Hakkımızda1

Işık Hızını Geçersek Ne Olur?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, bugün sizlere ”Işık hızını geçersek ne olur?” sorusunun cevabını açıklamaya çalışacağım. Keyifli okumalar…

Saatte 1079252850 Km

Saniyede 300.000 (Üç yüz bin) km hıza çıktığımızı düşünelim. Saatte 1079252850 ( 1 milyar 79 milyon 252 bin 850) km eder. Bu sayı evrenin en büyük hızına ulaştığımız ve ışık hızını geçtiğimiz anlamına gelmektedir. Bu andan itibaren çevremizdeki her şey hareketsiz kalır. İnsanlar, hayvanlar, bitkiler aklımıza gelecek tüm hareketli varlıklar bir anda donacaktır. Tebrikler ışık hızını geçtiniz demektir.

Işık Hızını Geçersek Ne Olur
Işık hızını Geçmek Mümkün Mü?

Bilim insanları saatte 1 milyar 79 milyon 252 bin km’ yi aştığımızda ışık hızını geçtiğimizi ve bu sebeple zamanın durabileceğini düşünüyorlar. Çünkü zaman ışıkla doğru orantılıdır. Dolayısıyla zaman duracaktır. Ama yalnız size…

Bilim insanları sadece ışık hızını geçmeyi başaran kişinin bunu hissedebileceğini, çevresindeki insanların ise günlük işlerine devam edeceklerini söylüyorlar.

Işık Hızına Ulaşmak Mümkün Mü?

Bu Albert Einstein’a göre mümkün değil. Einstein bu durumu izafiyet teorisinde şu şekilde anlatmıştır: Tamamen hareketsiz olmanın bir anlamı yoktur ve düzgün hareketler sürekli birbirlerine göre izafi olarak belirirler.

  • İzafiyet prensibi olarak bilinen düzgün hareketin izafi olması.
  • Düzgün harekette ışığın hızı her doğrultuda aynı olması.
Işık Hızını Geçersek Ne Olur

Bu kabullerden hareketle Einstein, önce iki olayın aynı zamanda meydana gelme durumunu ele almıştır. Bunu açıklamak için uzayın derinliklerindeki bir uzay aracında tam ortada durup her iki uca aynı zamanda ulaşacak bir ışık gönderilsin. Uzay aracı ile aynı yönde hareket eden bir başka uzay aracında bulunan insanlar, bunun böyle olmadığını öne sürecektir. Çünkü ona göre uzay aracının ön kısmına ışık daha hızlı erişecektir. Bu sonuç farklı yerlerde fakat aynı zamanda olma, mutlak değildir ve sadece gözlemciye göre izafi bir durumdur. Bununla paralel mesafenin de izafi bir büyüklük olduğu sonucuna ulaşılır. Bu nedenle zaman ve uzayı kapsayan bu kavram türetilen hız ve ivmeyi değiştirecektir. Buradan hareketle kuvvet, enerji, iş ve kütle izahlarını da buna göre değiştirmek gerekir.

İzafiyet teorisine göre; hareket eden cisimler, etmeyenlere daha ağır gelecektir. Bu durum herkesin bildiği E= mc2 formülü ile açıklanır.  Yani; enerjinin, kütle ile ışık hızının karesinin çarpımına eşit olduğunu bildirir. 

Ancak Einstein’ ın aklına takılan bir konu vardır. Sürekli hareket eden birisi, hareket ettiğini kendi aracında yapacağı deneyle bilemez. Fakat harekette ivme varsa, bu hareket eden kişi tarafından hissedilir. Uzayın derinliklerinde iken kişi, ağırlıksız olduğunu hisseder. Ancak araç ivme ile harekete başlarken, içindeki ağırlık hissini fark eder. Çevredeki tüm yüzey cisimler harekete zıt yönde kalır. Bu durum ise literatürde genel izafiyet teorisi olarak adlandırılır.

Işık Hızını Geçersek Ne Olacak?

Işık Hızını Geçersek Ne Olur

Bilim insanları Albert Einstein gibi düşünmüyorlar. Bilim insanlarına göre ”Işık hızını geçersek ne olur?” ve ”Bunu başarmaları mümkün mü?” inceleyelim. Bilim insanlarına göre solucan ismi verilen deliklerle uzayı bükmek mümkün. Bu sayede milyarca yıl sürecek mesafeleri dakikalara indirebileceğiz. Zaman zaman Uzayda oluşan bu deliklere yüksek teknolojilerle insanoğlu da ulaşabilir. Bu teori ışık hızının zamanın kendisi olduğunu iddia etmektedir. Son yapılan çalışmalar ise gerçekten yüksek hızlara ulaşmayı başardıklarını ortaya koymuşlardır.

Bu hızlara çıkmak mümkün olduğunda zaman kavramı yok olacaktır. Bu sayede sadece 1 ayda yaşadıklarımızı birkaç dakika içerisinde yaşamış olacağız. Gözümüz bu hızda hiçbir şeyi fark edemeyecektir. Normal bir insan ömrünü bu hızlarla yaşayan bir kişi milyarlarca yıl yaşamış gibi hissedecektir. Bu hızlarla Güneşe ulaşmamız 8 dakika, bir sonraki yıldıza ulaşmamız ise 30 dakika gibi bir süre olacaktı ve Güneş’in sıcaklığı bizi etkilemeyecektir. (Youtube Videosu)

Umarım yazımı beğenmişsinizdir. Tepki vermeyi unutmayın. Diğer yazılarımızı buradan okuyabilirsiniz.

Neden Artık Ay’a Gidilmiyor?

Kuantum Bilgisayarlar Tehlikeli Mi ?

Geleceğin Teknolojileri

Zuhal AYDOĞAN

Konya Teknik Üniversitesi Kimya Mühendisliği bölümü mezunuyum. Araştırma yapmayı, öğrendikçe araştırmayı seviyorum.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu