Hakkımızda1

Kasım Ayı Kitap Tavsiyeleri

Merhaba Sevgili Okur, karşınıza Kasım Ayı Kitap Tavsiyeleri ile geldim. Sonbahar ayı olan bu ay sıcaklığını ruhumuzda derinden hissettiğimiz bu ay size kahvelerinizin, çayınızın, battaniyenizin yanına eşlik edecek kitap tavsiyeleri sunacağım.

Haydi, kahvelerimizi alıp Kasım ayı kitap tavsiyeleri neler birlikte bakalım. Keyifli okumalar…

1. Kırmızı Saçlı Kadın – Orhan Pamuk

‘Hayat, efsaneyi tekrar eder.’

2006 yılında ‘Nobel Edebiyat Ödülü’ alan ilk Türk yazar olan Orhan Pamuk’un bu eseri yazarın en çok okunan ve tartışılan kitaplarından biri olmuştur. Eserde eski hikayelerden ‘Sofokles’in Oidipus hikayesine, Firdevsi’nin Şehname’deki Rüstem ve Sührap hikayesinden de izler taşıyarak kaderinden kaçamamış Kırmızı Saçlı Kadın’ı bize sunar. Hikayelerdeki olaylarda gibi ve Freud’un , her oğulun babasını öldürmek isteyeceği tezini doğruluyor. 

Kahramanımız Cem genç iken birlikte olduğu yaşça kendisinden büyük olan tiyatro sanatçısı Kırmızı Saçlı Kadın’ın babasının eski sevgilisi olduğundan habersiz birlikte oluşunu ve yıllar sonra babasını öldüren oğulun hikayesini eski hikayeler ile modernize edilmiştir.

‘ikimiz de bir hatırayı arar, hatta sorgular gibi bakmıştık birbirimize.’

2. Uzun Hikaye – Mustafa Kutlu

Türk Edebiyatının uzun hikâyecisi Mustafa Kutlu eserinde bizi kasabaya, derin bir sevgiye, adalet duygusuna, yoksulluğa ve göçe götürüyor. Toplumun sorunlarına, yozlaşmasını yüreğinize bıraktığı akıcı bir üslup ile okurlarına sunar. Satırlarını okurken yüreğimizi sımsıcak saracak Bulgar muhaciri Ali ve Münire’nin sevgisi. Derme çatma bir Tren vagonunu aşk yuvası haline getirip saf sevgileri ile döşeyişlerini görürüz. Zamansız gelen ölüm sonrası küçük kasabalarda gezen, ömürleri tren istasyonları ve yolda geçen, hiçbir yere tutunamayan Ali’nin ve oğlunun kısa ama uzun hikâyesi. 

 Osman Sınav tarafından sinema filmi de çekilen eseri okuduktan sonra izlerseniz yüreğinizde hissedersiniz kitabın satırlarını.

“Ayakkabılar eskir be Ali’m.
Her şey eskir.
Bak sen hâlâ sevdiğim adamsın, sen eskime.”

3. Aziz İstanbul – Yahya Kemal Beyatlı

Türk Edebiyatımızın eski şiirin son temsilcisi ve yeni şiirinde büyük şairi sayılan, Ankara’nın en çok İstanbul’a dönüşünü seven yazarın gözünden İstanbul’a bakıp neden İstanbul Şairi olduğunu anlayacağımız bu eser, yoğun bir şekilde İstanbul tarihi, semtleri, köşkleri, mimarisini yakından anlayacağımız bir eser. Yahya Kemal’in İstanbul tasvirlerinde  adeta o sokaklarda, caddelerde yürüyüp tarihi dokularına dokunarak  hissettiriyor. Bir şehri gezerken gördüklerimizin tarihini araştırarak notlar almamızın faydalı olacağını gösterir satırları. Atalarımızın yazmayı ihmal ettiklerini eleştirir. Semtlerindeki ruhaniliğe bürünüp özümüzü anlamamıza kolaylık sağlıyor.  

‘Sade bir semtini sevmek bile bir ömre bedel’

4. İçimizdeki Şeytan – Sabahattin Ali

Sabahattin Ali’nin üç büyük romanlarından olup derin psikoloji tahlillerini oluşturduğu karakterler Ömer, Macide, Nihat ve Bedri üzerinden yapar. Aynı zamanda yazar eserinde dönemin toplumsal yapısına, güçlülerin güçsüz insana kapana kısılmışlığını nasıl hissettirdiklerini de derin tahlilleri ve tasvirleri ile gözümüzde canlandırır. Döneminin toplumsal yapısındaki bozukluklara ve bürokrasiye karşı da eleştirel bir tavırda sergiler. Karakterleri üzerinden asıl Şeytanın bizim içimizde olduğuna vurgu yapar ve Aydınların içlerindeki acizliğe, karanlığa ve şeytana keskin bir bakış sergiler.

‘İçimizde Şeytan yok… İçimizde acizlik var… Tembellik var…

5.Yabancı – Albert Camus

1957 Nobel Ödülüne layık görülen roman Mersault’un annesinin ölümü ve ölümü karşısında sergilediği absürt tavırların tasviri ile başlar. Daha sonra hayatı ve yaşamayı boş gören, her şeyi kabullenen ve olaylara kayıtsız kalan Mersault’un hikayesine şahitlik ederiz.

Mersault’un Cezayirli bir Arap’ı öldürmesinden dolayı idamına karar verilir ancak kahramanımız bir insanı öldürdüğü gerekçesinden çok annesinin ölümüne ve hayatındaki olaylara karşı tepkisizliği- sorumsuzluğu yüzünden suçlar savcı. Mahkeme adeta boş vermişliğinin yargılamasını yapar.

‘Fakat herkes bilir ki hayat, yaşanmak zahmetine değmeyen bir şeydir.’

6. Palto – Gogol

‘Bırakın beni! Neden bana böyle eziyet ediyorsunuz?

Rus Edebiyatının üst mevkilerinden bahsetmeyi bir kenara bırakarak para sıkıntısı çeken, küçük, sıradan insanların öyküsünü konu edinip Rus bürokrasisine protesto özelliği taşırken bize de toplumun silik yüzlerini hatırlatır. 

Akakiy, sıradan, sessiz, yoksul, yamalı paltosu ile arkadaşlarının alay konusu olan bir memur. Sabırlı, dürüst ve çalışkan bir kişilik. Tek derdi giyilemeyecek noktaya gelen paltosunun yerine yenisini diktirmek için didinir ve bir palto ile mutlu olur. Ancak yazar alaycı bir dil ile kaleme aldığı eserini fantastik bir şekilde bitirir. 

‘Hepimiz Gogol’un paltosundan çıktık.’

-Dostoyevski

7. Altıncı Koğuş Anton Çehov

68 sayfaya sığdırılmış düşünce, konu ve felsefe ile sonrasında üzerinde derin düşüneceğimiz bir eser. Sefil, köhne bir kasabadaki hastane ve tımarhanedeki 6 kişinin yattığı koğuş üzerinde ve en çokta Hasta Gramov ile doktor Andrey arasındaki gerçeklik ve felsefik konuşmaları yer alıyor. Doktor Andrey hastanenin sefilliği ve hastalara zararının olduğunun farkına varmasına rağmen her şeye göz yumup görmezden gelir. Hastaneye sık gidip gelmesinden dolayı Andrey’in de delirdiğini düşünüp hastaneye yatırırlar. Rus yazar okurda resmetmek için bol bol betimlerine yer vermiş.

‘Sıradan bir insan iyiyi, kötüyü dışarıdan bekler. Düşünen bir insan ise kendinde bulur.’

8. İnsan Neyle Yaşar? L.N. Tolstoy

İnsanlığın hayatta ne için var olduğunun ve var olduğu müddetçe ne yapması gerektiği üzerinde durarak hümanist bakış açısıyla edebi bir kurgu etrafında insanlığın ahlakla, sevgiyle, dürüstlükle, insani erdemleriyle yaşayacağını 6 farklı hikaye ile sunuyor.  ‘İnsanda ne var?’, ‘İnsana ne verilmemiştir?’, ‘İnsan Neyle Yaşar?’ sorularına cevap niteliğinde anlamlı hikayeleri ile anlatır. Sade, samimi ve akıcı bir üslup ile kaleme alınmış eser sevgi kavramından uzaklaştığımız bu dönemlerde bize hatırlatacaktır.

– İnsan neyle yaşar? 

+ Bütün insanlar içlerindeki Sevgiyle yaşıyordu. 

Türk Edebiyatı ve Dünya Edebiyatından izler taşıyan eserleri Kasım Ayı kitap tavsiyeleri başlığı altında derledim.

İyi Okumalar…

Kitapları satın alabileceğiniz siteler: D&R, Kitap Yurdu, İdefix

Uyku’nun Önemi Nedir?

Açık Öğretim Üniversitesi Nedir?

Üniversite Yazılım Bölümleri!

Tıp Fakültelerindeki Komite Sistemi!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu