Öneriler

İlginç Kişisel Gelişim Önerileri

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları. Bugünkü konumuzda, kendini keşfetmek ve çevresindeki diğer insanlarla daha sağlıklı iletişim kurmak isteyen herkes için oldukça önemli öneriler var. Size diğer web sitelerinde veya kişisel gelişim kitaplarında okuyabileceğiniz alışılagelmiş bilgi ve önerilerdense, kendim yaşayarak deneyimlediğim ve uygulamaya çalıştığım ilginç kişisel gelişim önerileri hakkında bilgiler vereceğim. Gelin hep birlikte inceleyelim!

1- İNATLAŞMA!

ilginç kişisel gelişim önerileri

     Pandemiden dolayı online eğitimden geçtiğimiz bu süreç içerisinde çoğumuz evlerimizde kendimizi geliştirmek adına birtakım işlerle meşgul olsak da eskiye nazaran ‘rutin’ diye adlandırılan hayat alışkanlıklarımıza geri dönemiyoruz. Ve birdenbire yaşam tarzını değiştirmek çoğu insanın psikolojisini olumsuz yönde etkiliyor. Biz ise çoğunlukla inanmak istediğimiz şeylere inandığımız için, bu olumsuzluklara aynı bir deve kuşu misali kafamızı gömüyoruz. Belki o anda fark etmiyoruz ama mutsuz olmak için çabaladığımız günler oluyor. Bu durumda en sağlıklısı defalarca denediğimiz halde olmuyorsa bırakmaktır. Mutsuzlukta veya başarısızlıkta ısrar etmek, inatlaşmak sadece bizi bitkin düşürür. Her zaman en iyi, en mutlu, en yetenekli insan olmak için inatlaşmak ancak bize insan olduğumuzu unutturur. İnsan olmak bize hata yapabilme şansı verir çünkü beşer şaşar. Dolayısıyla hatalarımız konusunda inat etmektense kişisel gelişimimiz için yapacağımız etkinliklerin sürekliliği konusunda inatçı olmalıyız.

2- KENDİNE ACIMA!

İLGİNÇ KİŞİSEL GELİŞİM ÖNERİLERİ

    Daha önce de bahsettiğim gibi beynimiz biz ona ne dersek ona inanıyor. Tıpkı Plesebo etkisinde olduğu gibi sizi iyi hissettireceğine emin olduğuna inandığınız her şey bedeninize ve zihninize güzel bir enerji bırakır. Enerjinizi yüksek tutamayabilirsiniz, birçok şeyden çoğu insanın etkilendiğinden daha çabuk ve daha çok etkileniyor da olabilirsiniz. Anlayabiliyorum. Ama kendinize acımayın. Elbette deli gibi çalışın ve asla dinlenmeyin demiyorum. Beni şu ana kadar anladığınızı düşünüyorum.

     Kendinize olan inancınızı negatif yönde sarf etmeyin. Bu cümlelerin yerine “Eğer bunu yapmayı başarırsam bu bana zaman kazandırır, kendime daha çok vakit kazandırmış ve böylelikle dinlenmek için daha çok vakit edinmiş olurum.”, “Bugün planladığım şeylerin hepsini yaparsam, bu ilerdeki çalışmalarımı yaparken benim için motivasyon kaynağı olabilir.” gibi cümleleri kurmaya özen gösterin. Kendinize yapamayacağınız konular hakkında acımak yerine, beyninizi vücudunuzun ve psikolojinizin sağlıklı bir şekilde bu koşullarda çalışmaya el verdiği takdirde,eğer gerçekten inanırsanız her şeyi başarabileceğiniz konusunda ikna edin.

3- GERİ BİLDİRİM AL!

ilginç kişisel gelişim önerileri

  Bazen çok iyi bildiğimiz bir şey veya konu hakkında bile o anda göremediğimiz ufak detaylar olabiliyor. Çünkü objektif yaklaşamıyoruz ve bazı ayrıntıların farkına varabilmek için dışardan bir çift göze ihtiyaç duyuyoruz. Ne de olsa bir insan, bir fikir! O nedenle eğer mükemmel olduğunu düşündüğünüz bir işle meşgulseniz mutlaka fikrine ve yaklaşımına saygı duyduğunuz birinden fikir almanızı diğer bir deyişle konu hakkında mutlaka ‘geri bildirim’ almanızı öneririm. Ki bu durumda sorun tam da görüşünüzde başlıyor. Sonuç olarak beğen(il)menin göreceli olduğunu unutmamalıyız. Ayrıca geri bildirimlerin gerçekçi yaklaşıldığı takdirde ciddi derecede yol gösterici olduğuna da parantez açmak istiyorum. Objektif fikirler, yaptığımız işin hitap ettiği kitleyi de artırır. Böylece birçok insanın da desteğini kazanmış olursunuz.

        “Kişisel” gelişmeye niyeti olan her birey için yararlı olacağını umarak sözlerimi burada bitirmek istiyorum. Eğer ilginç kişisel gelişim önerileri yazımın faydalı olduğunu düşünüyorsanız ve beğendiyseniz, lütfen bu postu sevdiklerinizle de paylaşmayı unutmayın. Bir daha satırlarda birlikte kayboluncaya dek sağlıcakla ve mutlu kalın 🙂

Kişisel Gelişim Tavsiyeleri 18 Madde

Kişisel Gelişim İçin 5 Tavsiye!

Nadir Görülen 7 Psikolojik Hastalık

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu