Hakkımızda1

LibreOffice-Ücretsiz Office Programı

Merhabalar, bu yazımda iş ve öğrencilik hayatı başta olmak üzere aslında hayatın her anında ihtiyaç duyabileceğimiz bir program olan LibreOffice programını anlatacağım.

Şu anda dünyada en çok kullanılan Office programı, Microsoft Office programıdır. Fakat Microsoft Office programlarının basit, rahat kullanımı ve bol seçenekli olmasının yanında aylık veya yıllık satın alma fiyatlarının çok yüksek olması nedeniyle çoğu kişi bu programların crackli versiyonunu kullanmayı tercih ediyor. Crack ile uğraşmak istemeyenler veya tercih etmeyenler için anlatacağım bu program muhteşem bir seçenek olarak karşımıza çıkıyor.

LibreOffice, The Document Foundation tarafından geliştirilen bir ofis yazılımı setidir. Güçlü ve temiz görsel tasarıma sahip olan ofis yazılımıdır. Ücretsiz ve açık kaynak kodlu olarak geliştirilen LibreOffice içerisinde tüm ofis yazılımlarını barındırmakta ve kullanıcıların hem ücretsiz hem de özgür şekilde en iyi ofis deneyimi yaşamasını hedeflemektedir. Openoffice.org’un bir uzantısı olarak geliştirilen LibreOffice ilk olarak 2010 yılında beta olarak yayınlanmış ve 2011 yılında asıl sürümüyle kullanıma sunulmuştur.

LibreOffice Nedir?

LibreOffice Özellikleri:

  • Lisans bedeli yoktur. İstediğiniz sayıda bilgisayara ücretsiz olarak kurabilir ve kullanabilirsiniz.
  • 100’ün üzerinde dil desteğine sahiptir.
  • Birçok işletim sistemi ile uyumludur.
  • Birçok eklenti ve dosya biçimi desteği bulunmaktadır.
  • Açık kaynak kodlu yazılımdır. İsteyen herkes uygulamayı dağıtabilir ve geliştirebilir.

LibreOffice içerisinde bazı yazılımlar bulunmaktadır ve her birinin ayrı ayrı özelliği bulunmaktadır. Hadi birlikte bu yazılımlara bir göz atalım.

Writer (Kelime İşlemci)

Yazı tabanlı tüm dokümanları oluşturabileceğiniz bir kelime işlemcisi ve metin düzenleyicisidir. Microsoft Office benzeridir. Microsof Office Word ile yapabileceğiniz her şeyi Writer ile de yapabilirsiniz.

LibreOffice Nedir?

Calc (Hesap Tablosu)

Microsoft Office programlarından Excel’e denk düşmektedir. Hem tasarım hem de işlevsel olarak benzerlik gösterir. Aynı  Excel’deki gibi satır ve sütunlar ekleyip , matematiksel işlemlerinizi yapabilirsiniz. Tablolar, analizler, birçok finansal çalışmalar yapabilmeniz mümkündür. Bir Excel dosyasından beklediğiniz her şeyi LibreOffice Calc size verecektir.

LibreOffice Calc

Impress (Sunum)

Kolayca ve çok az süre içerisinde sunumlar hazırlamanıza yardımcı olan bir yazılımdır. Microsoft Office içinde yer alan Power Point’e karşılık gelen bu yazılım ile sunumlarınızı hazırlamak sandığınızdan çok daha kolaydır.

LibreOffice Nedir?

Draw (Çizim)

Hızlı bir çizimden karmaşık bir plana her şeyi üretmenizi sağlamak için özgürce bir ortam olarak hazırlanmış LibreOffice yazılımıdır. Çizimlerinizi özgürce yaratabilir ve galerinize kaydedebilirsiniz. Yani tüm çizim ve karalama işlemleri LibreOffice Draw yazılımı içerisinde yapılabilmektedir. 2D ve 3D kullanımına sahiptir.

Base (Veri Tabanı)

Kolay bir kullanım ile veritabanı oluşturmanızı ve yönetmenizi sağlar. Base veritabanı güçlü kullanıcılara ve işletme sahiplerine hitap eder. Microsoft Office Access’e benzerdir.

LibreOffice Nedir?

Math (Formül Düzenleyici)

İsminden de anlaşıldığı gibi bu uygulama matematiksel işlemleri kolayca yapmaya yardımcı olur. Örneğin bir formül veya denklemi düzenleyebilirsiniz. Bu sayede karmaşık denklemler oluşturabilme ve çözebilme imkanınız olur.

LibreOffice Nedir?

Charts

Bilgisayarınızla kolayca çizelge tabloları oluşturmanız için oluşturulmuş bir LibreOffice uygulamasıdır. Charts sayesinde karışık grafik uygulamaları ile hiç uğraşmanıza gerek kalmaksızın birbirinden renkli ve detaylı çizelgeleri dakikalar içerisinde oluşturabilirsiniz.

LibreOffice Sistem Gereksinimleri Nedir ?

  • 1Ghz ve üzeri hıza sahip bir işlemci.
  • 512 MB ve üzeri RAM.
  • 2 GB sabit disk alanı.
  • 1024×768 çözünürlüğe sahip bir monitör.

Asgari gereksinimler bunlardır. Yani kısacası neredeyse her bilgisayar ve laptopda kullanılabilir bir programdır.

LibreOffice Nasıl İndirilir?

LibreOffice’i Windows, Mac OS X ve Linux işletim sistemlerinden herhangi biri içerisinde indirip anında kullanmaya başlayabilirsiniz. Düşük boyutu ve sayısız avantajları ile bilgisayarında korsan ofis yazılım çeşitleri kullanmak istemeyen kullanıcılar için bu program en iyi çözümlerden biridir. Umarım yazım yararlı olmuştur.

Teknoloji ile ilgili yazılarımızı buradan okuyabilir, paylaşabilirsiniz. Diğer yazımda görüşmek üzere.

Android Geliştirme İçin En İyi 20 Yazılım Programı

Kodlama Nedir?

Kişisel Gelişimi Destekleyen Mobil Uygulamalar

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu