Hakkımızda1

Kendimizi Dinletmek İçin Neler Yapmalıyız?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları! Bu haftaki konum, etkili bir şekilde kendimizi nasıl dinleteceğimizle ilgili.  İki çeşit dinleme vardır; ”aktif dinleme” ve ”pasif dinleme”Pasif dinleme, karşıdaki kişinin anlattıkları karşısında hiçbir tepkide bulunmama, mimik kullanmama, göz temasından kaçınma gibi durumları içerir. Yani anlayacağınız beden olarak oradasınızdır, ancak kafanızda başka şeyler olup bitiyordur. Aktif dinleme ise pasif dinlemenin tam tersidir. Arkadaşlarınızla bir kafede oturduğunuzu varsayalım. Karşınızdaki insanların siz bir şey anlatırken telefonla uğraşması ya da kafasını çevirip anlamsızca etrafa bakınması eminim çok sinir bozucudur. Peki kendimizi dinletmek için nasıl davranmalıyız? Nelere dikkat etmeliyiz? Gelin beraber bakalım.

1-Beden Dilinizi Kullanın

Beden dilinin iletişimde yeri çok büyüktür. Aslında kendimizi dinletmek için harika bir yoldur. Bazen sözle anlatamadığınız şeyleri hareketlerinizle anlatabilirsiniz. Beden dilini, dizilerde bazı sahnelerde kullanılan fon müzikleri gibi düşünün. Sahne, sesi kapatıp izlerseniz etkili olmaz ama fon müziği sizin sahneyi yaşamanızı sağlar. Sihir müziktedir. Beden dili de iletişim için öyledir, ancak dozunda kullanmak önemli.

 2-Ses Tonunuzu Doğru Ayarlayın

Kendimizi Dinletmek İçin Neler Yapmalıyız

Karşınızdaki insana bağırarak bir şeyler anlatmayın, rahatsız olabilir. Kısık sesle de anlatmayın, o zaman da ‘’mıymıntı’’ olarak bilinirsiniz. Doğru ses tonunu ayarlayın ve diksiyonunuza da dikkat ederek derdinizi tasanızı anlatın. Doğru ses tonuyla kendinizi dinletebilirsiniz.

3-Az ve Öz Konuşun

Arkadaş ortamındasınız ve otomobiller hakkında konuşuluyor diyelim. Sizin de ilgi alanınız olmayan bir  konu. Yorum yapmayın. Bilmediğiniz şeyler hakkında çok yorum yaparsanız insanların sizin açığınızı bulması çok daha kolay olacaktır. Kendinizi dinletmek istiyorsanız en güzeli az ve öz konuşmaktır.

 4-Göz Temasından Kaçınmayın

Kendimizi Dinletmek İçin Neler Yapmalıyız

‘’Benimle konuşurken gözümün içine bak!’’ bu sözü çok defa işittik. Peki göz teması neden bu kadar önemli? Fonda ”Gözler kalbin aynasıdır.” diyor. Gözler insanların düşünce ve niyetlerini yansıtır. Konuştuğunuz esnada karşınızdakinin gözlerine bakarak anlattığınız şey hakkında nasıl bir fikre sahip olduğunu anlayabilirsiniz. Ayrıca göz teması iletişimin kopmamasını da sağlar. Siz karşı tarafın gözüne bakarsanız o da size bakmak zorunda kalır ve daha etkili bir iletişim kurmuş olursunuz.

5-Karşı Tarafın da Yorum Yapmasına Müsaade Edin

Nefes almadan bir şeyler anlatmaya çalışmayın, sizi dinleyen kişinin dikkati dağılır ve kişi sıkılır. Arada topu karşı tarafa atın. Onun da konu hakkında fikrini sorun ya da ”sence de öyle değil mi?” gibi soru cümleleriyle konudan kopmamasını sağlayın.

6-Dinlenmediğinizi Fark Ettiğinizde Ufak Tepkiler Verin

Siz büyük bir heyecanla bir şeyler anlatıyorsunuz ama karşınızdaki kişi elinde telefon sosyal medyada gönderi kovalıyor. Önünüzde defter veya kitap mı var, alın elinize yavaşça masaya çarpın. Ama bunu sert bir şekilde değil de sanki masadan kalkacakmışsınız da toparlanıyormuşsunuz gibi yapın. Karşınızdakinin o anda kafasını kaldırıp baktığını göreceksiniz.

7-Konu Değişimine İzin Vermeyin

Siz hafta sonu yaşadığınız bir olayı anlatırken biri çıkıyor pat diye Galatasaray-Fenerbahçe maçından bahsediyor. İzin vermeyin. Kibar bir dille ”Önce şunu anlatayım o konuya da geliriz.” deyin. Konu dağılmadan lafınızı tamamlayın.

8- Korkmayın

Patronunuzla maaşla alakalı bir şeyler konuşmak istediğinizi varsayalım. Konuşmaktan çekinmeyin, kendinizden emin olun. Karşı taraf sizin korkunuzu fark etmesin, Böylelikle fikrinizi daha kolay kabul ettirebilir, daha etkili iletişim kurabilirsiniz.

9-İçeriğe Girmeden Önce Anlatacağınız Konuyu Söyleyin

Arkadaşlarınızla tatile gitmek istiyorsunuz ama aile engeline takılıyorsunuz. İzin almak için gittiğinizde konunun sağından solundan anlatmaya başlamayın, aile üyeleriniz sizi dinlemez bile, başka şeylerle ilgilenirler ve konunun ortasında da sinirlenip ”hayır” diyebilirler.  Bu yüzden direkt konuya girin, ”Arkadaşlarımla tatile gitmek istiyorum” deyin, bir anda ortamın sessizleşeceğinden emin olabilirsiniz. Başta karşı çıkılsa da mantıklı açıklamalarınızı dinletmeyi başarırsanız izin alma şansınız artar.

10- ‘’HAYIR’’ Demeyi Öğrenin

Kardeşinizle sizin için önem arz eden bir konu konuşmak istiyorsunuz ancak o size ‘’Ya sonra konuşsak olmaz mı?’’ diyor. ‘’Hayır’’ deyin. Konunun sizin için önemli olduğunu ve konuşmanız gerektiğini belirtin. Önce verdiğiniz tepkiye şaşırsa da bir şekilde sizi dinleyecektir.

11- Doğru Yer ve Zamanı Kollayın

Kendimizi Dinletmek İçin Neler Yapmalıyız

Sizin için çok önemli bir konu vardır , paylaşmak istiyorsunuzdur ancak o an ortamda başka bir konu hakkında konuşuluyordur. Diğer insanların konuştukları konunun sonuca varmasını bekleyin. Sabırlı olmaz ve yanlış zamanda lafa girerseniz tepki alabilirsiniz. En doğru olan zamanı, diğer konunun kapanmasını bekleyin. Böylelikle kendinizi dinletebilirsiniz.

Teknoloji, bilim, uzay, genel kültür hakkındaki diğer yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Kendini Dinletmek

Kendimizi Nasıl Dinletiriz?

Direnç Nedir? Ne işe Yarar?

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu