Hakkımızda1

Kişisel Gelişim Tavsiyeleri 18 Madde

Kişisel gelişim tavsiyelerini sıralamadan önce şunu demem gerekir ki gelişmek istiyorsan, şimdi başla. Şimdi başlayacaksın ki dünden daha iyi olabilesin. Eğer sürekli bir şeyleri erteliyorsanız erteleme hastalığı yazımızı okuduktan sonra buraya gelmenizi tavsiye ederiz. Kişisel Gelişim Tavsiyeleri serimize başlayalım !

“Bugünden kaçarak yarının sorumluluğundan kaçamazsınız.”

— Abraham Lincoln

1-Kişisel Gelişim Tavsiyeleri: Plan Yap

Eğer gelişmek istiyorsan öncelikle otur bir masaya ve plan yapmaya başla. Unutma hayatında ki büyük değişimleri küçük parçalara ayırıp planlaman lazım. Plansız yaptığın icraatlar gün gelecek aksayacak, vazgeçilecek ya da ertelenecek. Plan yap ve yola devam et.

2-Başkalarından Öğrenin!

Başkalarının hatalarından ders çıkarın. Öğrenmek için illa hata yapmanız gerekmez, başkalarının hatalarını, yanlışlarını gözlemleyin. Sonuçlar çıkarın. Doğru yolun bulun. Bulduğunuz sonuçları hayatınıza uygulayın.

3- Her Gün Kitap Okuyun

Klişe olarak geliyorsa bu öneri size, şunu söylemek isterim ki klişeler doğru olduğu için klişedir. Her gün kitap okuyun, sizi geliştirecek, genel kültürünüzü arttıracak kitaplar okumaya özen gösterin. Kitap okumak size farklı bakış açıları kazandırmasının yanı sıra ortamlarda kendinize güvenmenizi de sağlayacaktır. Hangi kitapları okumalıyım diye endişelenmene gerek yok bu konuda bir araştırma yaptık ve buradan ulaşabilirsin.

4- Yabancı Dil Öğren

Daha fazla geciktirmene gerek yok. Dil öğrenmek kişisel gelişim için en önemli adımlardan biri. Üstelik iş hayatı içinde olmazsa olmazlardan. Dil öğrenmek sizin çoklu düşünmenizi sağlar aynı zaman da ana dilinizi daha iyi kullanmanıza olanak sağlar. Şöyle hayal edin, bir şeyi düşündüğünüz zaman onu kelimelerle kuruyorsunuz kafanızda. Yani siz bildiğiniz kelimeler kadar düşünebiliyorsunuz. Ötesi yok. Dil öğrenmek düşünce gücünüzü, analitik zekanızı ve daha bir çok yeteneğinizi geliştirecektir. Kişisel gelişim için dil öğrenmeyi ihmal etme. Bu konuda bir sürü ücretsiz web sitesi var. Biz senin için yabancı dil nasıl öğrenilir araştırdık buradan ulaşabilirsin.

5- Kişisel Gelişim Tavsiyeleri: Yeni bir hobi edinin

Hobiler sizin farklı konularda da yeteneğinizin olup olmadığını keşfetmenizi sağlar. Yeni ortamlar keşfeder, yeni şeyleri deneyimlersiniz. Size önerebileceğim hobilerden bir tanesi satrançtır. Bu konuda tavsiye edebileceğim web sitesine ise buradan ulaşabilirsiniz. Ya da bir sitede test hazırlamaya başla. Eğlenceli veya faydalı içerikler hazırla ve insanların yorumlarını gör.

6- Korkularının Üzerine Git!

Hepimizin korkuları var. Belirsizlik korkusu, topluluk önünde konuşma korkusu ve benzeri tüm korkularımız bizi aynı seviyede tutuyor ve gelişimimizi engelliyor. Gözünü kapat ve suya atla. Emin ol rahatlayacaksın. Topluluk önünde konuşmaya mı çekiniyorsun? Girdiğin ilk toplulukta görev al ve konuşmak istiyorum de. Diğer tüm korkularının üzerine git ve bu sorunu çöz.

7-Erken Kalk

Erken kalkmak kişisel gelişim için çok önemli. Ortalama bir insanın hayatının 3’de 1’ini uyuyarak geçirdiğini biliyor muydunuz? Haluk Tatar hocamızın videosuna geçen bir sözü iletmek isterim. ‘Ölünce uyursun’

Eğer sağlığınız el veriyorsa, herhangi bir probleminiz yoksa hatırlatmak isterim ki dünya dönüyor siz uyurken insanlar yaşıyor, öğreniyor, eğleniyor. Ortalama 60 yıl yaşayan bir insanın 20 yılını uyuyarak geçirdiğini hiç hayal ettiniz mi ?Bir saat erken kalksan yeni şeyler öğrenirsin, daha fazla iş yaparsın, kendine daha fazla vakit ayırırsın.

8- Kişisel Gelişim Tavsiyeleri: Spor Yap

Spor yapmayı ihmal etme. Spor yapmak beynini rahatlatacak, vücudunu toparlayacak, dopamin salgılatacak. Kendini daha iyi hissedeceksin, daha sağlıklı olacaksın. Erken kalktığın zaman sabahları 30 dakika yürüyüş bile hayatında çok ciddi farklar yaratacaktır.

9-Konfor Alanının Dışına Çık

Günlük rutinin dışına çık. Her zaman bindiğin otobüse binme mesela. Her zaman aldığın yerden alma ekmeği değiştir yolunu da kendini de. Risk almaktan çekinme, yeni şeyler dene. İş kurmayı dene, sorumluluk al. Sosyal sorumluluk projelerine katıl. Araştır neler yapabileceğini ama bir günün diğerine eşit olmasın, olur mu ?

10- Eleştiri Kabul Et

Eleştirileri kabul et. Unutma senin benliğin karşındakinin anlayabildiği kadardır. Özünde çok iyi bir insansındır ama bunu karşı tarafa yansıtamıyorsan senden kötüsü yoktur. O yüzden eleştiri kabul et, bırak insanlar sende eksik gördüğü yeri söylesin. Bir yerde hata yapıyorsan bunu sana söylesinler ki daha iyi, daha güçlü, daha öz verili olabilesin. Kişisel gelişim tavsiyeleri yazımızın en önemli maddesi bu olsa gerek. Bırak insanlar seni eleştirsin, sende kendini geliştir.

11- Yapılacaklar Listesi Hazırla

Yapılacaklar listesi hazırla. Bu hafta, bu ay, bu yıl, 5 yıl içinde gibi kısa, orta ve uzun vadeli planlamalar yap. Ne yapmak istediğini, nerelere gitmek istediğini, mutlaka okumak istediğin kitabı ya da izlemek istediğin filmi not al. Ya da yamaç paraşütü yapmak istiyor ve korkuyorsan bunu uzun vadeli plana ekle ve korkularının üzerine ekle. Bir gün mutlaka gerçekleştir. Bu dünyaya bir kez geliyoruz, bir liste hazırla ve peşinden git. Kendine vakit ayırmayı ihmal etme.

12- Ortalama İnsan

Bir söz var ya,

“En çok vakit geçirdiğiniz 5 kişinin ortalamasısınız”.

Jim Rohn

İşte öyle, yeni arkadaşlar edin. Bazılarını devam ettir, bazılarını müsait bir yerde indir. İyi insanlarla iyi şeyler konuşun. Gelişimi, bilimi, teknolojiyi muhabbet edinin. Ancak o zaman bu gençlik için yarınlar aydınlık olacaktır.

13- Kişisel Gelişim Tavsiyeleri Üzerine Bir Blog Aç

Kişisel gelişim tavsiyeleri üzerine bir blog aç ya da hazır bir blogda yazmaya başla. Mesele ne kadar okunduğun olmamalı. Oraya yazdıkların senin düşüncelerinin kağıda yansımış hali olmalı. Araştırmalarının son ürünü gibi düşün. Oraya yazdıkça sende gelişeceksin. Yazdıkça, sende ki karmaşık düşünceler toparlanacak. Okunur hale gelecek. Üstelik insanlara faydalı bir hizmet sunmanın verdiği hazzı yaşayacaksın.

14- Televizyon İzlemeyi Bırakmalısın

Televizyon izlemeyi bırakmalısın. Senin ne izleyeceğine senin karar verme çağın başladı. 3 saatlik bir dizi izleyip ardından 1 saat reklam izlemek ne kadar mantıklı? Televizyon izlemeyi bırak ve film kültürü oluştur kendine. Hayatından vakit çalmalarına müsaade etme.

15- Geçmişi Bırakmalısın

Geçmişi bırakmalısın. Olan oldu. Geçen zaman geçti. Önüne bakmazsan tekrar düşeceksin farkında değil misin? Geçmişi bırak. Hatalar yapmış olabilirsin, planlar yapıp uymamış olabilirsin. Ya da sürekli başarısız olmuş da olabilirsin. Yarın yeni bir gün unutma! Şimdi yola çıkma vakti. Senin için güzel günler ileride duruyor. Yürümeye devam etmezsen hiçbir zaman ulaşamayacaksın.

16- Merhametli ve Saygılı Olun

İnsanlara karşı merhametli ve saygılı olun. Bir günaydını esirgemeyin esnaftan. Bir garsona teşekkür etmeyi ihmal etmeyin. Size daha iyi hissettirecek. Yardım kuruluşlarına katılın. Kızılay için kan verin ve daha birçok etkinliği takip edin. Kişisel gelişim için bu şart.

17- Kişisel Gelişim Tavsiyeleri: Aylık Bütçe Oluşturun

Aylık gelirin ne kadarsa hiç fark etmez bir bütçe oluştur. Bir kısmını eğlenmeye ayırırken bir kısmını kişisel gelişimine harca. Ya bir kursa katıl ya da bir kitap al. Kalan kısmı da bir sonraki aya biriktir. Kişisel gelişim tavsiyeleri için bu bütçe planlaması şart.

18- Gelecek Kariyerini Planla

Hayatını planlarken kariyerini de planlamayı unutma. Mesleğin için gerekli tüm bileşenleri öğren. Bunları haftalara, aylara böl. Yavaş yavaş gerçekleştirmeye ve öğrenmeye başla. Gün geldiğinde sana lazım olduğu zaman anlayacaksın bu planlamanın önemini.

Benim anlatacaklarım bu kadar senin de tavsiyelerin varsa yorum olarak yazarsan çok sevinirim. Kendine iyi bak!

Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

Kişisel Gelişim İçin 5 Tavsiye!

Linkedin Profili Nasıl Hazırlanır?

FERHAT AYKUT

Merhaba, GelişenKariyerim kurucu üyesiyim. Aynı zamanda endüstri mühendisliği 2.sınıfım. Kendini geliştirmeyi ve insanları bilinçlendirmeyi kendine amaç edinmiş bir gencim.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu