Öneriler

Kişisel Gelişim Önerileri İçin 5 Tavsiye!

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim okurları!
Bu yazımda kişisel gelişimin tarihine kısaca bir göz atacağız ve kişisel gelişim için 5 tavsiye vereceğim. Modern dünyada gün geçtikçe çoğalan stresle başa çıkmaya çalışan ve kendini geliştirme yarışı içerisindeki insanların en çok araştırdığı sektör haline gelen kişisel gelişim beraberinde birçok sorunu da getirdi. Alanında uzman olmayan yaşam koçları, diplomasız psikologlar ve daha neler neler. Bu kadar bilgi kirliliğinin içinde kendini geliştirmek için neler yapabileceğini araştırıyorsan sana beş güzel tavsiyem var. Keyifli okumalar diler, verdiğim tavsiyelerden en güzel şekilde yararlanmanızı temenni ederim. Kişisel Gelişim Önerileri yazımızı okumaya başlayalım.

Kişisel Gelişimin Sözlük Anlamı Nedir?

Modern dünya ekonomilerinin geliştiği toplumlarda bireylerin ekonomik, sosyal veya psikolojik sorunlarına kendi başlarına çözüm üretmelerini sağlamaya dönük ortaya çıkan kültürel hareket ve onun uzantısı ürünlerin tümünü kapsayan bir ifadedir.

1- Kendini Tanı/Sev.

Kişisel gelişim için 5 tavsiyemden ilki kendini tanıman. Sen kimsin, nelerden hoşlanırsın, nelerden hoşlanmazsın, hangi noktadasın, nereye varmak istiyorsun, sınırların neler ve hangi konularda gelişim göstermelisin. Kendine bunun gibi sorular sorarak, gerekirse yazarak kendini tanımalısın. Elbette tüm sorularına net cevaplar alamayabilirsin cevabını zamanla bulacağın sorular da olacaktır. Eğer ne istediğini bilmiyorsan belki de ne istemediğini bulman gereklidir, ne dersin?
Bu sorulara aldığın cevaplardan sonra ortaya çıkan kişiyi önce sen çok sevmelisin. Eksiğinle fazlanla bu dünyadaki vücut bulmuş halin ve dünyadaki yolculuğunda sana eşlik edecek olan en önemli kişi yine sensin. Kendini sevmelisin ki bu yolculuk keyifli hale gelsin.


2- Oku, Yaz, Dinle, İzle.

Mutlaka ama mutlaka çok okumalısın. Gündemi takip etmeli, her şeyden bihaber olmamalısın. Ne okumaktan zevk aldığını bulmalısın. Kitap, dergi, broşür, gazete ne olursa olsun okumalısın. Okuduğun her bir satır kelime dağarcığına ve kişisel gelişim yolculuğuna bir kilometre taşı katacaktır. Yalnız burada bir uyarı yapmak istiyorum. Kişisel gelişimin için çıktığın bu yolda ”bu kitabı oku ve hayatın değişsin” tarzı yayınlardan uzak durmanı tavsiye ederim. Hiçbir şey bir anda olmaz hele ki kişisel gelişim uzun bir yoldur. Bu gibi yayınlar hayal satıcılarının tuzağıdır ve sadece hayal satarlar.

Kendine özel bir ajanda edin. Görmek istediğin yerleri, izlemek istediğin filmleri, tiyatroları, konserleri, okumak istediğin kitapları, gerçekleştirmek istediğin projeleri vb. aklına gelen ne varsa not et. Gerçekleştirdiğinde üzerini çizerken alacağın haz inanılmaz olacak. Seni üzen şeyleri, sinirlendiren kişileri, olumsuz düşüncelerini yaz. Bir süre sonra okurken gülümsediğini fark edeceksin ve bu sana inanılmaz bir rahatlama sağlayacak.
Güzel müzikler dinle, konuşurken karşındakini can kulağıyla dinle, fikirlerine güvendiğin insanların tavsiyelerini dinle. Ama sadece duyma, dinle.
Her hafta en az bir film izle. İzlediğin film üzerine sohbet et, ilham veren filmlere ağırlık ver ve izleyeceğin filmi lütfen çok iyi seç. Boşa harcayacak saatlerin yok senin.

3- Yabancı Dil Öğren.

Muhakkak yabancı dil öğren. Bir, iki,üç dil öğren, sınırlarını zorla. Dil öğrenmenin en kolay yolu pratik yapmaktır. Korkmadan cümle kur. Dil bilgisi hatası mı yaptın olsun, yeter ki konuş. Emin ol karşındaki seni anlayacaktır ve bir süre sonra hataların azalacaktır. Dil öğrenmek için illaki bütçe ayırmana gerek yok artık bir İnternet bağlantısına sahipsen dil öğrenebileceğin onlarca seçeneğin var. Birini denemek için tam vakti.

4-En Az 3 Hobi Edin!

Bu 3 hobiden ilki vücudunu zinde tutmak için ; spor, pilates, sağlıklı beslenme vb olsun.
İkincisi zihnini etkin olarak çalıştırmak için; bulmaca çözmek, puzzle/maket yapmak, örgü örmek vb olsun.
Üçüncü hobin ise para kazanmak için yapacağın bir şey olsun. Paraya ihtiyacın yoksa bile mutlaka kendi paranı kazanmanın zevkini tatmalısın. Kendi kendine yetmek insana sonsuz bir özgürlük ve sağlam bir öz güven verir.

5-Fırsat Buldukça Gez, Gör.

Mutlaka çok gez. Yolda olmak sana o kadar çok şey katacak ki asla yola çıktığın kişi ile aynı kişi olmayacaksın. Çok küçük bütçelerle çok yer gezebilirsin. İlla ki lüks otellerde konaklaman gerekmez. Gerekirse çadırını yanında götür, konserve yiyecekler ye ama her fırsatta gez. Gittiğin yerlerin kültürünü, tarihi ve doğal güzelliklerini incele. Şehirler arası geziye imkanın yoksa bile yaşadığın şehirde bilmediğin yer kalmaması amacın olsun. Gezerken sadece bakmamayı, gerçekten görerek bakmayı unutma. Eğer öğrenciysen yurt dışına çıkmak için bütün seçenekleri dene. Sonrasında çok daha zor olacak emin ol. Öğrenci değişim programlarını incelemeyi unutma, cesaret et ve kabuğunu kır! Kişisel Gelişim Önerileri için birde bonusumuz var.

Ve Bonus…

Kişisel gelişim yolculuğunun uzun ve güzel bir yol olduğunu ve bu yolun hayatın tam da ortasından geçtiğini unutma. Bazen yolda takılıp düştüğünde kendine kalkmak için zaman tanımayı ve kendine hoşgörülü olmayı ihmal etme. Adım atmaktan korkma, unutma cesaret korkmamak değildir, korkuya rağmen devam edebilmektir. Dua etmekten/meditasyon yapmaktan/dilek dilemekten asla vazgeçme. Vazgeçme ki yarına dair umudun hiç sönmesin. Arada kendini şımartmayı başaramasan bile en azından denemeyi, en sevdiğin müziği açıp dans etmeyi, mutluluğu çoğaltmayı, çiçekleri koklamayı, bebekleri gıdıklamayı ihmal etme. Şimdilik hoşça kal sevgili Gelişen Kariyerim okurları.

Sitemizde yer alan diğer Kişisel Gelişim Önerileri yazıları da okumak için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz!

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu