Hakkımızda1

Hitabet Teknikleri Nelerdir?

Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bu yazımızda etkili hitap etme teknikleri nelerdir, nasıl konuşmalarımız ile insanların akıllarında kalabiliriz onlara değineceğiz. Çoğu insan hitabette iyi olmak, karşısındaki insanlarda güzel bir imaj yaratmak ister. Tüm bunlar bizi doğrudan hitabet kavramına götürüyor. Hitabet bir düşünceyi kendisini dinleyenlere ustaca güzel, akıcı ve etkileyici bir biçimde ifade etmektir. Bir nevi bir sanattır. Dilerseniz nasıl en iyi şekilde hitap edilir? Hitabet sanatı nedir ve nasıl geliştirilir bunları detaylıca inceleyelim.

En Etkili Hitabet Teknikleri

Hitabet Öncesinde Yapılacaklar

Hitap etme tekniklerine başlamadan önce konuşmacı olarak sizin kendinizi nasıl hazırlayacağınız elbette çok önemlidir. Küçük bir hafıza yolculuğuna çıkıp daha önce katıldığınız sunum, konferans vb. gibi etkinliklerde sizi en çok hangi konuşmacı etkilemişti? O kişi konuşması sırasında en çok nelere dikkat edip, neleri yapmaktan kaçınmıştı? Beden dili ve ses tonunu nasıl kullanmıştı? Bu gibi mühim noktaları hatırlamak size avantaj sağlayabilir. Daha sonra yapılacak adımların başında sizi dinleyecek insanları iyi analiz etmek ve ona göre sunumumuzu hazırlamak gerektiği geliyor. Anlatacağınız konu hakkında bilgi sahibi olmak, araştırma yapmak sunumun ilk aşamasıdır. Romalı devlet adamı ve Hatip Marcus Porcius Cato’nun dediği gibi: “Sen konuya hakim ol sözcükler peşi sıra gelir”. Hitabetimizi gerçekleştirmeden bol bol pratik yapmalıyız, o konunun defalarca üzerinden geçmeliyiz. Çünkü tüm bunlar bizi daha da rahatlatır ve bize güven kazandırır.

Hitabet Sırasında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Artık dinleyicilerin karşısına çıkma zamanı geldiğinde ise yapılacak ilk şey bence heyecanı kontrol etmektir. Titremek, kelimeleri bir araya getirmeye zorlanmak daha konuşmaya başlamadan karşımızdaki kitlede güçlü bir izlenim yaratmayacaktır. Konuşmamız süresince açık, anlaşılır ve akıcı bir dil kullanmak gerekir. Cümleleri gereğinden fazla uzatmamalıyız çünkü cümlenin başı ile sonu arasında kopukluk yaşanmasına yol açar. Anlatacağınız konudan çok fazla sapmamak kitlenin dikkatinin dağılmasını önlemek açısından iyi olacaktır. Zaten bir yetişkinin dikkati dağılmadan bir konuyu ortalama dinleyebilme süresi 17-18 dakikadır. Size verilen süreyi çok iyi değerlendirip aktarmak istediklerinizi tümüyle aktarabilmelisiniz.

Ayrıca beden dilini iyi kullanmak hitabet sanatına çok önemli bir yer tutuyor. Dinleyicileri en az sözler kadar beden ile anlatılanlar da etkiler. El kol hareketlerini çokça yapmak ya da duruşumuza önem vermemek etkili bir imaj oluşturmaz. Olabildiğince dik durmak her zaman bir artıdır. Ses tonumuzu zaman zaman yükseltip alçaltmak vurgular yapmak kitlenin heyecanını diri tutmayı sağlar. Sabit bir ses tonuyla dakikalar boyunca konuşmak dinleyicilerin merakının azalmasına neden olabilir. Hitabet süresince göz teması kurmak dinleyicilerin başka şeylerle ilgilenmesinin ve uyku haline geçmelerinin önüne geçecektir. Bu tavsiyeyi atlamayın derim etkili bir hitabet için. Mesela üniversitelerdeki derslerde hocalarımızın sadece slaytlarına odaklanıp oradan sunumlarını okumaları zaman zaman uykumuzun gelmesine, telefonlarımızla ilgilenmemize neden olmuştur.

Diğer bir önemli husus da hitabetiniz boyunca kendinizle çelişmemeli, anlattıklarınızı mantık çerçevesine oturtmalısınız. İnsanlara umutsuzluk, karamsarlık,negatiflik aşılamamalısınız. Pozitif etki oluşturmak sizi her zaman öne taşır. Dünyada en çok izlenen Tedx konuşmalarına bakacak olursak çoğunun temelinde başarı, motivasyon, mutluluk, ilham vb. olduğunu göreceksiniz.

Konuşmanız sırasına günlük, gerçekçi ve çarpıcı örnekler verirseniz insanların akıllarında daha çok kalırsınız. Kendimden örnek verecek olursam şu zamana dek sayısız sunum,seminer ve konferanslara katılmama rağmen beni etkileyen, hayatımda iz bırakan konuşmacı sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Boşuna dememişler : Ağzı olan konuşuyor, etkili konuşan hatırlanıyor diye.

Hitabetinizi Sonlandırırken

Anlatacaklarınızı bitirmeye yakın soru cevap yapmak her zaman iyi bir yöntemdir bu sayede onları da dahil etme fırsatınız olur. Dinleyiciler hem size ve kariyerinize dair sorular sorabilir, hem de konunuz hakkında anlayamadıkları yer olursa o bölümleri akıllarında netliğe kavuşturabilirler.

Sonuç olarak doğru anlatım tekniklerini kullanarak hitabette kendinizi geliştirip, size has bir tarz oluşturarak kitlelerde güçlü bir bırakabilirsiniz. Nitekim ifadenin kendine özgü oluşu bütün sanatların başı ve sonudur.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu