Genel Kültür

Kahve ve Kültürleri

Merhaba Gelişen Kariyerim okuyucuları sizlere bu yazımızda Kahve ve Kültürleri hakkında bilgiler vereceğiz. İlk kez duyacağınız bilgileri sizin için hazırladık. Değişik kahve kültürleri ile tanışmaya hazırsanız başlıyoruz.

Kahvenin Ortaya Çıkışı

Kahve, dünyada en çok tüketilen içeceklerden de olsa nasıl ortaya çıktığına dair kesin bir kanıt yoktur.

Etiyopya ülkesinde çobanlık yapan Kaldi adında biri tarafından bulunduğu anlatılmıştır. Bu çoban, keçilerin bu fasulye şeklindeki meyvelerden yediklerinde sabaha kadar uyumadıklarını, enerjik kaldıklarını fark etmiş. Bu durumu yerel manastırın başrahibine bildirmiş. Başrahip bu meyvelerden bir içecek yaparak denemiş. Kendisini epey bir süre dinç tuttuğunu fark eden rahip, bu keşfini manastırdaki diğer insanlarla paylaşmış ve enerji veren meyvelerin bilgisi kısa sürede yayılmıştır.

Bu haber doğuya doğru ilerlemiş. Kahve Arap Yarımadası’na ulaştığında bu çekirdeklerin dünyaya yayılacak yolculukları başlamıştır.

Kahvenin Ortaya Çıkışı

Kahve İsmi Nereden Geliyor

Etiyopya ülkesinin Habeşistan şehrinde kahve ağacının bulunduğu yer Kaffa’ dan alınmıştır.

Arapça kökeni ise “qahwah” kelimesinden gelmiştir. Bu kelimenin anlamı bir tür içkidir.

Güne Kahve ile Başlamak

Birçok insan sabah güne kahve içerek başlıyor. Harvard Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre kahve, insanların daha pozitif bir yaşam sürmesine yardımcı oluyor. Peki kahve bunu nasıl yapıyor?

 • Kahvede bulunan kafein, hafif bir anti depresan ile aynı etkiyi sahip olabileceği bulundu.

Bununla birlikte Ulusal Sağlık Enstitüsü tarafından yapılan bir araştırmada ise kahve içenlerin kahve içmeyenlere göre depresyona girme olasılığının daha düşük olduğunu doğruladı. Buna göre kahvenin serotonin, dopamin ve noradrenalin üretimini arttırmasıdır.

Kahve Kültürleri

Kahve Kültürleri

İtalyan Kahve Kültürü

İtalyanlar kahve konusunda o kadar tutkulu insanlardı ki, derin ve dolgun “Cappuccino’yu” oluşturmak için büyük bir çaba harcamışlardır. Çünkü amaçları, kafein açısından zengin tohumların konsantre ve filtrelenmiş bir özünü oluşturmaktır.

Cappuccino İtalyanlar tarafından kahvaltıda tüketmektedir. Saat 11’den sonra cappuccino içilmez. Bunun nedeni 11’den sonra tüketilen sütlü kahvenin mideye dokunduğuna inanırlar. Ayrıca cappuccino ismini kullanmazlar bunun yerine ”un cafe” derler.

İtalyanlardaki bir diğer fark ise kahveyi oturarak içmezler. Kahve alanlarının konsepti “take away” şeklindedir. Yani insanlar kahvelerini sipariş verirler ve alır giderler, oturmak isterlerse ekstra ücret ödemeleri gerek.

İlginç bir gerçekten de bahsedelim. “Cappuccino”, Capuchin rahiplerinin giyindiği elbiselere benzediğinden dolayı bu ismi almıştır.

Fransız Kahve Kültürü

Fransızlar kahve içmeyi İtalyanların aksine keyif olarak görürler. Kahvecilerde kalabalık grupları kahve eşliğinde sohbet edip eğlendiklerini görürsünüz.

İtalyanlarla benzer kahve kültürleri vardır. Un cafe isterseniz size küçük fincanda sert içim bir kahve servis edilir. Bunun yanında Un cafe serre derseniz sert bir espresso servis edilir.

Fransızlar kahveyi baget ekmeğin yanında veya kruvasanın yanında tüketirler. Yaz ayları gelince ağırlıklı olarak soğuk kahveyi tercih ederler.

Türkiye’de Kahve Kültürü

Türkiye, Türk kültürünün birçok unsuruna kök salmış zengin bir tarihe sahip köklü bir kahve kültürüne sahiptir.

Türk kahvesi sadece bir içecek değildir. Aynı zamanda toplumsal değerleri, inançları, kültürleri bir araya getiren toplumsal bir uygulamadır. Yaşamın her alanına nüfuz eden, misafirperverlik, dostluk, incelik ve eğlencenin simgesidir.

Ayrıca 2013 yılında UNESCO’nun Türk kahvesi kültür ve geleneğini “İnsanlığı Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesine almıştır.

Türkiye’de kahve çekirdekleri yetişmese de, Türk kahvesinin kendine özgü kavurulma daha sonra öğütme ve pişirilme tarzına sahiptir.

Türk kahvesi közde, ocakta, kumda olmak üzere farklı tekniklerde pişirilebilmektedir. Ayrıca menengiç, dibek, mırra gibi farklı kahve çeşitleri de bulunmakta.

Türk Kahvesi
Türk Kahve Çeşitleri

Endonezya’da Kahve Kültürü

Endonezya’da kahve yetiştirilmenin yanı sıra gelenekleri ile de kahveyi bir kültür haline getirmişlerdir. Bizim kültürümüzde olduğu gibi bu ülkede de kahve evlilik öncesi gelenekleri arasında yer almıştır. Ancak bizden farklı olarak bu kültürde kahve ikramını damat gerçekleştirmektedir.

Endonezya’da yaşayanlar kahvenin iyileştirici gücü olduğuna inanırlar. Bu sebeple akşamları “Kopi Joss” adında kahveyi tüketmektedirler. Kahvenin farklı bir hazırlanma şekli vardır. Sıcak su ve kahve karıştırıldıktan sonra içerisine atılan köz ile servis edilmekte. Közün kahvenin içinde çıkardığı sesten dolayı bu ismi alır.

Brezilya Kahve Kültürü

Türk kahvelerine benzer sertlikte olan Brezilya kahvesi içimi aroması ile ön plana çıkmaktadır. Üstelik Türk kahvesinin büyük bir kısmı da Brezilya’dan ithal edilmektedir.

Brezilya Dünya’da kahve üretiminde ilk sırada yer alıyor.  

Brezilya kahvesi nicelik olarak 2 farklı kahve çekirdeğine sahip olsa da nitelik olarak pek çok ülkenin kahvesinden farklıdır. Ülkede yetiştirilen kahve çekirdeklerinin kalitesi, fidelerin ekildiği alanlara göre değişiklik göstermektedir. Buna en güzel örnek Santos Kahvesi. Santos bölgesinde yetişen kahveler diğer bölgelere oranla çok pahalı bir kahvedir.  

Vietnam Kahve Kültürü

Vietnam kahve dünyasında ilk 2 de yerini alır. Kahve bu ülkenin en eski geleneklerinden biridir. Vietnam kahvesini ayrı kılan tarzıdır. Geleneksel Vietnam kahvesinde tereyağı, yumurta ve peynir de bulunmaktadır. Aynı zamanda yumurtalı kahve olarak bilinen bu kahvenin gerçek adı “Ca phe trung” dur. Bu kahvenin hazırlanışı şu şekildedir;

 • Geleneksel olarak yumurta sarısı, şeker, süt ve kahve ile hazırlanır.

Bu kahve ilk olarak 1946 yılında bir garson tarafından ortaya çıkmıştır. 2 Dünya Savaşı sonrası bu dönem de süt kıtlığı yaşanmıştır. Bu garson yumurtanın akını çırpmış, yumurtadan oluşan köpük eşliğinde kahveleri sunmuştur. Üstelik bir anda ortaya çıkan bu kahve Vietnamlılar tarafından çok beğenilmiştir. Daha sonra bazı kahve sahipleri bu kahveye eklemeler yapmışlardır. İçerisine tereyağı ve peynir de eklenerek creme brulee veya sıvı tiramisu kıvamı elde edilmiştir.

“En kötü kahve bile kahvesizlikten iyidir.”

David LYNCH

Norveç Kahve Kültürü

Norveçliler bir günde çok fazla kahve tüketiyorlar. Bu sadece Norveç’ e özgü bir şey değil genel olarak İskandinav ülkeleri için geçerli. Bunun nedeni kahvenin kış aylarında aradıkları enerjiyi vermesidir.

Kokekaffe adını verdikleri “kaynatılmış kahve” kahve geleneksel bir Norveç kahvesidir. Kahveleri öğütüp sıcak suyun içinde yaklaşık 4 dakika demleyerek yapılan standart kahvedir.

Esas ilginç olan kahveleri ise “Karsk” adındaki kahvedir. Eski Norveççe de “güçlü, enerjik” anlamına gelen bu kahvenin yapılışı şu şekildedir;

 • Kahvenin bardağının içine bozuk para yerleştirilir. Ardından bozuk para kayboluncaya kadar üzerine kahve eklenir. Daha sonra ise parayı görene kadar likör ile tatlandırılır.

Norveç demişken Dünya Barista Şampiyonası’ndan (WBC) bahsetmek gerekir. Bu etkinlik 1998 yılında Oslo şehrinde başlamıştır. Espresso yarışması ile baristaların mutfak dünyasındaki şefler gibi rekabet etmesi amaçlanmıştır. Böylece bu etkinlik tüm dünyada her yıl düzenlenmeye başlamıştır.     

Fas Kahve Kültürü

Fas’ da kahve kültürü biraz değişiktir. Baharatı fazla tüketen ülkelerden olunca doğal olarak kahvelerin içine de ilave edilmiştir.

Fas, kahve ile diğer Arap ülkelerine kıyasla daha geç tanımıştır.

Kahvelerin içine tarçın, muskat, susam, kakule, karabiber gibi çeşitli baharlar eklenir. Böylece içimi sert olan bu kahveler turistlerin ilgisini en fazla çeken içecekler arasındadır.

Fas’ın en meşhur kahvesi ise “Cafe des epices” kahvesidir. Bu kahvenin içerisinde, kakule, Hindistan cevizi, zencefil, tarçın, karanfil ve karabiber bulunur. Fas’a özgü bu kahvenin tadı oldukça serttir.

Fas Kahve Kültürü
Fas Kahve Kültürü

Dünya Kahve Günü

Dünya Kahve Günü 1 Ekim’dir. İlk kez 2015 yılında Milano’da Uluslararası Kahve Günü olarak kabul edilmiştir.

Dünya Kahve Günü

Dünya Türk Kahvesi Günü

Dünya Türk Kahvesi Günü 5 Aralık’tır. İlk kez 2013 yılında UNESCO’nun “İnsanlığı Somut Olmayan Kültürel Mirası” listesine aldığı gün olarak kutlanır.  

Dünya Türk Kahvesi Günü

Kahve Hakkında Bilinmeyenler

 • Dünyada en çok ticareti yapılan 2. üründür.
 • Dünyada en çok tüketilen 2. içecektir.
 • Osmanlı İmparatorluğu’nda 4. Murat Dönemi’nde (17 yy’ da) yasaklanmıştır.
 • Kahve çekirdekleri bir çalı üzerinde büyüdüğü için meyve sınavına girer.
 • Dünyanın en pahalı kahvesi “Luwak” kahvesidir. Endonezya’ da bulunan misk kedisinin dışkısıyla yapılmakta. Luwak Kahvesi’nin fiyat 350 Euro’dur.
 • Dünyanın en pahalı çekirdek kahvesi ise “Black Ivory” kahvesidir. Fil dışkıyla üretilen bu çekirdekler oldukça zor işlemlerden geçmektir. Bu yüzden Black Ivory kahvesinin fiyatı 1.100 $ (Dolar)’dır.
 • Dünyanın en çok kahve tüketen ülkesi Finlandiya’dır. Kişi başı 12 kilogramdır.
 • Yapılan çalışmalara göre düzenli olarak kahve içmek aynı zamanda kanser, Alzheimer ve kalp krizi gibi hastalıkların riskini azaltıyor.
 • Kahve dondurularak kurutulan ilk besindir.
 • Sizce dünyada bir günde kaç fincan kahve tüketiliyordur?
  • Cevap: Bir günde 2.25 milyon fincan kahve tüketiliyordur.
Kahve ve Kültürleri

Kahve birçok kültürde gerek toplumların kendi kültürleri gerek zamanın şartları altında farklı türlerle karşımıza çıkmıştır. Kahve ile ilgili yazılacak daha çok şey vardır. Ancak kahve ve Kültürleri yazımızda en ilginç bulduğumuz bilgileri vermeye çalıştık. Sizin en ilginç bulduğunuz kısım hangisi? Yorumlarınızı bekliyoruz 🙂

Cemil Kağan Gürkan

Bilgisayar Programcısı ve İçerik Yazarı

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu