Hakkımızda1

Konsantrasyonu Arttırmak İçin 5 Yöntem

Merhaba, Sevgili Gelişen Kariyerim Okurları. Tekrar birlikteyiz ve yine ilginizi çekebileceğini düşündüğüm harika bir konuyu ele alacağız. Bugünkü konumuz; Konsantrasyonu arttırmak için 5 etkili yöntem. Konsantrasyon problemi mi çekiyorsunuz? Başarabileceğinizi hissediyorsunuz ama ”Ah bir konsantre olabilsem” mi diyorsunuz? Sevmediğiniz bir işte, bir kalıpta veya hayat tarzında sıkışıp kaldınız mı? Belki de esas problem konsantre olamamanız da, o zaman gelin birlikte bu problemi çözelim!

Konsantrasyonu Arttırmak İçin Neler yapılabilir?

Öğrencisinden tutun da yetişkinine kadar günümüz insanlarının temel sorunlarından biri de amaçlarına ve hedeflerine ulaşmak için yeterli konsantrasyon gücüne sahip olamamalarıdır. Eğer istediğiniz bir konuda başarılı olabilmek veya yapacağınız işi mümkün olduğunca kısa sürede bitirmek istiyorsanız zihninizi tamamen yaptığınız işe konsantre edebilmeniz gerekir. Çünkü sadece konsantre olabilen bir kişi, kafasındaki tüm yapıcı düşünceleri harekete geçirebilir.

Artık siz de konsantrasyonu arttırmak için aşağıdaki 5 etkili yönteme dikkat edip uyguladıktan sonra ”Karahindiba çiçeği” gibi, bir üflemeyle dağılan konsantrasyonunuz’un yaşamınızın her alanında kullanabileceğiniz sihirli bir gücünüz olduğunu göreceksiniz!

➊ Konsantrasyonu Arttırmak İçin Meditasyon Yapmak

Meditasyon, Latince ”meditatio” kelimesinden türetilmiştir. Sözcük anlamıyla birçok Batı dilinde “derin düşünme” anlamına gelmektedir. Kişinin iç huzuru ve öz varlığına ulaşmasına olanak veren meditasyon, haftada mümkün olduğunca her gün düzenli olarak 15-20 dakika boyunca yapıldığında meditasyon yapan kişinin zihni en stresli durumlarda dahi dinginlik ve sakinliğini koruyacaktır.

İnsan rüzgarda savrulan bir yaprak gibidir, zihni onu nereye sürüklerse oraya gider. Bir dakika sonra ne düşüneceğini, hangi duygunun etkisi altında kalacağını bilemez. Amacınız ister manevi ister maddi olsun, hedefine ulaşmak isteyen bir kişinin atması gereken ilk adım; zihinsel ve ruhsal olarak kendine hakimiyetidir. Meditasyon uygulaması da ruhsal ve zihinsel hakimiyeti sağlamaya yardımcı olur, sizin yapacağınız işlere daha uzun süre odaklanmış olarak kalmanızı sağlar ve zamanla dikkatiniz kolay kolay dağılmamaya başlar. Neredeyse hiç dinlenemeyen uykusunda bile karmaşık rüyalarla çalışmaya devam eden zihninizi dinlendirmek için 15-20 dakika gibi bir süreyi çok görmeyip her gün meditasyon yapmak için kendinize bir zaman dilimi ayırmaya başladığınızda meditasyondan geriye kalan vaktinizin, işlerinize daha kolay konsantre olduğunuz için çok daha hızlı ve verimli geçtiğini göreceksiniz!

➋ Çalışma Ortamında Tütsü Yakmak

Dünyanın pek çok yerinde yüzyıllardır sürdürülen bir arınma yöntemi olan tütsü yakmak, evlerinizi ve iş yerlerinizi kaplayan eşsiz egzotik kokulular yayarak yaşam alanınıza ayrı bir hava ve huzur katacaktır.

Klinik Aromaterapist Leyla ÇAKIR ”Çalışanların yorgun, dalgın ve halsiz hissetmeleri sık rastlanan bir durumdur. Ayrıca böyle bir ortamda öğrenemez, hatırlayamaz, planlayamaz ve duygularını kontrol edemezler. Çeşitli aromatik özler daha uyanık olmayı sağlar ve bu da verimlilik oranını artırır. Aromatik özlerden ortama yayılan koku molekülleri, konsantrasyon seviyesini artırma ve öğleden sonra ilerleyen saatlerde ortaya çıkan kafa dağınıklığını ortadan kaldırma konusunda yararlıdır.” demiştir. Kokular gerçekten de insan davranışlarını, iş performansını ve ruh halini önemli derecede değiştirebilir. İnsanlar sevdikleri kokulara maruz kaldığında problem çözme becerileri kokusuz olan ortamlara göre daha fazladır. Özellikle de konsantrasyonu arttırmada etkili olacak bitki özlerine sahip tütsüleri kullanmanız beklediğinizden çok daha güzel etkiler yaratacaktır!

➌ Tuz Lambası Kullanmak

Tuz lambalarını birçok kez duymuşsunuzdur. Güzel bir dekoratif süs olmalarının yanında sağlık açısından birçok faydası olan bu lambalar etrafına negatif iyonlar yayar. Böylece havanın nötr hale gelerek temizlenmesini sağlarlar ve bu da size sağlıklı bir nefes imkanı sunar. Negatif iyonlar, yüksek enerji ve pozitif bir ruh hali için gereklidir. Fiziksel ve ruhsal yorgunluğun yanında strese de iyi gelen bu lambalar hiçbir çaba gerektirmeden, yaptığınız işte veriminizi ve konsantrasyonunuzu arttıracaktır.

➍ Çalışma Saatlerini Ve Görevleri Bölmek

Kendiniz için net olarak bir amaç belirtmeyen ”Pazar günümü tamamen ders çalışmaya ayırdım.” gibi geniş ve belirsiz hedefler koymamalısınız. Çünkü bu tarz tam olarak ne çalışacağınızın, hangi konuları ve bu konuları ne kadar sürede bitireceğinizin net belirlenmediği hedefler, o gün geldiğinde yeterli konsantrasyona sahip olamamanıza dolayısıyla da umduğunuz süre de yapacaklarınız bitmediğinde motivasyonunuzun düşmesine neden olacaktır. Bu durum da sizi başarısız kılmaktan ve cesaretinizi kırmaktan başka bir işe yaramaz.

Öncelikle konsantrasyonu arttırmak için yapacağınız işleri bölmeniz, hatta gruplara ayırdığınız bu işleri en acil ve en önemli olandan başlayarak sırayla bir kağıda not almanız, daha sonrasında yapmanız gerekenleri bitirdikçe hallettiklerinize tik atmanız diğer yapmanız gerekenleri bitirmeniz için size motivasyon sağlayacaktır ve bu da enerjinizi tazeleyerek işinize konsantre olarak devam etmenize yardımcı olacaktır.

Ayrıca yapılan araştırmalara göre insanların bir konu üzerindeki ortalama dikkat süresi 20 dakikalara kadar düşmüştür. Ne kadar yapacağınız işlerinizi bölmüş olsanız da saatlerce masanızın başından kalkmadan konsantre bir şekilde çalışmaya devam etmeniz mümkün olmayacaktır. Yani işlerinizi böldüğünüz gibi zamanınızı da verim alacağınız şekilde bölmeniz gerekiyor. Bunun için de Pomodoro tekniği gibi teknikleri uygulamanız çalışma esnasında hem zihinsel hem de hareket etmeden saatlerce sabit şekilde kalmadığınız için fiziksel olarak da sizi yormayacak ve masanın başına tekrar istekli olarak ve dolayısıyla da konsantre bir şekilde oturmanızı sağlayacaktır.

➎ Sağlıklı Beslenmek

Dikkat dağınıklığını engelleyerek kolay konsantre olmanıza yardımcı olacak birçok besin bulunmakta. Kafein gibi maddeleri içeren kahve ve çikolata size enerji vererek konsantrasyonunuzu arttırmada etkili olacaktır. Tabi çikolata tüketirken de yağ ve şeker oranı yüksek çikolataları tüketmek yerine tercihinizi kakao oranı yüksek olan bitter çikolatalardan yana kullanabilirsiniz.

Bilişsel hafıza kayıplarını azaltma da etkili olan E vitamini tüketimi de dikkat edilmesi gereken bir diğer hususlardan. Yeterli miktarda vücuda alındığında konsantre olmanızı sağlayacaktır.

Ayrıca beyin sağlığınız için önemli olan Omega-3 yağ asitleri içeren besinler tüketmek de konsantrasyonunuzu arttırmanız da büyük rol oynar. Özellikle Omega-3 yağ asitleri bakımından zengin olan balık haftada en az bir defa tüketilmelidir.

REFERANSLAR; wikipedia, marasmanset, mahalligundem

Hafıza Teknikleri

10 Madde de Daha Verimli Bir Gün

3D Gıda Yazıcı Teknolojisi

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu