Hakkımızda1

Kendimizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Nasıl Bırakırız?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim okuru! Kişisel gelişim serimizde bu hafta ”neden kendimizi başkalarıyla kıyaslarız, kıyaslama bize ne gibi zararlar verir ve kendimizi başkalarıyla kıyaslamayı nasıl bırakırız ” konularını ele alacağız.

Neden Kendimizi Başkalarıyla Kıyaslarız?

Burcu Süren: Farklı Ol

Her davranışta olduğu gibi kıyaslamak da küçüklükte öğrenilen bir davranış. Komşunun oğluyla, sıra arkadaşıyla, kuzeni ile kıyaslanarak büyüyen, takdir görmeyen, ailesi tarafından hep daha fazlasını yapması beklenen çocuklar büyüdükçe kendilerini başkalarıyla kıyaslamaya başlarlar. Farkında olmadan kendi becerilerini öne çıkartmak yerine geliştirilmesi gereken yönlerini öne çıkartır ve kendilerine psikolojik şiddet uygularlar.

Özellikle sosyal medyanın çok yaygın kullanılmaya başlamasıyla beraber hepimiz kendimizi başkalarıyla sık sık kıyaslıyor ve hep kendimizi eksik hissedecek bir şeyler buluyoruz. Oysa ki her insanın kendi kişiliği, yetisi, yeteneği vardır. Hiç birimiz diğeriyle kıyaslanamayız. Çünkü her insan diğerinden farklıdır. Hepimiz başka birer başarı öyküsü barındırdığımız gibi hepimizin hayal kırıklıkları farklıdır.
Kıyaslama yapmak neşeden, takdirden, övgüden, hayallerden, azimden çalmaktır.
Peki kıyaslama yapmayı nasıl bırakacağız? Gelin beraber birkaç yöntem öğrenelim. Keyifli okumalar!

Kıyaslamanın Zararları

Kendini başkalarıyla kıyasladıkça ve sürekli eksik yönlerini aradıkça kendine güvenin yıpranacak, kişiliğine saygın eksilecek, artık kendin için değil başkalarından iyi olmak için çalışmaya başlayacaksın ve bu sende ciddi travmalara yol açacaktır. Zevk alarak yaptığın işin artık sana zevk vermeyecek, hep kendinde kusur bulmak için didik didik edeceksin kendini. Lütfen kendine bunu yapma. Bir balıktan çama çıkmasını bekleyemezsin. Kendinden kendi özelliklerine göre beceriler bekle.

Fark Et!

Çoğu zaman kendimizi başkalarıyla karşılaştırdığımızın farkında olmayız. Bu davranışımızı değiştirmemiz için fark etmemiz ve vazgeçmeye, değiştirmeye karar vermemiz gerekir. Kendini başkasıyla karşılaştırdığını fark ettiğin an buna dur de. En sevdiğin, en iyi yaptığına inandığın yönlerine odaklan ve kendine aferin de!

Kendini Kendinle Kıyasla

Kendimizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Nasıl Bırakırız

Kendini başkalarıyla kıyaslamak yerine kendinle kıyasla. 5 sene önceki halinle kıyasla, bu eğitimi almadan önceki halinle kıyasla, o kitabı okumadan önceki halinle kıyasla, şu filmi izlemeden önceki halinle kıyasla. Kendindeki değişimin ve gelişimin farkında ol. Amacın kendinin en iyi versiyonu olmak olsun!

Doğayı Örnek Al

Doğada bir ağacın diğer ağacı kıskanıp kendisini strese soktuğu, bir kuşun kendini başka bir kuş ile kıyaslayıp daha uzun süre uçmaya çalıştığı, bir papatyanın güle benzemeye çalıştığı vaki değildir. Böyle bir şey hiç görülmemiştir ve görülmeyecektir. Çünkü bütün canlılar kendi fıtratlarının gereğini en iyi şekilde yerine getirmeye çalışır ve bunu şartlar el verdiğince devam ettirirler. Sadece insanlar kendilerini başkalarıyla kıyaslar, kıskançlık yaparlar ve yine olan kendilerine olur. Doğayı örnek alarak bu davranışın ne kadar gereksiz olduğunu anlayabilirsin.

Sosyal Medya Kullanımını Azalt

Kendimizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Nasıl Bırakırız

Kimse sosyal medyada ağlarken, sinirliyken, üzgünken, reddedilince fotoğraf paylaşımı yapmıyor. Ana sayfada gezinirken herkes mutluymuş, herkes tatildeymiş, herkes varlıklıymış, herkes kültürlüymüş, herkes iş sahibiymiş gibi hissediyor olabilirsin. Yalnız değilsin, ama olayın arka planını göremiyorsun. Belki kahkaha atarken fotoğraf çekilen arkadaşının dünya kadar borcu var, belki o fotoğraftaki araba kiralık, belki ofisten fotoğraf atan arkadaşın yasal haklarını alamıyor ama çalışmak zorunda. Kimin nasıl bir sınav verdiğini bilemezsin, sosyal medyadaki mutluluk tiyatrosuna inanıp kendine haksızlık etme!

Şükür Defteri Tut

Kendimizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Nasıl Bırakırız

Kendini iyi gördüğün, iyi yaptığına inandığın, takdir gördüğün özelliklerini-becerilerini yazdığın bir defter olsun. Bu deftere başkaları için yaptığın iyilikleri, kendine aferin dediğin davranışları vb. ne istersen yazabilirsin ama unutma defteri sadece sen okumalısın.

Kusurlarını Sev

Kendimizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Nasıl Bırakırız

Kimse kusursuz değildir. Herkesin kusurları, hataları, yanlış yaptıkları şeyler vardır. Bu kişi apartman yöneticisi de olsa şirket yöneticisi de olsa temizlikten sorumlu kişi de olsa herkes hata yapar. Herkesin başarılı olamadığı, beceremediği şeyler olur. Bizleri birbirinden farklı kılan da bu farklardır. Kendi kusurlarını bil, geliştirebildiğin yönlerini geliştir. Geliştiremediklerini ise bırak eksik kalsın. Sen böyle çok iyisin!

Kendi Sırtını Sıvazla, Kendi Omzunu Öp

Kendimizi Başkalarıyla Kıyaslamayı Nasıl Bırakırız

Kimsenin seni takdir etmesini bekleme. Kendi sırtını sıvazla, kendi omzundan öp, kendini ödüllendir, kendine çiçek al, kendine hediye al kendine kutlama düzenle, kendini çok sev. Umarım kendimizi başkalarıyla kıyaslamayı nasıl bırakırız sorusuna cevap bulabilmişsinizdir.

Görüşmek üzere sevgili okur, unutma sen eşsizsin!

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Hitabet Sanatı Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

Obsesif Kompulsif Bozukluk ve Baş Etme Süreci

Yaşadığı Acılardan İlham Alan Yazarlar

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu