Hakkımızda1

IQ Geliştirmek İçin 10 Bilimsel Yol

Merhaba Gelişen Kariyerim okurları! Uzun bir aradan sonra yine yeniden beraberiz. Hep birlikte araştırmaya, öğrenmeye ve paylaşmaya devam ediyoruz. Bugün sizlerle IQ geliştirmenin 10 bilimsel yolunu paylaşmak istiyorum. Eminim birçoğunu okuduğunuzda tanıdık gelecek ancak birkaçını bir arada toplamanın faydalı olacağını düşündüm, gelin başlayalım. Öncelikle IQ nedir bundan bahsedelim.

IQ Nedir?

IQ, Intelligence Quotient ‘in kısaltmasıdır. Bu, standartlaştırılmış bir zekâ testinden elde edilen bir zekâ puanıdır. IQ birçok puan içerir; matematiksel yetenek, dil yeteneği, hafıza, mantıksal yetenek, analitik düşünme yeteneği, bilgi işleme süresi ve hızı gibi konuları içerir. Tüm bu yetenekler IQ puanında birleştirilerek kişinin IQ’su belirlenir. Peki IQ nasıl artırılır gelin hep beraber, seçtiğimiz 10 bilimsel yönteme bakalım.

Meditasyon yapın!

1. Meditasyon Yapma

Meditasyon stresi azaltabilir, ruh halini iyileştirebilir ve beyin aktivitesini artırabilir. Ek olarak, zekâyı geliştirdiği, dolayısıyla IQ‘yu geliştirdiği söylenebilir. Pek çok meditasyon türü olmasına rağmen, transendental meditasyonun IQ gelişimi için en etkili meditasyon türü olduğu kanıtlanmıştır. Diğer meditasyon türlerinin de IQ’yu artıracağını ve bilişsel yeteneği geliştirebileceğini söyleyebiliriz. Günlük 15-20 dakikayı meditasyon için ayırabilirsiniz.

Bulmaca çözün.

2. Beyin Egzersizleri Yapma

Bilindiği üzere birçok zekâ oyunu ve bulmaca türü var. Bu tür akıl oyunlarının IQ‘yu geliştirebileceği söyleniyor. Elbette, zihinsel çalışmanız IQ‘nuza ve hafızanıza fayda sağlayacaktır. Bulmacalar, bulmaca oyunları, bilgisayar oyunları , sudoku vb. oyunlar, IQ’yu iyileştirmede yardımcı birer faktördür. Zihinsel jimnastiğin çocukların hafızasını geliştireceği kanıtlanmıştır. Bu oyunların çoğu , beyin aktivitesini, düşünmeyi ve hafızayı artırmaya yardımcı olabilir. Hem eğlenip hem de IQ’nuzu geliştirebilirsiniz.

Müzik dinleyin.

3. Müzik Dinleme ve Okuma

Okumanın özellikle çocukların IQ’sunu geliştirmek için önemli olduğuna dikkat çekiliyor. Bilimsel olmayan bazı araştırmalar, çocukların IQ‘sunun okurken daha fazla artabileceğini göstermiştir. Ek olarak, okuma düşünmeyi teşvik edebilir, kelime dağarcığını geliştirebilir ve insanlara önemli olaylarla bağlantı kurma fırsatları sağlayabilir. Yakın zamanda yapılan bir araştırma, roman okumanın okuyucuların fikirlerini değiştirebileceğini gösteriyor. Ancak zor kitapları okumak zekâyı geliştirebilir. Daha fazla kitap okuyanlar daha yüksek bir IQ‘ya sahip olabilir. Müzik, beyin gelişimi için önemli bir uyarandır. Yüksek kaliteli müzik, beyin için yeni sinirsel bağlantılar sağlar ve beynin gelişimini hızlandırır. Örneğin, müzisyenler arasında corpus callasum daha kalındır. Corpus callasum, sol ve sağ hemisferler arasında bir bağlantı sağlar ve hemisferler arasındaki iletişimi kolaylaştırır. Nitelikli müzik, beynin işitme yani müzikle ilgili bölümü olan sağ temporal lobunu ve ‘uzaysal algı‘yı güçlendiriyor.

IQ

4. Kullanılan Tamamlayıcılar

Pek çok takviyenin yardımıyla IQ‘nuzu artırabilirsiniz. Özellikle Omega 3 çocuklar için etkili bir maddedir. Omega 3’ün nöronlar arasındaki iletişimi teşvik ettiği gösterilmiştir. Bu nedenle hafızayı geliştirir. Elbette yetişkinlerin IQ’ sunu da geliştirebilir ancak bunun için sürekli kullanımı önemlidir. Ayrıca günde 1 fincan kahve içmenin görsel zekayı artırabileceği kanıtlanmıştır.

IQ
Düzenli spor yapın.

5. Spor Yapmak

Spor yapan insanların yapmayan insanlara göre daha yüksek IQ’ ya sahip oldukları kanıtlandı. Beyin hücreleri spor yapıldığında daha hızlı üreyerek artışa geçer. Çoğu insan sporun bu özelliğini bilmese de spor yapmak IQ artırmanın en basit yollarından biridir.

6. Doğru ve Düzenli Beslenme

IQ

Vücutta beslenmeye en çok ihtiyaç duyan bölümlerden biri beyindir. Bazı besinlerin kullanımı IQ gelişimine katkıda bulunur. Domates, bal kabağı, havuç ve ıspanak gibi renkli yiyecekler, beyin hücrelerinin gücünü ve sağlığını artırabilen antioksidan kaynaklarıdır. Ayrıca balık, yağlı tohumlar, yumurtalar, rafine edilmemiş tahıllar, çilek, kuş üzümü, yaban mersini, böğürtlen, ahududu, fasulye, süt, yoğurt ve et de çinko ve bazı B vitaminleri içerir ve bu da çocukların zekâsını geliştirebilir ve daha kolay hatırlamalarına yardımcı olabilir.

IQ

7. Düzenli Olarak Öğrenme

Bir şeyi gerçekten öğrenmek için düzenli çalışma gerekir, bu duruma kanıt olarak son bir hafta sınavlara çalışıp sınavdan çıkılan dakikada havaya uçan bilgileri örnek verebiliriz. IQ ‘nuzu artırmak istiyorsanız bir şeyleri sırf anı geçiştirmek için değil gerçekten öğrenmek için öğrenin. Harika bir beyin jimnastiği olacaktır.

IQ

8. Kelime Dağarcığını Genişletme

Zengin dile sahip bölgelerdeki birçok kişinin daha zeki ve yetenekli olduğu söyleniyor. Ancak böyle bir yerde büyümediyseniz de endişelenmenize gerek yok. Bir sürü kitap okuyarak da kelime bilginizi geliştirebilirsiniz. Araştırmalar, konuşma dilinin zenginliğinin ve zengin kelime dağarcığını anlamanın, insanların günlük iş anlayışını geliştirebileceğini göstermiştir. Ayrıca kitap okurken yanınızda bir sözlük getirdiğinizden emin olun. Bilmediğiniz kelimeleri atlamak yerine sözlüğe bakarak kelime bilginizi geliştirebilirsiniz.

9. İlişkisel Düşünme

Psikologların yaptığı araştırmalara göre, ilişkisel düşünme yeteneği ile IQ seviyesi arasında güçlü bir doğru bağlantı vardır. Bu nedenle, ilişkisel düşünme yeteneğini geliştirmek IQ’yu geliştirmek anlamına gelir. İlişkisel düşünme yeteneğinden bahsettiğimizde, kavrama nesnesi ile çevremizdeki insanlar arasındaki ilişkiden bahsediyoruz. Örneğin, neyin zıt olduğunu veya kiminle anlaşabileceğini anlayın. Aynı zamanda ilişkisel düşünme yeteneği, algı ve konsantrasyonu geliştirmeye yardımcı olur. Ek olarak, ilişkisel düşünme becerileri zaman içinde öğrenilebilir ve geliştirilebilir.

IQ
Yeni bir dil öğrenin!

10. Yeni Bir Dil Öğrenme

Hafızanızı geliştirmek için lütfen her şeyi bir kenara bırakın ve yeni bir dil öğrenmeye çalışın. Araştırmalarda, iki dillilerin tek dili konuşanlara göre daha yüksek becerilerine sahip oldukları görülmüştür, mesela bulmaca çözmek gibi. Ayrıca iki dillilerin problem çözmede daha proaktif olduğu görülmüştür. İşiniz ve kişisel gelişiminiz için birden fazla dil bilmek de sizler için çok faydalı olacaktır.

Referans: IQ arttırmanın 10 bilimsel yolu

Kendinizi geliştirmenin yolları

Kişisel Gelişim İçin 30 Farklı Öneri

Zeka Nasıl Gelişir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu