Hakkımızda1

Kalite Yönetimi Nedir?

Merhaba Gelişen Kariyerim Okuyucuları. Bugün sizlerle kalite yönetimi nedir? Kalite yönetiminin önemli unsurları nelerdir? Sorularına cevap arayacağız. Keyifli okumalar!

Kalite Yönetimi Nedir?

Kalite yönetimi, bir kurumunun sürekli olarak müşteri memnuniyeti sağlayan ürünler sunmasına yardımcı olmak için yapılan bir iş sürecidir. Kalite yönetimi organizasyonda ki faaliyetleri programlı ve planlı hale getiren bir sistemdir. Organizasyonların başarıyı yakalaması için standart bir kalite anlayışını benimsemeleri gerekmektedir. Bu standartların asgari bir limiti olmalıdır. Limitin altında kalan organizasyonların kalite standartları da düşük olur. Kalite denilince akıllara ilk gelen şeylerden birincisi “ihtiyaçlara uygunluktur”, ikincisi ise “gereksinimleri karşılamadır” bu iki unsuru karşılayamayan organizasyonlarda kalite söz konusu olamaz.

Kalite Yönetimi

Kalite kelimesi, ürün ve hizmetlerin genel niteliğini belirtir. Bu nedenle kalite deyince akla ilk olarak bir ürün veya hizmet gelir. Bir ürünün veya hizmetin kaliteli olmasını belirleyen birtakım standartlar bulunmaktadır. Kaliteyi belirleyen tek bir şey yoktur. Birtakım standartlara uyumlu olan her şey temelde kalitelidir.

Kalite Yönetim Sistemi Nedir?

Kurumların faaliyetlerini ve standartlara uygunluğunu denetler. Süreç ve aşamaları inceleyerek iş faaliyetlerinin yasal olup olmadığını tespit eder. Organizasyonların kalite yönetim sistemi ile iyileştirilme olanakları daha yüksektir. Bu yüzden günümüzde kalite yönetim sistemi iş hayatında önemli bir yere sahiptir.

Kalite Yönetimi İçin Önemli Unsurlar

1- Müşteri Odaklı Olmalıdır.

Kalite Yönetimi
Kalite Yönetimi

Müşterilerin ihtiyaçları ön planda olmalı, ölçülebilir ve ulaşılabilir hedeflerle organizasyonlar geliştirilmelidir. Müşteri memnuniyetini öğrenmek ve devamlılığını sağlamak için süreç içinde memnuniyet anketleri, şikayet prosedürleri gibi uygulamalar yapılabilir.

2-Kalite Yönetimi Liderlikle Başlar.

Kalite Yönetimi

Bir kurumda çalışan ve müşteri fark etmeksizin şeffaf bir şekilde iş akışı sürdürülmelidir. Ekipler iyi yönetilmeli, takım çalışmalarına ekipte bulunan herkes uygun olmalıdır. Personel, ekipman, satın alma, belgeler ve kayıtlar düzenli olup, kalite yönetim akışını bozmayacak şekilde yönetilmelidir.

3- Kalite Yönetimi İçin Devamlı Gelişime Açık Olunmalı.

Bir organizasyon çalışmaya devam ettikçe kalite açısından ihtiyaçlar belirlenmeli ve bu ihtiyaçların giderilmesi için yenilikler yapılmalıdır. Kalite yönetimi için organizasyon takibi bırakılmamalıdır. Süreçler ve başarıyı ölçmek için yöntemler belirlenmelidir. Kaliteli bir akış sağlamak için ortalama standart bir yaklaşım oluşturulmalı ve bu sayede organizasyonda sürekli iyileştirme sağlanabilir.

4- Kanıta Dayalı Karar Verme.

Organizasyonların işleyişi devam ettikçe işlerin getirdiği sonuçlara göre ihtiyaçlar belirlenip, uygun ölçüde bu ihtiyaçlar giderilmelidir. Kaliteli ürün ve hizmet için doküman kontrolü yapılmalı, bu dokümanlara göre kararlar verilmelidir.

5- Kalite Hedefi Oluşturulmalı.

Kalite Yönetimi

Hedefler, müşteri gereksinimleri ile belirli, ölçülebilir ve ulaşılabilir hedefler arasında bir bağlantı oluşturmalıdır. İyi yazılmış hedefler, kalite yönetiminin düzenli ve uygulanabilir olmasına olanak sağlar bunun yanında kurumlara bir amaç verir ve gelişmeye, geliştirilmeye açık bir yapı oluşturur.

CEO Nedir? Nasıl CEO Olunur?

Risk Yönetimi Nedir?

Başarılı Bir İş Hayatı İçin İpuçlar

Kullandığım Kaynaklar:

Qualio ve sigmacenter

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu