Hakkımızda1

İngilizce Listening Nasıl Geliştirilir?

Merhaba sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları. Bugün sizlere ‘ İngilizce listening nasıl geliştirilir?’ onu anlatacağım. Daha doğrusu birçok siteden harmanladığım ve kendi deneyimlediğim İngilizce listening ile ilgili en uygun yollardan bahsedeceğim. Eğer biraz internette gezindiyseniz herkesin kendi deneyimlerinden bahsettiğini fark etmişsinizdir. Bilimsel olarak işte tam olarak bu diyebileceğimiz bir şey yok. Yine de hemen hemen aynı şeylerden bahsediyor herkes. Burada size de çok görev düşüyor. Kendinizi tanımak. Bu esnada çok da kolaya kaçmamak gerekir. Zira zorlanmadan elde edilen başarı geçici olur. İngilizce hikâyemize başlıyoruz iyi okumalar 🙂

İngilizceye Nasıl Başlayabiliriz?

İngilizce listening‘den önce, konuya listening olarak bakmak için belli bir alt yapıya sahip olmak gerekmektedir. Alt yapıdan kastettiğim kelime dağarcığı, İngilizce metin okuma vb. alışkanlıklardan oluşmaktadır. İnternet o kadar geniş bir havuz ki ben bunu bilmiyorum deme şansınız yok olmaktadır. İngilizce metinleri de ister Google ister Youtube dan sesli olarak ya da diğer sosyal medya hesaplarınızdan belirli sayfaları takip ederek erişebilirsiniz.

Buraları takip ederken kendimize online sözlükler indirmek gerekmektedir. Malum teknoloji ile birlikte el sözlükleri rafa kalktı. Sadece Türkçe-İngilizce değil İngilizce-İngilizce karşılıklı sözlükleriniz de olmalı. Size önerebileceğim birkaç sözlük: Tureng sözlük, Cambridge ya da Oxford Dictionary of English gibi sözlüklerdir. Kendinize kullanışlı gelen herhangi bir sözlük de olabilir tabii ki. Günlük hayatınızda da aklınıza takılan pek çok kelime olacaktır. Bu sözlükler sayesinde hemen anlamlarına ulaşabileceksiniz. Hatta indirdiğiniz sözlüğün özelliğine göre örnek cümleleri de görebilirsiniz.

Şimdi sırada İngilizce metinleri okuyabileceğiniz seviyenize göre uygun olan sayfalar var. Sizler de hoşunuza giden sizi en çok cezbeden sayfaları takip ederek İngilizceyi eğlenceli hale getirebilirsiniz. İnternet bu konuda oldukça cömert bir ortam oluşturmaktadır. Benim önerdiklerim şunlardır:

Temel Seviye Kaynaklar İçin:

İngilizce çocuk kitapları örnekleri: Benjamin Button, Peter Pan, The Wizard of Oz vb.

İnternet sitesi örneği: https://listenaminute.com/

Orta Seviye Kaynaklar İçin:

İngilizce çocuk kitapları örnekleri: The Little Prince, Othello vb.

İnternet sitesi örneği: https://learningenglish.voanews.com/

İleri Seviye Kaynaklar İçin:

İngilizce çocuk kitapları örnekleri: The Da Vinci Code, The Hunchback of Notre Dame vb.

İnternet sitesi örneği:

https://www.ted.com/

Okumanızı geliştirerek zamanla kelime hazneniz de gelişmektedir. Bunun için bu süreçte bol bol okuma yapılması gerekmektedir. Ayrıca bunun yanında İngilizce listening ile beraber writing ve speaking için de kendinize temel oluşturmuş olacaksınız. Kendinizi bir şeye ne kadar maruz bırakırsanız o şeye o kadar hâkim olursunuz. Zaman geçtikçe göz aşinalığı olacak ve kelimeleri tanır hale geleceksiniz. Çünkü duyduğumuz şeyleri anlayabilmek için daha önce görmüş olmamız gerekmektedir.

İngilizce Listening Zamanı

İngilizce Listening
İngilizce Listening Nasıl Geliştirilir?

Ne demiştik? Maruz kaldığımız İngilizce kelimeleri öğrendikçe onları daha rahat anlarız. Şimdi sıra geldi bu öğrendiğimiz kelimeleri başka ağızlardan rahatça duyabilmeye.

İngilizce Listening geliştirmek için uyulması gerekenler:

  • Öncelikle okuyacağımız metinleri hazırlayalım. Yukarıda paylaştığım veyahut kendi bulduğunuz metinlerden defalarca okuma yapmamız gerekmektedir.
  • İlk başta metinlerden belki 3 kez belki de 6 kez dinleme yapıyoruz. Bu aşamada sadece dinliyoruz hiç bakmadan. Eğer hiç bakmama fikri size ağır geldiyse önce bakarak birkaç kez okumayı da deneyebilirsiniz.
  • Dinleme sonrasında ise hem dinleyip hem de metni takip ediyoruz. Daha sonrasında metni okuyarak analiz ediyoruz. Bilmediğimiz kelimeleri öğreniyoruz ve metinde bize ne denilmek isteniyor onu anlamaya çalışıyoruz. Tabiri caizse bu metin üzerinde atomu parçalarına ayırıyoruz diyebiliriz 🙂
  • Son aşamada ise hem okuduğumuz parçaya bakıyor hem de dinliyoruz. Böylelikle kelimeler nasıl telaffuz edilmiş onu görmüş oluyoruz. Bir de dinledikten sonra söylemeye çalışırsak kulak aşinalığı kurmuş olacağız. Yüksek sesle okuyarak da kendimizi İngilizceye atıştırabiliriz.
  • Fark ettiysek her adımda okuma yapıyoruz. Hatta defalarca aynı işlemleri uyguluyoruz. Parçanın her halini görmek ve anlamak açısından zor da gelse önemli bir durum oluşturmaktadır. Okuduğumuz parçaları öyle rastgele okuyup geçmiyoruz yani. Telaffuza kadar öğrenmemiz gereken bir çok aşama var.

Telaffuz demişken bu da çok önemli bir konu. Çünkü bilmediğimiz bir dilin nasıl söylendiğini bilmeden hiçbir şey anlayamayız. Kelimeyi bilsek dahi telaffuza hakim değilsek anlamamak kaçınılmaz son olmaktadır. Bu esnada dinlemenin önemi bir kez daha ortaya çıkmaktadır. Uygulamalar veya videolarla bu telaffuz sorununu çözebiliriz.

Nasıl Pratik Yapacağız?

İngilizce Listening
İngilizce Listening Nasıl Geliştirilir?

İngilizce listening için pratik yaparken birçok yol karşımıza çıkacaktır. Video olarak çizgi filmler başlangıç için çok iyi seçenek oluşturmaktadır. Hem eğlenceli hem de kısa oldukları için daha çok dikkatinizi çekecektir. Mesela küçükken izlemeyi sevdiğiniz çizgi filmlerle bu işe başlayabilirsiniz. Zamanla sizi daha zorlayacak videolar izleyerek kendinizi geliştirebilirsiniz. Diğer bir seçeneğiniz belgesel olabilir. Üstelik hem genel kültür geliştirmiş olacak hem de İngilizceye hakim olmaya başlayacaksınız. Bu sizi çok motive edecektir.

Sizlere önereceğim yabancı bir dizi var. Benim çok sevdiğim ve iki üç kez izlediğim bir dizi bu. Özellikle başlangıç seviyesinde olanlar bunu kesin izlesin.

“Extra English” ( Önerdiklerimin en başında geliyor. Bilen bilir bayağı eski bir dizi ama gerçekten keyifle izleyebilirsiniz. Üstelik dili ağır da değil.)

Extra English

“Friends” ya da “How I met your mother?” klasik önerilerin başında gelmektedir. Aslında ne izlediğinizin önemi yok. Sevdiğiniz yabancı dizi ya da fimlerin hepsi olur. Süresi kısa olanlardan başlarsanız ilerlemesi daha kolay olacaktır.

Kimilerine göre alt yazılı bir film ya da dizi izlemenin bir yararı olmuyor. Çünkü kendimizi kolaya alıştırıyoruz ve dinlemeye değil yazıya odaklanıyoruz. O yüzden İngilizce listening becerimiz gelişemiyor. Bu meseleyi size bırakıyorum. Ama kendinizi tamamen salmayın. Gerekirse bir bölümü 3 kere izleyin. İlk başta İngilizce alt yazılı izleyip sonra sadece dinlemeye odaklanmanız bana göre daha uygun bir yöntem. Hatta hiçbir şey anlamıyorsanız ilk başta Türkçe alt yazı da izleyebilirsiniz. Sonrasında İngilizce alt yazılı ve alt yazısız hallerini de izleyebilirsiniz. Kulağa çok yorucu ve korkunç geliyor olabilir ama en sağlıklısı bu: )

Uygulama olarak da birçok indirebileceğimiz program bulunmaktadır. Kendimize en uygun olan uygulamayı indirebiliriz. Size en eğlenceli gelenleri indirin veya sırayla hepsini denemeye çalışın. Benim de sizlere önereceğim uygulamalar olacak ister bunlardan birini isterseniz bir başkasını hemen kullanmaya başlayın. Uygulamalar yarışma havası kattığı için sizi içine çekecektir bu da İngilizce ile olan bağınızı kuvvetlendirecektir. Benim önerdiklerim: Voscreen, English listening test, Memrise, Duolingo, Cambly, Ted.

Sonuç

Şöyle bir toparlayacak olursak çok çalışmamız gerekmektedir. Sadece bir gün veya bir ay değil tamamen öğrenene kadar devam etmek gerekmektedir. Şunu da rahatça söyleyebilirim ki hiçbir zaman tamamen öğrenmeyeceksiniz. Türkçeyi bile ana dilimiz olmasına rağmen tamamen bilmiyoruz ve hâlâ yeni bilgiler öğreniyoruz. İngilizcede afallamamız işte bu yüzden çok normal. Elimizden geleni yapalım her gün bir parçayı okuyarak, dinleyerek kendimizi geliştirelim. Her gün sürekli çalışmalı ki unutulmasın. Bol bol İngilizceye maruz kalacağınız günler diliyorum.

Referanslar: Hüseyin Demirtaş , Konuşma Ingilizcesi

Konu ile ilgili diğer Gelişen Kariyerim içeriklerine de göz atabilirsiniz:

İngilizce Geliştirmenin Yolları,

İngilizce Konuşmak İçin 5 Teknik

Neden İngilizce Öğrenemiyoruz?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu