Hakkımızda1

Kanada Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Merhaba değerli Gelişen Kariyerim okuyucuları, bu yazımda sizlere Kanada Hakkında Bilinmesi Gereken bilgileri derledim. Bugün sizlerle Kuzey Amerika’nın en kuzeyine, Kanada’ya ufak bir yolculuk yapacağız. Kanada’nın güzelliklerinden, yemeklerinden ve yaşam tarzından bahsedeceğim bu yazımda merak ettiklerinizi bulabilirsiniz. Keyifli okumalar diliyorum.

Kanada Hakkında Genel Bilgiler

Kanada Haritası

Kanada; merkezi olmayan, anayasal monarşi ile yönetilen, 1867’de Konfederasyon yasası ile kurulan bir ülkedir. Eski adı Kuzey Dominasyonu’dur. Kuzey Amerika’nın büyük bir bölümünü kaplayan, yüz ölçümü bakımından Rusya Federasyonundan sonra dünyanın en büyük ikinci ülkesidir.

  • Kanada, 10 eyalet ve 3 bölgeden oluşur. Başkenti Ottowa’dır.
  • Kanada’nın nüfusu 31 milyon kişiden oluşmaktadır. Yüzde 80’ninden fazlası Amerika Birleşik Devletleri’ne 250 kilometre sınırı içerisinde şehirlerde ve ilçelerde yaşamaktadır.
  • Birleşmiş Milletlerin 1990’lı yıllarda yaptığı bazı araştırmalara göre Kanada, dünyanın en yaşanılır ülkesi olarak nitelendirilmiştir.

Kanada’da Üniversite Eğitimi

Kanada, eğitim sisteminin kalitesi açısından dünyanın en gelişmiş ülkelerinden biridir. Ülkede çok sayıda üniversite ve yüksekokul bulunmaktadır. Ülke genelinde üniversite sınavı yerine her üniversitenin kendi öğrenci kabul şartları vardır ve öğrencilerin sahip oldukları özelliklere göre öğrenciler tek tek değerlendirilir. Bütün bunların yanında herhangi bir Kanada Üniversitesinden alacağınız diploma dünyanın her yerinde geçerli olacaktır.

Kanada’da Hangi Dil Konuşuluyor?

Kanada iki resmî dile sahiptir. Bunlar İngilizce ve Fransızca dilleridir. 1969’da Kanada’da Fransızca ve İngilizce eşit kabul edilmiştir. Bu durum, Kanada’nın kendisini çift dilli ve çok kültürlü bir ulus olarak tanımlamasına yol açmıştır.

Kanada’da Gezilecek Yerler

1. Toronto

Toronto Kanada’nın en büyük şehri ve aynı zamanda ticaret merkezidir. Ontario eyaletinin başkentidir ve yaklaşık 6 milyonluk nüfusa sahiptir. Ulaşım ağları oldukça gelişmiştir. Yeraltında metro istasyonlarının yanı sıra alışveriş merkezleri de bulunmaktadır.

Toronto’nun en önemli simgesi CN Tower’dır. Şehrin güneyinde Ontario Gölü vardır. Aynı zamanda dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden olan “Toronto Zoo” ya ev sahipliği yapmaktadır.

Toronto, Kanada’nın eğitim sistemine yakışır bir kütüphane sistemine sahiptir. Şehrin her mahallesinde kütüphane vardır ve insanlar soğuk havalarda vakitlerini kütüphanede geçirmektedir.

2. Niagara Şelaleleri

Niagara Şelalesi
Niagara Şelalesi

Niagara Şelaleleri dünyanın en meşhur ve Kuzey Amerika’nın en büyük şelalesi olarak bilinmektedir. ABD ile Kanada sınırı arasında Niagara Nehri’nin üzerinde bulunmaktadır ve 3 büyük şelaleden oluşmaktadır. Yeryüzünde ters akan tek şelale olması nedeniyle Kanada gezisine çıkan herkesin görmek istediği doğal güzelliklerden bir tanesidir.

Niagara şelalesinde aynı zamanda yapılacak birçok aktivite bulunmaktadır. Şelalenin altına kadar giden bot turlarına katılmak, Niagara Parkından şelaleyi ve suların oluşturduğu gökkuşağını izlemek bunlardan sadece birkaç tanesidir.

3. Prens Edward Adası

Prens Edward Adası
Prens Edward Adası

Prens Edward Adası (PEI), Kanada’nın Doğu Kanada bölgesindeki bir eyalettir. Kanada’nın yüz ölçüm ve nüfus açısından en küçük eyaleti olmasına rağmen kilometrekare başına düşen insan sayısıyla en büyük nüfus yoğunluğuna sahiptir. Eyaletin başkenti Charlottetown’dur. Ada, ismini Kraliçe Victoria’nın babası Prens Edward Augustus’tan almıştır.

Prens Edward Adası genellikle doğası ve sahip olduğu kırmızı topraklarıyla dikkat çekse de aynı zamanda ünlü roman Anne of Green Gables’ın yazarı Lucy Maud Montgomery’nin evine de sahiplik yapmaktadır.

Prens Edward Adası aynı zamanda son dönemde popüler olan Anne with an E dizisinin çekimlerinin yapıldığı yerdir.

4. Stanley Parkı

Stanley Parkı
Stanley Parkı

Stanley park, Kanada’nın Vancouver şehir merkezini çevreleyen bir kamu parkıdır. Park uzun bir geçmişe sahiptir. Park arazisi İngilizlerin sömürgesinden binlerce yıl önce yerli halk tarafından kullanılmıştır. Sömürgecilikten sonraki uzun yıllar boyunca, bol kaynaklara sahip olan park 1886’da Vancouver’in ilk parkına dönüştürülmüştür.

Stanley Parkı’nın diğer şehir parklarından farkı bir peyzaj mimarisi sonucu değil, uzun yıllar boyunca bir ormanın ve kentsel alanın evrim geçirerek oluşturduğu doğal bir güzellik olmasıdır. Parkta ayrıca orman yolları, plajlar, göller, çocuk oyun alanları ve Vancouver Akvaryumu bulunmaktadır.

5. Churchill, Manitoba

Churchill
Churchill

Churchill şehri Kanada’nın Manitoba eyaletinin kuzeyinde yer almaktadır. Kutup ayıları ile ünlüdür ve aynı zamanda dünyanın ilk kutup ayı hapishanesine de ev sahipliği yapmaktadır.

Kanada’nın kuzey bölgelerinde olduğu gibi Churchill şehrinde de yaz aylarında ortaya çıkan büyüleyici kuzey ışıklarını görmek mümkün olmaktadır.

Bu güzelliklerinin yanında Churchill şehrinde kış ayları kasaba halkı için oldukça zorlu geçmektedir. Halkın 2 katına yaklaşan nüfuslu kutup ayıları kış göçleri döneminde evlere girerek yiyecek çalmakta ve halkı tedirgin etmektedir.  

6. Quebec

Quebec
Quebec

Quebec, Kanada’nın aynı isme sahip Quebec eyaletinin başkentidir. Quebec, Kuzey Amerika’nın en eski şehirlerindendir. Şehir, tarihi otel Chateau Frontenac Oteli ile ünlüdür. Aynı zamanda uluslararası alanda Kış Karnavalı ile anılmaktadır.

  • Quebec şehri, Kanada’nın sahip olduğu iki resmî dilden Fransızca’nın konuşulmasıyla da diğer eyaletlerden ayrılmaktadır.
  • Quebec şehri aynı zamanda UNESCO Dünya Mirası hazinesi olarak da korunmaktadır.
Kanada’nın Meşhur Yemekleri:
1. Poutine

Kanada’ya özel olan bu yemeğe Kanada sokaklarında sık sık rastlayabilirsiniz. Bu yemek patates kızartmasının üzerine dökülen gravy sos ve taze peynirle sunulmaktadır.

2. Saskatoon Berry Pie

Görüntüsüyle bile iştah kabartan bu turta, yaban mersinleriyle yapılan bir tatlıdır. Genellikle vanilyalı dondurma ile servis edilmektedir.

3. Nanaimo Bars

Cevizli kek, krema ve eritilmiş çikolatanın birleşimiyle oluşmuş bu tatlı Kanada’nın meşhur tatlılarından biridir. Bu lezzetli kekler kalori bombası olsa da görünüşüyle kendine hayran bırakıyor.

4. Ginger Beef

Şeritler halinde kesilen biftek etinin, susamlı sos ve börülcelerle birlikte sotelenmesiyle oluşan bu lezzet de Kanada’nın meşhur ana yemeklerinden biridir.

Kanada'nın Yemekleri
Kanada’nın Yemekleri
Kanada’da Yapılması Gereken Aktiviteler
T. Rex Discovery Center
T. Rex Discovery Center
  • Dünyanın en iyi dağ bisikleti parkuruna sahip Vancouver Adasında bisiklet turu yapmak. Bu parkur aynı zamanda BCBR Bisiklet Yarışlarına da ev sahipliği yapmaktadır.
  • Dünyanın en uzun doğal buz pisti olan ve aynı zamanda UNESCO tarafından korunan Rideau Kanalında buz pateni yapmak,
  • Northern lights ya da aurora borealis olarak bilenen kuzey ışıklarının en net göründüğü Yukon şehrinde karanlık gecede ortaya çıkan görsel şöleni izlemek,
  • Winni The Pooh’un adını aldığı Winnipeg şehrinde Assiniboine Parkı’nda yer alan Winni The Pooh’un bronz heykelini ziyaret etmek,
  • T. Rex Discovery Center’da dinozor iskeletlerini incelemek ve aynı zamanda iskelet  kazılarına katılmak gibi daha sayamayacağız birçok aktivite bulunmaktadır.

Yazımda sizlere Kanada hakkında genel bilgiler vermeye çalıştım. Umarım okurken keyif almış ve beğenmişsinizdir.

Referanslar: kanadaelciligi.com, Kanada’da Üniversite , wikipedia

Erasmus Hakkında Genel Bilgiler

Kendinizi Geliştirmenin Yolları

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu