Hakkımızda1

Kendinizi Geliştirmenin Yolları

Merhaba değerli okurlarım, bugün size kendinizi geliştirmenin yolları hakkında önerilerde bulunacağım umarım beğenirsiniz. Şimdi yazıma geçebiliriz. Keyifli Okumalar.

1. Konfor Alanının Dışına Çık!

Konfor Alanının Dışına Çık!

Risk almadan başarı sana gelmez. Kendini geliştirmek için çaba göstermelisin. Bu madde kendini geliştirmek için en önemli maddelerdendir. Çünkü konfor alanının dışına çıkmak zordur. Bu alandan çıkarak kendini geliştirme kararını ve bunun için bir adım atmış oluyorsun.

Peki, konfor alanı nedir? Sürekli aynı ortamlarda mı takılıyorsun? Sürekli kolay kontrol edebildiğin işlerle mi uğraşıyorsun?

2. Yeni Bir Hobi Edinin.

Kendinizi geliştirmenin yolları
Fotoğrafçılık

Zaten bir hobim var demeyin. Hobilerinize yenilerini eklemekten çekinmeyin. Yüzme gibi bireysel sporlar ya da voleybol gibi takım sporları öğrenebilirsin. Sanatla ilgili de olabilir.

Kendine şu soruları sor; Neyi yaparken mutlu oluyorum? Neyi yaparken zamanın nasıl geçtiğini anlamıyorum?

3. Yeteneklerini Geliştir!

Her konuda bilgi sahibi olmak güzel bir şey ama bir konun her şeyini bilmek fark yaratır. Yeteneklerinin çok olmasından daha önemli olan bir şey varsa, o da yeteneklerinin niteliğidir. Hangi yeteneğini geliştirmek istersin?

4. Zayıf Yönlerini Öğren!

Herkesin güçlü yönlerinin olduğu gibi zayıf yönleri de vardır. Zayıf yönlerini öğrenirsen ona göre yol izlersin. Kendinizi rahatsız, öfkeli, garip hissettiğiniz durumları not alın. Ne oldu da böyle hissettim? Sorusunu kendinize sorun.

5. Olumsuz İnsanlardan Uzak Durun!

Vaktinizin bir bölümünü arkadaşlarınızla geçiyorsunuz. Bir süre sonra çevrenizdeki insanların olumsuzluğu size de yansıyacaktır. Tamamen arkadaşlığınızı bitiremeseniz bile mesafe koymayı deneyin ya da olumsuz insanlarla arkadaşlık kurmamaya özen gösterin. Kendinizi geliştirmenin yolları bazen bunu yapmayı gerektirebilir.

6. Kötü Alışkanlıklarınızı Bırakın!

Sizi sürekli gereksiz yere oyalayan, vaktinizi harcayan, sizi uykusuz bırakan ve strese sokan alışkanlıklarınızdan vazgeçmelisiniz. Bu kötü alışkanlıklar sizi geriye çeker.

7. Yeni Alışkanlıklar Edinin!

Kötü alışkanlıklarınızdan arındıktan sonra onların yerine sizi motive edecek alışkanlıklar edinin. Kendi yaşantına, imkânlarına ve zamanına göre alışkanlık kazanmalısın. Egzersiz yapabilirsin, kitap okuyabilirsin, erken uyuyup erken uyanabilirsin.

Hedefinize Odaklanın!

8. Hedefleriniz olsun.

Gerçekçi hedefler belirlemelisiniz. Ufak ufak hedefler koyarak ya da hedeflerinizin sonuna kendinize ödül koyarak motivasyonunuzu arttırabilirsiniz. Çok büyük bir hedefin varsa bunu bölümlere ayırarak hareket edebilirsin. Böylece hedeflerini yerine getirme isteğin çoğalacaktır.

9. Yeni Bir Kursa Gidin!

Eğitim ile ilgili kurslar veya sevdiğiniz ilgi duyduğunuz kurslar olabilir. Bu kursların sonunda hem öğrenmiş hem de sosyalleşmiş olursunuz.

10. Erken Kalkın!

Kendinizi geliştirmenin yolları bitmez yola devam. Erken kalkmak, hem mental hem de zihinsel olarak güne iyi bir başlangıç yapmanızı sağlayacaktır. Erken kalkmak işlerinizi erkenden bitirmenizi sağlar ve kendinize daha fazla zaman ayırabilmenizi sağlar.

11. Yapılacaklar Listesi Oluşturun!

Kendinizi geliştirmenin yolları
Yapılacaklar Listesi

Özellikle yoğun olduğunuz zamanlarda görev listesi hazırlamak sizi zihinsel olarak rahat ettirecektir. Aynı zamanda işlerini düzenli ve zamanında yapmaya başlayacaksınız. Bu şekilde listeler oluşturarak yapmanız gereken işleri unutmamış olursunuz.

Telefonlarımızla kolayca ulaşabileceğimiz not uygulamaları var. Ajandalar, not defterleri veya yapışkanlı not kâğıtlarını da kullanabilirsiniz.

12. Geri Bildirim Alın.

Geri bildirim almak kendinizi geliştirmenin yolları maddelerinin önemli bir noktasıdır. Mutlaka kendinizle ilgili geri bildirimler almaya çalışın.  Bu kişiler ailenizden biri, yakın arkadaşınız veya patronunuz olabilir. Hatalarımızı bazen göremiyoruz ama dışarıdan başka bir göz bu hataları görebilir. Geri bildirimler alarak bir süre sonra bu hatalarınızı yapmamaya çalışacaksınız. Eleştiri almaktan kaçınmayın.

13.Rekabet Edin!

Kendinizi geliştirmenin yolları

Hedefleriniz olsun demiştim bunun için rekabet halinde olun. Kendinizle veya rakiplerinizle rekabet edin. Bu rekabet sizi her zaman bir adım daha ileriye taşıyacaktır.

14. İlham Aldığınız Kişiler Olsun.

Bu kişiler, hedeflerinizle ilgili rol model alacağınız insanlar olsun. Onlar hangi yoldan ilerlemiş, nasıl başarmışlar? Bunları araştırın mutlaka size ilham olacaktır.

15. Sosyal Medyada Çok Zaman Harcamayın!

Sosyal Medya

Kendinizi geliştirmenin yolları maddeleri devam ediyor. Çoğumuz twitter, facebook, instagram gibi platformlarda saatlerce vakit geçiriyoruz. Bu bizi geriletiyor, çünkü yapmamız gereken şeyleri ertelenmiş oluyoruz. O yüzden sosyal medyada harcadığınız zamanı minimuma indirmeyi deneyin. Size iyi gelecektir.

16. Aylık Hedefler Belirleyin.

Bir ayınızı planlayın hedefler belirleyin. Şu hedefimi bu ayın 15’inde yapacağım veya bitireceğim deyin.

17. Blog Yazın.

Kendinizi geliştirmenin yolları
Blog

İçerik üretmek hem zihinsel hem de networking (ağ oluşturma) anlamında size katkı sağlayacaktır. Yazma yeteneğiniz ve kendinizi ifade etme gücünüz gelişir. Yazmak için bilmek gerekir, bilmek için de araştırmak gerekir. Bu sayede yeni bilgiler öğrenmiş veya eski bilgilerinizi pekiştirmiş olursunuz.

18. Nezaketli Olun!

Kendinizi geliştirmenin yolları maddelerinin olmazsa olmazı nezaketli olmaktır. Çevremizdeki insanlara nezaket göstermeliyiz. Başarı tek başına olmaz, iyi bir insan olmayı da gerektirir. İnsanlara iyi davrandığınızda kendinizi de iyi hissedeceksiniz.

19. Hatalarını Kabul Etmelisin.

Her insanın hataları olur. Önemli olan bu hataları düzeltmektir. Birisine karşı hata yaptığında “özür dilerim” veya “pardon” diyebilirsin. Gerçekten kendini gelişmek istiyorsan hatalarınla yüzleşmelisin.

20. Strateji Oyunları Oynamalısın.

Kendinizi geliştirmenin yolları
Satranç

Bu tür oyunları sevmiyor olabilirsin ama denemekten zarar gelmez. Strateji oyunları hem beyninizi geliştirir hem de düşünce gücünüzü geliştirir. Tabi bu oyunları oynamak için belirli bir süre belirlemelisin.

21. Ara Vermeyi İhmal Etmemelisin!

Sürekli olarak kendinizi geliştirmeye çalışmak yorucu bir süreçtir. Kendini iyi hissetmediğinde veya enerjinin düşük olduğu zamanlarda mola verebilirsin.

22. Sabırlı Olmalısın.

Bir anda kendini geliştiremezsin bunu için zaman ve çaba gerekir. Kişisel gelişim yolcuğu uzun ve yorucu bir süreç olduğu için zaman zaman kendini yorgun hissedebilirsin. Asla pes etmeden yola devam etmelisin tabi ufak aralar verebilirsin.

23. Her Gün Kitap Okuyun.

Kendinizi geliştirmenin yolları
Kitaplar

Klasikleşmiş maddeleri sona bırakmak istedim.  Kendinizi geliştirmenin yolları birden fazladır, en önemlilerinden bir tanesi ise kitap okumaktır. Kitaplar kelime dağarcığınızı ve ufkunuzu genişletir. Genel kültür seviyeniz artar ve yeni bilgiler öğrenirsiniz.

24. Yabancı Dil Öğrenin!

Kendinizi geliştirmenin yolları
Yabancı Diller

Mutlaka en az bir dil öğrenin. Yabancı dil diyince hemen akıllara İngilizce gelir. Ama bunun dışında başka diller de var onları da öğrenebilirsiniz. Hem hafızanızı geliştirir hem de iletişiminizi kuvvetlendirir.

25. Harekete Geçin!

Kendinizi geliştirmenin yolları maddelerimizin sonuna geldik. Pazartesi başlarım deme, şimdi harekete geç!


Referanslar: Unikesfet , Grisayfalar

Diğer yazılarımıza ulaşmak için;

Kişisel Gelişim Önerileri İçin 5 Tavsiye!

Uzaktan Eğitim Sürecinde 5 Kurs Önerisi

Ücretsiz Online Kurslar Nelerdir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu