Hakkımızda1

Hitabet Sanatı Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları; biliyoruz ki kendini konuşarak ifade edebilen bizler için, düşündüklerimizi etkili bir şekilde aktarabilmek önemli bir husustur. Hepimiz özellikle de bir topluluk önünde kendimizi ifade etmemiz gerektiğinde güzel ve akıcı bir konuşma yapmak isteriz. Bunun yolu ise hitabet sanatına dayanmaktadır. Ülkemizde çok fazla önemsenmese de aslında büyük bir teknik olan ve çeşitli derslerle desteklenerek öğrenilen hitabetten bahsedeceğiz. Etkili konuşma sanatı olarak bilenen bu sanata uygun bir şekilde hareket etmek için dikkat etmemiz gereken birçok etmen vardır. Etkili bir konuşma gerçekleştirebilmek için konuşma sırasında yapılması gerekenler aşağıdaki gibi sıralanabilir:

  1. Konuşmanızı ilgi çekici ve zekice kurgulayın aynı zamanda öğretici içeriklerde ekleyin.
  2. Konuşma sırasında kullanılan teknik ekipman önceden denenmelidir.
  3. Konuşmanıza uygun bir şekilde giyinmeye özen gösterin.
  4. Konuşma öncesinde hazırlanan sunum ya da metinler dekor içerikli kullanılmalı ve kesinlikle birebir okunmamalıdır.
  5. Konuşma sırasında sorulan sorular sonda cevaplanmalı ya da konuşma bittikten sonra kabul edilmek üzere ertelenmeli.
  6. Konuşmada hikayelere ve örneklere yer verin, fakat örnekler verirken konudan kopmamaya özen gösterin.
  7. Beden dili etkili bir şekilde kullanılmalıdır. Eller birbirine yakın ve karşıyı gösterecek şekilde olmalıdır.
  8. Konuşma sırasında önemli olan bir diğer hususta zaman yönetimidir. Özellikle toplantı ve seminerlerde 10-15 dakikanın üzerine çıkmak dinleyici kayıplarına yol açabilir.
  9. Konuşma boyunca tek bir noktaya odaklanmak yerine seyirciler üzerinde göz gezdirmelisiniz. Göz temasları kurabilirsiniz.
  10. Konuşmayı çarpıcı bir vuruşla bitirmekte önemlidir.
Hitabet

Konuşma sırasında yapılması gereken bu adımların yanı sıra etkili konuşmak aynı zamanda bir birikim işidir. Bende bu yolculukta size fayda sağlayacağına inandığım birkaç öneride bulunmak istiyorum.

Kitap Okumayı Alışkanlık Haline Getirin.

Hitabet
Hitabet Nedir?

Hitabet şeklinizi geliştirmek adına kelime dağarcığınıza da yatırımlarda bulunmalısınız. Bunun için en etkili yöntem ise tabi ki düzenli bir kitap okuma alışkanlığından geçer. Bu konuda kendinize yatırımlar yapabilirsiniz. Telaffuz ve vurgu konusunda eksikleriniz olduğuna inanıyorsanız bu okumaları zaman zaman sesli yapmayı deneyin. Son olarak sitemizde tavsiye edilen kitaplara da buradan göz atabilirsiniz.

Diksiyon Konusunda Kendinizi Geliştirin.

Hitabet

 Diksiyon, tümcelerin dil bilgisi kurallarına uyarak doğru bir şekilde telaffuz edilmesi ve kelimelerdeki ses uyumuna dikkat ederek doğru ahenkle konuşmaktır. Etkili bir konuşma yapmak adına bu konuda da kendinizi geliştirmeniz önemlidir. Sesli okumalar, dudak egzersizleri ve nefes kontrolü gibi çalışmalar ile ilerleme sağlayabilirsiniz. Bu konuda verilen eğitimlere katılmakta fayda sağlayacaktır. Diksiyon üzerine Global enstitü tarafından verilen ücretsiz online eğitimini de sizlerle paylaşmak istiyorum. Buradan göz atabilirsiniz.

Sosyal Cesaretinizi Arttırın.

  Bir topluluk önünde konuşmadan önce diğer insanlar tarafından eleştirilme, küçük düşme ya da yetersiz hissetme gibi kaygılarınız oluşabilir. İlk olarak bunların hepsi o aşamada bir kurgu, sizlerin zihinlerinde oluşan felaket senaryolarının gerçek olmadıklarını kabul ederek başlayabilirsiniz. Daha sonra ilgili konudaki bilgi birikiminizi arttırabilir ve konuşmanızın pratiğini yapabilirsiniz. Unutmamanız gerekir ki herhangi bir konuşma adına büyük olasılıkla seçildiğiniz için oradasınızdır. Karşınızdaki kişilerde sizi yargılamak için değil bu bilgilerden yararlanmak üzere dinlerler. Hatalarınıza karşı toleranslı olun.

Bugün sizlere ”Hitabet sanatı nedir ve nasıl geliştirilir?” bu konudan bahsettim. Umarım faydalı bir içerik olmuştur. Güncel yazılarımızı buradan takip edebilir, okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu