Kariyer Rehberim

İşverenler Ne İster ?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları, bugün sizlerle birlikte işverenler ne ister? Nelere dikkat ederler. Bu konudan bahsedeceğim. Birlikte bakalım o zaman.

Eski çağlarda insanlar sadece karınlarını doyurmak için çalışıyorlardı. Para kazanmak için çalışmaya başlamak beraberinde iş görüşmelerini doğurdu. İş görüşmeleri devirden devire pek çok değişime uğradı. Çıraklar ve sonra da stajyerler ortaya çıktı.
Endüstriyel devrimle beraber iş görüşmesi de bugünkü haline yakın ilk formunu aldı. İyi bir iş görüşmesi ve verimli bir iş hayatı için işverenler ne ister‘i bilmek bize avantaj sağlayacaktır.

Towers Watson tarafından yapılan 2014 Küresel Yetenek ve Ödül Yönetimi Çalışması işverenlerin vaatleri ile iş arayanların beklentilerinin birbiriyle örtüşmediğini gösteriyor. Türkiye’de iş arayanlar en çok iş güvencesi, kariyer fırsatları ve emeklilik haklarına önem veriyor. Peki işverenler ne istiyor?
İşverenler çalışan ararken kariyer fırsatları ile kurumlarının saygınlığını ön planda tutuyor. Bu noktada iki tarafında karşılıklı feragat etmeleri gereken konular ortaya çıkıyor. Bu konuları gel beraber inceleyelim sevgili okur.

İŞVERENLER ÇALIŞANLARDAN NE BEKLİYOR?

İşverenler çalışanlardan her şeyden önce şık, temiz bir görünüm isterler . Tabi ki bununla beraber üzerine özgüvenini giymeyi de unutmamalısın. Dik duruş, kendinden emin tavır üzerinde en şık duracak giysidir. Telaffuzuna ve üslubuna dikkat ederek konuşmak seni bir adım daha ileri taşıyacaktır. Hayatın içinde aktif olmalı, genel kültür, gündem vb. konularda her gün okumalısın. Mesleki bilgilerini geliştirmek için her gün en az yarım saat sektörle alakalı haber okumalı hep taze bilgilere sahip olmalısın. Yenilikçi fikirlerin olmalı ve geliştirmek için fikir alışverişinden çekinmemelisin.

Modern çağın getirisi olarak artık tek dil bilmek yeterli değil, bir hatta iki yabancı dil bilmek seni her zaman seçilir kılacaktır. Eğer yabancı dilin yoksa öğrenmek için tam zamanı!
Erkeklerde askerlik çalışmaya engel olarak görülüyor bu konuyu halledip sonra iş başvurusunda bulunmanda fayda var.
Tecrübeli çalışan arayan kurumlar o kadar fazla ki tecrübe edinene kadar bazen ücretsiz çalışman gerekebilir. Ama bu seni demotive etmesin unutma geleceğini inşa ediyorsun ve bazen zorluk çekeceksin.
Bireysel yükselişe çok önem verirsen grup çalışmalarında başarısız olman işten bile değil. Bulunduğun grup için çalışırsan aynı zamanda kendin için de çalışmış olursun bu seni mutlu etmeli.

NASIL BAŞARILI OLUNUR

Yaptığın işi sevmelisin. Kendi haklarını bilmeli fakat yeri geldiğinde tolerans göstermen gerekirse bundan da geri çekmemelisin kendini. Her iş veren işi sahiplenen çalışanlar görmekten mutluluk duyacaktır. Amacın günü tamamlamak değil, çalıştığın platformu hep bir adım ileri taşımak olmalı.

Karşılayamayacağın talepleri baştan kabul etmemelisin ki verdiği sözleri yerine getiremeyen bir imaj sergileme. Örneğin bir ayda hazır olacak bir raporu bir haftada hazırlaman talep ediliyorsa bunun mümkün olmadığını uygun bir dille anlatmalı ve mümkün olan en kısa sürede raporu hazırlayıp teslim etmelisin. Her zaman olumlu bir dil kullanmalı, haklarını bilmeli ve savunmalısın. Karşılanamayacak taleplerin olmamalı, kendini işverenin yerine koyarak isteklerde bulunmalısın.

Kişisel problemlerini işe yansıtmamalısın. Elbette ki her zaman mutlu olman beklenemez fakat bunu sık sık işe yansıtırsan profesyonel davranmamış olursun ve kimse böyle bir çalışan görmek istemez. İşveren ile aranda seviyeli bir samimiyet kurmalısın. Her zaman Hanım / Bey şeklinde hitap etmelisin. Eğer izin kullanmak istiyorsan bunu en az bir hafta önce, işten ayrılmak istiyorsan bunu en az on beş gün önce işverene iletmelisin.Talep edilirse yerine işe alınacak çalışana işi tanıtana kadar çalışmaya devam etmen gerektiğini unutmamalısın.

Kendine fazla yüklenmemeli zamanla her konuda olduğu gibi çalışma hayatında da pratiklik kazanacağını bilmeli, kendine zaman tanımalısın. Unutma öz güvenin ve azminle başaramayacağın iş yok. Her şeyin başı kendine inanmaktır. En büyük destekçiniz ve sizi hiç yalnız bırakmayacak kişi sadece sizsiniz bunu unutmayın. Kendinize değer verin, size en uygun işi seçin kariyerinizi en güzel şekilde planlayın. Kararlarınızdan asla pişmanlık duymayın. Umarım faydası olmuştur. Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Kendinize çok iyi bakın.

Koronavirüs aşısı bulundu mu?

Ford vs Ferrari

5G Teknolojisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu