Kişisel Gelişim İçin 30 Farklı Öneri

Kişisel gelişim

Merhaba, Sevgili Gelişen Kariyerim okuyucuları. Özellikle bu pandemi dönemin de bize kalan boş zamanlarımızda hepimiz kendimizi geliştirmek için bir çaba halindeyiz. Bende sizlere bu yazımda kişisel gelişim için bir kaç öneri sunmak istiyorum. Kişisel Gelişim Tavsiyeleri için 30 farklı önerimiz var.

Kişisel Gelişimin Tanımı Nedir?

Kişisel gelişim aslında bir insanın kendini bir adım önde görmek istemesiyle başlar. Herkesin çoğu zaman aklında dönüp duran sorular vardır. Ben işimde hangi noktadayım, ilişkilerimde nasılım, istediğim kişi miyim? Bu nokta da kendimizi sorgulamaya başlarız. Kişisel gelişimin en önemli noktası kendinizi sorgulamanızdır. İçinizdeki potansiyelin büyüklüğünü anladığınız anda hedefleriniz doğrultusunda kişisel gelişim yolculuğunuz başlar.

Bir amaca bağlanmayan ruh, yolunu kaybeder. Çünkü her yerde olmak hiçbir yerde olmamaktır.

Montaigne

Kişisel Gelişim İçin 30 Öneri;

1- Kendinizi Tanıyın!

Kendinizi geliştirmenin en önemli anahtarlarından biri kendini tanımaktır. Bireyler neyi sevdiğini, neye tutkuyla yaklaştığını bildiği zaman mükemmel işler çıkabilir.

Kendimizi ne kadar iyi tanırsak hayattaki başarılarımızda bu denli artar. Peki kendimizi nasıl daha iyi tanıyabiliriz?

  • Ben nasıl bir kişiliğe sahibim?
  • Ben ne yapmaktan hoşlanıyorum?
  • Benim tutkum ne?
  • Hayalimde ki kariyerim ne?
  • Ben ne yapmaktan nefret ediyorum?

2- Aktif Bir Şekilde Yeni Bilgiler Öğrenin.

Yeni Bilgiler Öğrenin

Kendini sürekli geliştiren insanlar bir adım öndedir. Yeni bilgiler öğrenen bireyler yavaş yavaş büyümeye başlar. Edindiği bilgiyi hayatına iliştiren bir kişi kendini önceki olduğu konumdan daha ileride ki konumda bulur.

3-Kitap Okuyun.

Kitap Okuyun.

Kitap okuyarak kendinize yatırım yapmaya ve kendinizi geliştirmeye başlayın. Tek başına kitap okumak sizi başarıya götürmeyecektir, okuyarak öğrendiğiniz bilgileri hayatınıza yansıtmalısınız. Hepimiz Elon Musk’ı tanıyoruzdur. Dünyaca ünlü Tesla’nın, SpaceX’in kurucusunun hayallerine ulaşmasındaki en büyük faktörün tonlarca kitap okumak olduğunu biliyor muydunuz? Elon Musk’ın gençken günde 10 saat kitap okuyarak kütüphanedeki tüm kitapları bitirdiği söylenmektedir.

4- Kendinize Bir Amaç Belirleyin

Hayatınızda ulaşmak istediğiniz bir amacınız olmalı, hayattan ne istediğinizi bilmeli ve onu gerçekleştirmek için çalışmalısınız. O zaman hayatımızda ne istediğimizi keşfediyoruz ve bu amaç doğrultusunda tutkuyla ilerliyoruz.

5- Öz güvenli olun!

Hangi durumlarda öz güveni yüksek biri oluyorsunuz? Çok kaliteli, şık giyindiğiniz de mi? Yoksa sürekli fikir aldığınız değerli bilgilere sahip akıl hocanızla konuştuktan sonra mı? Veya ilham verici kitaplardan, videolardan sonra mı?

Size öz güven kazandıracak ve aynı zaman da sizi motive edecek faaliyetlere zaman tanıyın.

6- Kararlı Olun

Hayatınızda ki kararlarını kendiniz mi alıyorsunuz yada yerinize başkalarının karar vermesine izin mi veriyorsunuz? Yerine başkalarının karar vermesine izin veren kişilerin en büyük problemi kendine olan güvensizliğidir.

Hedeflerinize ulaşmak için kararlarınızı kendiniz alın ve kararlarınızın sorumluluklarını her zaman üstlenin. Neyi istediğinizi bilin ve bu doğrultuda ilerlemekte kararlı olun, vazgeçmeyin.

7- Önemli Olmayan Şeylere Daha Az Zaman Harcayın

Önemli olmayan şeylere ne kadar zaman harcıyoruz? Elimize telefonu aldığımızda farkında olmadan saatlerce kendimizi instagramda, twitterda, youtube videolarında gezinirken buluruz.

Tabi ki bunların hepsini hayatımızdan tamamen çıkarmamız mümkün değil. Burda üstünde durduğumuz konu bunlara ayırdığımız vakittir. Mümkün olduğunca bu saatleri kendimize göre ayarlayarak azaltmalıyız.

8- Hedef Belirleyin

Bir Hedef Belirleyin

Hepimiz biliyoruz ki gelecekte yaşayacağımız hayat, bugün ki yaptıklarımızın aynasıdır. Hedeflerinize çok uzun zaman tanırsanız zamanla hedefe olan odak kaybolmaya başlar. Hedef belirlemeye kısa sürelerle başlayabilirsiniz. Hedefinize odaklanın ve kendinize tanıdığınız bu süreç içerisinde ne kadar geliştiğinizi göreceksiniz.

9- Olumlu Düşünme Alışkanlığınızı Arttırın

Olumlu düşünme alışkanlığımızı arttırmak o kadar da kolay değil. Bunun için çabalamamız gerekir. Bilmeliyiz ki çabalarımız sonunda bizi mükemmel bir hayat bekliyor. Peki ne yapmalıyız ? Her zaman düşüncelerimizi farkında olmalıyız. Aklımızdan olumsuz bir düşünce geçtiği anda buna engel olmalıyız.

10- Olumsuz Düşünceleri Aklında Çıkar!

Hayallerinize, hedeflerinize doğru yol alırken neyin yanlış gideceğine odaklanmayın. Olumsuz düşünceler sizi durdurur, hayallerinize gitme isteğinizi azaltır. Olumsuz düşüncelerimizi yönetebileceğimizi unutmayın!

11- Olumsuz Düşüncelere Sahip İnsanları Hayatınızdan Uzaklaştırın

Gün içerisinde en çok zaman geçirdiğiniz insanlar sizi düşünceleriyle etkileyecektir. Sizi düşünceleriyle olduğunuz yerden daha ileriye taşıyan insanlarla iletişim halinde olun. Hayalinizi anlattığınız kişi size olumsuz düşüncelerle geliyorsa onlarla iletişiminizi azaltın.

12- 5 Dakikalık Düzene Sokma Kuralı

5 Dakikalık Düzene Sokma

Olumsuz düşünceleri tamimiyle durdurmak bizim için çok zor olabilir. Yazar Hel Elrod’a göre bu durumda yapabileceğimiz tek şey ‘5 dakikalık düzene sokma’ kuralıdır der. Peki nedir bu 5 dakikalık düzene sokma kuralı? Çok zor zamanlarınızda işleriniz hep ters gittiğinde aklınızda olumsuz düşüncelere 5 dakikalığına tamamen izin verin. Bu 5 dakika içerisinde kendinizi suçlayın, mazeretler arayın. 5 dakika dolduğunda derin bir nefes alın ve; ” Hiçbir şeyin değişmeyeceğini kendinize itiraf edin.” Kaldığınız yerden hayata devam edin.

13- Yeni Bir Dil Öğrenin

Yeni Bir Dil Öğrenin

Kendimize yatırım yapmak, hedeflerimize ulaşmak için, kişisel gelişimimiz için yeni bir dil öğrenmek gereklidir. Bu sadece ingilizce ile sınırlı kalmamalıdır. Çince, Almanca, Rusça gibi dillerde iş hayatımızda bize yarayacak dillerdir.

14- Yeni Hobiler Edinin

Yeni Hobiler Edinin

Sevdiğiniz şeyleri yapmaya özen gösterin. Edindiğimiz bir hobi günlük hayatımızın stresini azaltırken motivasyonumuzun da artmasına katkı sağlar. Ayrıca yaratıcılığınızı ön plana çıkarmanıza yardımcı olur.

15- Kendinize Bir Mentor Edinin

Kişisel Gelişim
Mentör Edinin

Hayalleriniz ve hedefleriniz doğrultusunda bu konuda tecrübeli, bilgi birikimine sahip mentör edinin. Tecrübe paylaşımları ve girişimcilik fikirleri konusunda size yardımcı olacaktır. Kişisel Gelişim Tavsiyeleri verirken dikkat ettiğimiz noktalardan biride mentor’dur. İyi bir mentor sizi çok daha iyi yerlere gelmenizi sağlayabilir.

16- Hiçbir İşinizi, Hayalinizi Ertelemeyin!

Hayallerini bugün ertelerseniz, belki bir daha gerçekleştirme fırsatınız hiç olmayacak.

” Bir gün” kelimesini kesinlikle hayatımızdan çıkarıp atmalıyız. Bir gün değil ”şuan, şimdi”.

17- Kendinize İlham Verici Sorular Sorun

Problem odaklı gittiğimizde sorunları düzeltmenin oldukça zor olduğunu görürüz. Bunun yerine ‘Var olan durumu düzeltmek için ne yapabilirim?’ gibi sorular sorduğumuzda çözüme odaklanırız.

Evet günlük hayatta kendimize sonuca odaklı sorular sormalıyız. Kendi motivasyonumuzu arttıracak, düşüncelerimizi olumluya çevirecek güçlü sorular.

18- İyimser Olun

Kişisel Gelişim
İyimser Olun

Her zaman iyimser olmayı hayatınızın bir parçası haline getirin. İyimserlik beraberinde olumlu düşünceleri de getirir. Böylelikle zihniniz daha iyi çözümlere ve olasılıklara odaklanır.

19- İmkansızlıklara İnanmaktan Korkmayın

Hayallerinizi gerçekleştireceğinize inanın ve inanmaktan asla vazgeçmeyin. Şu an kullandığımız araba, bilgisayar, uçak zamanında insanlar tarafından yapılması imkansız olarak görülüyordu. Fakat insanlar hayallerine inanarak imkansızı başarmayı seçtiler.

20- Tutkunuzu Arttırın

Başarıya ulaşmak için zayıf yönlerinizin değil güçlü yönlerinizin üzerindeki tutkunuzu arttırın. Güçlü olduğunuz yönlerdeki tutkunuz motivasyonunuzu arttıracak ve peşinden de başarıyı getirecektir.

21- Haftanızı Planlayın

Yapacaklarınızı bir kağıt üzerine dökmek beyninizi rahatlatacaktır. Böylelikle yapacaklarınızı unutmayacak ve kendinizin hafta hafta nasıl geliştirdiğinizi göreceksiniz. Yapılan her işten sonra plan üzerine bir tik atmanızda, sizi motive edecektir.

22- Eisenhower Matrisi

Kişisel Gelişim
Eisenhower Matrisi

Eisenhower Matrisi, zamanımızı nasıl verimli ve etkili bir şekilde yönetmemiz gerektiğini gösteren bir modellemedir. Bu metotla zamanını etkili ve verimli bir şekilde yönetebilirsin.

23- Planlarınızı Bilgisayar Ortamında Yapabileceğiniz Birkaç Uygulama Edinin

To do ist, Nation, Forest, Trello, Brain focus gibi

24- Öğrendiklerinizi Başkaları İle Paylaşın

Kişisel Gelişim
Paylaş

25- Uyku

İyi bir uykunun vücudun dinlenmesi ve beyin fonksiyonları için hayati önem taşıdığını biliyoruz. İyi bir uyku için kaç saat uyumanız gerektiğini belirleyin. Vücudunuz kaç saatlik bir uykudan sonra daha dinç? Bunu belirlemelisiniz.

26- Egzersiz Yapın

Sağlığınız için düzenli bir egzersiz planı oluşturmalısınız. Egzersiz yapmak sadece sağlık için önemli değildir aynı zamanda üretkenlik, yaratıcılık için de çok önemlidir.

Güne bir koca bardak su içerek başlayın ve ardından 20 dakikalık egzersiz planınızı uygulayın. Göreceksiniz ki gününüz daha dinç ve daha verimli geçecek.

27- Meditasyon Yapın

Meditasyonun pek çok çeşidi mevcuttur. En basitinden sadece 5 dakikanızı vererek hiç konuşmadan sessiz bir ortamda oturun. Ruhunuzu dinlendirin, sakinleşin.

28- Evinizde Motive Olacağınız Bir Yer İnşa Edin

Kişisel Gelişim
İlham Verici Alan

Bulunduğunuz ortam doğrudan çalışma isteğinizi ve motivasyonunuzu etkiler. Kendinize küçük bir alan yaratın ve o alanı istediğiniz gibi tasarlayın. Orda durmaktan haz alın ki, motivasyonunuz yükselsin ve çalışma isteğiniz artsın.

29- Etrafınızda ki İnsanlara karşı Nazik Olun

Her zaman gülümsemek, çevrenizde ki insanlara nazik olmak, onlara yardım etmek sizi daha mutlu bir insan yapar.

Her sabaha içten bir gülümsemeyle başlayın.

30- Geçmişe Takılıp Kalmayın

Geçmişe dönme ve onu düzeltme şansımız var mı? Yok. Bırakın o zaman geçmiş geçmişte kalsın. Biz şuandayız, şu anı yaşıyoruz, şuanı düzeltebiliriz.

Sitemizde ki diğer kişisel gelişim yazılarını okumak için buraya tıklayınız.

Ayrıca Kişisel Gelişim Tavsiyeleri İçin hocalarımızın yorumları içinde buraya tıklayınız.

Referans: stunningmotivation

İlginç Kişisel Gelişim Önerileri

Kişisel Gelişim Filmleri

Motivasyon Nasıl Arttırılır?

tarafından yazıldı Gülben Akdıkan

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Komite Sistemi

Tıp Fakültelerindeki Komite Sistemi

kendinizi nasıl geliştirirsiniz

Kendimi Nasıl Geliştirebilirim ? Kendini Geliştirmek İsteyenler İçin 40 Öneri