Hakkımızda1

Kişisel Gelişim Kitap Önerisi

Değerli okuyucularım kişisel gelişim kitaplarına yönelik yaklaşımınızı gözden geçirmenizi sağlayacak harika bir kitap listesi derledim. Klişe haline getirilen söz ve mesajların aksine, bilimsel temele dayandırılan uygulama ve yöntemlerle desteklenen, özgün kişisel gelişim çalışmaları ile becerilerinizi geliştirebilirsiniz.

1. Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen Covey

kişisel gelişim
Etkili İnsanların Yedi Alışkanlığı – Stephen Covey

Ciddi bir araştırma ve analizin ürünü olan bu kitapta bizi başarıya götürecek olumlu alışkanlıklarımızın nasıl da üniversal olduğunu görmek beni çok etkiledi ve sevindirdi. Ayrıca, yazarın bunları kendi buluşuymuş gibi sunmaması ve tüm değerleri tüm insanlığa hitap etmesi, üstüne bunu sürekli vurgulamasının çok hoş olduğunu düşünüyorum.
Kitabın bende oluşturduğu etki, bir çocuğun daha iyi bir yola girmesi için onunla pek çok kişi konuşabilir ve ona tavsiyelerde bulunabilir ama bir yetişkin sanki her şeyi biliyormuş gibi bu tür yapıcı, yönlendirici konuşmalardan mahrum kalır. Kitabı okuduğumda sanki benden büyük ve bilgili biri beni karşısına almış, benimle samimi bir konuşma yapıyormuş gibi hissettim. Bunun bana pek çok yönden iyi geldiğini düşünüyorum. Kitabı herkese tavsiye ederim.

2. Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

kişisel gelişim
Savaşçı – Doğan Cüceloğlu

Doğan Cüceloğlu, kişisel gelişim deyince ilk akla gelen isimlerden biridir. Doğan Cüceloğlu, “Savaşçı” kitabıyla mutsuz insanların mutsuzluğunun kaynağını yanlış yerde aradığına ve kendilerini mutlu etmek için nesnelerden medet umduğuna dikkat çekiyor. Yalın ve akıcı dili sayesinde okunması kolay bir kişisel gelişim kitabı olan Savaşçı’da, dünyaca ünlü pek çok bilim insanı ve düşünürün sözlerinden alıntılara da yer verilmesi çok hoş olmuş. Gerçek yaşamda pek çok kişiye ilham olacak bir kitaptır. Tavsiye ederim.

3. Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Ustalık Gerektiren Kafaya Takmama Sanatı – Mark Manson

Değmeyecek şeyleri kafaya takmamak veya umursamamak çok önemlidir. Aslında dünyayı ve kendinizi kötü hissetmekten kurtaracak olan şey budur. Dünyanın bazen berbat olduğunu düşünürsünüz ama bunun da doğal olduğunu kabul ederek yaşamak gerekmektedir. ”Çünkü her zaman böyleydi ve her zaman da böyle olacak” kitabın ana konusu bunun üzerinedir. Bu kitabın çok güzel bir kitap olduğunu düşünüyorum. Değmeyecek şeyleri kafaya takmamayı ve nasıl kafaya takmazsın onu öğretiyor, tavsiye ederim.

4. Kelebekler ve İnsanlar – Üstün Dökmen

Kelebekler ve İnsanlar – Üstün Dökmen

Kişisel gelişimin usta ismi Üstün Dökmen’in bu kitabı aslında roman türündedir. Okuyucuya aktarıp bilgilendirmek istediği mesajlar, pek çok kişisel gelişim kitabının aktarmak istediğinden daha etkileyici bir yolla sunuluyor. Romanda, iki genç doğuştan engellidir. Tekerlekli sandalyede hayatlarına devam etmektedirler. Birbirine deliler gibi aşık olan bu gençlerin aslında evlenmelerinde bir sakınca yokken aileleri evlenmelerini istemez, evlenirlerse düşüp ölebileceklerini söylerler. “Uzun ve renksiz bir ömür mü istersiniz, yoksa kısa ve renkli bir ömür mü?” bu soru romanın temelini oluşturur.

5. Eşitler Evi – Üstün Dökmen

Üstün Dökmen hocanın o engin bilgilerini paylaştığı çok keyifli bir kitap olmuş. Türkiye’deki aile kavramı nasıldır? Aile kavramı nasıl olmalıdır? Esirler evi mi? Eşitler evi mi? Gibi sorulara yanıt veren kitap özellikle kadınlara olan davranışlar üzerinde durmuştur. Halk arasında aile yapısı hakkındaki birçok yanlışı ele alan kitap, evrensel köleliği, modern köleliği ve daha bu gibi birçok toplumsal ve evrensel sorunu ele alıp çözümlerini hayatımıza nasıl aktarabileceğimizi bize açıklıyor.

6. Küçük Prens – Antoine de Saint-Exupery

MGV Yayınları // Küçük Prens

Küçük prens için bir tanımlama yap deselerdi “Asla bir çocuk kitabı olmayan çocuk kitabıdır.” derdim. Tüm dünyada 140 milyon satış yapmış bu kitap küçük büyük herkese bir şeyler katıyor. Kitabın aslının yaklaşık 1000 sayfa olduğunu ancak yazarın bu kadar kısaltabildiğini de söylememiz gerekiyor.

Antoine de Saint-Exupéry‘in 1943 yılında çıkardığı bu kitabında Küçük Prens’in ağzından küçüklerin gözüyle yetişkinlerin yaptığı yanlışlar anlatılmak istenmiştir. Kitabın adı Fransızca Le Petit Prince olan Küçük Prens farklı dillere en çok tercüme edilen üçüncü kitaptır. Fransa’da 20. yüzyılın en iyi kitabı seçilmiştir.

7. Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır –Ahmet Şerif İzgören

Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır –Ahmet Şerif İzgören

Güzel bir kişisel gelişim kitabı olan Şu Hortumlu Dünyada Fil Yalnız Bir Hayvandır kitabını bitirdiğinizde gerçekten fil bu hortumlu dünyada yalnız bir hayvan diyorsunuz. Aslında bu kitapta pek çok şey üzerine küçük öğütler söz konusudur. Hepimizin bildiği ama zor durumlarda hatırlamadığı öğütleri barındırıyor. Yazar dinlemenin zeka belirtisi olduğunu söylerken aslında hepimize güzel bir öğüt verir; her ne olursa olsun birini dinlemek, ona değer vermek ve aklını kullanarak bir şeyleri çözüme kavuşturabilmektir. Elimde olsa herkesin okumasını sağlardım diyebileceğiniz bir kitaptır. Okurken sizinle aynı duyguları paylaştığını hissediyorsunuz. Beni en etkileyen kısım şu olsa gerek;

”Hem zekilerin hem de aptalların başarısızlıkları vardır, zekilerin farkı, ders almalarıdır.” Umarım bu hayatta ders alabilenlerden oluruz, zira diğeri oldukça vahim bir durum. Okuyacak olanlara şimdiden keyifli okumalar dilerim..

8.Sen Ölünce Kim Ağlar – Robin Sharma

kişisel gelişim
Sen Ölünce Kim Ağlar – Robin Sharma

“Sen Ölünce Kim Ağlar”, kişisel gelişim ve liderlik uzmanı Robin Sharma’nın en iyi kitaplarından biridir. Yazar, okuyucularına ellerinde sadece bir yaşamları olduğunu ve onu iyi değerlendirmeleri gerektiğini etkili bir dille anlatıyor. Yaşamın gerçekten ne olduğunu anlatan bir kitaptır. “Yaşamınızda gelecek nesilleri etkileyecek şeyler yapın, iyiliği yayın ve kendiniz olun” mesajlarını veriyor. Kitabın arkasında ise şu etkileyici sözler yer alıyor: “Çocukluk yıllarımda babam, bana asla unutmayacağım bir şey söylemişti: ‘Evlat, doğduğunda tüm dünya gülümserken sen ağlıyordun. Öyle bir yaşam sür ki öldüğünde tüm dünya ağlarken, senin yüzünde gülümseme olsun.’

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir, paylaşabilirsiniz. Görüşmek Üzere.

Eylül Ayı Kitap Tavsiyeleri

Film Önerileri Serisinde Eylül Ayı

Endüstri Mühendisleri İçin Kitap Önerileri

Boş Zamanlarınızda Yapabileceğiniz 10 Aktivite

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu