Hakkımızda1

Işıkla Boyama ile Duyguların Resimleri Çizildi

Değerli Gelişen Kariyerim okuyucuları, bugün sizlerle ilginç bir haberi paylaşacağım. Bir sanatçı, insan duygularını ışıkla boyama tekniğini (Light painting) kullanarak resmetmeyi başardı. İsteyen herkesin ulaşabildiği bu çalışmaları yapan sanatçı, bu yöntem sayesinde fotoğraflarda verilmek istenen duyguların insanlar tarafından kolayca tahmin edilebildiğini söylemiştir. Gelin haberimize başlamadan önce ışıkla boyama tekniğinin ne olduğunu inceleyelim.

Işıklı Boyama Nedir? Ne İşe Yarar?

Işıklı Boyama

Işıkla boyama, fotoğraf çekerken ön plana çıkarmak istediğimiz objelere vuruculuk kazandırmak için fotoğraf makinelerinin uzun pozlama özelliğini kullanarak nesnelere ışıkla enerji katma yöntemine denir. Işıkla boyama yöntemiyle fotoğraf çekmek için sadece hayal gücü, biraz da olsa el becerisi ve basit bir makine yeterlidir. Bu sayede fotoğraflar daha yaratıcı ve dikkat çekici hale getirilebilir.

Bu yöntemi bir ressamın fırça darbeleri gibi düşünebilirsiniz. Ressam nasıl resim çizerken duygularını fırça darbeleriyle tuvale yansıtabiliyorsa, insanlar da bu yöntem sayesinde fotoğraflara duygularını aktarabilir. Daha dikkat çekici ve özgün fotoğraflar çekebilirler. Ayrıca ışıkla boyama sayesinde fotoğraflar üzerinde yapılabileceklerin sınırı yok, istediğinizi yapabilirsiniz.

Çok az fiziksel ekipmana ihtiyaç duyulan bu yöntem, en çok tercih edilen fotoğrafçılık yöntemlerinden biridir. Dean Chamberlain, ışıklı boyama tekniğinin babasıdır. Açık deklanşörlü uzun pozlama fotoğraf tekniği için “Işıkla Boyama” terimini kullanan ilk kişiydi.

Kısa bir bilgilendirmeden sonra dilerseniz, gelin haberimizi inceleyelim.

Bir Sanatçı, Işıkla Boyama Tekniğiyle Duyguların Resimlerini Çizdi

İnsanların fotoğrafları beğenip beğenmemesinin temelinde duygular yatar.  Bir fotoğrafın başarılı olabilmesi için karşı tarafta birtakım duyguları uyandırması gerekir. Bu duyguların anlaşılabilmesinin aslında ışıkla boyama yöntemi ile yapılabileceğini düşünen ışıkla boyama sanatçısı Jason Rinehart, bu konuyu temel alan ilginç bir çalışma yaptı.

Jason Rinehart’a göre, ışıkla boyama yöntemiyle yapılan bu çalışma başarıyla sonuçlandı. Çalışmada yer alan insanlar, resimlerin hangi duyguya ait olduğunu genel olarak doğru tahmin etti.

Renklerin ve çizgilerin birlikte oluşturduğu ahenk sayesinde bir insan tarafından resimlerin içerdiği duyguların anlamlandırılması daha kolay hale gelir. Jason Rinehart’ın da yaptığı da temel olarak budur. Renkleri doğru bir biçimde kullanarak insan beynini istenilene odaklanabilmesidir.

Şimdi ise çekilen bu fotoğrafları inceleyelim.

Yalnızlık

Yalnızlık

Tek bir ışık kaynağının varlığı ve ulaşmaya çalıştığı mavilik yalnızlığı tasvir etmektedir. Bu fotoğraf, insanda umutsuzluk ve yalnızlık hissini ortaya çıkartır. Mavinin tonunun vermiş olduğu sakinlik, belki de bu durumdan hoşnut olunduğunu da gösteriyor olabilir.

Şok ya da Korku

Şok

Ani bir patlamayla oluşmuş ve keskin geçişlerin olduğu bu fotoğraf, korku ve şoku temsil etmektedir. Ne yapacağını bilememe veya aniden karşılaşılan durum karşısında afallamayı da içermektedir.

Endişe

Endişe

Kaybolmuşluk Hissi

Kaybolmuşluk Hissi

Sonsuzluğa doğru ilerliyorsun, fakat bunun farkında değilsin. Sadece yolun ucunda bir ışık görmek istiyorsun ve bu durumdan kurtulmayı amaçlıyorsun. Fotoğraftaki adam, bu durumdan dolayı bitkin gibi görünüyor.

Barış ya da Denge

Barış ve Denge

Temiz ve sakin bir fotoğraf. Senkronize bir şekilde devam eden şekiller, insana huzur veriyor. Sakin ilerleyen çizgiler, fotoğrafta bir dengenin olduğunu da gösteriyor olabilir.

Öfke ya da Keder

Öfke ya da Keder

Mantık

Mantık

Güven ya da Aşk

Güven ya da Aşk

Biraz durulurmuş gibi ilerleyen çizgiler aniden patlamalarla kendini gösteriyor. İlk başlarda güveni temsil eden bu fotoğraf sonlara doğru ani patlamalarıyla aşkı temsil etmektedir.

Umut

Umut

Kırılmış ya da Üzgün

Üzgün

Uzaklara dalıp gitmek, nerede görsem tanırım. Ağlamak istersin yapamazsın, boğazında bir şey takılıp kalır, sebebini anlamlandıramazsın. Derin bir iç çeker, hayatına devam etmek zorunda olduğunun farkına varırsın. Her şey akıp gider. Hayat, ne denilebilir ki…

Resimlerin altında yazan yorumlar bana aittir. Bu resimlere bakarken hissettiğim duyguları aktarmaya çalıştım. Bir yandan, bu çalışmayı kendi üzerimde denedim de diyebiliriz. Hatta çoğunluk olarak tahminlerim başarıyla sonuçlandı. Aslında başta da dediğim gibi yapılmak istenenler, renklerin uyumu ve çizgilerin şekilleri sayesinde istenilen her duygu insana aktarılabilir.

Bugün sizlere ilginç bir çalışmanın haberi olan “Işıkla Boyama ile Duyguların Resimleri Çizildi” yazısını paylaştım. Nice ilginç haberlerde görüşmek üzere. İyi okumalar.

Referanslar: Light Painting, Duyguların Resmi, Işıklı Boyama

Sitemizde yer alan diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Enerji Depolayabilen Organik Pil Geliştirildi

Fizikokimya Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayar Bilimi ve Tarihsel Gelişimi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu