Bilim & Teknoloji

Li-Fi Teknolojisi Nedir?

İnternet hızının ve altyapısının günden güne arttığı günümüzde Li-Fi adında yeni bir kablosuz bağlantı teknolojisi geliştiriliyor. Peki bu teknoloji nasıl çalışıyor, ne gibi avantajları sahip ve mevcut imkânlarımızdan bize farkı neler sunacak? Li-Fi Teknolojisi Nedir? Hadi birlikte öğrenelim!

Dünya çok hızlı bir şekilde dijitalleşme yolunda ilerliyor. Bundan dolayı en çok ihtiyaç duyduğumuz teknoloji internettir. İnternet’e karşı duyulan ihtiyaç arttıkça insanlar neredeyse her yerde bir Wi-Fi bağlantısı arar oldu. Hatta çoğu insan Wi-Fi bağlantısının olmadığı yerlerde oturmuyor bile. Yani Wİ-Fİ tüm yaşamımızı yönetiyor desek abartmış olmayız.

Dünya genelinde yapılan anketlere göre hayatımızda olmadan yaşayamayacağımız bir numaralı şey Wİ-Fİ teknolojisidir. Yıllardır sürekli geliştirilen ve yepyeni özelliklerle desteklenen bu teknoloji ne yazık ki bazı durumlarda yetersiz kalıyor. Bu nedenle bilim insanları, Li-Fi ismi verilen ve ışığı kullanarak verinin aktarımını sağlayan yeni bir teknolojiyi geliştiriyorlar.

Li-Fi teknolojisi, evdeki kullandığınız lambalardan, sokak lambalarına kadar veya LED televizyonlardan gelen ışığı kullanarak internete bağlanmamızı sağlayacaktır. Wifi’den çok daha ucuz, çok daha güvenli ve katlarca daha hızlı olmasının yanı sıra herhangi bir yönlendiriciye ihtiyaç duymaz. İnternette gezinmek için tek yapmanız gereken şey cep telefonunuzu veya tabletinizi bir ampule doğru çevirmektir.

LI-FI Teknolojisi

Li-Fi Teknolojisi Nasıl Çalışır?

Li-Fi, verileri LED veya kızılötesi ışık yoluyla ileten çift yönlü bir kablosuz sistemdir. Wi-Fi teknolojisi internet sinyallerini iletmek için radyo frekansı kullanır. Fakat Wi-Fi’nin aksine, Li-Fi teknolojisi internet sinyallerini iletmek için yalızca çipli bir ışık kaynağına ihtiyaç duyar. Bu, günümüzde kullandığımız kablosuz ağlara göre olağanüstü bir gelişmedir. 

Li-Fi teknolojisi, Wi-Fi’nin sahip olduğu 3G ve 4G’nin hızını ve bant genişliğini arttırır. Ayrıca Wi-Fi sınırlı bir kapasiteye sahiptir. Belli bir kullanıcı sayısından sonra  doygun hale gelir, eğer doygun hale gelmiş ağa daha fazla kullanıcı gelirse ağın çökmesine, bağlantı hızının düşmesine ve hatta bağlantının kesilmesine neden olabilir.

Li-Fi Wi-Fi’nin maksimum 5 GHz’ine göre 100 kat daha hızlıdır ve saniyede Wi-Fi’ye göre katlarca çok daha fazla bilgi iletebilir. Eindhoven Üniversitesi tarafından 2017 yılında yapılan bir çalışmada, en iyi Wi-Fi bağlantısı saniyede 300 megabit (300 Mbit / s) indirme hızına ulaşamamıştır, Lİ-Fİ ise 2.5 metre yarıçaplı kızılötesi ışıkla saniyede 42,8 gigabit (42,8 Gbit / s) indirme hızı elde etmiştir.

Li-Fi Bağlantısı Nerelerde Kullanılabilir?

Li-Fi teknolojisi çok esnek bir kablosuz bağlantı türüdür. En ummadığınız durumlarda bile çalışabilecektir. Li-Fi bağlantısı; siz uçakla seyahat ederken uçakta bulunan LED aydınlatma sistemleri sayesinde uçarken bile, yüksek hızda internet hızı sağlanması mümkündür.

Ama size kesinlikle söyleyebilirim ki bana göre Li-Fi teknolojisi‘nin en büyük ve önemli avantajı su altındayken bile çalışabiliyor olmasıdır. Hem de su altında çok daha hızlı bir şekilde çalışıyor. Bu özelliğin keşfi ise şans eseri olmuştur. Amerikan donanması  Li-Fi teknolojisi‘ni test ederken bu özelliğini fark etmiştir. Ve Li-Fi’nin bu özelliği sayesinde denizaltı iletişimi çok daha başarılı bir şekilde sağlanabilecektir.

LI-FI Teknolojisi

Li-Fi’ nin Wi-Fi’ ye Göre Avantajları

Li-Fi teknolojisi, Wi-Fi’den daha hızlı, daha ucuz ve üstelik çok daha güvenlidir. İşte Li-Fi teknolojisi‘nin başlıca avantajları şunlardır:

Daha hızlı: Wifi’nin mevcut hızı 11 ile 300 Mbit / s arasında değişiyorken, LiFi‘nin hızı da yapılan son araştırmalara göre oldukça değişkendir. En çok kabul gören hız 10 Gbit / sn olmakla birlikte 224 Gbit / sn’ye ulaşabildiği ve saniyenin binde biri gibi bir sürede 1,5 Gbit boyutunda film indirilebileceği deneylerle kanıtlanmıştır.

Daha ucuz ve daha sürdürülebilir: Kablosuz ağdan 10 kat daha ucuzdur, daha az bileşen gerektirir ve daha az enerji kullanır. Bağlanmak için tek yapman gereken şey bir ışığı yakmak!

Daha erişilebilir: Herhangi bir aydınlatma aracına , yalnızca basit bir Li-Fi çipi’nin takılması gerektiğinden kolayca bir internet bağlantı noktasına dönüştürülebilir.

Daha güvenli: Işık, radyo dalgalarının yaptığı gibi duvarlardan geçmez ve bu durum davetsiz misafirlerin bir kablosuz ağ üzerinden Li-Fi iletişimlerini engellemesini önler.

Daha fazla bant genişliği: Işık spektrumu, radyo spektrumundan 10.000 kat daha geniştir  bu da saniyede taşıyabileceği ve iletebileceği veri hacmini olağanüstü derecede artırır.

Daha güvenilir: Li-Fi, sinyalini kesintisiz ileterek iletişimi Wi-Fi’ye göre daha kararlı hale getirir.

Parazit yok: Elektronik ışık, radyo iletişimine müdahale etmez bu nedenle uçak, gemi vb. gibi diğer sistemlerle etkileşime girmez.

Kablosuz ve görünmez: Li-Fi, ışıklardan yararlanır ve yönlendiriciden uzaklaşır bu nedenle Li-Fi Wi-Fi’nin aksine kabloya ihtiyaç duymadan çalışır. Ek olarak, paraziti önlemek için insan gözüyle görülemeyen kızılötesi ışıkla veya paraziti önlemek için çok düşük yoğunlukta görünür LED ışığı ile çalışabilir .

Doygunluk yok: Li-Fi LED veya kızılötesi ışık yoluyla çift yönlü bir şekilde internet bağlantısı ilettiği için, Li-Fi‘nin mucidi Harald Haas’a göre 2025 yılına kadar gerçekleşebilecek radyo spektrumunun çökmesini önleyebilir.

İnsan sağlığına ve ekolojik dengeye zarar vermez.

LI-FI Teknolojisi

Dezavantajları

Bu avantajların yanı sıra Li-Fi teknolojisi de bazı dezavantajları sahiptir. Henüz gelişme aşamasında olan teknolojinin şu an bu dezavantajları yok etmeye ve en aza indirgenmeye çalışılıyor.

  • Li-Fi sadece sınırlı bir alanda bağlantı sağlar. Bu özelliği bize güvenlik açısından avantaj sağlasa da sınırlı alan, rahatlık açısından kullanıcılar için bir dezavantajdır. Li-Fi teknolojisinden en iyi şekilde yararlanabilmek için lambalar stratejik olarak yerleştirilmelidir.
  • Araştırmalar incelendiğinde Li-Fi ağı LED lambalar aracılığıyla çalışabildikleri için ucuzdur. LED teknolojisini kullanımı yaklaşık olarak %75’e varan bir tasarruf sağlaması bekleniyor. Ancak şu anki yaşamımızda, Li-Fi sistemlerinin kurulumu, altyapı eksikliği nedeniyle şu an için bir hayli pahalı hale gelebilir. 

Li-Fi teknolojisinin ortaya çıkması ve gelişmesiyle birlikte, birçok Wi-Fi ve diğer kablosuz ağların eskimesini ön plana çıkarıyor. Sokaklarımızı aydınlatmanın yanı sıra sokak ışıklarının bizi ışık hızında internete bağlayıp bağlamayacağını görmek için birkaç yıl daha beklememiz gerekecek.

Referanslar: 1,2

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz.

5G TEKNOLOJİSİ

Nesnelerin İnterneti ve Bulut Bilişim

Android İşletim Sistemi Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu