Hakkımızda1

İdol Alınacak Mühendisler

Gerçekten mühendis kime denir biliyor muyuz? Ya da idol olarak benimsediğimiz insanları doğru seçiyor muyuz? İdol Alınacak Mühendisler yazımda bu soruların cevaplarını bulacaksınız.

Mühendis, insanların ihtiyaçlarına yönelik çeşitli alanlarda uzmanlaşmış insanların mesleklerine verilen genel isimdir. Bilim insanlarının ürettiği teorik bilgiyi pratiğe dönüştürürler. Hayatı kolaylaştıran dünyayı daha yaşanılır hale getiren meslek gruplar tümleyenidir.

İdol almamız gereken insanları seçme yöntemlerimiz tabii ki öznel olsa da konu idol alınacak mühendisler ise biraz daha mantıklı ve genel yargılar kurabiliriz tabi seçim size kalmış bana göre ise bu kişilerde olması gereken özellikler doğru bir çalışma disiplini, azim, kararlılık, hayal gücü yaptığı işe karşı büyük bir tutku.

Bu yazıyı okuyan dostum hangi meslek grubunda ne işle uğraşırsan uğraş belli bir çalışma disiplininde hareket etmen gerektiğini sende biliyorsun. Çalışma disiplini, geleceği şekillendirme, bakış açısı ve büyük yenilik hareketlerinde bulunan çok başarılı birçok mühendis var. Bazılarının adlarına genel olarak hakimiz ; Nicola TESLA,Neil ARMSTRONG, Henry FORD, Tim COOK, Jeff BEZOS ve daha niceleri…

Bugünkü yazımızda hala yaşayan ama isimlerine çoğunluk tarafından çok hakim olunmayan, çalışmalarıyla geleceğe yön veren ve pozitif anlamda iyileştiren farklı alanlarda başarılı mühendislik çalışmalarına şekil veren 2 kişiyi sizlerle paylaşacağım.

Genetikte Öncü İsimlerden John Craig Venter

Çocukluğunda dersle pek ilgisi olmayan kendi otobiyografisinde kendine tembeldim diyen bir insanken Vietnam savaşı sonrası önce tıp sonra biyomedikal araştırmaya yöneldi. Genom araştırma enstitüsünü özellikle JCVE enstitüsünü kurarak genom biliminin ilerlemesi alanında çok fazla katkı sağladı. Bu arada JCVE enstitüsü kar amacı gütmeyen bir enstitü olup genlerin toplumlarda olan etkisi ve daha fazlasını araştırıp bilim dünyasına aktaran bir kuruluştur. Time dergisinde 2007 ve 2008 de üst üste 2 kez dünyanın en etkili 100 kişisi arasına girdi.

2000 li senelerin başlarında çalıştığı şirketten ilerici ve hayalperestliği yüzünden kovuldu ama o yılmayıp kovulmasına neden olan genom projesi fikrini başarıyla tamamladı.

Peki neden John Craig Venter’i idol olarak görmeliyiz ?

Genelde bize başarı hikayesi olarak çocukluktan itibaren bilime fazla ilgisi olan insanlar örnek gösterilir. Ama John tutkusunu çok sonraki yıllarda bulmuş ve hiç gitmek istemediği savaşta fark etmiş. Yani kriz anını başarıyla fırsata çevirebilmiş. Ayrıca John çok emek verdiği bir şirketten emek verdiği bir proje yüzünden kovulmasına rağmen herkese haklı olduğunu kanıtlamış. Yukarıda bana göre idol almamız geren mühendislerin özelliklerini saydığımda hepsini John Craig Venter karşılıyor.

İkinci Olarak  Uzay Alanında Başarılı Görevleriyle Ellen Ochoa

1958’te Amerika da dünyaya gelen ellen tamamen erkeklerin egemen olduğu uzay görevlerine karşı büyük bir ilgiyle büyüdü. Çok başarılı bir öğrenci kariyeri olan Ellen Stanford Üniversitesi’nin verdiği bursu ailesine daha yakın olmak için geri çevirdi ama içindeki bilim aşkı yüksek lisans ve doktorasını Stanford’da yapmaya itti. O sıralarda Sally RİDE ilk Amerikalı kadın astronot olarak uzaya çıkınca ellen de Nasa’nın astronot programına başvurdu. Başvuru sonucunu beklerken araştırma görevlisi olarak karmaşık optik sistemleri geliştirdi ve bu alandaki 3 patentin ortak mucidi oldu. Nasa programına kabul alınca çok ciddi, titiz bir çalışma yürüttü ve uzayda başarılı programlar gerçekleştirdi. Uzay başarılarından sonra Nasa’da kalmaya devam etti ve Johnson Uzay Merkezinin ilk kadın Latin yöneticisi oldu. Hayatı boyunca bilime ve eğitime olan tutkusu her geçen gün katlanarak arttı ‘’İyi bir eğitimin sizi dünyanın her yerine ve ötesine götürebileceğine inanıyorum.’’ sözüyle ikonikleşti.

Peki neden ELLEN OCHOA’yı idol olarak görmeliyiz ?

Hayat hikayesine baktığımızda aşırı sınıfçı Amerikan sisteminde dünyaya gelmesine rağmen o yılmadan annesinin ona aşıladığı eğitim bilinciyle hep daha ileriye gitti. Farklı bir ırk sınıfından gelse de tek hedefi en iyi eğitime sahip olup hayallerini gerçekleştirmek olduğu için sadece sistemli bir şekilde çalıştı Ellen. Tutkun olduğu işte sonuna kadar çalışan ve hayal eden bir insanın ne noktalara geleceğinin en büyük kanıtlarından birisi Ellen OCHOA’dır.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Bilinmesi Gereken 25 Genel Kültür Bilgisi!

Öğrenilmiş Çaresizlik Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu