Hakkımızda1

Kişisel Ego Nasıl Aşılır?

Merhaba! Kişisel gelişim serisi kapsamında ”Kişisel ego nedir, nasıl aşılır?” konusuna yer vermek istedim. Kişisel ego nedir, tamamen zararlı mıdır? Komple yok mu edilmelidir yoksa eğitilmeli midir, kişisel ego nasıl aşılır? Haydi sevgili okur beraber bu sorulara cevap arayalım!

Kişisel Ego Nedir?

Sözcük anlamı olarak ‘ben, benlik’ anlamına gelen ego, ‘kişinin devamlı ve fazlaca kendisini ortaya koyması, övmesi, kendisini en yüce görmesi ve bunun farkında olmaması’ olarak tanımlanabilir. Ego, aslında her insanın kişiliğinde bulunan, kontrol altında tutulduğunda ve eğitildiğinde özgüveni destekleyen; ama kontrolden çıktığında hem kişiye hem de çevresine zarar veren bir durumdur. Peki kişisel ego nasıl aşılır?

Temelde Herkesin Sadece İnsan Olduğunu Unutma!

Kişisel Ego

Kendini diğer insanlardan üstün görmeye ve onlara yukarıdan bakmaya başladıysan eğer bunu fark ettiğin an frenlemelisin. İşimiz, kazancımız, statümüz, sosyo-kültürel seviyemiz, dilimiz, fiziksel özelliklerimiz ne olursa olsun temelde hepimiz sadece insanız. Günün sonunda kimse kimseden daha üstün daha değerli daha ulaşılmaz değil. Bir kurumda çalışan da olsan müdür de olsan şişirilmiş bir ego hem sana hem çevrene ciddi zarar verecektir. Bunu hatırlamak egonu frenlemene yardımcı olacaktır.

Mükemmel İnsan Yoktur

Hiç kimse mükemmel değildir. Kendini hatasız, her zaman haklı, mükemmel olarak görüyorsan olaylara yanlış noktadan bakıyorsun demektir. Olayların içinden çıkıp kendine dışarıdan baktığında senin de herkes gibi yanılabilir, hata yapabilir ama tamir de edecek güce sahip bir insan olduğunu fark edeceksin. Objektif bakış açını kaybetmemek için olaylara hep bir adım geriden bakıp kendini de tarafsız olarak değerlendirmende fayda var.

Dezavantajlı İnsanlarla Vakit Geçir

Kişisel ego nasıl aşılır sorusunun bir cevabı da kendinden daha az şanslı insanlarla vakit geçirmek olabilir. Evsizlerle, sevgi evlerindeki çocuklarla, her zaman önünden geçtiğin ayakkabı boyacısı çocukla vakit geçirmek aslında herkesin ne kadar da aynı olduğunu ve kendini kimseden üstün görmemen gerektiğini sana hatırlatacaktır. Unutulmamalıdır ki dünyada dengeler her zaman değişmeye hazırdır. Bir günde her şeyini kaybedebilirsin.

Sarıl

Radyo D çocuklar için Giresun'a gidiyor

Kendine sevgi dolu yanlarını hatırlatmak için sevdiğin birine uzun uzun sarıl ve sevgiyle bağ kur. Sarıldığın zaman kalpler karşılıklı birleşir, enerji akışı sağlanır ve sevgi bağı kurulur. Sevgi bağı kurmak sana sadece insan olduğunu ve ne olursa olsun sevmeye sevilmeye ihtiyacın olduğunu hatırlatacak ve egonu susturacaktır. Sık sık sarılmalı, gülümsemeli, bütün statülerden arınmış insan faktörüne sevgi duymalısın.

Empati Yap

Ego Nasıl Aşılır
Empati Nedir?

Tamamen haklı olduğunu ama bir türlü sonuca bağlayamadığın bir tartışmada on saniye kadar durup, derin nefes alıp kendini karşındakinin yerine koyarak sakinleşmelisin. Bu sırada tartışmada haksız olabileceğin yanları bulup senin de hata yapabileceğini, her zaman haklı olamayacağını fark edeceksin ve egona göz kırpacaksın. Bu egzersizi her tartışmada yaparsan kimi zaman gerçekten haklı olduğunu kimi zaman ise haksız iken kabul etmediğini fark edeceksin. Ne olursa olsun egonun senin yerine konuşmasına izin vermemelisin. Unutma sen egodan oluşmuyorsun, egonu besleyen ve onu yönlendirecek, dizginleyecek olan sensin. Gücünü fark et.

Dozunda Ego İyidir

Bonus olarak; bakış açını olabildiğince yükseltip kendi egona da saygısızlık ve haksızlık etmeden çevrendeki insanları anlamaya çalış. Ego tamamıyla zararlı bir olgu değildir. Doğru yönlendirilmiş bir ego özgüvenini besleyecek, yere daha sağlam basmanı destekleyecek, kişisel gelişimine olumlu katkı sağlayacaktır. Sadece egonu doğru yönlendir ve şişirilmiş bir egonun kişiliğine zarar vermesine izin verme. Egonla barış, onunla konuş ve dengede kal sevgili okur!
Bir sonraki yazıda buluşmak üzere.

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

PDR Bölümü Nedir?

Narsistik Patinaj Nedir?

Kişisel Gelişim Tavsiyeleri 18 Madde

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu