Hakkımızda1

Liderlikte Duygusal Zeka (EQ) Nedir?

Bu yazımda, duygusal zekanın liderler için neden bu kadar önemli olduğunu ve bir lider olarak sizin kendinizi nasıl geliştirebileceğinizi öğreneceğiz.

Duygusal Zeka Nedir?

Duygusal Zeka
Duygusal Zeka

Duygusal Zeka, kendi duygularınızı ve çevrenizdeki insanların duygularını anlama ve yönetme yeteneğidir. Yüksek derecede duygusal zekaya sahip insanlar, ne hissettiklerini, duygularının ne anlama geldiğini ve bu duyguların diğer insanları nasıl etkileyebileceğini bilirler.

Liderler için duygusal zekaya sahip olmak başarılı olmak için çok önemlidir. Ne de olsa, başarılı olma olasılığı daha yüksektir ve stres altındayken ekibine bağıran bir lider mi yoksa kontrolü elinde tutan ve durumu sakince değerlendirebilen bir lider mi?

Duygusal zeka popülerleşmesine yardımcı olan Amerikalı psikolog Daniel Goleman’a göre, duygusal zekanın beş temel unsuru vardır:

 • Öz farkında olma
 • Öz denetim sahip olma
 • Motivasyon sağlama
 • Empati kurma
 • Sosyal becerilere sahip olma

Lider olarak bu alanların her birini ne kadar çok iyi yönetirseniz, duygusal zekanız o kadar yüksek olur. Öyleyse gelin her bir unsura daha detaylı bakalım ve lider olarak nasıl gelişebileceğinizi inceleyelim.

1. Öz Farkında Olma

Öz Farkındalık

Öz farkında olursanız her zaman duygularınızın ve eylemlerinizin çevrenizde ki insanları nasıl etkileyebileceğini bilirsiniz. Liderlik pozisyonundayken öz farkında olmak aynı zamanda güçlü ve zayıf yönlerinizin ne olduğunu net bir şekilde farkında olmanızı sağlayacaktır.

Öyleyse, öz farkındalığınızı geliştirmek için ne yapabilirsiniz?

Günlük tutun, günlük tutmak öz farkındalığınızı geliştirmenize yardımcı olur. Her gün düşüncelerinizi yazmak için sadece birkaç dakikanızı ayırırsanız, bu sizi daha yüksek bir öz farkındalık seviyesine taşıyacaktır. Öfke veya başka güçlü duygular yaşadığınızda, nedenini araştırmak için sakinleşin. Liderlikte Duygusal Zeka için kendinize güvenin.

2. Öz Denetime Sahip Olma

Öz denetim

Kendilerini etkili bir şekilde yetiştiren liderler, nadiren sözlü olarak başkalarıyla tartışır veya aceleyle duygusal kararlar verir. Öz denetim tamamen kontrol altında sakin kalmakla ilgilidir.

Öyleyse, kendi kendini düzenleme yeteneğinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

 • Değerlerinizi bilin. Ödün vermeyeceğiniz konusunda net bir fikriniz var mı? Sizin için hangi değerlerin en önemli olduğunu biliyor musunuz? “Etik kurallarınızı” incelemek için biraz kendinize zaman ayırın. Sizin için en önemli şeyin ne olduğunu biliyorsanız, ahlaki veya etik bir kararla karşılaştığınızda muhtemelen iki kez düşünmek zorunda kalacaksınız ve doğru seçimi yapacaksınız.
 • Kendinizi sorumlu tutun. Bir şeyler ters gittiğinde başkalarını suçlama eğilimindeyseniz, kesinlikle bekleyin. Hatalarınız ve sonuçları ne olursa olsun sonuçlarla yüzleşmek için bir taahhütte bulunun. Muhtemelen geceleri daha iyi uyuyacak ve etrafınızdakilerin saygısını çabucak kazanacaksınız.
 • Sakin olmayı deneyin. Bir dahaki sefere zor bir durumda olduğunuzda, nasıl davrandığınızın farkında olun. Başkasına bağırarak stresi atıyor musunuz? Kendinizi sakinleştirmek için derin nefes egzersizleri yapın. Ayrıca, söylemek istediğiniz tüm olumsuz şeyleri bir yere not edin ve sonra yırtıp atın.

3. Duygusal Zeka‘nın Motivasyon Sağlamadaki Önemli

Motivasyon

Kendi kendini motive eden liderler, hedefleri doğrultusunda tutarlı bir şekilde çalışırlar ve işlerinin kalitesi için son derece yüksek standartlara sahiptirler.

Motivasyonumuzu nasıl artırabilirsiniz?

 • Yaptığınız işleri yeniden inceleyin. Kariyerinizde gerçekten neyi sevdiğinizi unutmak kolaydır. Öyleyse, bu işi neden istediğini hatırlamak için biraz kendinize zaman ayırın. Rolünüzden memnun değilseniz ve neden onu istediğinizi hatırlamakta zorlanıyorsanız, sorunun kökenini bulmak için beş neden tekniğini deneyin. Kökten başlamak, genellikle durumunuza yeni bir şekilde bakmanıza yardımcı olur.
 • Nerede durduğunuzu bilin. Liderlik etmek için ne kadar motivasyona sahip olduğunuzu belirleyin. Liderlik motivasyon değerlendirmeniz, liderlik konumunda ne kadar motivasyona sahip olduğunuzu açıkça görmenize yardımcı olacaktır. Liderlik etmek için motivasyonunuzu artırmanız gerekiyorsa, sizi yardımcı olabilecek kaynaklara yönlendirir.
 • Umutlu olun ve iyi bir şey bulun. Motivasyona sahip olan liderler, karşılaştıkları sorun ne olursa olsun genellikle iyimserdir. Bu zihniyeti benimsemek pratik gerektirebilir, ancak bu çabaya değer.

4. Liderlikte Duygusal Zeka İçin: Empati

Duygusal Zeka
Empati

Liderler için empati sahibi olmak, başarılı bir ekibi veya organizasyonu yönetmek için çok önemlidir. Empatiye sahip liderler, kendilerini başka birinin durumuna koyma yeteneğine sahiptir.

Ekibinizin saygısını ve sadakatini kazanmak istiyorsanız, empatik olarak onlara değer verdiğinizi gösterin.

Empatinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

 • Kendinizi başka birinin yerine koyun. Kendi bakış açınızı desteklemek kolaydır. Ne de olsa senin! Ancak durumlara diğer insanların bakış açısından bakmak için zaman ayırmanız çok önemlidir.
 • Beden diline dikkat edin. Vücut dilini okumayı öğrenmek, liderlik rolünde gerçek önemli bir faktör olabilir, çünkü birisinin gerçekten nasıl hissettiğini daha iyi belirleyebileceksiniz. Bu size uygun şekilde yanıt verme fırsatı verecektir.
 • Duygulara cevap verin. Asistanınızdan tekrar geç saatlere kadar çalışmasını istersiniz. Ve kabul etmesine rağmen, sesindeki hayal kırıklığını duyabilirsiniz. Öyleyse, duygularına hitap ederek cevap verin. Ona fazladan saatler çalışmak için ne kadar istekli olduğunu takdir ettiğinizi söyleyin.

5. Sosyal Becerilere Sahip Olma

Duygusal Zeka
Sosyal Beceriler

Duygusal zekanın sosyal beceri unsurunda başarılı olan liderler, harika iletişimcilerdir. Kötü haberi duymaya iyi haber kadar açıktırlar ve ekiplerinin onları desteklemesini ve yeni bir görev veya proje için heyecanlanmasını sağlamak konusunda uzmandırlar. Liderlikte duygusal zeka becerisi yüksek insanlar sosyal becerilerde iyi olduğundan iletişimde güçlük çekmiyorlar.

İyi sosyal becerilere sahip liderler, değişimi yönetme ve anlaşmazlıkları diplomatik olarak çözme konusunda da iyidir. Bir şeyleri olduğu gibi bırakmaktan nadiren tatmin olurlar, ancak arkalarına yaslanıp işi başkalarına yaptırmazlar.

Peki, sosyal becerilerinizi nasıl geliştirebilirsiniz?

 • Çatışma çözümünü öğrenin. Liderler, ekip üyeleri, müşterileri veya satıcıları arasındaki çatışmaları nasıl çözeceklerini bilmelidir. Başarılı olmak istiyorsanız, çatışma çözme becerilerini öğrenmek çok önemlidir.
 • İletişim becerilerinizi geliştirin. Ne kadar iyi iletişim kuruyorsunuz? İletişim testimiz bu soruyu yanıtlamanıza yardımcı olacak ve iyileştirmek için neler yapabileceğiniz konusunda faydalı geri bildirimler sağlayacaktır.
 • Başkalarını nasıl öveceğinizi öğrenin. Bir lider olarak, kazandığında övgü vererek ekibinizin sadakatine ilham verebilirsiniz. Başkalarını nasıl öveceğinizi öğrenmek güzel bir sanattır, ancak bu çabaya değer.

REFERANS: Daniel Goeman

Diğer yazılarımızı buradan okuyabilir ve paylaşabilirsiniz. Görüşmek Üzere.

Duygusal Zeka Geliştirilir mi?

Nasıl İyi Bir Lider Olunur?

Hayatın Anlamı İkigai Nedir ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu