Kariyer Rehberim

Kariyer Planlama Nedir ve Nasıl Yapılmalıdır?

Kariyer Planlama Nedir?

Merhaba sevgili okuyucu, yazımıza ünlü “Secret Gençliğe Güç” kitabının yazarı Paul Harrington’dan bir alıntı yaparak başlayalım: “Bir dakika, para konusu beni neden ilgilendirsin ki? Para kazanacak yaşa gelene kadar bu konu hakkında endişelenmeme gerek yok, diye düşünüyor olabilirsin.”. Evet, birçoğumuz bunu son ana kadar planlamayız, hatta pek çok insan mutsuz olmasına rağmen kazandığı para ile elde ettiği metalarla anlık mutluluklar yaşadığı için çoğu zaman işinden söz etmek istemez. Veya bir başkası, kazancı kendisine yetmese bile yaptığı işten oldukça memnundur. Peki, nedir olması gereken? Sevdiğimiz bir işi yapmak için nasıl bir kariyer planlama yapmalıyız? Kariyer planlama, bireyin iş hayatına yönelik olarak hedeflediği statünün yanı sıra, amaca uygun kişisel donanımlar ve çabaların bütünüdür. Gelin adım adım inceleyelim.

Kariyer Planlama

Önce Kendinizi Tanıyın!

Kariyer planlamada yapmanız gereken ilk şey, kendinizi keşfetmektir. Kolay gibi gözükse de aslında yaş ile doğru orantılı olarak cevabı bulmak da epey zorlaşmaktadır. Burada asıl hedefiniz hobi alanlarınız değildir. Çünkü aslında hobi dediğimiz şey, bizlere şimdiye kadar öğretildiği haliyle öğrendiğimiz, yapmaktan zevk aldığımız ama okurken veya para kazanırken ücretsiz olarak belki de ücret ödeyerek edindiğimiz deneyim ve aktivitelerdir. Bu nedenle, asıl hedefimizi hobilerimizde değil kendi içsel mutluluğumuzda aramamız gereklidir. İlk cevaplamamız gereken soru ‘Ne beni heyecanlandırıyor?’ olmalıdır. Sabah uyandığınızda, sohbet arasında, ders dinlerken veya kahvenizi yudumlarken hangi şeyi yapmak isteyip de bir anda heyecanlanıyorsunuz? Bu soruya cevap verdiğiniz zaman, ikinci adıma doğru yaklaşabilirsiniz.

Sen insanlarda istek enerjisini devreye sok…onlar yaratsın!..

Y. Akın Güngör / Benden sonra devam

Hedefinizi Netleştirin!

Artık sizi mutlu eden şeyi buldunuz. Şimdi sıra sizi bu hedefte nelerin beklediğini tasarlamak. Belli bir yaşa gelen bireyler için, çalışabilecekleri ortamları ayırt etmek çok da güç değildir. Çoğu zaman okullarda grup çalışması ve bireysel çalışmalar yapılmıştır ve yapılmaya da devam etmektedir. Kendinize sorun: ‘Bireysel çalışmak mı bana daha çok haz veriyor yoksa bir bütünün parçası olmak mı?’. Bu soruya cevap vermek oldukça önemlidir. Örneğin bir bankada tek başınıza bütün işi yürütemezsiniz. İnsan ilişkileri, yönetim, bilişim ve para bir arada işler. Fakat kafanızda tasarladığınız bir çizimi diğer bir kişi bile size tüm detaylarıyla aynısını aktaramaz. Bunu tek başınıza geliştirmek zorundasınızdır. Bu aşama, size çalışma ortamınızda konumunuzu belirlemede yardımcı olacaktır.

Geleceğe Yönelik Planlama Yapın

Kendinizi ve çalışma ortamınızı az çok inşa etmiş sayılırsınız. Kariyer planlamaya geç kalınmamalıdır. Burada yapılan en büyük hata, ertelemek olur. Hedefinizi belirledikten sonra bu adımda hedefinizden sapmadan gerekli detayları düşünmeniz gerekir. Bu aşamada zaman saptaması ve alınması gereken eğitim veya kararlar bulunmaktadır. Henüz lisede ve üniversitede iseniz zaman planlamanız için ortam oluşturmanız daha kolay olacaktır. Yetişkin ve çalışan bir bireyseniz ve işinizden tatmin olmuyorsanız bilgi ve becerilerinizi kolaylıkla adapte edebileceğiniz şekilde yeniden planlama yapmanız gerekecektir. Yeniden hatırlatma gerekir ki, burada önemli olan faaliyete geçmeye maddi ve manevi bir hazırlık söz konusudur.

Kariyer Planlama

Karşınıza Çıkan Engellerle Başa Çıkın

Dikkat edersiniz ki, başlığımız ‘Karşınıza Çıkan Engellerle Savaşmayı Öğrenin’ değil. Savaşmak, kariyerinize yönelik olarak harcadığınız çabaları boşa çıkaracaktır. Önünüzdeki engeller sizi her zaman için donanımlı kılar. Bu, günlük hayatta da böyledir. Hata yapmış olabilirsiniz, geç kalmış olabilirsiniz veya bilmediğiniz bir şeyle ilk defa karşılaşmış olabilirsiniz. Önemli değil. Pek çok ‘örgütsel psikoloji’ konulu kitap ve yazılarda ‘kriz yönetimi’ vardır. Kendi kriz yönetiminizi işte tam da bu aşamada devreye sokarsınız. Bu daha çok, kendinizi her şeye karşı hazırlıklı hissetmektir. Olumsuz gerçeğe karşı simüle bir durum tasarlanmasıdır. Herhangi bir terslik durumunda sakin kalarak mantıklı düşünmeyi bu aşamalarda öğrenirsiniz.

10 Adımda Kariyer Planlamanızı Tamamlayın…

  1. Hedeflerinizi belirlemek için kendinize zaman ayırın.
  2. Önce kendinizi tanımlayan özellikleri keşfedin ve bunları bir kenara yazın.
  3. Hiçbir zaman tek bir hedef yoktur, seçenekleri sıralayın.
  4. Bu seçeneklerden ayıklamalar yapın ve sonrasında önem derecesine göre sınıflandırın.
  5. Şimdi sıra, gerçekçi olmaya geldi… Elinizdeki imkanlara bir bakın, evet çoğu zaman imkansızı kendimiz oluştururuz ama örneğin kandan korkuyorsanız doktor olamazsınız.
  6. Tüm bu aşamalarsan sonra hedefinize odaklanmış olduğunuzu varsayarsak, ihtiyacınız olan şey motivasyondur. Kendinizi, başarabileceğinize inandırın ve bu inancı başkalarının köreltmesine izin vermeyin. Hedeften caydırıcılık noktasında çevreye karşı güçlü durun.
  7. Olmak istediğiniz meslek veya meslek gruplarını derinlemesine araştırın. Bu meslek gruplarındaki kişiler ile temasa geçin. Ne kadar bilgi birikimi edinirseniz, faydasını göreceksinizdir.
  8. Belirlediğiniz meslek grupları için hangi eğitimleri almanız gerektiği ve hangi özelliklere sahip olmanız gerektiği aşaması önemlidir. Doğru bilgi ve gayret gerektirir. İstediğiniz kariyer yolunda adım atmış olabilirsiniz ve veriler her zaman güncellenir, sık sık göz atmanızda fayda var.
  9. Harekete geçin, kendinizi konumlandırın ve kariyerinizde iyiye değil en iyiye odaklanın. Başarılı olamadığınız anlarda vazgeçmek yerine daha çok çabalayın. Bu konu ile ilgili artı ve eksi yanlarınızı yazın. Eksilerinizi güçlendirmeye yönelik çalışmalar geliştirin.
  10. Son olarak, günün mutlaka bir bölümünde kendinize hedeflediklerinizi hatırlatın. Bu, her zaman için motivasyonunuzu ve çalışma enerjinizi yüksek tutacaktır.

Eğer bu süreçleri sonuna kadar adım adım uygularsanız, bir kariyer planlaması yapmış olursunuz. Bunun yanında, iş günlerinde sabah alarmını ertelemek zorunda kalmazsınız.

Örnekler: iienstitu

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Üniversitede İlk Gün Yapılacaklar !

8 Adımda Meslek Seçimi Nasıl Yapılır?

Özgüven Eksikliği Nedir ve Özgüven Nasıl Geliştirilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu