. Konumuzdan çok da sapmadan, hazırsan başlayalım.

  •  İlk soru: Bu hayatta neyi yapmayı seviyorum? Neyi yaparken zamanın nasıl geçtiğini unuturum?
  • İkinci aşamadaki soru: Dünyanın neye ihtiyacı var, bu dünyada neyi değiştirmek isterdin?
  • Üçüncü aşama için: Uzman olduğum ya da yetenekli olduğumu düşündüğüm alanlar neler?
  • Son aşama için ise: Ne yaparsam para kazanabilirim?

Sorularını kendine dürüstçe sorman gerekiyor. Acele etmeden, soruları dikkatlice düşünerek ve gerçek anlamda şeffaf bir şekilde cevaplamaya çalış lütfen, burası çok önemli. Ve unutma; bu sorular tek seferlik bir uygulama değil, soruları her daim kendine yöneltmekten asla vazgeçme, çekinme.

Sorulara vereceğin cevapların ortak noktası ise sana İKİGAİ’ni, şu anda KİM olduğunu ve amacına ulaşmak için KİM olman gerektiğini bulmanı sağlayacak.  Bugünkü SEN ile gelecekteki SEN zaten birbirine benzemeyecek. Neye dönüşeceğine sen karar vermelisin. Bu cesur soruların yanıtlarını dürüstçe verebildiysen güzel arkadaşım, o zaman yolun açık olsun! Karanlıkta bir ateş böceği gibi parlayacaksın.

Sitemizde yer alan diğer yazılarımıza da ulaşmak için aşağıdaki bağlantılara hemen tıkla, oku ve paylaş!

Referans:

https://tr.wikipedia.org/

Kardemir Fabrika Nasıl Kuruldu?

Artırılmış Gerçeklik Gözlüğü -APPLE

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu