Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin 40 Öneri

Kendimi nasıl geliştirebilirim diyorsanız bu yazı tam sana göre ! Kendini geliştirmek için bu 40 öneriyi dikkate almalısın.

İçindekiler

Kendimi Geliştirmek İstiyorum Diyorsan Haydi Başla!

1. Kendini Keşfet!

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 1- Kendinizi Keşfedin!
Kendinizi Keşfedin!

Kendinizi nasıl geliştirirsiniz sorusundan önce kendinizi keşfetmeniz gerekir. Siz kimsiniz, bu hayatta sizi ne mutlu ediyor, nasıl bir hayat yaşamak istiyorsunuz öncelikle bunların cevabını bulun. Kendinizi tanıyın, keşfedin, farkında olun; neleri yapabilirsiniz, sınırlarınız neler, hangi alanlarda başarılı ya da başarısızsınız bunların farkında olun.

2. Okuyun!

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 2- Okuyun
Okuyun

Kendinize yapabileceğiniz belki de en güzel şey okumaktır. Makale, dergi, gazete okuyun. Merak ettiğiniz bir konuyu araştırıp okuyun. Türk klasiklerini, dünya klasiklerini okuyun. Roman okumak benim ne işime yarar diye düşünmeyin, hayal gücünüzü geliştirir, belki de o romanda ki karakterde kendinizi bulacaksınız, orada geçen bir olay size bambaşka bir bakış açısı kazandıracaktır. Ama tabii hep de roman okumayın, kendinize aylık ya da 2 aylık zamanı size kalmış bir okuma planı oluşturun. Sanat, teknoloji, tarih, ekonomi, biyografi, işinizle ya da okuduğunuz bölümle ilgili kitaplardan oluşan bir karışık okuma planı hazırlayın. Bu planı hazırlarken gerçekçi olun, okumak istemediğiniz bir konuda kitabı eklemeyin ve bir ayda hem sanat hem ekonomi hem tarih okuyacağım diye kendinize sıkıcı bir plan yapmayın. Bir ay ekonomi okuyun bir ay tarih okuyun burada önemli olan farklı alanlardan okuma yapmanız. Öylesine bir kitabı alıp okumayın ne anlatıyor ne zaman yazılmış, yazarı kim bunların farkında olarak okuyun.

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Diyorsan Yazıyı Okumaya Devam Ederek Başlayabilirsin !

3. İzleyin!

Film, dizi, belgesel izleyin. Farklı şeyler izleyin izledikleriniz size bir şeyler katsın ama her zaman da katmak zorunda değil. Bazen kafanız çok doludur, hiçbir şey yapmak istemezsiniz o zaman açın öylesine bir şeyler, size ne iyi geliyorsa izleyin kafanızı dağıtın.

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 3- İzleyin
İzleyin

4. Oku-İzle-Hatırla!

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 4- Oku-İzle-Hatırla
Oku-İzle-Hatırla

Okuyup izlediğiniz kadar bunları hatırlamanız gerekmektedir. Kendinize bir defter alın ve bu deftere okuduklarınızı ve izlediklerinizi yazın, kitabın adını, yazarını, konusunu, altını çizdiğiniz cümleleri, size hissettirdikleri ve o kitap hakkında ki düşüncelerinizi yazın aynı şey izledikleriniz için de geçerli böylelikle hatırlamanız kolaylaşacaktır ve geriye dönüp baktığınızda aldığınız notlar sayesinde tekrar aynı şeyi okumaya ya da izlemenize gerek kalmaz çünkü hatırlayacaksınızdır.

5. Düşünün!

İlişkilerinizi, okuduklarınızı, izlediklerinizi düşünüp yorumlayın. Düşüncelerinizi not alın.

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 5- Düşünün
Düşünün

6. Gezin!

Gezin
Gezin

Gezmekten demek istediğim alışveriş merkezleri değil. Yaşadığınız şehri baştan sona gezin, doğa yürüyüşleri yapın. Sonra başka şehirleri gezin, imkânınız varsa farklı ülkeleri gezin, farklı kültürleri tanıyın. Gezdiğiniz yerlerde yeni insanlar tanışın, muhabbet edin.

Kişisel Gelişimin İçin Bu Önerileri Not Almayı İhmal Etme

7. Hayata Atılın!

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 7- Hayata Atılın
Hayata Atılın

Öğrenciyseniz bir işe girin ya da okuduğunuz bölüm ile ilgili gönüllü staj yapın. Bir şeyler yapmak, yeni bir şey almak ya da gezmek istiyorsanız param yok bahanesine sığınmayın. İmkânınız varsa da kendi emeğiniz ile kazandığınız parayla yapın yapmak istediğiniz şeyi.

8. Kendinizden Kültürlü Kişilerle Arkadaş Olun!

Kendinizden Kültürlü Kişilerle Arkadaş Olun
Kendinizden Kültürlü Kişilerle Arkadaş Olun

Size bir şeyler katan, ufkunuzu açan kişileri hayatınıza dahil edin. Böyle kişilerle sohbet ettiğinizde hem size bir şeyler katacaktır hem de siz o insanla aynı seviyeye gelmek isteyeceksinizdir ve daha fazla çalışacaksınızdır.

9. Hedeflerinizi Küçültün!

Hedeflerinizi Küçültün!
Hedeflerinizi Küçültün!

Genelde hedef koyduğumuzda bize kolay gelir, o olay o an da gözümüze küçük gelir ama sıra yapmaya geldiğinde de o derecede gözünüzde büyür. Yapmaya başladığınızda zamanınız varsa devamı gelecektir. Önemli olan başlamanız.

10. Başladığınız İşi Bitirin!

Başladığınız İşi Bitirin
Başladığınız İşi Bitirin

Hevesle birçok işe başlarız ama genelde çoğumuz için o işlerin devamı gelmez. Mesela spora başlarsınız yarım bırakırsınız, müzikle ilgilenmek istersiniz ama devamı gelmez. Her işte başarılı olacağız, seveceğiz diye bir kural yok ama olmayan devamı gelmeyen işleri bitirmesini de bilin. Sonra bu yarım kalan işler gözünüzde çığ gibi büyüyecektir ve size yük olacaktır. Hatta yarım kalan işleri gördükçe bir süre sonra hiçbir işin devamını getiremediğinizi düşünüp kendinizi kötü hissedebilirsiniz.

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ? Buraya kadar yazdıklarımızı listeleyelim.

 • Kendini Keşfet
 • Genel Kültürünü Arttıracak Kitaplar Makaleler Oku
 • Sana Değer Katacak Dizi ve Filmler İzle
 • Yaşadıklarını, Tecrübelerini Not Al, Onları Hatırla
 • Geçmişi ve Geleceği Düşün, Yolunu Çiz
 • Yeni Yerler Keşfet, Gez
 • Hayata Atıl
 • Kendinden Kültürlü Arkadaşlar Edin, Sohbetleri Sana Değer Katsın
 • Hedeflerini Küçült, Yola Çıkmadan Yolu Bitirmeyi Hedefleme
 • Başladığın İşi Bitir , Yarım Bırakma

11. Yalnız Kalın!

 Yalnız Kalın
Yalnız Kalın

Yalnızlıktan korkmayın. Bir yere gitmek istediğinizde arkadaşınız da sizinle gelmiyor diye o yere gitmekten vaz geçmeyin. Yalnız kalıp kendi iç sesinize kulak verin.

12. Hata Yapmaktan Korkmayın!

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 12- Hata Yapmaktan Korkmayın
Hata yapmaktan korkmayın !

Bu hayatta kimse her şeyde doğruları yaparak şu anki konumlarına gelmedi, hata yaparak ve o hatalardan ders çıkararak bu günlerine geldiler. Hata yapmaktan değil de o hatadan ders çıkaramamaktan korkun.

13. Derslerinizin Dışına Çıkın!

Derslerinizin Dışına Çıkın
Derslerinizin Dışına Çıkın

Öğrenciyseniz tek amacınız dersler olmasın, mesela bugün yoğun çalıştıysanız yarın çıkın gezin. Tabii pandemi döneminde bu biraz zor ama kendinize zaman ayırın.

14. Beklemeyin!

Beklemeyin
Beklemeyin

Hayat sandığımızdan da çabuk geçiyor hiçbir şey için beklemeyin. Almak istediğinizi alın, gitmek istediğiniz yere gidin, tanışmak istediklerinizle tanışın, yapmak istediğiniz ne varsa yapın, hayatınızı yaşayın. Ama hayat sadece mutlu olmak değildir üzülün, kırılın bunlarda hayatın bir parçası. Mutluyken gülmekten çekinmiyorsak üzgünken de ağlamaktan çekinmeyin. Mutluyken de gülüp eğlenin hayatınıza devam edin, mutsuzken de üzülüp ağlayın hayatınıza devam edin.

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim Diye Sorarak Zaten İlk Adımı Atmış Oldun. Okuyup not almaya devam edebilirsin.

15. Unutmayı Bilin!

Unutmayı Bilin
Unutmayı Bilin

Dün ne yaşandıysa yaşandı ve bitti. Önemli olan güzel anılar biriktirebilmek ama bu anılara bağlı kalıp bugününüzü unutmayın, dünden çıkarmanız gereken dersleri çıkarıp dünü unutup bugüne devam edin.

16. Ertelemeyi bırakın!

Yapmak zorunda olduğunuz işleri eninde sonunda yapacaksınız erteleyerek kendinize yük yapıyorsunuz. Yapın ve kurtulun.

17. Kıyaslamayı Bırakın!

Kıyaslamayı Bırakın
Kıyaslamayı Bırakın

Kendinizi kimseyle kıyaslamayın kimsenin ne yaşadığını bilemezsiniz, size göre harika bir hayatı olabilir ama belki de o hayatı kazanmak için çok çalışmıştır sizde çalışın, kıyaslamak yerine ne istiyorsanız onu yapmak için çalışın.

18. Basit Yaşayın!

Basit Yaşayın
Basit Yaşayın

Mükemmeliyetçi olmayın, yapmak istediğiniz herhangi bir işte o da olsun bu da olsun şurası şöyle olsun gibi detaylara takılmayın bu noktada o iş gözünüzde büyüyecektir ve başlamadan hevesiniz kalmayacaktır.

19. Hayır Demeyi Öğrenin!

Hayır demeyi Öğreni
Hayır demeyi Öğrenin

İstemediğiniz konulara hayır diyebilmelisiniz.

20. Yabancı Dil Öğren!

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 20- Yabancı Dil Öğren
Yabancı Dil Öğrenin

Kendinizi nasıl geliştirirsiniz diye araştırma yaptığınızda ya da hayatın her alanında yabancı dil öğrenmemiz gerektiği karşımıza çıkıyor. Yabancı dil sadece iş hayatında ya da yurt dışına çıktığınızda işinize yaramayacak, işe girince öğrenirim ya da böyle bir planınız yoksa eğer sanki yurt dışına mı çıkacağım diye düşünmeyin. Mesela öğrenmeniz gerektiğine dair en basit örneği vereyim; bitirme projesi yazdığınızda konunuz ne olursa olsun Türk kaynaklarının yetersiz olduğunu göreceksiniz ve bu zamana kadar İngilizce öğrenmediğiniz takdirde pişmanlık yaşayacaksınızdır.  

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ? İşte senin için buraya kadar okuduklarını tekrar özetledik.

 • Yalnız Kal
 • Hata Yapmaktan Korkma
 • Derslerinin Dışına Çık
 • Zaman Akıp Gidiyor, Bekleme
 • Seni Üzen, Geriye Düşüren Şeyleri Unutmayı Bil
 • Ertelemeyi Bırak
 • Kendini Başkaları İle Kıyaslamayı bırak
 • Basit Yaşa
 • Hayır Demeyi Öğren
 • Yabancı Dil Öğren

21. CV Hazırlayın!

CV Hazırlayın
CV Hazırlayın

Üniversiteye yeni başlamış olsanız dahi bir CV hazırlayın böylelikle eksikliklerinizi fark etmiş olursunuz ve kendi bölümünüzün iş ilanlarına bakın, neler istediklerine bakarak kendinizi o alanlarda geliştirebilirsiniz. Bir linkedin hesabınız olsun oradan kendi bölümünüzde çalışan insanları ekleyebilirsiniz.

22. Genel Kültür Edinin!

Genel Kültür Edinin
Genel Kültür Edinin

Türkiye ve dünya gündemini takip edin, ekonomi ve tarih hakkında bilgi sahibi olun yani en azından temel kavramları bilin.

23. Teknoloji ve Yenilikleri Takip Edin!

Teknoloji ve Yenilikleri Takip Edin
Teknoloji ve Yenilikleri Takip Edin

Günümüzde teknoloji sürekli gelişiyor ve teknoloji ile birlikte hayatımız da değişiyor, teknolojiyi ve yenilikleri takip edin.

24. Hobi Edinin!

Hobi Edinin
Hobi Edinin

Sizin de yapmaktan zevk aldığınız, yaparken huzur bulduğunuz uğraşlar mutlaka vardır bunları bulmaya çalışın. İlk denemede başarısız olsanız bile mutlaka bulacaksınızdır.

Bu önerileri hayatında uygulamayı sakın unutma.

25. Yaşamayı ve Para Harcamayı Bilin!

Yaşamayı ve Para Harcamayı Bilin
Yaşamayı ve Para Harcamayı Bilin

Çok çalışın ama çalışırken de hayatı kaçırmayın, kazandığınız parayı hakkıyla harcamasını da bilin. Tabii ki de israf yapın ya da paranızı gereksiz şeyler için harcayın demiyorum ama telefonunuz iyi durumdaysa yenisini almayın onun yerine bir tatile çıkın, ihtiyacı olan birine yardım edin.  Yaşamasını bilin lüks ev ve araba alıp hayatınızın sonuna kadar kredi ödemekle uğraşmayın, çok uzun vadede yetecek kadar para biriktirmeyin. Azı karar çoğu zarar atasözünü de unutmayın her şeyi tadında yaşayın.

26. Zaman Yönetimi Yapın!

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 26- Zaman Yönetimi
Zaman Yönetimi

Kesinlikle zamanım yok diye bir durum söz konusu değildir siz zamanınızı doğru yönetemediğiniz için zaman yetmiyordur. Kendinize uyabileceğiniz günlük ya da haftalık planlar yapın ve bunlar doğrultusunda hareket edin günün ne kadar uzun olduğunu anlayacaksınız ve çok uyumayın yani uzmanlar 8 saat uykunun yetişkin bir insan için yeterli olduğunu söylüyorlar.

27. Pareto Analizi Yapın!

Bu kuralı hayatınıza uygulamaya çalışın böylelikle zamanınızı da verimli kullanabilirsiniz.

Pareto Analizi
Pareto Analizi

28. Örnek Alın!

Örnek Alın
Örnek Alın

İşinde başarılı, hayallerini gerçekleştirmiş kişileri kendinize örnek alabilirsiniz. Bu kişiler hayatta ise onlarla tanışmaya çalışın, sohbet edin, yaptığı konferanslar var ise katılın.

29. Merak Edin!

Merak Edin
Merak Edin

Biz toplum olarak meraklı bir milletiz zaten ama bizi ilgilendiren olayları merak edelim toplum hayatını değil. Merak ettiğimiz konuları araştırıp öğrenelim.

30. Heyecanlı Olun!

Heyecanlı Olun
Heyecanlı Olun

Sizi heyecanlandıran yeni şeyler bulun, hayatınızdan heyecan eksik olmasın.

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim diye girdiğin bu yazıda 30. maddeye kadar geldin. Bu 10 maddeyi de senin için özetledik.

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim 20-30 Arası Özeti

 • CV Hazırla
 • Genel Kültür Edin
 • Teknolojiyi Takip Et
 • Yaşamayı Bil
 • Zaman Yönetimini İyi Yap
 • Pareto Analizine Hayatında Yer Ver
 • Kendini İyi Yetişmiş İnsanları Örnek Al
 • Merak Et
 • Hayatı Heyecanlı Yaşa

31. Rutininizi Bozun!

Rutininizi Bozun
Rutininizi Bozun

Bugün, dünün aynısı olmasın her gün farklı şeyler yapmaya çalışın mesela en basitinden bugün yeni bir şey öğrenin, yarım saat daha erken uyanın.

32. Güçlü Ve Zayıf Yönlerinizi Belirleyin!

 Güçlü Ve Zayıf Yönlerinizi Belirleyin
Güçlü Ve Zayıf Yönlerinizi Belirleyin

Güvendiğiniz kişilerden sizin güçlü ve zayıf yönlerinizi yazıp size vermesini isteyin. Böylelikle sizin fark edemediğiniz yönlerinizi belki arkadaşlarınız fark etmiştir ve sizde onların sayesinde fark ederek o alanlara yönelebilirsiniz.

33. Korkunuzu Yenin!

Korkunuzu Yenin
Korkunuzu Yenin

Bu hayatta hepimizin korkuları vardır ama bunlar sizin başarınızı düşüyorsa, size zarar veriyorsa bu korkuları yenmeye çalışın ve korkuyu yenebilmenin en iyi yolu üstüne gitmektir. Diyelim ki sunum yapma korkunuz var bunu sunum yaparak yenebilirsiniz kendiliğinden geçmez, evde pratik yapın açın kamerayı sunum yapın sonra arkadaşlarınıza sunum yapın. Genelde üniversitelerde sıklıkla sunum yaparız buralarda bu korkuyu yenmeniz daha kolay olabilir. Rezil olduğunuzu düşünürseniz rezil olursunuz o yüzden rezil olurum düşüncesi içerisine girmeyiniz.

34. Hayallerinizi Gerçekleştirin!

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 34- Hayallerinizi Gerçekleştirin
Hayallerinizi Gerçekleştirin

Yapmak isteyip de yapamadığınız, gerçekleştirmek istediğiniz hayallerin listesini yapın ve gerçekleştirmeye çalışın. Gerçekleştirdiklerinizin üstünü çizin, gerçekleştiremedikleriniz için de moralinizi bozmayın gerçekleştirmek için çalışın.

35. İlişkilerinizi Güçlendirin!

İlişkilerinizi Güçlendirin!
İlişkilerinizi Güçlendirin!

Hayatınızda olan insanların listesini yapın ve ilişkilerinizi analiz edin. İlişkileriniz nasıl, kim size iyi geliyor, kim modunuzu düşüyor, kimlerle ilişkileriniz sağlıklı bunları analiz edin ve size zarar veren insanlarla konuşun bu durumu düzeltebiliyorsanız düzeltin düzeltemiyorsanız o insanla ilişkinizi kesin. Aynı şeyi geçmişte hayatınızda olup da şimdi olmayan insanlar için de yapabilirsiniz, her daim değişiyoruz geçmişte düşünce yapımızla şu an ki farklı olabilir.

36. Spor Yapın!

Spor Yapın
Spor Yapın

Sevdiğiniz bir spor dalını neden sizde yapmayasınız ki. Sağlam kafa sağlam vücutta bulunur.

37. Hayattan Zevk Alın!

Hayattan Zevk Alın
Hayattan Zevk Alın

Her ne yapıyorsanız o anın tadını çıkararak yapın, yapmak istemediğimiz şeyler yapmak durumunda kalabiliriz o anı kendimize işkenceymiş gibi görmektense o andan zevk almaya çalışarak yaparsak hem bizim için daha iyi hem de yaptığımız iş daha başarılı olur.

Kendimi nasıl geliştirebilirim diyenlere kendinizi nasıl geliştirirsiniz konusunu açıklamaya çalıştım ben araştırıp yazarken çok keyif aldım umarım sizde okurken keyif almışsınızdır ve verdiğim öneriler işinize yarar. Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

38. Pomodro Tekniğini Kullanın!

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 38 - Pomodro Tekniğini Kullanın
Pomodro Tekniğini Kullanın

Francesco Cirillo tarafından bulunan teknik; 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık molalardan oluşan çalışma tekniğidir. Teknikte 25 dakikalık çalışma ve 5 dakikalık moladan oluşan 30 dakikalık bir döneme bir pomodoro denir. Bu teknik sayesinde zamanınızı verimli kullanırsınız ve günün çoğu size kalır.

39. Online Ücretsiz Kurs Programlarıyla Kendinizi Geliştirin!

Kendimi nasıl geliştirebilirim | 39-Ücretsiz Kurslar
Ücretsiz Kurslar

Pandeminin de etkisiyle online kurslarla kendini geliştirebilir, çeşitli konularda sertifikalar alıp yeni şeyler öğrenebilirsiniz.

40. Mutfakta Vakit Geçirebilirsiniz!

Mutfakta Vakit Geçirin!
Mutfakta Vakit Geçirin!

Boş zamanlarınızda mutfakta yeni tarifler deneyerek, yeni tatlar keşfedebilirsiniz. Bunun yanı sıra yemek ile ilgili videolar izleyerek mutfak kültürünüzü geliştirebilir, sevdiklerinize yeni yemekler sunabilirsiniz.

REFERANSLAR: Basak Kablan, Beyhan Budak, Haluk TATAR, Cansu Dengey

Konsantrasyonu Arttırmak İçin 5 Yöntem

3 Başarılı Girişimci

Polyglot Nedir? Kısa Sürede Birçok Yeni Dil Öğrenin !

İş Fikirleri

Geleceğin İş Fikirleri | Yeni İş Fikirleri