Hakkımızda1

ISO 9001 Nedir?

Merhaba arkadaşlar, bugün sizlere muhtemelen hepinizin duyduğu, gördüğü ya da merak uyandırdığı bir konudan bahsedeceğim. ISO 9001 nedir, ne işe yarar? Gibi sorulara yanıt arayacağız. Hazırsanız başlayalım.

ISO Nedir?

ISO: International Organization for Standardization’un kısaltmasıdır. Yani Uluslararası Standardizasyon Örgütü’nün oluşturduğu bir kalite yönetim standardıdır. ISO 9001 Belgesi ise ilgili kuruluşun ürün veya hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş bir yönetim sistemine uygun olarak sevk ve idare edilen bir yönetim anlayışının sonucunda ortaya konmuştur. Dolayısıyla o kuruluşun ürün ve hizmet kalitesinin sürekliliğinin sağlanabileceğinin bir güvencesini belirler.

International Organization for Standardization

ISO 9001 etkin bir kalite yönetim sistemini tanımlayan standarttır. Kuruluş standardın gerekli şartlarını sağladığında ISO belgesi almaya hak kazanır. Belge, kuruluşun ürün ve hizmetlerinin uluslararası kabul görmüş bir standarda uygun olarak üretildiğini belirtir. Standart  merkezi İsviçre’nin Cenevre kentinde yer alan ve 90’dan fazla ülkenin üye olduğu International Organization for Standardization (IOS) tarafından geliştirilmiştir. Belgelendirme ve şirketleri yetkilendirme yetkisi, üye ülkelerin akreditasyon kurullarına verilmiştir. Türkiye’de akreditasyon yetkisi TÜRKAK’a (Türk Akreditasyon Kurumu) verilmiştir.

Farklı ülkelerde veya bölgelerde benzer teknolojiler için geliştirilen farklı standartlar zaman zaman ticaret için teknik engel olarak nitelendirilmektedir. İşte ISO’nun günümüzdeki en önemli görevi, ISO 9000 Kalite Yönetim Standartları ve diğer ürün standartlarında ki gibi uluslararası kabul görmüş standartlar hazırlayarak ticaretin önündeki bu tip teknik engelleri ortadan kaldırmaktır.

ISO 9000 Nedir?

Kuruluşların ve organizasyonların müşteri memnuniyetinin artırılmasına yönelik olarak kalite yönetim sisteminin kurulması ve geliştirilmesi konusunda rehberlik eden ve ISO tarafından yayınlanmış olan bir standartlar bütünüdür.

ISO 9001 Nedir?

Kalite Yönetim Sistemlerinin kurulumu esnasında uyulması gereken şartların tanımlandığı ve belgelendirme denetimine tabi olan standarttır. Verilen belgenin adıdır.

ISO 9001:2008

ISO 9001 standartı, her 5 yılda bir ISO tarafından gözden geçirilmekte ve uygulayıcı kişilerin görüşleri ve ihtiyaçlar doğrultusunda gerekli revizyonlar yapılarak yeniden yayınlanmaktadır. 2008 rakamı, bu revizyonun 2009 yılında gerçekleştirilerek yayınlandığını gösterir versiyon tarihidir (ISO 9001:2008 versiyonu).

Neden ISO 9001

  • Kuruluşta kalite anlayışının gelişimini,
  • Kârın, verimliliğin ve pazar payının artmasını,
  • Etkin bir yönetimi,
  • Maliyetin azalmasını,
  • Çalışanların tatminini,
  • Kuruluş içi iletişimde iyileşmeyi,
  • Tüm faaliyetlerde geniş izleme ve kontrolü,
  • İadelerin azalmasını,
  • Müşteri şikayetinin azalması, memnuniyetin artmasını sağlayan,

Ulusal ve uluslararası düzeyde uygulanabilen bir yönetim sistemi modeli olduğundan dolayı birçok kuruluş tarafından talep ve tercih edilir.

Ben dahil hepimizin bilgi sahibi olduğu fakat belki de tam anlamıyla açıklık getiremediğimiz bir konudan bahsettim. Umuyorum ki faydalı bir yazı olmuştur. Hoşça kalın.

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kalite Yönetimi Nedir?

Risk Yönetimi Nedir?

Karbon Ayak İzi Nedir?

REFERANS: Standart Kalite

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu