Hakkımızda1

İnatçı İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim okuru, Kişisel gelişim serimizde bu hafta “İnatçı insanlarla başa çıkma yöntemleri nelerdir, İnatçı insanların özellikleri nelerdir, her inatlaşma aynı sayılmalı mıdır, İnatçı insanlara nasıl davranmalıyız?” konularını ele alacağız.
Haydi Sevgili okurum birlikte İnatçı insanlar ile ilgili sorularımıza cevap bulalım.

İlişkilerimiz arasında karşımıza çıkan sorunlardan birisi de inatlaşmadır. İnatçılık gösteren kişi ısrarcı bir şekilde dediğinin kendi istediği gibi yapılmasını isteyen ve karşı taraf için ne ifade ettiğine dikkat etmezler hatta bazı insanlar haksız olduklarını görseler dahi bunu karşılarındaki kişiye gösteremezler. Utançları ve gururları nedeniyle iddia ettiği durumdan vazgeçemezler.

Çocukluk ve Ergenlik Döneminde İnatlaşma


Psikolojik gelişim dikkate alındığında inatlaşmanın her insanda özerklik kazanma (3-6 yaşları) ve ergenlik döneminde doğal olarak ortaya çıktığı gözlenmektedir. 3-6 yaş arası çocukta görülen inatlaşma normaldir. Çocuk ben duygusunun gelişiminden kaynaklanan inatçılık gösterir. Çocuk her şeyi kendi yapmak ister ve yaptığını kabul ettirmek isteyecektir. Kendince hep o haklıdır. Bunun için inatlaşarak direnme gösterir aileye.

Gelişimsel inatlaşma dönemlerinde çocuklar bazen neyi istediğini bile bilmeden inatlaşabilir. Ergenlik döneminde karşılaşılan inatlaşma ise psikolojik gelişimde kaçınılmaz bir durumdur ve yaşanması gerekir. Bu dönemlerde yaşanan üstesinden gelinemeyen inatlaşma daimi bir özellik haline gelebilmektedir.

İnatçı Çocuklarla Başa Çıkma Yöntemleri

 • Dinleyin, ama tartışmayın: Çocuğunuz inatlaşmaya başladığı zaman ve sinirliyken onunla tartışmayın onun sakinleşmesini bekleyin ve onu dinleyin.
 • Seçenekler sunun: Çocuklar her zaman kendilerine ne yapmaları gerektiğinin söylenmelerinden hoşlanmazlar. Bu yüzden inatlaştığı konularda seçenekler sunarak fikirlerine değer verildiğini hisseder ve kendi seçimini yaparak bağımsızlık duygusu yaşarlar.
 • Tutarlı ve Net sınırlar çizin: Çocuğunuz için tutarlı, kısa ve net kurallar koyun. Koyduğunuz kuralların gerçekten gerekli olduğunu çocuğunuza açıklamalısınız.
 • Zorlamayın, anlaşmaya çalışın: Çocuğunuza bir şeyleri zorla yaptırmak yerine onun neden direndiğini anlamaya çalışın. Çocuğunuzu ne kadar iyi tanırsanız onun inat krizleriyle o kadar iyi baş edebilirsiniz.
 • Olumlu yaklaşın: Çocuğunuza yaklaşımınız onun size yaklaşımını da etkileyecektir ve bu durum inatlaşmanın pekişerek kriz haline gelmesini engelleyecektir.

İnatçı İnsanların Özellikleri Nelerdir?

İnatçı insanların birçok özelliği vardır. Sabit fikirli olup kendi fikirlerine takılıp kalırlar. Israrcı tavırları ile hep kendi isteklerinin olmasını isterler. Yaptıklarını kendileri açısından bakıp değerlendirir başkalarının ne düşündüğü ile ilgilenmezler. İnatçı olduklarını kabul etmezler. Pes etmezler, gururludurlar. İnatçılıkları ile haklı olduklarını iddia ederler.

Her İnatlaşma Aynı Sayılmalı mıdır?

Her kişinin kendine özgü kişiliği olduğu için her inatlaşma aynı sayılmamalı. İnatlaşmayı ortaya çıkaran faktörlere dikkat edilmelidir. Çünkü bu faktörler kişiden kişiye farklılık gösterebilir. Kimi insanlar öfke ve üste çıkma duygularını böyle gösterebilirler, kimi insanlarda karşıdakinin dediğini onayladığında içinde yaşayacağı durumu kontrol edememekten korktuğu için, kimi insanlarda haklılıklarını ispatlamak için inatlaşma yoluna giderler. İnatlaşan kişi haklı olduğunu gösterme ispatı yoluna girer. İnsanın kendisini hangi davranışların inatlaşmaya götürdüğünü farkına varması çok önemlidir. Bu konuda kendinizi ne kadar iyi tanıyıp tanımadığınızı düşünün.

İnatçı İnsanlarla Başa Çıkma Yöntemleri

 • Ona inatlaştığınız konuda hak vermeye başladığınızı gösterin: Onunla inatlaşmadan, sinirlendirmeden, üstüne gitmeden sakin bir şekilde kendi fikrinizi empoze etmeye çalışın.
 • İnatçılık yapıyorsun ifadelerini kullanmayın: Bu durum ona inatçılık yaptığını kabul ettirmeye çalıştığınızı çağrıştıracak ve daha çok inatçılık yaparak direnme gösterecektir.
 • Samimi ve içten davranın: Sizin yumuşak ses tonu ve samimi tavrınız güven duygusu verecektir. Kendisini sizin yanınızda huzurlu ve güvende hissedecektir.
 • Değişimi sevdirmeye çalışın: İnatçı insanlar takıntılarından dolayı değişimden hoşlanmazlar. Hayatları ile ilgili küçük değişimleri kendisi ile inatlaşmadan yapmaya çalışın.
 • Onun inatlaşma tutumuna neyin sebep olduğunu çözmeye çalışın: Onu İnatçılığa iten faktörü bilmeniz neden yaptığını anlamanıza da kolaylık sağlar.
 • Onunla İnatlaşmayın: Sizin de İnatçı tavır takınmanız daha çok sinirlenmeye ve inatçılık yapmanıza sebep olur.
 • Onun İnadını kırmaya çalışmayın: Onun söylediklerinin yanlış, hatalı ve haksız olduğunu kabul ettirmeye çalışmamalısınız. Bu inadını kırmak yerine daha da güçlendirecektir.
 • Olumlu ve pozitif yaklaşın: Olumlu ve pozitif yaklaşımınız onun üzerinde sakinleştirici tutuma sebep olup inatlaşmanın vermiş olduğu agresifliği azaltır.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

 1. Beğendim. Okuyuculara yol gösterecek, problemlerin çözümüne katkı sunacak bir yazı. Kutlarım!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu