Hakkımızda1

Kuantum Bilgisayarı Nedir? Nasıl Çalışır?

Değerli Okuyucularım günlük hayatımızda çok fazla yer verdiğimiz bilgisayarlara artan teknoloji ile bir yenisi daha eklendi. Bu yazımda Kuantum Bilgisayarlarını tanıyacağız. Kuantum Bilgisayarlar Nasıl Çalışır? Kuantum Bilgisayarlar Ne Yapabilir? Kuantum Bilgisayarı Nedir ? Bunun gibi birçok sorunun cevabını yazımın devamın da öğreneceksiniz.

Hadi Başlayalım!

IBM ve google gerçekten kullanışlı bir Kuantum Bilgisayar oluşturmak için yarışıyor. İşte Kuantum Bilgisayarları normal bilgisayarlardan farklı kılan şeyde dünyayı nasıl değiştirebilecek olmasıdır. Kuantum Bilgisayarları dünyayı değiştirebilir. İletişim ve yapay zekada devrim yaratabilir. IBM, microsoft ve google gibi şirketler güvenilir Kuantum Bilgisayarlar oluşturmak için yarış içerisindedir. Çin de Kuantum Bilgisayarları için milyarlarca yatırım yaptı.

Son zamanlarda google, Kuantum üstünlüğünü ilk kez bir Kuantum Bilgisayarın geleneksel olandan daha iyi performans gösterdiğini iddia etti. Peki Kuantum Bilgisayarı nedir? Ve nasıl çalışıyor?

Kuantum Bilgisayarları Nedir?

Kuantum Bilgisayarları Nedir?
Kuantum Bilgisayarı

Temel bilgilerle öğrenmeye başlayalım.

Sıradan bir bilgisayar çipi bit kullanır. Bunlar küçük anahtarlar gibidir, ya kapalı konumda sıfır ile temsil edilir veya açık konumda bir ile temsil edilir. Kullandığınız her uygulama, ziyaret ettiğiniz web sitesi ve çektiğiniz fotoğraf, sonuçta bu bitlerin milyonlarca parçasının bir ve sıfır kombinasyonundan oluşur.

Geçen yüzyılda fizikçilerin gerçekten küçük bir ölçeğe indiğinizde tuhaf şeylerin olmaya başladığını keşfetmeleridir. Onları denemek ve açıklamak için yepyeni bir bilim alanı geliştirdiler. Buna kuantum mekaniği denir.

Kuantum mekaniği, biyolojinin temeli olan kimyanın altında yatan fiziğin temelidir. Dolayısıyla, bilim adamlarının bu şeylerden herhangi birini doğru bir şekilde simüle etmeleri için, belirsizliği kaldırabilecek daha iyi bir hesaplama yöntemine ihtiyaçları var. Kuantum bilgisayarları bu çoğu şey için harika çalışıyor, ancak evrenin gerçekte çalışma şeklini yansıtmıyor. Doğada işler sadece açık ya da kapalı değildir. Belirsizliklerle doludur. Ve en iyi süper bilgisayarlarımız bile belirsizlikle baş etmede çok iyi değildir.

Kuantum Bilgisayarı Nasıl Çalışır?

Kuantum Bilgisayarı Nasıl Çalışır?
Kuantum Bilgisayarları’nın Çalışması

Bitler yerine kuantum bilgisayarlar kübit kullanır. Sadece açık veya kapalı olmaktan ziyade, kübitler aynı zamanda hem açık hem de kapalı oldukları yerde veya ikisi arasındaki bir spektrumda bir yerde “süperpozisyon” denen yerde olabilir.

Normal bir bilgisayardan bir labirentten çıkış yolunu bulmasını isterseniz, sırayla her yolu deneyecek ve doğru olanı bulana kadar hepsini tek tek eleyecektir. Bir Kuantum Bilgisayar, labirentin her yoluna aynı anda gidebilir.

Kulağa sihir gibi geliyor ve fizikçiler hala nasıl veya neden çalıştığını tam olarak anlamıyor. Ancak Kuantum Bilgisayar alanında, belirsizlik içerse bile bilgiyi hareket ettirebileceğiniz anlamına gelir.

Kuantum Bilgisayarı Ne Yapabilir?

Kuantum Bilgisayarı Alınabilir mi ? Ne Zaman Almalıyım?
Kuantum Bilgisayar Sistemi

Kuantum Bilgisayarlar yalnızca işleri daha hızlı veya daha verimli yapmakla ilgili değildir. En iyi süper bilgisayarın bile yapamayacağı şeyler kısıtlıdır. Yapay Zeka’nın gelişimini hızlandırma potansiyeline sahiptirler. Google, sürücüsüz otomobillerin yazılımını geliştirmek için zaten bunları kullanıyor. Kimyasal reaksiyonları modellemek için de hayati önem taşıyacaklar.

Şu anda süper bilgisayarlar yalnızca en temel molekülleri analiz edebilir. Ancak Kuantum Bilgisayarlar, simüle etmeye çalıştıkları moleküllerle aynı Kuantum özelliklerini kullanarak çalışır. En karmaşık reaksiyonlarla bile başa çıkmada sorun yaşamazlar. Bu, elektrikli arabalardaki piller için yeni malzemelerden daha iyi ve daha ucuz ilaçlara veya büyük ölçüde geliştirilmiş güneş panellerine kadar daha verimli ürünler anlamına gelebilir. Bilim adamları, Kuantum simülasyonlarının Alzheimer’ın tedavisine yardımcı olabileceğini de umuyor.

Kuantum Bilgisayarlar, simüle edilmesi gereken büyük, belirsiz ve karmaşık bir sistemin olduğu her yerde kullanım bulacaktır. Bu, finansal piyasaları tahmin etmekten, hava tahminlerini iyileştirmekten, bireysel elektronların davranışını modellemeye kadar her şey olabilir: Kuantum fiziğini anlamak için Kuantum bilgisayarı kullanmak olacaktır. Kriptografi başka bir anahtar uygulama olacaktır. Şu anda, birçok şifreleme sistemi, büyük sayıları asal sayılara ayırmanın zorluğuna güveniyor. Buna faktoring denir ve klasik bilgisayarlar için yavaş, pahalı ve pratik değildir. Ancak Kuantum Bilgisayarlar bunu kolayca yapabilir. Bu da verilerimizi riske atabilir. Bu durum da Kuantum Bilgisayarlar Tehlikeli Mi? sorusunu akıllara getiriyor.

Dünyanın dört bir yanındaki istihbarat kurumlarının, yakında onu kırabilecek bir Kuantum Bilgisayara erişebilecekleri umuduyla çok büyük miktarlarda şifrelenmiş verileri stokladığına dair söylentiler var. Karşı koymanın tek yolu Kuantum şifrelemedir. Bu belirsizlik ilkesine, yani sonucu etkilemeden bir şeyi ölçemeyeceğiniz fikrine dayanır.

Kuantum Bilgisayarı Alınabilir mi ? Ne Zaman Almalıyım?

Kuantum Bilgisayarı Alınabilir mi ? Ne Zaman Almalıyım?

Muhtemelen dizüstü bilgisayarınızda veya akıllı telefonunuzda hiçbir zaman Kuantum çip olmayacak. Bir iPhone Q olmayacak. Kuantum bilgisayarlar onlarca yıldır teorileştiriliyor, ancak ulaşmalarının bu kadar uzun sürmesinin nedeni, parazitlere karşı inanılmaz derecede hassas olmalarıdır. Sonuç olarak, Kuantum Bilgisayarları her türlü elektriksel parazitten izole edilmesi ve mutlak sıfıra yaklaştırılması gerekiyor. Çoğunlukla, onlara uzaktan erişecek olan akademisyenler ve işletmeler tarafından kullanılacaklar. IBM’in Kuantum Bilgisayarını web sitesi aracılığıyla kullanmak zaten mümkün ve onunla bir iskambil kağıdı oyunu bile oynayabilirsiniz.

Ancak Kuantum Bilgisayarların vaat ettikleri her şeyi yapabilmesi için beklemek için hala biraz zamanımız var. Şu anda, en iyi Kuantum Bilgisayarlar yaklaşık 50 kübite sahiptir. Bu, onları inanılmaz derecede güçlü hale getirmek için yeterlidir, çünkü eklediğiniz her kübit, işlem kapasitesinde üstel bir artış anlamına gelir. Ama aynı zamanda, girişimle ilgili bu problemler nedeniyle gerçekten yüksek hata oranlarına sahiptirler.

Güçlüler ama güvenilir değiller. Bu şimdilik Kuantum üstünlüğü iddialarının bir tutam tuzla ele alınması gerektiği anlamına geliyor. Ekim 2019’da google bir Kuantum Bilgisayarın klasik bir bilgisayardan daha iyi performans gösterebileceği nokta olan Kuantum üstünlüğüne ulaştığını öne süren bir makale yayınladı. Ancak rakipleri bu iddiaya itiraz etti. IBM, google’ın modern süper bilgisayarların tam gücünden yararlanmadığını söyledi.

Şimdiye kadar ki büyük buluşların çoğu kontrollü ortamlarda ya da cevabını zaten bildiğimiz problemleri kullanıyordu. Her durumda, Kuantum üstünlüğüne ulaşmak, Kuantum Bilgisayarların aslında yararlı her şeyi yapmaya hazır olduğu anlamına gelmez. Araştırmacılar, Kuantum Bilgisayarların kullanacağı algoritmaları geliştirmede büyük ilerleme kaydetti. Ancak cihazların kendilerinin hala çok daha fazla çalışmaya ihtiyacı var.

Kuantum Bilgisayarları dünyayı değiştirebilir. Ancak şu anda geleceği belirsizliğini koruyor.

REFERANS: Kuantum Bilgisayarı

Kuantum Bilgisayarlar Tehlikeli Mi? Yazımızı da okuyabilirsiniz ?

Kripto Para: Bitcoin (BTC) Nedir?

Kodlama Nedir?

Binance Card Kripto Para ( Yeni Teknoloji )

Yüz Tanıma Sistemi : Gelişmiş Yapay Zeka

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu