Üniversiteliler Anlatıyor

Karabük Üniversitesi (KBÜ)

Merhaba Gelişen Kariyerim okuyucuları, sizlerle bir dünya üniversitesi olma yolunda emin ve kararlı adımlarla hızlı yürüyüşünü sürdüren yıldız üniversiteler arasında yer alan Karabük Üniversitesi’nden bahsedelim.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ HAKKINDA BİLGİ

Öncelikle Karabük’ten kısaca bir bahsedecek olursak ; Karabük , konum olarak Anadolu’daki en avantajlı illerden bir tanesidir. İstanbul’a yaklaşık 4 saat Ankara’ya ise 2 saat uzaklıktadır ve havaalanına sahip olmasa bile havaalanına sahip illere çok yakın diyebiliriz.

Ayrıca öğrenciler için oldukça önemli olan barınma konusuna kısaca değinirsek Karabük’teki öğrenciler bu konuda sorun yaşamamaktadırlar. Çünkü KYK yurtları ve özel yurtlar çok sayıda mevcuttur.

Üniversite 2007 yılında kurulmuştur. İçerisinde 17 fakülte,7 meslek yüksek okulu, Demir Çelik,  Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri, Sosyal Bilimler olmak üzere 4 enstitüye sahiptir.

Fakülteler olarak bakarsak Diş Hekimliği, Edebiyat, Fen, İktisadi ve İdari Bilimler, İlahiyat, İletişim, İşletme, Mimarlık, Mühendislik, Orman, Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım, Sağlık Bilimleri, Safranbolu Turizm, Teknik Eğitim, Teknoloji, Tıp olmak üzere 17 fakülte ile 55 000 öğrenciye eğitim vermektedir.

Karabük Üniversitesi (KBÜ) 2007 yılında kurulmuş olsa da yapılan başarılı yatırımlar ve oluşturulan projelerle, eğitim kalitesini hızlı bir şekilde yükseltmiş ve halen birçok alanda çeşitli başarılara imza atmaya başlamış durumdadır. Örneğin, KBÜ dünyada ilk 1000 ve Türkiye’de ilk 100 sıralamada yer almayı başarmış olmasıyla yükselmeye devam etmektedir.

Karabük Üniversitesi bölümleri ve sıralamaları öğrenebilmek için buraya bakabilirsiniz.

Karabük Üniversitesinde Eski Model Araç Sergisi

Karabük Üniversitesi

KAMPÜSTE YAŞAM

Karabük Üniversitesi

Karabük Üniversitesi Merkez Kampüsü öğrenciye bol yeşillikleriyle, geniş alanlarıyla biz öğrencilere huzur veriyor ve kampüs hayatını en üst seviyede yaşatıyor. Kampüs içinde çeşitli spor aktiviteleri yapabileceğiniz alanlar da mevcut. Kampüste olimpik yüzme havuzu, tenis kortu, futbol sahası, kapalı spor salonu vardır. Dünyanın ve Türkiye’nin ilk ve tek Ay Yıldızlı Stadyumu da Karabük Üniversitesi içerisinde bulunmaktadır. Ayrıca kampüs içinde bankamatikler, botanik bahçe, cami ve KYK yurtları bulunmaktadır. Halk otobüsleri ve minibüsler kampüs içerisinde fakültelere kadar gitmektedir.

Kampüste Sosyal Yaşam Merkezi bulunmaktadır. Burada öğrencilerin yemek alanları,kafeler,kırtasiyeler ile öğrencilerin en çok uğrak noktası konumundadır. Ayrıca çok fazla sıra beklemeden 3 TL’ye 5 çeşit yemek yiyebilecekleri yemekhane mevcuttur.

Karabük Üniversitesi
Kamil Güleç Kütüphanesi

Yaratıcı mimarisiyle tüm gözleri üstüne çeken Kâmil Güleç Kütüphanesi’nde Demir Çelik Kampüsünde yer almaktadır. Kütüphanede öğrencilerin kendi kendine ödünç kitap alıp aynı zamanda iade edebildikleri self-chek sistemi de bulunuyor. Son teknolojiyle donatılan kütüphaneden alınan ve okunduktan sonra geri getirilen kitaplar, sterilize edilerek raflardaki yerlerine konuluyor.

Üniversitede ikinci öğretim okuyanların çok daha iyi bildiği bir durum da farklı renklerle aydınlatılmış LED’i fakülteler, ağaçlar vb. her şey. Evet her şey ledlerle aydınlatılmış burada. Bu ledler okula ayrı bir hava katıyor.

GÜVENLİK:

Ailelerin en çok merak ettiği konulardan birisi de Karabük Güvenli bir şehir midir? Karabük küçük bir şehir olduğu için çok fazla olay yaşanmamaktadır. Sizlerin de tahmin edeceği serseri tipler her yerde mevcut. Bunlarla herhangi bir problem karşısında kalındığında Karabük Emniyet Müdürlüğü öğrencinin huzurunu korumak için elinden gelenin fazlasını yapıyor. Böyle bir durumda 155 arayabilirsiniz.

BARINMA:

Karabük Üniversitesi
KYK- Bahattin Gazi Erkek Öğrenci Yurdu (Bostanbükü)

Barınma konusunda hiçbir öğrenci barınma problemi çekmemektedir.KYK,özel yurtlar ve öğrenci evleri fazlaca mevcuttur. Karabük’te Bahattin Gazi(Bostanbükü) ve İsmail Necati(Kastamonu yolu üzeri) olmak üzere 2 Erkek KYK ve Asiye HATUN (Kampüs içinde),Hubbi Hatun(Emniyet arkası),Katip Çelebi(Bostanbükü)ve Ayşe Ana(Safranbolu) olmak üzere 4 adet kız KYK mevcuttur.

Bunların haricinde üniversitenin yerleşkelerine çeşitli uzaklıklarda bulunan kız ve erkek olmak üzere özel yurt ve apartlar, öğrencilerin en sık tercih ettiği barınma alanları vardır.

ULAŞIM:

Kampüsten şehir merkezine ulaşım 5 km mesafededir. Herhangi bir ulaşım sorunu yoktur. Kampüs içinde dolaşan ringler sayesinde kampüs içi çok rahat hal almıştır. Karabük’teki şehir içi ulaşımda ise belediye otobüsleri veya minibüsler kullanılmaktadır. Ulaşım fiyatları otobüslerde öğrenci 1,75 TL iken minibüslerde ise 2,00 TL olarak belirlenmiştir.

EĞİTİM:

Hepimiz biliyoruz ki hoca ve öğrenci ilişkileri ilkokulda da lisede de olduğu gibi üniversitede de çok önem arz etmektedir. Üniversitemizde hoca ve öğrenci ilişkisi oldukça iyi ve anlaşılır bir şekilde sürmektedir. Üniversitede her zaman öğrenciler ve hocaların aynı platformda bir araya gelmelerine olanak sağlanmakta ve desteklenmektedir. Hocalarımızın genellikle Karabük’te yaşamasına dikkat edilmektedir. Bu konu bir sorun için hocamızın odasına gittiğimizde kapıdan cevapsız sorularla dönmemek ve derslerimizle olan ilişkimiz için de ayrı bir önem arz etmektedir.

Eğitim durumuna bakacak olursak dersler bölümden bölüme İngilizce ve Türkçe olarak farklılık göstermektedir. Uygulamalı dersleri olan bölümler için laboratuvarlar bütün imkanlarıyla öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Bu konu aslında çoğu üniversitede sıkıntı yaratmaktadır ama Karabük Üniversitesi öğrencileri bu konuda da oldukça şanslıdırlar.

Ayrıca üniversitede öğrencilere çift ana dal ve yan dal programları gibi seçenekler sunulmuştur. Böylece makine mühendisliği okuyan bir öğrenci aynı zamanda metalürji ve malzeme mühendisliği okuyup çift diplomayla mezun olabilir.

Artık tercih dönemlerinde bile akıllarda bulunan yüksek lisans öğrenciler için büyük önem arz etmektedir, peki bu durum “Karabük Üniversitesi‘nde nasıl dersek ?” Üniversiteden sonra yüksek lisans yapmak isteyen öğrenciler için bütün bölümlerde yüksek lisans programları açıktır.

Bu önemli kararınızı bizimle birlikte vermek ister misiniz?

Öncelikli hedefiniz doğru bölümü seçmek daha sonra okuyacağınız şehri bulmak olsun. Hayallerinizin peşinden gidin.

Kaynak: KBÜ

Diğer yazılarımız için Gelişen Kariyerim sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu