Hakkımızda1

İngilizce Geliştirmenin Yolları

Merhaba Değerli Gelişen Kariyerim okurları. Bugün sizlerle hepimizin en az bir kez üzerinde düşündüğü fakat ne yapacağını, yola nasıl devam edeceğini bilemediği bir konu olan ‘İngilizce nasıl gelişir’ sorusunu ele alacağız. Aslında hepimiz, İngilizce geliştirmenin yollarını bulmaya çalışmışızdır. İngilizce geliştirmenin yolları ile ilgili çoğu kişi aynı yöntemleri denerken hem başarısız olup hem de kendini geliştirmekten çok çabuk vazgeçmiştir.

Her yerde karşımıza çıkan İngilizce, herkesin bilmesi gereken bir dil haline geldi. Sadece bilmek de yeterli değil: mesleki açıdan büyük bir önem arz ettiği, aynı zamanda tüm dünyanın ortak noktada buluşmasını kolaylaştırdığı için, herkesin İngilizceyi ana dili gibi bilmesi zorunluluk haline geldi. Peki gerçekten de belli bir seviyeye gelebilmek ve kendimizi en iyi şekilde ifade edebilmek için İngilizce geliştirmenin yolları nelerdir?

İngilizcenizi Geliştirmek İçin 10 Yöntem

İngilizce geliştirmenin yollarına geldiğimizde; öncelikle İngilizce konusunda kendinizi her alanda geliştirmeniz gerekir. Bu alanlar nelerdir derseniz: ‘listening’, ‘speaking’, ‘reading’ ve ‘writing’ dediğimiz sırasıyla dinleme, konuşma, okuma ve yazma olmak üzere 4 beceridir. Gözünüz korkmasın size önereceğim bu 10 yöntem ile 4 beceriye de sahip olacaksınız!

İngilizce geliştirmenin yolları
4 Beceri

1- En Sık Kullanılan 500 Kelime

İngilizce geliştirmenin yollarında en başta yer alan; İngilizcede en sık kullanılan 500 kelimeyi öğrenerek işe başlamanız gerekir. Bu kelimeleri öğrenmek hem yazmada hem okumada hem de dinlemede ve konuşmada oldukça işinize yarayacaktır. Aslında bu 500 kelime, geliştirmemiz gereken 4 beceri için bir esastır diyebiliriz. Eğer bu 500 kelimeye hakimseniz bunu ‘en sık kullanılan 1000 kelime’ olarak da çoğaltabilirsiniz. Tabi sadece bu 500 kelimenin anlamlarını bilmek bizim için yeterli değil, aynı zamanda nasıl telaffuz edildiklerini de bilmemiz şart. İnternete ‘500 most common words in English Turkish’ yazarak İngilizcede en sık kullanılan 500 kelimenin hem İngilizcesine hem de Türkçesine ulaşabilirsiniz. Bu kelimelere hakim olduğunuzda cümle kurarken ve karşınızdakini dinlerken çok daha rahat olacaksınızdır.

2- Post-it

En sık kullanılan İngilizce kelimeleri ya da daha fazla kelimeyi öğrenmek için ne yapabilirim derseniz; öğrenmek istediğiniz kelimelerin post-itlerin bir yüzüne İngilizcesini diğer yüzüne Türkçesini yazarak kendinize çalışma kartları hazırlayabilirsiniz. Her gün belirli aralıklarla bu kartları rastgele çekerek, çektiğiniz kartı okuyup diğer yüzünü tahmin etmeye çalışarak bu kelimeleri çok rahat bir şekilde öğrenebilirsiniz. Ayrıca bu kelimeleri nasıl kullanabileceğiniz de sizin için çok önemli. Bu nedenle bu kelimelerle nasıl cümleler kurabileceğinizi bilmeniz için bu kelimelerin en yaygın nerelerde ve hangi kalıplarda kullanıldığını bilmeniz gerekir. Bunun için size önerim basitçe ulaştığımız Google çeviri yerine ‘Tureng‘ sözlüğünü kullanmanızdır. ‘Tureng’ ile kelimelerin hangi kategorilerde ve hangi kalıplarda kullanıldığını öğrenebilirsiniz.

3- Günlük Tutmak

Artık kelimeleri nerede ve nasıl kullanacağınıza hakimsiniz. Rahat bir şekilde cümle kurabilmek ve günlük dile hakim olabilmek için İngilizce günlük tutmaya başlayabilirsiniz. Her gün ne yaptığınızı basit bir biçimde yazarken hem ‘grammar’i hem de kelime gruplarını pekiştirmiş olursunuz. Bu sayede İngilizce, bir alışkanlığınız ve gününüz bir parçası haline gelmiş olur.

4- Şarkı/ Podcast Dinlemek

Tabi ki de sadece günlük tutmak İngilizce geliştirmek için yeterli değil. Günlük tutmak İngilizce geliştirmenin yollarında ‘writing’ kısmında yer alıyordu. ‘Listening’ açısından baktığımızda İngilizce şarkılar, dijital ses dosyası diyebileceğimiz podcastler ve İngilizce haberler dinleyerek sıkılmadan yeni kelimeler öğrenebilir ve kelimelerin doğru bir şekilde telaffuzunuzu işitmiş olursunuz. Burada sadece dinlemeye odaklandığınız için İngilizce kulağınız gelişecektir. Bu sayede de İngilizce bir cümle, duyduğunuzda ya da size İngilizce bir soru sorulduğunda çok daha rahat bir şekilde kurulan cümleyi anlayabileceksiniz.

5- Dizi/ Film İzlemek

İngilizceye kulağınızın aşina olması açısından devam ettiğimizde İngilizce dizi, film hatta videolar izlemek size birçok katkı sağlayacaktır. Sadece dinleme için değil aynı zamanda dizileri ve filmleri gözümüzle de takip ettiğimiz için sahnelerde geçen İngilizce cümlelerin kullanım biçimi, kullanılırken ki mimikler hafızamıza kazınacaktır. Bu da demek oluyor ki İngilizce geliştirme yollarında dizi/film izlemek bizim için verimli bir aktivite haline geliyor. Fakat tek bir şartla; izlediğiniz İngilizce dizileri ya da filmleri kesinlikle İngilizce alt yazıyla izlemeli ve sık kullanılan kelime/kelime gruplarını not almalısınız! Gerekirse dizinin/filmin hızını yavaşlatabilir, anlamadığınız ya da anlamakta güçlük çektiğiniz kısımları tekrar izleyebilirsiniz. Bu durum size can sıkıcı geliyorsa anlaşılır dilde İngilizce dizileri/filmleri izlemek sizin için daha makul bir durumdur. Anlaşılır dilde konuşulan bazı İngilizce filmlere buradan ulaşabilirsiniz.

6- Kitap Okumak

İngilizce geliştirmenin yollarında ‘reading’ yani okuma becerisine geldiğimizde İngilizce kitaplar, dergiler hatta haber yazılarını okuyarak okuma becerinizi geliştirebilirsiniz. Tabi ki bunu İngilizce seviyenize göre yapmalısınız, diğer türlüsü moralinizin bozulmasına neden olur çünkü herkes gibi okuduğunuzu anlamak isteyeceksinizdir. Bu yüzden seviyenize uygun tercihler yapmalısınız. Eğer şimdiye kadar İngilizce kitap okuma deneyiminiz olmadıysa çocuklar için olan hikayeleri, masalları okuyarak başlayabilirsiniz. Pekala İngilizce, Türkçeye benzemeyen yani yazıldığı gibi okunmayan bir dil dediğinizi duyar gibiyim. Bir kitabın veyahut derginin kelimelerini doğru telaffuz ettiğinizden nasıl emin olabilirsiniz? Bu soruya cevabım ‘sesli kitapları tercih ederek’ olacaktır. Hem sizin metni görüp okuyabildiğiniz hem de sesli bir şekilde okunarak yanlışlarınızı anlamanıza vesile olan ücretsiz uygulamalar var. Şu anda benim kullandığım ve memnun kaldığım 2 uygulamayı size tavsiye edebilirim;

7- Uygulamalar

Dinleme, konuşma, okuma ve yazma becerilerinin hepsine vakit ayırmanız gerekir. Bu dört beceri İngilizce için bir bütündür. Bu yüzden tüm bunlarla ilgili düzenli çalışmalar ve pratikler yapmalısınız. Pratik yapmak için çeşitli uygulamaları kullanabilirsiniz. Kullanacağınız uygulamalar İngilizce geliştirmenizde eğlenceli bir aktivite olarak yer alacaktır. Sizin için önerdiğimiz bazı İngilizce uygulamalara buradan ulaşabilirsiniz.

8- Turistler ile Sohbet

En önemlisi ve en zoru olan beceri speaking yani konuşma kısmına gelirsek; turistlerle konuşmak şu dönemde biraz zor gibi gözüküyor fakat imkansız değil. Normal şartlarda İngilizcenin geliştirilebilmesi için eğer mümkünse yurt dışına çıkılması çok önem taşır. Çünkü her konuda olduğu gibi kendimizi geliştirmek için sürekli o konuya maruz kalmamız ve en önemlisi o konuyla ilgili korkumuzu yenmemiz gerekir. Eğer yurt dışı mümkün değilse sokağa ya da pazara çıkıp bir şekilde turistler ile sohbet edebilirsiniz. Bunu pek tabii sosyal medyadan da yapabilirsiniz. Eğer bunu da olağan görmüyorsanız 9. maddemiz olan ‘arkadaşların ile İngilizce sohbet’ ile yapabilirsin.

9- Arkadaşlar ile Sohbet

Bu yöntem biraz riskli. Çünkü arkadaş ortamında bu durumu gerçekten ciddiye alan kişiler ile İngilizce sohbet ederek İngilizce geliştirilebilir. Bunu yaparken tıpkı turist gibi hiçbir şekilde Türkçe konuşulmamalı, ana dil unutulmalıdır. Ancak bu sayede İngilizce çok iyi bir şekilde geliştirilebilir. Sadece konuşma olarak değil birçok arkadaşınızla sadece İngilizce yazışmak/konuşmak için WhatsApp grubu oluşturulabilir. Ek olarak telefonunuzun dilini İngilizce yaparak da kendinizi İngilizceye maruz bırakabilirsiniz 🙂 Sohbet etmek için uygun fiyata özel ders almayı tercih edebilirsiniz.

10- Video Çekmek

Son olarak İngilizce geliştirme yollarından en etkili yöntemlerden bir diğeri de seçtiğiniz herhangi bir konuyla ilgili konuşurken kendi videonuzu çekmektir. Bir nevi sunum yaptığınızı düşünebilirsiniz. Videoyu çekerek konuşurken/ sunum yaparken yaptığınız hataları, kelimeleri nasıl telaffuz ettiğinizi ve İngilizce konuşurken mimiklerinizi nasıl kullandığınızı bizzat göreceksinizdir. Bu hataları düzelterek kusursuza yakın bir İngilizce konuşma elde edebilirsiniz.

“Every accomplishment starts with the decision to try.”

“Her başarı denemeye karar vermekle başlar.”

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

İngilizce Öğrenmek İçin Uygulama Önerileri

İngilizce Film Önerileri

İngilizce Kelime ve Kelime Grupları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu