Hakkımızda1

Kaizen İle Sürekli İyileştirme İçin 9 İpucu

Değerli okuyucularım bu yazımda yalın üretimde kaizen ile sürekli iyileştirme elde etmek için 9 ipucunu size anlatmaya çalışacağım. Bu süreçte kaizen ile süreç iyileştirme konusunda yönetici adaylarının çalışanlarına karşı nasıl yol izleyeceği hakkında kafalarında mevcut olan soru işaretlerini açıklığa kavuşturmayı hedefliyorum. İyi okumalar dilerim.

Kaizen nedir? Sorusuna cevap verecek olursak, kaizen sürekli iyileştirme felsefesidir. Japoncadan çevrilen “kaizen” kelimesi, “bir şeyi daha iyiye doğru değiştirmek” anlamına gelir. Kaizen ile üreticiler, atıkları ortadan kaldırarak standartlaştırılmış süreçleri, ekipmanları ve diğer günlük üretim prosedürlerini sürekli olarak iyileştirir.

Başarılı kaizen çabaları, artan üretkenlik, iyileştirilmiş kalite, daha iyi güvenlik, daha düşük maliyetler ve iyileştirilmiş müşteri memnuniyeti gibi faydalar sağlayabilir. Ayrıca kaizen bir şirket kültüründe çalışanlar arasında daha iyi iletişim, gelişmiş moral, çalışan memnuniyeti ve çalışanlar arasında şirkette artan bir sahiplenme duygusu dahil olmak üzere faydalar sağlayabilir.

Kaizen ile Sürekli İyileştirme Elde Etmek İçin 9 İpucu:

Sürekli iyileştirme yolculuğuna çıkmak uzun vadeli bir taahhüt ancak büyük ve önemli bir girişimdir.

1. Organizasyonel katılım elde edin.

Kaizen işletmenizin ilerlemesi açısından oldukça önemlidir. Kuruluşunuzun liderleri sürekli iyileştirme kültürünü sürdürmeye kararlılarsa, şirketin geri kalanı için de bu kararlılık kendini belli edecektir. İyileştirmeleri uygulamak için çalışanlarınızın ihtiyaç duydukları desteği liderlerinden almaları da oldukça önemlidir.

2. Organizasyonun tüm seviyelerinde kaizen felsefesini kişisel anlayışınızla vurgulayın.

Sürekli iyileştirmeyi sürdürmek için bir yönetim girişimi yerine, uzun vadeli bir uygulama olarak kaizen anlayışı tercih edilmelidir. Sürekli iyileştirme, eylemlerle ilgili olduğu kadar zihinle de ilgilidir. Çalışanlarınızın kaizenin tarihini ve felsefesini anladığından emin olmak, şirkete nüfuz eden bir sürekli iyileştirme kültürünün sürdürülmesine yardımcı olacaktır.

3. Çalışanlarınızı güçlendirin.

Atölyenizdeki sorunlara en yakın çalışanlar, bunları çözmek için en donanımlı kişilerdir. Kaizen çabalarınızda en büyük varlıklarınız onlardır. Bu nedenle iyileştirmeleri uygulamak için ihtiyaç duydukları desteği onlara vermelisiniz. Takımınızın yeteneklerini eğitim ve destek yoluyla geliştirmek, üretim süreçlerinde iyileştirmeler yapmak kaizen programınızın bir parçası olmalıdır.

Ek olarak, ekip üyelerinin sorunları tespit etmek ve çalışma alanlarında iyileştirmeler yapmaya dahil etmek, yaptıkları işleri üzerinde sahiplenme duygusuna teşvik eder. Bu da genel motivasyonu, morali ve üretkenliği arttırır.

4. Küçük değişikliklere odaklanın.

Küçük adımlarla bir yıl boyunca her gün sadece % 1 oranında iyileşirseniz, başladığınızdan 37 kat daha iyi bir duruma gelirsiniz. Küçük değişiklikleri test ederek ve uygulayarak iyileştirme hızını arttırabilir ve büyük bir değişikliğin uygulanmasının baskı ve risklerini azaltabilirsiniz.

Bu amaçla, iyileştirmelerinizi sorunların temel sebeplerini çözmeye odaklayın. Bu, çalışanların küçük sorunları daha büyük ve ortadan kaldırması daha maliyetli hale gelmeden fark etmelerine ve kontrol altına almalarını sağlayarak aynı sorunların tekrarlanmasını önleyebilirler.

5. İyileştirmelerin uygulanmasından önce ve sonra sürecinizi ve performansınızı belgeleyin.

Kaizende “verilerle konuşmak ve gerçeklerle yüzleşmek” önemlidir. İyileştirmeleri objektif olarak değerlendirmek için, mevcut prosedürler standartlaştırılmalı ve belgelenmelidir. Sürecin başlangıç durumunun haritasını çıkarmak, atıkları ve iyileştirme alanlarını belirlemenize yardımcı olabilir ve iyileştirme için bir referans noktası sağlayabilir.

Performansı mevcut kıyaslamalara göre ölçmek, kaizen çabalarınız yatırım almanıza ve şirketi iyileştirme odaklı tutmanıza olanak tanır. Ayrıca, gelecekteki iyileştirmeler hakkında stratejik kararlar alabilmeniz için çabalarınızın işe yarayıp yaramadığı alanları belirlemenize olanak tanır.

Performansı objektif olarak ölçmek için, iyileştirmeleri ölçen ölçütleri belirlemelisiniz. Bunlar kalite, maliyet, kaynak kullanımı, müşteri memnuniyeti, alan kullanımı, personel verimliliği ve diğer KPI’lar etrafında dönen ölçümleri içerebilir.

6. Çalışmayı standartlaştırın.

İyileştirmelerin sürmesi için standartlaştırılması ve tekrarlanabilir olması gerekir. İşi standardize etmek kaizen için çok önemlidir. Çünkü iyileştirme için bir temel oluşturur. Bir süreçte iyileştirmeler yaptığınızda, iyileştirmeleri sürdürmek ve yeni bir temel oluşturmak için yeni standart çalışmayı belgelemek gerekir. Standart çalışma aynı zamanda süreçlerdeki değişkenliği azaltır ve sürekli iyileştirme çabalarınızın kök salması için gerekli olan disiplini teşvik eder.

7. Kendi kaizen yönergelerinizi oluşturun.

Kaizen çabalarınızda size rehberlik edecek birçok kaynak bulunsa da, şirketinizin kaizen yolculuğunu kişisel olarak anlamak önemlidir. İyileştirmeler uygulandıktan sonra kaizen çabalarınızı yansıtmak, sürekli iyileştirme döngüsünün önemli bir parçasıdır.

Çabalarınız üzerinde düşünürken kendi kaizen kurallarınızı geliştirin. İşyerini iyileştiren kendi deneyimlerinize dayalı yönergeler oluşturarak başlayın. Üstesinden geldiğiniz sorunları anlamak için bu yönergelerin meslektaşlarınıza, hedeflerinize ve kendinize yönelik olması gerektiğini unutmayın. Bu yönergeler, bir sonraki zorluğunuza yaklaştığınızda size yardımcı olacaktır.

8. İyileştirmeleri zorunlu kılın.

Süreçlerinizde yaptığınız değişiklikleri uygulamak, uzun vadede yaptığınız iyileştirmeler için önemli ve uzun vadede sürekli iyileştirmeyi sürdürmenin anahtarıdır.

İyileştirmeleri belgelemek, standart çalışmanın güncel olduğundan emin olmak ve çalışanları yeni prosedürler konusunda eğitmek, sürekli iyileştirme çabalarınızda kaydettiğiniz ilerlemeyi sürdürmenize yardımcı olacaktır.

 9. Kaizen’i uyguladıktan sonra iş yerini tekrar gözlemleyin.

Muhtemelen hala bazı israflar göreceksiniz. Burası ilerlemek için iyi bir yer. Sorunun ne olduğunu ve ne yapılması gerektiğini zaten bildiğiniz için bazı yeni fikirleri deneme fırsatınız olacaktır. Kaizen’i kuruluşunuzda uygulamak, bir dizi çaba ve iyileştirmeye uzun vadeli bir bağlılık gerektirir. Kuruluşunuzun kültüründe sürekli iyileştirme zihniyeti oluşturmak, günlük uygulama gerektirir. Zamanla operasyonlarınızın verimliliği, üretkenliği ve kalitesinde bir artış göreceksiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu