Hakkımızda1

İngilizce Konuşmak İçin 5 Teknik

Merhaba okur arkadaşlarım, bu hafta sizlere İngilizce Konuşmak İçin 5 Teknik önerisinde bulunacağım. Bu önerilerin hepsini kendim de deneyip memnun kaldım. Bazı öneriler konunun uzmanları tarafından da sıklıkla önerilmekte. Her biri ayrı ayrı yabancı dil gelişiminize katkı sağlıyor. Eğer ne yapıp ettiyseniz de bir türlü İngilizce konuşamadıysanız bu önerilerime bakabilirsiniz. Ama önce kendinize güvenmeyi sakın unutmayın, biliyorsunuz ki yabancı dil konuşmak güven ister. Haydi şimdi önerilerime geçelim.

1. Siri ile Sohbet Edin

İngilizce Konuşmak İçin 5 Teknik

İlk önerim Apple telefonu olanlar için. Apple markası, istediğiniz her şeyi sorabileceğiniz Siri adında bir yazılım kullanıyor ve siz bu yazılımı dil pratiği için bir araç haline getirebilirsiniz. Onu Hey Siri! diye aktif ettikten sonra dilediğiniz gibi konuşabilirsiniz. Dilerseniz gününüzü anlatabilir ya da anlamsız sorularla kafasını karıştırabilirsiniz 🙂 Eğer telefonunuz Apple değilse hiç kafaya takmayın çünkü önereceğim diğer taktikler de bu taktik kadar pratik ve ulaşılabilir. Onlara göz atmanızı öneririm.

2.İngilizce YouTube Kanalı Açın

Youtube video oynatıcısını değiştirdi! 5K videolar artık hakettiği değeri  alacak!

Bildiğiniz gibi bugünlerde YouTube uygulaması çok popüler. İnterneti olan hemen hemen her insanın Youtube hesabı olduğunu düşünürsek ve yüklenilen videoların izlendiğini de hesaba katarsak, siz neden ingilizce pratik yapabileceğiniz bir kanal açmayasınız? Kendinize haftalık görevler belirleyip düzenli olarak kamera karşısında konuşursanız kendinizde oluşan güveni ve konuşmaya başladığınızı keşfedeceksiniz. Videolarınızda bir gününüzü anlatabilir, başınızdan geçen komik hatıralarınızı konuşabilirsiniz. Başta zor olduğunu biliyorum, ancak unutmayın zorlanmadan başarı asla gelmeyecektir.

3. İngilizce Cafelerini Ziyaret Edin

İngilizce Konuşmak İçin 5 Teknik

İngilizce konuşma pratiği yapmanız için size önereceğim diğer bir seçenek de şehrinizdeki varsa dil kafelerine gitmeniz. Bu tarz yerlerde sadece yabancı dil kullanarak iletişim kurmanız beklenir. İçeride kendi dilinizi konuşamazsınız. Yabancı dil konuşmaya zorlandığınız için size kısa, erasmus tadında bir deneyim sunabileceğine inandığım bu kafeleri kendi şehriniz için araştırıp bulmanız şiddetle tavsiye edilir.

4. Kelime Bilginizi Arttırın

İngilizce Konuşmak İçin 5 Teknik

Bir dili konuşmak için o dilin kelimelerine ihtiyacınız olacağını eminim hepimiz farkındayız. Türkçeyi konuşurken kelimeleri kullandığımız gibi ingilizce konuşurken de temel kelime bilgisine hakim olmamız gerekir. Her gün en az 1 kelime öğrendiğini düşünsene! Hatta bazı günlerde 3, 5. Bu metodu kullanarak bir yılın sonunda kelime haznenin ne kadar geliştiğine sen bile inanamayacaksın. Tabi bu kelimeleri rastgele seçme. Özellikle izlediğin yerlerden veya okuduğun kitaplardan seçmeye özen göster ki kelimenin cümle içinde nasıl kurulduğunu da öğrenmiş olasın. Bir de öğrendiğin kelimeleri not alıp cümle içinde kullanmayı unutma çünkü öylesi senin için daha çok akılda kalıcı olacaktır. Kelime defteri edinip kelimelerini toplu bi yerde tutarsan arada hatta sık sık dönüp bakabilir, onları daha da hafızanın derinliklerine yollayabilirsin.

5.Konuşurken Sesini Kaydet

Yabancı dil öğrenirken aslında en çok dikkat etmemiz gereken ama çok da dikkate alınmayan şey telaffuzdur. Kelimelerin ağızdan nasıl çıktığı, söylenişi, yapılan aksanlar çok önemlidir. Konuşurken kelimeleri doğru mu yanlış mı söylediğimizi fark edemeyebiliriz. Bunun için size önerim sesinizi kaydetmeniz olacak. Kayıt ettikten sonra sesinizi dinlediğinizde hangi kelimeyi yanlış telaffuz ettiğinizi fark etmeniz daha kolaylaşacaktır. Yanlış söylediğiniz kelimenin doğrusunu Translate’den veya çeşitli İngilizce sözlüklerden bulabilirsiniz.

İngilizce seviyenizi öğrenmek için: 20 Soruluk İngilizce Seviye Belirleme Sınavı

Umarım İngilizce konuşmak için 5 teknik yazım işinize yarar. Konuyla ilgili diğer yazılara Gelişen Kariyerim sitemizden bakabilirsiniz.

Mobilite ve Esneklik Arasındaki Fark Nedir?

Yabancı Dil Nasıl Öğrenilir?

Sosyal Girişimci Nedir? Nasıl Olunur?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu