Hakkımızda1

Kişisel Gelişim Filmleri

Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları, bu hafta sizlere ufkunuzu genişletecek, kişisel gelişiminize yardımcı olacak aynı zamanda izlerken çok keyif alacağınız kişisel gelişim filmleri önerisinde bulunacağım.

Birçoğumuz film izlemeyi severiz, gerek sinemada gerekse evde patlamış mısır eşliğinde. Ancak bu dönemde sinemalara gitmek riskli, hazır sizin de evde canınız sıkılıyorken birkaç film hakkında fikir sahibi olalım. Eğer izlediyseniz zaten kendinize çok şey katmışsınızdır, izlemediyseniz de şiddetle tavsiye ederim!

Şimdi ya da Asla (The Bucket List)

Rob Reiner yönetmenliğinde 1 Şubat 2008’de vizyona giren ABD yapımı filmde Jack Nicholson ve Morgan Freeman başrol oyunculardır, bu da seyir zevkini artırır. Gelelim filmin konusuna: Filmde Carter Chambers (Morgan Freeman) çok başarılı üniversite hayatını bırakıp ailesine bakabilmek için 45 sene boyunca otomobil tamirciliği yapar. Maddi durumu  3 çocuğuna bakabilecek kadardır ama o tüm maddi yetersizliğe rağmen eşi ve çocuklarıyla çok mutlu bir hayat sürmektedir.  Ancak bir gün hastalanır. Hastanede, aynı zamanda hastane sahibi olan bir hastayla, Edward Cole (Jack Nicholson) ile tanışır. Edward Cole’a kanser teşhisi konulur ve çok az ömrü kaldığı söylenir. Bunun üzerine bu ikili Carter Chambers’ın hazırladığı ölmeden önce yapılacaklar listesinde yer alan şeyleri yapmaya başlarlar. Filmde olay örgüsü bu şekilde devam eder. Yeri geldiğinde gülümseten yeri geldiğinde de gözyaşlarına boğan bir filmdir. Devamını siz izleyin, spoiler vermek istemem.

Umudunu Kaybetme ( The Pursuit of Happyness )

 Gabriele Muccino ’ nun yönetmenliğini üstlendiği 2006 ABD yapımı kişisel gelişim filmidir. Başrolünde Will Smith yer almaktadır. Filmin konusu ise şöyledir: Chris Gardner ( Will Smith) eşi ve oğluyla San Francisco’da yaşamaktadır ancak işindeki başarısızlık sebebiyle eşi tarafından terk edilir. Para kazanma arayışına giren Gardner bir yönetici ile tanışır ve zeka küpünü çözerek yöneticiyi etkiler ve stajyer olarak işe girer, stajyerlikten para kazanamayan Gardner ilerleyen dönemde oğluyla birlikte yaşadığı evden çıkartılır. Tuvalet, otobüs durağı gibi yerlerde geceyi geçiren Gardner her şeye rağmen iyi bir baba olabilmek için çabalar.

« Kimsenin sana bir şeyi yapamayacağını söylemesine izin verme.. Bir hayalin varsa onu korumalısın… Bir şeyi istiyorsan, git ve al. »

Forrest Gump

Winston Groom‘ un 1986‘da yayımlanan ‘’ Forrest Gump ‘’ isimli romanından esinlenilmiştir. Robert Zemeckis tarafından çekilen 1994 yapımı kişisel gelişim filminde başrol oyuncuları  Tom HanksRobin WrightGary Sinise ve Sally Field‘dir. Hem içinizi ısıtan hem de hüzünlendiren bir filmdir. Hayat bitti derken aslında her şeye yeniden başlayan bir adamın öyküsü… Düşük I.Q. seviyesine sahip olan Forrest Gump okullara kabul edilmez.  Öğrenme güçlüğünün aksine atletik yeteneklere sahip olan Forrest Gump günün birinde bir kıza aşık olur. Zamanla da tesadüfi olarak  Elvis Presley, Nixon’ın da aralarında olduğu tarihi kişilerle tanışır ve Amerika tarihinin bazı önemli olaylarında rol alır ve farkında olmadan önemli şeylere imza atar.

Genç Çıraklar (The Internship)

Shawn Levy yönetmenliğinde 2013 yapımı olan filmde bir şirketin pazarlama departmanında çalışan iki pazarlama elemanının kovulması ve sonrasında yaşadıkları süreç ele alınmıştır. Nick ve Billy, bir yolunu bularak Google‘ın stajyerlik pozisyonuna başvuruda bulunurlar ancak eğitim programındaki herkes onlardan çok daha küçük ve alanında uzman kişilerdir. Kendilerini kanıtlamaya çalışan ikili aynı zamanda birbirleriyle de mücadeleye girmektedir.

3 Aptal (3 Idiot)

Rajkumar Hirani’nin yönettiği film 2009 Hindistan yapımıdır.  Başrolde birçoğumuzun bildiği Aamir Khan oynamaktadır. Konusu ise Hindistan’da mühendislik okuyan ve aynı odayı paylaşan üç arkadaştır. Kimi ailesinin geçimi için, kimi makinelere olan merakından kimi de aile baskısından bu bölümü seçmiştir. Filmde bu üç arkadaşın serüveni ele alınmaktadır ve inceden de eğitim sistemine gönderme yapılmaktadır.

Zoraki Kral ( The King’s Speech )

 V. George’un öldükten sonra, Frederick Arthur George’un ağabeyi Edward  Amerikalı Wallis Simpson ile evlenmek istemesi ve bu sebeple tahtı Albert Frederick Arthur George’a devretmesiyle yeni bir serüven başlar ancak  tahta oturan yeni kralın bir problemi vardır. Çocukluğundan beri kekemelik problemi yaşayan yeni kral halka hitap etmekte zorlanmaktadır. Avustralyalı konuşma terapisti Lionel Logue yeni kralın bu sorununu çözmek için yardımcı olacaktır.  Aslında bu film konuşma bozukluğuna sahip, anksiyetesi olan ve güvensizlik sorunu yaşayan insanların mutlaka izlemesi gereken bir yapıttır. Çok beğenilen “kişisel gelişim filmleri” arasındadır.

Can Dostum ( Good Will Hunting )

1998 yapımı olan filmde Massachuset Üniversitesinde hademe olarak çalışan Will Hunting anlatılmaktadır. Bu genç çok zeki ve öğrenme meraklısıdır. Bir gün sınıfları temizlerken tahtada çözülmesi çok zor olan bir soruyu çözer ve soruyu yazan profesör tarafından keşfedilir. Ancak bu gencin mahalledeki kavgaları yüzünden başı kanun ile derttedir. Will, terapist ile içindeki öfkeyi dindirecek, kendine yeni bir yol çizecektir. Bu süreçte en yakın arkadaşı ve yeni tanıştığı bir kız arkadaşı da gencin yanında olmaktadır.

Her Şeyin Teorisi ( The Theory of Everything )

”Kişisel gelişim filmleri ” nden biri olan 2015 yapımı film İngiliz fizikçi Stephen Hawking ve eşi Jane Hawking‘in üniversite yıllarından itibaren devam eden ilişkisini ele alıyor. Stephen Hawking üstün zekasıyla dikkat çeken bir öğrenciyken Jane Wilde ile tanışır ve evlenirler. İlişkileri, 21 yaşında hastalık teşhisi konulan Hawking‘in durumuyla başka mecralara sürüklenir. Tüm bunlara rağmen evlenip çocuk sahibi olan çift 1965-1991 yılları arasında evli kalır ancak Hawking‘in şiddetlenen hastalığı ilişkilerinin sınırlarını zorlamaktadır.

Netflix ‘te izlemeniz gereken 10 film

Başarı temalı filmler

İlgili Makaleler

Bir Yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu