Hakkımızda1

Kitap Okuma Alışkanlığı Nasıl Kazanılır?

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim Okuyucuları; siz de kitap okuma alışkanlığı kazanmak isteyip ama bir türlü alışkanlık haline getiremeyenlerden misiniz? Gelin birlikte kitap okumayı alışkanlık haline getirelim ve kendimizi kitapların eşsiz serüvenine bırakalım.

Kitap Okuma Alışkanlığı Nedir?

Okuma eyleminin sürekli ve düzenli bir şekilde devam etmesine okuma alışkanlığı denir. Sevmediğimiz bir şeyi alışkanlık haline getiremeyiz. Kitap okuma alışkanlığı kazanmak istiyorsak okumayı ve kitapları sevmeliyiz. Şimdi sizden yazdıklarımı yapmanızı rica ediyorum. Malum havalar soğuk kendinize sıcacık bir kahve hazırlayın, ben kahve sevdiğim için kahveden örnek vereceğim siz kendi zevkinize göre istediğinizi hazırlayabilirsiniz. Kahvenizi ve ilginizi çekeceğini düşündüğünüz bir kitabı alın ve çalışma masanıza ya da koltuğunuza oturun, gözlerinizi kapatın ve kahvenin kokusunu içinize çekerek bir yudum alın, şimdi de kitabınızı elinize alın ve sayfalarını bir karıştırın, içeriğine bir göz atın eminim şu anda kitabın eşsiz kokusu da gelmiştir. Kendinizi nasıl hissediyorsunuz huzurlu mu, kitabı okumak için heyecanlandınız mı? Eğer öyleyse siz de kitap okumayı seviyorsunuz ama önceliklerinizi başka şeyler yapmışsınız. Alışkanlığınız olmasını da istiyorsanız kitaplara da öncelik vererek rutin haline getirmeniz gerekmektedir.

Kitapları nasıl severiz

Kitap Okumayı Nasıl Severiz?

Bu araştırmayı yapıp buraya geldiyseniz okumayı seviyorsunuz demektir. Kitap okumayı da sevmek için;

 • İlgimizi çeken kitapları bulmalıyız; bu konuda kitap okuma alışkanlığı olan, tarzınızın yakın olduğu, hayat görüşlerinizin benzer olduğu arkadaşlarınızdan yardım alabilirsiniz. Ama arkadaşlarınızın önerdiği kitabı hemen almayın, öncesinde kitapçıya ya da kütüphaneye gidip kitabı elinize alın ve inceleyin, içeriğine bakın, arkasında ki yazıyı okuyun. İlginizi çektiyse kitabı öyle alın ve okumaya başlayın.
 • Popüler kitapları tercih edebilirsiniz, genelde birçok kişi tarafından beğenilmiş olan kitapları sizin de beğenme olasılığınız yüksektir ama kitabı inceleyip ilgilinizi çektiyse öyle alın lütfen.
 • Başlangıç için akıcı ve dili kolay olan kitapları tercih etmeniz daha iyi olur.
 • Sevmediğiniz kitabı bırakın, her kitabı sevmek zorunda değilsiniz ya da şu an sizin okuma seviyenize uygun olmayabilir. Bir arkadaşınız kitap önerdi diyelim ve kitabı size hayranlıkla anlattı siz de alıp okumaya başladınız ama sevmediniz o kitabı okumadığınızda arkadaşınıza ya da kitaba saygısızlık yapmış olmuyorsunuz, hepimiz farklıyız arkadaşınızla bakış açınız aynı olmayabilir. Bırakıp başka kitaba geçin sonra isterseniz kendinizi hazır hissettiğinizde tekrardan yarım bıraktığınız kitaba dönersiniz.
 • Kendinizi özgür bırakın, kitap okumayı bir görev olarak değil de sevdiğiniz için okuyun. Kitabı okumaya da bitirmeye de kendinizi zorlamayın.
 • Kitaplar hakkında konuşmak, çevrenizde kitaplar hakkında konuşup yorum yapabileceğiniz kişiler olsun, zihniniz ne ile meşgul olursa onu yapmak isteyecektir. Çevrenizde konuşabileceğiniz birileri yoksa sosyal medyadan bu tarz içerik üretenleri takip edebilirsiniz.
 • Kitap = uyku değildir, kitap okumaya yeni başlıyorsanız yatmadan önce okumayın, günün en dinç saatlerinde okuma yapın çünkü uykunuz geldiğinde okuduğunuzdan bir şey anlamamış olacaksınız kitaba kendinizi tam veremeyebilirsiniz.
kitap okuma alışkanlığı

Kitap Okuma Alışkanlığı 9 Adımda Nasıl Kazanılır?

 1. Biriyle birlikte okumak, arkadaşlarınızla ortak bir kitap belirleyip birlikte okumanız ve sonrasında yorumlamanız kitabı daha istekli okumanıza yardımcı olacaktır. Arkadaşlarınız ile yapamıyorsanız kitap okuma kulüplerine katılabilirsiniz.
 2. Yeni kitaplar alın ve gözünüzün önüne koyun, eğer eviniz de kitap varsa önce onlardan başlayayım diye düşünmeyin o kitapları okuyabilseydiniz bugüne kadar okunmamış olarak sizi beklemezlerdi.
 3. Telefon, kitap okurken telefonunuz dikkatinizi dağıtıyorsa, gelen bildirime bakayım derken telefona dalıp gidiyorsanız, okumanız bitene kadar telefonu kapatıp uzak bir yere koyun. Ama öyle de benim aklım telefonumda kalır diyorsanız da “Forest” uygulamasını telefonunuza indirebilirsiniz, zamanını ayarlayıp tam odaklanma modunu açarsanız başka uygulamalara girmenize izin vermeyecektir. Zamanınızı doldurduğunuzda ormanınıza 1 sağlıklı ağaç dikmiş oluyorsunuz ve böylece kendi ormanınızı oluşturuyorsunuz, oldukça etkili bir uygulamadır.
 4. Ortam oluşturun, masa ya da koltuk olabilir. Kitap okuduğunuz zaman hep aynı yerde okuyun mesela hep koltuğunuzda oturarak okuduğunuzda bir süre sonra yine aynı koltuğa oturduğunuzda kitap okumak isteyeceksiniz.
 5. Zinciri kırma, bir şeyi alışkanlık haline getirmek için düzenli olarak yapmak gerekmektedir. Kitap okuma alışkanlığı için de düzenli olarak okumanız gerekir. Bunun için bir takvim oluşturup zincirinizi kırmamaya özenin.
 6. Not almak; okuduğunuz kitapları, beğendiğiniz alıntıları not alırsanız okumak için daha istekli olacaksınızdır ve daha fazla kitap okuyup daha fazla not etmek isteyeceksiniz. Bunun için 1000Kitap uygulamasını da kullanabilirsiniz.
 7. Hedef koyun; “kendinize bir kitaplık alın ve bu kitaplığı okuduğum kitaplar ile dolduracağım, tüm dünya klasiklerini okuyacağım, tüm modern klasikleri okuyacağım ya da okumak istediğiniz kitapları listeleyip hepsini okuyacağım diyebilirsiniz” gibi hedefleriniz olduğunuzda hedeflerinizi tamamlamak için daha çok okumak isteyeceksiniz.
 8. Kitap okuma alışkanlığınız vardı ama ara verdiyseniz, nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız okuduğunuz zamanda ki en sevdiğiniz yazarları belirleyip yeni çıkan ya da okumadığınız bir kitabı varsa o kitaplarla tekrardan okumaya başlayabilirsiniz.
 9. Yanınızda her zaman kitap bulundurun, çantanızda okumak istediğiniz ince kitaplardan bulundurursanız boş vaktiniz olduğunuzda okuyabilirsiniz.
kitap okuma alışkanlığının faydaları

Kitap Okumanın Faydaları Nelerdir?

 • Metinde ki cümleler arasında bağlantı kurabilmenizi sağlar.
 • Eleştirel düşünmenizi kuvvetlendirir.
 • İletişim becerilerinizi geliştirir.
 • Karakterinizin farkına varmanızı sağlar.
 • Sosyal hayatta karşılaştığınız duygusal durumları yönetilme becerisi kazandırır.
 • İç dünyanızı zenginleştirir.
 • Bakış açınızı genişletir.
 • Dinleme becerinizi kuvvetlendirir.
 • Çevrenize karşı hoşgörülü ve ön yargısız bakmanızı sağlar.
 • Bilgi işlem gücünüzü arttırır. Warren Buffett ile yapılan bir röportajda “peki bu kadar çok bilgiyi nasıl işleyebiliyorsunuz?” diye sorduklarında “bu kadar çok okuduktan sonra kafamda filtreler oluşmaya başlıyor” diye cevap veriyor. “Birisi benimle bir yatırım fırsatı için görüştüğünde ya da bir şeyi okumaya başladığımda bu filtreler sayesinde 2-3 dakika içerisinde karar verebiliyorum.” Warren Buffett günün neredeyse 5-6 saatini okumaya ayırdığını, günde 5 gazete, ciddi miktarda dergi, yıllık şirket raporlarını okuduğunu ve özellikle biyografi kitaplarını okumaktan hoşlandığını yine bu röportajda belirtmiştir.
 • Farkındalığınızı arttırır.
 • Sizi sakinleştirir ve stresinizi azaltır.
 • Empati yeteneğinizi geliştirir.
 • Kitap okumak iyileştirir.

Kitaplar bir zaman makinesidir, geçmişi, geleceği, farklı dünyaları sizin ellerinizin arasına getirir. Tek yapmanız gereken kitabın kapağını açıp karakteri yaşamak; üzüldüğünde, mutlu olduğunda onunla birlikte siz de aynı duyguları yaşıyorsunuz. Farklı hayatları deneyimliyorsunuz.

Bol okumalı günler dilerim, görüşmek üzere. Diğer yazılarımıza buradan ulaşabilirsiniz.

REFERANSLAR: Beyhan Budak, Klasik Okur, Sevde Talks, Serdar Kuzuloğlu

Mutlaka Okumanız Gereken Kitap Önerileri

Kişisel Gelişim Kitap Önerisi

Hitabet Sanatı Nedir ve Nasıl Geliştirilir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu