Hakkımızda1

Kimya Mühendislerinin Okuması Gereken Kitaplar

Merhaba Gelişen Kariyerim okuru, bir Kimya Mühendisi olarak sana kitaplığımda yer alan ve çok severek okuduğum kitaplardan bahsetmek istiyorum. Yoğun ve zorlu bir lisans eğitimi sürecindeysen ya da mezunsun kendini geliştirmek mi istiyorsun tam sana göre kitaplar! Peki Kimya Mühendislerinin okuması gereken kitaplar nelerdir? Sizler için derlediğim 9 kitap! Keyifli okumalar.

1) Eşyanın Tabiatı – Mark Miodownik

Malzemelerin her yerde olduğu dünyada yaşıyoruz. Çevremiz gündelik tasarım ve mühendislik mucizeleriyle donanımlı. Çelik alaşımını düşünün: Ağzımıza alıyor, taşımalarda kullanıyoruz. En sadık dostumuz ama nasıl işlediği hakkında bilgimiz yok. Camın saydamlığını biliyor muyuz? Lastik nasıl esnektir? Ataş nasıl ve neden bükülüyor? Bir malzeme nasıl göründüğü gibi görünüyor ve neden davranışında farklılık yok? Yazar bizi malzemelerin bilmediğimiz dünyasına götürüyor.

Kitap, porselenin icadından ayakkabılarda bulunan köpüğe, ellerimizdeki kağıttan inşaatta kullandığımız betona kadar, günlük yaşantımızda rastladığımız bu mucizelerin nasıl bulunduğunu, keşiflerinin ardında yatan inanılmaz hayran bırakıcı öyküleri ve tüm bu yolculuğun insanlığın becerisini anlatıyor.

Kitabı eşsiz kılan, Miodownik’ in saplantı seviyesindeki tutkusu ve bu tutkuyu kelimeler ve cümle yapıları ile bize bulaştırma yeteneğidir. Sadece etrafımızdaki eşyalara maddelere değil, dünyaya bakış açımızı da değiştiriyor. Kimya mühendislerinin okuması gereken kitaplar arasında ilk tercihiniz olabilir.

2) Napolyon’un Düğmeleri Dünya Tarihini Değiştiren 17 Molekül – Penny Le Couteur ve Jay Burreson

Diğer önerebileceğim bir kitapta, insanlık tarihinde değişime öncülük eden on yedi molekül ve bileşiğin hem geçmişlerini hem de kimyasallık özelliğini anlatan, böylece kimyayla tarihi birleştirilip bize sunulan bir kitap. Kitapta anlatılan moleküller yaşamımızda sık sık karşılaştığımız ya da kullanıldığına şahitlik ettiğimiz maddelerin (baharatlar, C vitamini, glikoz ve naylon, boyalar, vb.) yapıtaşlarını oluşturuyor.

Gözümüze normal görünen, varlıklarına çok alıştığımız bu maddelerin mazide ne kadar önemli olaylara öncülük ettiğini öğreniyoruz: göçler ve coğrafi keşifler, kölelik ve sömürgecilik, mühendislik ve tıpta ilerlenmesi gibi gelişmeler… Geçmişte insanların bu maddeleri elde etmek için birçok fedakârlığı göze aldığını, bu süreçte tesadüflerin ne kadar büyük bir rol oynadığını görüyoruz.

3) Hayatı ve Bilimi: Aziz Sancar – Aziz Sancar

Aziz Sancar, 8 Eylül 1946’da Mardin’de Sancar ailesinin yedinci çocuğu olarak doğdu. Yaşadığı yerden küçük yaşta ayrılıp “okumaya” giden Aziz, yıllar sonra doğduğu topraklara genç bir hekim olarak döndü. Okuduğunda geçen gençlik yıllarını hayatının en güzel dönemi olarak hatırlasa da onun amacı bilim yapmaktı. 26 yaşındayken Amerika’ya gitti ve genelde orada kaldı.

Araştırma hayatı iki soruya yanıt aramakla geçti: “DNA molekülü nasıl tamir edilir?” ve “Biyolojik saat nasıl çalışır?”

Genç yaşında DNA hasarının tamiri konusunda, ders kitaplarına geçen araştırmalar yaptı ve bu araştırmalarıyla 2015 yılında Nobel Kimya Ödülü aldı. Yetişkinlik dönemine denk gelen, biyolojik saatle ilgili keşifleri de aynı değerdedir.

Aziz Sancar, iki farklı bilimsel alanda yapmış olduğu olağanüstü katkılarıyla gerçekten sıra dışı bir bilim insanı özelliği taşıyor. Nobel kayıtlarında Türk-Amerikalı bilim insanı olarak tanınmış, böylece bilim alanında ilk Nobel alan Türk olan Aziz Sancar bu kitabı İngilizce olarak yazmıştır, Türkçe çevirisini yakın arkadaşı moleküler biyolog Mehmet Öztürk yapmıştır. Sancar, Türkçe çeviriye desteklemiş, metni inceleyip ve onaylamıştır.

Kitap ilk bölümünde tüm okurlara hitap etmektedir. Kitabın ikinci bölümü ise Aziz Sancar’ın bilimsel keşiflerini, araştırmalarını merak edenler için tercih edilebilir.

4) Gündelik Şeylerin Tasarımı – Don Norman

Güzel ve iyi tasarım için bir başlangıç adımı niteliğindeki Gündelik Şeylerin Tasarımı, sokaktaki insandan, tasarımcılara herkesin zevk alarak okuyacağı aynı zamanda bilgi edineceği bir kitap. Kitap, okuru modern yaşamda sorun oluşturabilecek anlamsız ve kötü tasarımları iyi gözlemleyebilen kişiler haline getirmeyi amaçlıyor. Aynı zamanda okurunun dikkatli tasarımcıların yaşamlarımızı kolaylaştırmak için bulduğu yöntemleri de fark edebilen kişiler olmalarını sağlamayı amaçlıyor.

Kitabı okurken gündelik şeyleri iyi tasarım ürünlerine çevirmek için gereken temel ilkeler açıklanıyor. Don Narman, yaşamınızdaki ürünler üzerindeki kontrolünüzü size yeniden oluşturmak, kullanılabilir ürün seçerken nelere bakılacağını, pek kullanılır ya da anlaşılır olmayanları nasıl düzeltebiliriz gibi soruların cevabını anlaşılır bir dille okuyucuya anlatıyor.

Kimya mühendisleri olarak çevremizde bulunan her şeye tasarım gözüyle baktığımızdan ötürü tasarım bizi de ilgilendiren bir konu haline geliyor. İlgilendiren konuları öğrenmek isteyenler için kitabı kimya mühendislerinin okuması gereken kitaplar arasında yer vermek istedim.

5) Hayvanlardan Tanrılara Sapiens – Yuval Noah Harari

Kimya Mühendislerinin okuması gereken kitaplardan bir diğeri ise Hayvanlardan Tanrılara Sapiens‘dir.

Kulağımızın aşina olduğu bir söz: “Önce her şey bir toz bulutuydu”. Bildiğimiz gibi bu ifade, karşımızdakinin bir konuyla ilgili her detayıyla kavraması adına günlük hayatımızda muzipçe kullandığımız bir cümle. Ama konu insanlık tarihinden açıldığında, bu başlangıcın önemi fazla. Kitap; insan, evren ve dünya hakkında sorulan bütün soruları cevaplamaya başlıyor.

13.5 Milyar Yıllık Bir Zaman Yolculuğuna Çıkmanın Tam Zamanı!

Yazar, kitabın başlarında dünyanın oluşumunun ve gelişiminde önce fizik, ardından kimya ve en sonunda biyoloji etrafında teşekkül ettiğini ifade ediyor. Harari, evrime de temas etmiştir. Kitap insanın gelişimini üç başlık altında inceleniyor. Başlıklar; bilişsel devrim, tarım devrimi ve bilimsel devrim’dir.

6) Benim Gözümden Dünya – Albert Einstein

Mühendis olup da Albert Einstein araştırmalarını, zekâsını, nasıl çalıştığını merak etmeyen yoktur diye düşünüyorum. Önerebileceğim ve etkilendiğim bir başka kitapta ALBERT EINSTEIN oldu.

Einstein, Benim Gözümden Dünya’da hayata, yaşadığı zamana ve araştırmalarına dair görüşlerini buluyoruz. Etkileyici, esprili ve zekice gözlemler, kocaman bir yüreği ve nadir görülen bir aklı açığa vuran samimi itirafları… Kitap, bu özel kişiliği başka biri tarafından yazılan hiçbir kitapla kıyaslanmayacak bir şekilde olduğunu belli ediyor. Einstein’ın amacı insanlığa, yardımlaşmanın hâkim olduğu barış dolu bir dünyaya ve bilimin önde olduğu bir dünya oluşturmaktı.

İnsanın gerçek değeri kendi kendisinden özgürleşmeyi ne ölçüde ve ne anlamda becerebildiği ile belirlenir.

Albert Einstein

7) Zamanın Kısa Tarihi – Stephen Hawking

Kitap, 1988 yılında basıldığından bu yana geçen yıllar içerisinde bilimsel yazı alanında bir kaynak kitap konumu kazanmış. Farklı dillere çevrilmiş. Kitabın içeriği o zamanlarda evrenin doğası hakkında öğrenilen son bilgiler ele alınarak yazılmış, o günden kitabın yazıldığı zamana fevkalade ilerlemeler yaşanmış. Kitapta anlatılan gözlemlere, evrenin oluşumundan 300.000 yıl sonrası araştırılmış ve yazarın uzay zaman dokusundaki kırışıklıklarının varlığını tespit eden Kozmik Ardalan Kâşifi COBE uydusunun bilgileri de vardır. 

Hawking, kendine özgün yazdığı metne kendisinin araştırmalarından edindiği bilgilerini de eklemiş. Evrene merakı olan arkadaşım tam sana göre kitap.

8) Körlük – Jose Saramago

Hiç bilinmeyen ülkenin adı bilinmeyen bir kentte, arabasın da trafik ışığının yeşile dönmesini bekleyen bir adam bir anda kör oluyor. Hayatı karanlıklara değil, bembeyaz bir boşluğa dönüşüyor. Olaydan sonra, salgın olarak tüm kentte körlükler meydana geliyor. Ülkede yönetim kalmıyor, düzen bozuluyor; körleri karantinaya alıyorlar. Tüm ülkede kaos, pislik, açlık ve zorbalık hüküm sürmeye başlıyor. Hayat duruyor, insanların tek amacı, yaşama tutunmak oluyor.

Kitapta hastanede karantinaya alınan, oradan çıkınca da hiç ayrılmayan, aralarında biri çocuk olmak üzere yedi kişi anlatılıyor. Kentte tek gözleri gören ve gruptakilere yol gösteren bir kadın var. Yedi kişi, her şeyin bozulduğu bu kentte, hayatta kalabilmek için büyük mücadele veriyor. Yazarın müthiş bir gözlemiyle betimlediği bu kaotik dünya, insanların karanlık yüzlerinin simgesi olarak ifade ediliyor.

9) İrade Terbiyesi – Jules Payot

Son kitabımız bilim, kimya ve mühendislik dışında kişisel gelişimde fayda sağlayacağını düşündüğüm Cemil Meriç’in “Disiplin içinde çalışmayı bu kitaptan öğrendim.” diye tarif ettiği İrade Terbiyesi.

İrade Terbiyesi özellikle biz gençlere ve zihnini kullanarak çalışan herkese hitap ediyor. Payot, kendi hayatında yaşadıklarını anlatarak ve başka düşünürlerin tespitlerini de kullanarak insanın irade zayıflığıyla nasıl mücadele etmesi gerektiğini anlatıyor. Prof. Dr. Ali Fuat Başgil Gençlerle Başbaşa kitabında İrade Terbiyesi’nin kendisine tavsiye edildiğini söylüyor. Hemen gidip kitabı aldığını bir meşe ağacının dibine oturarak kitabı tahassür ve nedametle karışık müphem bir acı duyarak okuduğunu belirterek kitabın akıcı şekilde okunduğunu anlıyoruz.

Kitaplar; ruhumuzun ilacı, gerçek bir hazine, yol gösteren ışık, insanlığın aynası, bilgi kaynaklarımız. Bizi dinlendiren, güzel maceralara atılmamızı sağlayan, hayal gücümüzü geliştiren bize rehberlik eden kitaplardan kopmamanız dileğiyle.

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

Kitapları buraya tıklayarak temin edebilirsiniz.

Android İşletim Sistemi Nedir?

Bill Gates’ten Eğitim Alanında 4 Kitap Tavsiyesi

Endüstri Mühendisleri İçin Kitap Önerileri

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu