Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Kitap Önerisi

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları. Bu yazımızda, ihtiyaç duyduğunuz anlarda sizlere kılavuzluk edecek ve hayatınızı kolaylaştıracak 5 kitap önerisi ile sizlerleyiz.

1. Hayatı Yeniden Keşfedin

kitap önerisi
Hayatı Yeniden Keşfedin!

Psikonet Yayınlarının Bilişsel ve Davranışçı Terapiler Serisi’nin 5. kitabı olan “Hayatı Yeniden Keşfedin” kitabı, Jeffrey E. Young ve Janet S. Klosko yazarlığında okuyucuya sunulmuştur. Kitapta bilişsel terapi ilkeleri ve tekniklerinden yararlanılarak kişilik bozukluklarına pratik çözüm getirmesi amaçlanmıştır.

Kişilik sorunları yaşamda uzun vadeli sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Bu sebeple sadece depresyon, yeme bozukluğu, kaygı, panik atak gibi semptom kümelerinde değil, altta yatan şemalara ve kontrol edici inançlara değinilmiştir. Şemalar kitabın ana başlıklarını oluşturuyor da diyebiliriz. Bu başlıklar en yaygın görülen 11 şema ile ele alınmıştır.

Şema, çocukluktan gelir ve kendilik anlayışımızın merkezinde yer alırlar.

Neden başıma hep aynı şeyler geliyor, neden aynı sorunlarla uğraşmak zorunda kalıyorum? Bu tür soruları sıklıkla kendinize soruyorsanız çocuklukta öğrendiğiniz kalıpları tekrar ediyorsunuz anlamına geliyor. Durum böyle olunca Dr. Gülseren Budayıcıoğlu’nun bahsettiği kader motiflerini hayatınızın çoğu yerinde yaşamış oluyorsunuz. Bu kitaptaki şema terapi yöntemiyle bu sorunların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

2. Beni Sessiz de Sevebilir Misin?

kitap önerisi
Beni Sessiz de Sevebilir misin?- Kemal Sayar

Psikiyatrist Prof. Dr. M. Kemal Sayar’ın bizi içsel dünyamızın güzelliklerine götüren kitabıdır. Elinizde çayınız, kahveniz veyahut ne içiyorsanız, her yudumlayışınızda sizi tebessüme teşvik eden, altını çizmekten yorulmayacağınız birçok özlü söze yer verilmiş bir kitap.

Bir şiirle giriş yapılan kitapta, hayatın birçok değerlerinden; tevazudan, güzellikten, saygıdan, affetmekten ve daha fazlasından bahsedilmektedir. Görsel içeriklere de sıklıkla yer verilirken her başlıkta kendinize ait bir şeyler bulabileceksiniz.

Bu kitap önerisi ile kendimizle baş başa kaldığımızda güzelliklerimizi keşfetmeyi, kendimizi affedemediğimiz noktalarda affedici olmayı, sade bir hayatın getirilerini, kanaatin ruhu derinleştirdiğini, kaybetmenin bazen hayatı aydınlattığını daha iyi görüyor ve öğreniyoruz.

3. Terapi Odası Konuları

Terapi Odası Konuları- Tülay Kök

Psikolog Tülay Kök’ün kendi danışanların da gördüğü sıklıkla sorulan soruları ve ihtiyaçları açıklayıcı başlıklar altında anlattığı kitabıdır. Bazı başlıkların altında açıklayıcı örnekler vererek bizi konunun içine çekiyor ve daha önce bakmadığımız noktaları görünür hale getiriyor.

Kişisel konular, Evlilik, Aşk ve İlişkiler, Çocuklar, Kadın olmak üzere dört bölümden oluşan kitap, her bölümün altındaki başlıklar sayesinde neye ihtiyacınız varsa o sayfayı açıp cevabını alabildiğiniz bir kılavuza dönüşüyor.

İnsanlar kendilerine acı veren ve bir türlü çözülemeyen sorunları olduğunda son çare olarak terapiste giderler. Terapi odası bir anlamda son duraktır.

Kişisel hayatımız duygularımız, düşüncelerimiz ve davranışlarımız dengede olduğu zaman kaliteli hale geldiği için Terapi Odası Konuları bu dengeyi kurmayı sağlarken başucu kitabı olma niteliğinde.

4. Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten

popüler
Erkekler Mars’tan Kadınlar Venüs’ten- John Gray

John Gray’in kaleme aldığı bu kitap, kadın-erkek ilişkilerinin anlaşılmaz noktalarını ilgi çekici başlıklarla okuyucuları ile buluşturmuştur. İletişim gücümüzü geliştirmek ve ilişkilerimizde iki tarafın da istediklerini anlamak bazında pratik bir yol gösterici.

John Gray, kişilerin Aşk Mektupları tekniğiyle duygularını daha kolay ve dürüstçe açıklayabileceklerini öne sürüyor.

13 bölümden oluşan kitapta her bölüm için açıklayıcı başlıklar oluşturulmuş ve kalıcı ilişkiler kurmanın yolları anlatılmıştır. Kadın ve erkeklerin farklılıkları ve bakış açıları üzerinde durulmuş, düşünce ve duygu durumları iki açıdan da ele alınmıştır. Aşk mektubu tekniğiyle duyguları paylaşmak adına iletişim kurma yolundan bahsedilmiştir.

5. Psikolojik İlk Yardım

Psikolojik İlk Yardım- Tülay Kök

Sosyal bir varlık olan insan, kendi gelişiminin dışında sosyal çevresine de katkıda bulunmak istediğinde karşısına çıkan güçlüklere karşı Psikolojik İlk Yardım kitabıyla daha kolay yaklaşımlarda bulunabilme imkanına kavuşuyor. Yazarlığını Psikolog Tülay Kök’ün yaptığı bu eser, kitabın kapağındaki gibi “Acıya, Üzüntüye ve Kaygıya Omuz verme Kılavuzu”.

Kişisel gelişimimiz dışında yakın çevremiz ya da acısını bizimle paylaşan insanlara nasıl yaklaşmamız gerektiğini bize kolay ifadelerle öğretiyor. Sıkışmışlığın içinde kaybolan kişilere ferahlık sağlamada üstlendiğimiz roller ne derece doğru, hangi adımları yanlış yapıyoruz ve söylenmemesi gereken sözleri basit tanımlamalarla daha iyi anlamamızı sağlıyor.

Tıp fakültesine gitmeden ilk yardım bilgisi öğrenebileceğiniz gibi, psikoloji okumadan da birinin kalp acısını dindirebilirsiniz.

Hastalık, ölüm, öfke, korku gibi anlarda insanlara yardım ederken nelere dikkat edilmesi gerektiğini açıklayıcı başlıklarla anlatan kitap, ayrıca “Kendi Kendine İlk Yardım” başlığı ile kendimize nasıl yardımcı olabileceğimizi de bize öğretmiş oluyor.

Hayatınızı Kolaylaştıracak 5 Kitap Önerisi için Youtube kanalımızdaki içeriğe aşağıdan ulaşabilirsiniz.

Bonus Kitap Önerisi

Elbette ki hayatı kolaylaştıracak ve yön gösterecek oldukça fazla kitap var. Sizlere öneri olarak sunduğum kitaplar, psikoloji ve kişisel gelişim dalındaydı. Kılavuz niteliğindeki kitaplar illaki kişisel gelişim ve psikoloji alanında olmak zorunda değil şüphesiz. Otobiyografik ve biyografik eserler yaşanmışlıklardan ders çıkarmamızı sağlarken roman ve hikayeler de bizi götürdükleri dünyadan bambaşka bir insan olarak dönmemizi sağlayabiliyor.

Aforizma Kitap Önerisi

Sosyal medyada okumaktan keyif aldığımız, kimi zaman anonim kimi zamansa büyük düşünürlerin sözlerine sıklıkla denk geliyoruz. Popüler kültürde yeni çıkan kitapların birçoğunda da süslü ifade ve sözlere yer veriliyor. Bu durum bazı yazar kimliği olmayanların da ilgi odağına girmiş ki “Sen pizza değilsin, herkesi mutlu edemezsin.” gibi gündem haline gelebilmekte.

Aynanın öteki yüzüne baktığımızda ise motivasyon arttırıcı sözlere denk gelebilmek yüzümüzde bir gülümsemeye, felsefi fikirler düşünmeye vesile olabiliyor.

Eğer sevdiğiniz yazarların okuduğunuz veyahut okumadığınız kitaplarındaki ilgi çekici sözlere denk gelebilmek istiyorsanız yazarın aforizmalar kitabını araştırabilir ve okuyabilirsiniz. Bazen denk gelinen sözler bilinirliğiyle geçmişe, bilinmezliğiyle meraka sevk edebiliyor.

Bonus Kitap Önerisi – Yalnızlık Ömür Boyu

VIRGINIA WOOLF- Yalnızlık Ömür Boyu

İngiliz yazar Virginia Woolf’un eserlerinden sözler içeren bu kitap ile istediğiniz sayfa ve satırı seçerek birçok eserinin herhangi bir anının kapısını aralayabilirsiniz. Yaşam-ölüm, insan-doğa gibi farklı konuların farklı anlarına tanık olma imkanı sağlayabilirsiniz.

Eğer hobileriniz arasında yazmak varsa seçtiğiniz aforizmadan hikâyeyi ya da düşünceyi devam ettirip farklı sonlar kurgulayabilirsiniz.

Umarım sizler için faydalı öneriler ve keyifli bir okuma sunmuşumdur. Diğer yazılarda görüşmek dileğiyle, esen kalın.

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Kişisel Gelişim Kitap Önerisi

Mutlaka Okumanız Gereken Kitap Önerileri

Sana Gül Bahçesi Vadetmedim- Şizofreni

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Üniversite Yazılım Bölümleri

Emperyalizm Nedir?