Kariyer Rehberim

Linkedin Nedir, Ne İşe Yarar?

Merhaba sevgili gelişen kariyerim okuyucuları. Bu yazımda sizlerle profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformu olan Linkedin hakkında bilgi edinmiş olacağız. Linkedin Nedir, Linkedin Ne işe yarar, Linkedin Profilinin nasıl olması gerekir, Profesyonel ağın artırılması, Nasıl iş başvurusunda bulunulması gerektiğini ve ağımızı nasıl genişletmemiz gerektiği hakkında aklımızı kurcalayan sorulara yanıt bulabilmek için haydi yazıyı inceleyelim!

Linkedin Nedir?

Linkedin Nedir diye merak edenlere; iş dünyasındaki insanların diğer insanlarla iletişim kurmasını ve bilgi alışverişi yapmasını amaçlayan profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformudur. Doğru işi veya stajı bulmak, profesyonel ilişkiler keşfetmek ve güçlendirmek ve kariyerinizde başarılı olmak için ihtiyacınız olan becerileri öğrenmek amacıyla kullanılan platformdur.

Linkedin Ne İşe Yarar?

Linkedin ne işe yarar diye merak edenlere; staj yeri, yeni iş bulmak işini değiştirmek işini geliştirmek, Farklı konularda yeni girişimlere atılmak isteyenler için ulaşılması güç olan ya da gözden kaçırılmış fırsatlara yeni kapılar açarak istenilen noktaya gelmeye daha hızlı ulaşmayı sağlayan sosyal medya platformudur. Sadece iş bulmak/geliştirmek için de değil kişisel ilgi ananlarına yönelik gelişim sağlamada da oldukça başarılı bir platformdur. Farklı Gruplar, Meslekler, Toplulukların bulunduğu Linkedin de kişilerin bilgi çeşitliliğinden yararlanarak yeni alanlarda gelişim sağlamamıza da katkıda bulunacaktır. Birçok kişiyle kolay iletişime geçilmesinin en büyük getirisi de birden fazla ve hızlı bilgi akışıyla merak edilenin arkasındaki bilgiye doğru kişilerden ulaşmaktır.

Linkedin Profili Nasıl Olmalı?

Kullanıcıların %45’i üst düzey yöneticilerden oluşmaktadır ayrıca saniyede 2 yeni kullanıcının katıldığı Linkedin de profil akışınızı hızlandırmak ve iş verenlerin ilgisini çekmek için profilinizin doluluk oranının fazla olması gerekmektedir.

Profil Fotoğrafı

İnsanlar sizinle fiziksel olarak karşılaşmadan önce dijital mecralarda sizi araştırıyorlar. Bu araştırmacı kişiler öncelikle profil fotoğrafından sizin nasıl bir kişiliğe sahip olduğunuzu analiz etmektedirler. Öyleyse siz bu insanlara nasıl gözükmek istiyorsanız profil resminizde de bunu yansıtmanız gerekecektir. Önerilen profesyonel imajdır. Bunun için kurumsal bir, omuz üstü fotoğraf seçmek profil fotoğrafınız için uygun olacaktır.

Profil Oluşturma

Profil oluşturamaya başlamadan önce Linkedin Nedir sorusunu kavramanız gerekir. Linkedin Nedir sorusunun cevabını kafamızda oturttuktan sonra profil oluşturmaya koyulmalıyız. Çünkü bu platform profesyonel sosyal iş ağı olduğundan profil bilgilerimizi de profesyonelce doldurmamız gerekecektir. Profilinize bağlı bilgileri eksiksiz doldurmanız gerekir. Sayfayı ziyaret eden diğer kullanıcılara kendinizi en doğru şekilde etkileyici, anlaşılabilir ve detaylı anlatmanız gerekmektedir. Kendinizi anlatırken kullandığınız kelimelere özen göstermelisiniz. Profilinizi Türkçeye ek olarak İngilizce de oluşturmanız başvurduğunuz yabancı şirketler için sizi daha anlaşılır kılacaktır.

  • Yetenekleriniz neler,
  • Nelerle uğraşıyorsunuz,
  • Uzmanlık alanınız neler,
  • Şu an ne yapıyorsunuz?

Bu bilgiler kısaca hakkında kısmında yer almalıdır.

Linkedin profili oluştururken bazı profillerden ilham almanız size kolaylık sağlayacaktır ve profilinizi daha doğru şekilde tamamlamanıza yardımcı olacaktır.

Deneyim

Bu kısımda daha önce hangi görevlerde çalıştığınızı sıralamanız gerekmektedir. Deneyimlediğiniz pozisyona dair neler yaptığınızı detaylandırmak profilinizi inceleyen kişi(ler) için daha anlaşılır olacaktır ve doğru kararlar vermede yardım edecektir.

Eğitim Bilgileri

Eğitim Bilgilerinin eksiksiz ve doğru girilmesi gerekir.

Lise, Ön Lisans, Lisans, Yüksek Lisans, Doktora bu sırayla eğitim bilgileri girilmelidir.

Lisanslar ve Sertifikalar

Öğrenim hayatınız süresince gelişiminize katkıda bulunmak amacıyla katıldığınız etkinliklerden, konuşmalardan aldığınız belgeleri eklemeniz gereken kısımlardır. Profilinizi inceleyen kişi(ler)için geçmişte ne kadar kişisel gelişim sağladığınızı gösteren belgelerin olması diğer adaylara göre sizi öne çıkaracaktır.

Yetenekler ve Onaylar

Bu kısımda kendinizi hangi alanda yetenekli ve başarılı görüyorsanız o yetkinliklerin yazılması gerekir. Profilinizi oluştururken her alanda olduğu gibi burada da doğruluktan ödün vermemeniz gerekir. Öğrendiğiniz bilgisayar programlarını da bu alana ekleyebilirsiniz. Bu yeteneklere sizi tanıyanların doğru oy vermesi de görünürlüğünüzü artıracaktır.

Başarılar

Burada kişinin almış olduğu Onur ve Ödülleri, yaptığı Projeleri yazması gereken kısımdır. Bu başarıların yazılması işveren gözünde sizin nelerin üstesinden geldiğinizi görmesi açısından iyi bir fırsattır.

İlgi Alanları

Burada sizin ilginizi neler çekiyor. Ağınızda ne görmekten hoşlanırsınız. Hangi tarz şirketlerden etkileniyorsunuz. Bu soruların cevabı sizde. Siz ne istiyorsanız ona yönelik Düşünce Liderleri, Şirketler, Gruplar, Okullar takip etmeniz gerekmektedir. Ufkunuzu açması için bu kaynaklardan yararlanmak da faydalı olacaktır.

İletişim Bilgileri

Sizinle iletişime geçmek isteyen kişilerin size ulaşabilmesi için e-posta adresinizi eklemeniz önemli olacaktır. Bu platformda telefon numarası eklemek yerine e-posta adresi eklemeniz daha uygun olmaktadır.

Profesyonel Ağın Artırılması

İlgi alanlarına dair kilit kelimeler girerek karşınıza çıkan işleri, iş alanlarını ve bu alanda çalışan profesyonel hesaplara bakın. Bu kişilerin profillerini inceleyin. Yöneticilere kendi isteğinizi, neden o alanda çalışmak istediğinizi ya da neden o kurumda çalışmak istediğinizi samimi bir üslupla kısa mesaj göndererek iletip bağlantı kurun.

Ağınız ve Bağlantı Dereceleriniz

Linkedin ’de ağınızdaki kişiler bağlantılar olarak nitelendirilir. Ağınız; 1. derece, 2. derece, 3. derece bağlantılar ve Linkedin gruplarınızdaki diğer üyelerden oluşur. Diğer Linkedin üyeleriyle ve e-posta yoluyla kişilerinizle bağlantı kurmak için davetiye göndererek veya başkalarından gelen davetiyeleri kabul ederek ağınızı genişletebilirsiniz. Başka bir kullanıcı ile sahip olduğunuz bağlantının derecesi, bu kullanıcıyla Linkedin ‘de etkileşim kurma şeklinizi etkilemektedir.

1. derece bağlantılar: Davetiyelerini kabul ettiğiniz veya sizin davetiyenizi kabul ettikleri için bağlantı kurduğunuz kişilerdir. 1. derece simgesini profillerinde ve arama sonuçlarında adlarının yanında görürsünüz. Bu kişilerle Linkedin ’den mesaj göndererek iletişime geçebilirsiniz.

2. derece bağlantılar: 1. derece bağlantılarınıza bağlı kullanıcılardır. 2. derece simgesini profillerinde ve arama sonuçlarında isimler yanında görülmektedir. Bu bağlantıların profillerinde Bağlantı Kur butonuna tıklayarak veya Linkedin e-posta üzerinden iletişime geçerek davetiye gönderebilirsiniz.

3. derece bağlantılar: 2. derece bağlantılarınıza bağlı kullanıcılardır. 3. derece simgesini profillerinde ve arama sonuçlarında adlarının yanında görülmektedir. Bu bağlantıları ağınıza eklemeniz için öncelikle bu profille bağlantılı olan 2.derece bağlantılar ile bağlantıda olmanız gerekmektedir. Adı ve soyadı kısmının tamamı görünüyorsa Bağlantı Kurun’u tıklayarak kendilerine davetiye gönderebilirsiniz. Soyadı kısmında yalnızca ilk harf gözüküyorsa Bağlantı Kurun’u tıklayamazsınız ancak bu kullanıcılarla yalnızca Linkedin Mail aracılığıyla bağlantı kurabilirsiniz.

Gruplara Katılın

İlginizi çeken, gelişiminize katkıda bulunacağını düşündüğünüz farklı gruplara katılarak ağınızı genişletin. Kendi ilgi alanlarınıza dair katıldığınız gruplarda birçok insanla iletişim kurma fırsatı yakalayarak eksik olduğunuz konuları öğrenme, tartışma fırsatı yakalamış olacaksınızdır.

Linkedin paylaşımları

Linkedin de paylaştığınız içeriklere özen gösteriniz. Paylaşımlar daha çok bilgi, sorun, çözüm, vs. içermektedir. Özel hayatınıza dair paylaşımlar yapmayınız. Ayrıca özlü sözler de paylaşmayınız. Bu platformun profesyonel sosyal iş ağı ve sosyal paylaşım platformu olduğunu unutmadan paylaşım yapmaya özen göstermelisiniz.

Linkedin düzenli kullanmaya dikkat etmelisiniz. Paylaşılanları araştırmak ve okumak size her zaman yeni bilgiler katarak ufkunuzun genişlemesine yardımcı olacaktır.

Linkedin İş Başvurusu

Linkedin sayfasında bulunan iş ilanları kısmından size uygun ilanlara göz atabilir ve başvuruda bulunabilirsiniz. Başvuruda bulunduğunuz işletmelere göndermek amacıyla profilinize eksiksiz girdiğiniz bilgileri PDF formatında iletmeniz faydalı olacaktır.

  • Profilinizi PDF olarak kaydetmek için Linkedin ana sayfanızın üst kısmındaki Ben simgesine tıklayın, Profilinizde bulunan Diğerleri düğmesine tıkladıktan sonra son olarak PDF olarak kaydet butonuna tıklayarak profilinizi PDF formatında kaydetmiş olacaksınız.

Bilgisayar Mühendisliği ve Maaşları

Üniversite Yazılım Bölümleri

Felsefe ‘de Bilinmesi Gereken 15 Temel Kavram

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu