Gündem

iOS İşletim Sistemi Nedir?

iOS işletim sistemi nedir, iOS’un geçmişi nedir, iOS diğer işletim sistemlerinden neden farklı? Arkadaşlar bu makalemde, bunların ne olduğunu öğreneceğiz. Yani makalemizin konusu kulağa hoş geliyor olabilir. Hadi o zaman yazımı okumaya başlamalısınız.

Bugün akıllı telefonlar Android işletim sisteminde daha fazla çalışıyor. Aynı şekilde bu makalem de size iPhone‘un hangi işletim sistemini çalıştırdığını anlatacağım. iOS’u diğer işletim sistemlerinden farklı kılan benzersiz olan özelliği nedir? Öyleyse arkadaşlar, derlememize başlayalım.

Görünüşü çok daha iyi ve aynı zamanda çok pahalı olan Apple’ın iPhone adlı akıllı telefonunu görmüş olmalısınız. Birçok kişi bu telefonu satın almak istiyor. Ancak uygun fiyatların olmaması nedeniyle, insanlar onu satın alamıyor. Birçok kişi bu telefonun fiyatının çok yüksek olduğundan şikayetçidir. Bu yüzden, diğer platform telefonlarında görmeyeceğimiz bazı özellikler olabilir. Böylece arkadaşları ve akrabaları aralarında ayrı bir gurur haline gelecektir. Ama arkadaşlar, sebep bu değil.

iPhone’un çalıştığı işletim sistemi, Apple telefonunu diğer akıllı telefonlardan farklı kılan asıl sebep budur. Apple’ın iPhone’u, iOS işletim sisteminde çalışır. Android ve Windows işletim sistemlerinden tamamen farklıdır. iOS, iPhone, iPad, iPod ve MacBook gibi tüm Apple cihazlarının üzerinde çalıştığı yazılım platformudur.

iPhone Nedir?

iOS, cihazının sensörlerini çok güçlü hale getirir. Bu, parmak uçlarınızı anında tespit ederek işinizi kolaylaştırır. Xeos, Apple cihazının donanımının tüm yönlerini kontrol eder. Ayrıca, yazılımın tüm işlevlerini yerine getirir. Bu, iOS’un kullanıcılarına eksiksiz bir deneyim sunduğu anlamına gelir. Yazılımın donanımla akıllıca birleştirildiği yerdir. Bu, kullanıcıya cihazın donanımından daha iyi performans verir. Apple’ın App Store‘undan 2 milyondan fazla iOS uygulaması indirilebilir. Bu, tüm Apple cihazlarının ünlü uygulama mağazasıdır.

iOS İşletim Sisteminin Geçmişi

2005 yılında Steve Jobs, iPhone için plan yapmaya başladığında iki seçeneği vardı; birincisi Mac’i küçültmekti. Bu, Apple şirketinin Macintosh masaüstü ve ikincisi iPod’u büyütmek demeti. Bu sorunu çözmek için Mac ve iPod’u yapan ekiple tanıştılar ve ardından iPhone için iOS yapmaya karar verdiler.

Yeni işletim sistemi iphone ile 2006 Ocak ayında piyasaya sürüldü. İşletim sistemi, iPhone piyasaya sürüldüğünde iPhone OS olarak adlandırıldı. Başlangıçta, iPhone OS’de üçüncü taraf uygulamaların cihazda çalışmasına izin verilmedi. Steve Job’un fikri, uygulama geliştiricilerin Safari web tarayıcısı aracılığıyla web uygulamaları geliştirebilmesiydi. Böylece iPhone, web uygulamalarına bağlı kalacaktı.

Ekim 2008’de Apple, SD için geliştirilmekte olan orijinal bir yazılım geliştirme kitini duyurdu. 8 Mart 2007’de iPhone SD hazırdı. Ve ilan edildi. iOS Apps mağazası 10 Temmuz 2007’de açıldı. Başlangıçta sadece 500 uygulama vardı. Ancak Eylül 2007’den 2014’e kadar sayısı 2,2 milyona çıktı. Bu uygulamalar toplu olarak 130 milyardan fazla kez indirildi. Eylül 2008’de Apple, iPod’u duyurdu ve onu Ocak 2010’da iPhone ve iPod’dan daha büyük ekrana sahip bir iPad izledi. Haziran 2010’da Apple, iPhone işletim sistemini iOS olarak değiştirdi. Daha önce Apple’ın işletim sistemi daha fazla iPhone programını işleyemiyordu. Bu yüzden yeni bir işletim sistemi iOS oluşturmak zorunda kaldı. Apple’ın iOS’u şu anda ana yazılımdır. İPhone, iPad, iPod touch ve iPad mini mobil cihazların tüm modellerinde çalışır. Aynı yazılım Apple’ın akıllı saatinde de çalışır. Apple, iOS’a her yeni özellik eklediğinde buna yazılım güncellemesi adı verilir.

iOS’un Diğer İşletim Sistemlerinden Farkı Nedir?

iOS, diğer cep telefonu işletim sistemlerinden tamamen farklıdır. Çünkü cihazındaki tüm uygulamaları koruyucu kabuğunun içinde tutar. Böylece uygulamalar birbirinden uzak durur ve birbirlerinin çalışmalarına müdahale etmez. iOS, cihaza yanlışlıkla uygulamalar yoluyla virüs bulaşması durumunda diğer uygulamalara zarar vermeyecek şekilde tasarlanmıştır. iOS ve Android işletim sistemleri arasındaki temel farklardan biridir.

IOS İşletim Sisteminin Güvenliği

iOS, donanımında ve yazılımında güçlü güvenlik sağlar.

1) iOS’a tam olarak önyüklemeden önce, önyükleme ROM’undan çalışan düşük düzeyli bir kod vardır. İşlevi, düşük seviyeli önyükleyiciyi çalıştırmadan önce Apple kök CA’sının bir genel anahtarla imzalandığını doğrulamaktır.

2) Secure Enclave, Touch ID veya Face ID içeren bir iOS cihazında bulunan bir kırpma işlemcisi olabilir. Tamamen güvenli olduğundan emin olmak için kendi güvenli önyükleme sürecidir. Bu yardımcı işlemcinin bir parçası olarak ayrıca bir donanım rastgele sayı üreteci eklenmiştir. Her cihazın değiştirilemeyen benzersiz bir ID’ye sahiptir.

3) iOS cihazların, cihazın kilidini açmaya, sistem ayarlarını değiştirmeye ve cihazın içeriğini şifrelemeye alışkın olmayan bir şifresi olabilir.

4) Dokunmatik Kimlik, ana ekran düğmesinin içine yerleştirilmiş bir parmak izi tarayıcısı olabilir ve belki cihazın kilidini açmaz, satın alma işlemi yapar ve diğer görevler için cihazda oturum açmaz.

5) iOS, ARM mimarisinin Asla Yürütme (EN) özelliğini kullanır. Bu, ASLR’nin aynı zamanda, libc’ye dönüş saldırıları da dahil olmak üzere, bellek taşması saldırılarını durdurmasını sağlar.

6) Yukarıda belirtildiği gibi, iOS’ta bir şifreleme kullanımı Secure Enclave’in hafızası içindedir. İOS cihazda bir şifre kullanıldığında, cihazın içeriği şifrelenir.

7) İki Faktörlü kimlik doğrulama, yetkisiz bir kişinin Apple Kimliği ve şifre kombinasyonunu biliyorsa hesaba erişememesini sağlamak için iOS’ta bir seçenektir.

8) iOS, geliştiriciler için hem düşük hem de yüksek seviyeli API’lerle TLS’yi destekler. Wi-Fi etkinleştirildiğinde iOS, hiç kimsenin kablosuz trafiği koklayarak cihazı izleyememesi için rastgele bir MAC adresi kullanır.

OS işletim sistemi en farklı olanıdır. İPhone bu sistemde çalışır. Böylece iPhone’un tüm özellikleri ve işlevleri çok iyi ve iyi bir kullanıcı arayüzüne sahiptir. Bununla size en iyi güvenliği sağlarsınız, bu yüzden bu akıllı telefonlar pahalıdır.

Arkadaşlar, “iOS işletim sistemi nedir?” adlı içeriğimi okudunuz mu? Ve bu sistem nasıl çalışıyor? Bununla birlikte, bu konuyla ilgili herhangi bir sorunuz varsa, lütfen yoruma sorularınızı bırakabilirsiniz.

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir, paylaşabilirsiniz. Görüşmek Üzere.

COVID-19 Kapsamında Çin’i9n Mobilite Teknolojisi

Android Geliştirme İçin En İyi 20 Yazılım Programı

Kişisel Gelişimi Destekleyen Mobil Uygulamalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu