Hakkımızda1

Makine Mühendisliği Nedir?

Merhaba arkadaşlar, bu yazımızda belki de mühendisliğin en temel ve en köklü dalı olan insan hayatına en çok dokunan Makine mühendisliği hakkında bilgiler vereceğim. Hepinize iyi okumalar.

Makine Mühendisliği Nedir ?

Makine Mühendisliği

1880’lerde Amerika’da kurulan makine mühendisleri odası ile resmi olarak ilk mühendislik mesleği Makine mühendisliği olmuştur. İngilizcesi ”Mechanical Engineering” yani mekanik mühendisliği olan bölüm Türkçe’ ye “Makine mühendisliği” olarak çevrilmiştir. Elektrik mühendisliği, kimya mühendisliği, endüstri mühendisliği gibi mühendislik dalları makine mühendisliğinin kurulmasının ardından kurulmuştur. Bu açıdan bu bölüm mühendislik yaklaşımının temelini oluşturan kapsamı en geniş mühendisliktir diyebiliriz belki de.

Makine Mühendisliği Mezunları Hangi Alanda Çalışıyor?

Makine Mühendisliği

Makine mühendisliğinin ana amacı öğrencilere mühendislikle ilgili bilimsel ve uygulamalı yöntemler ile sağlam bir temel oluşturmak, her türlü mekanik sistemlerin tasarlanması, geliştirilmesi üretilmesine yönelik beceriler kazandırmak ve bunun yanında hızla değişen iş dünyasına bu kişileri en iyi ve en donanımlı şekilde hazırlamaktır. Şu cümleyi yazının başlarında söylemekte fayda var: Arkadaşlar bu bölüm kolay bir bölüm değil. Zaten derslerine de şöyle bir göz attığımızda bu dersler kolay kolay geçilecek dersler değil. Mühendisliği iliklerinize kadar hissedeceğiniz bolca ders mevcut. Bu bölümden mezun olup işinizde de başarıyla devam etmek için her şeyden önce ilginiz olmalı ve severek yapmalısınız. Aksi takdirde makine mühendisliği dalında başarılı olamayabilir hatta mesleğinizi bile bırakabilirsiniz. Ama bu mesleğe gönül vermiş ve başarılı olmuş kişileri dinlediğimizde bölümün zor olduğu gibi bir o kadar da zevkli olduğunu görüyoruz. Çünkü görmüş oldukları dersler gerçek hayatta birebir karşılaştığımız olaylar.

Makine mühendisleri mezun olduktan sonra hangi alanlarda çalışıyorlar? Belki de en önemli sorulardan birisi bu. 27 farklı üniversiteden mezun olmuş 250’den fazla kişi incelenmiştir. Gelin birlikte bu araştırmanın sonuçlarını inceleyelim:

Makine Mühendisliği Bölümünün Artıları ve Eksileri

Artıları

 • Tüm Türkiye’de iş fırsatı yakalayabilirsiniz. Hatta analizde görülüyor ki iş imkanlarının %70’i İstanbul dışından yani yaşadığınız yerde kolaylıkla iş bulabilirsiniz.
 • Geleceği şekillendiren bir meslek. Gelecekte işinizi makineler kapatmayacak aksine bunları da makine mühendisleri tasarlayacak.
 • 15’ten fazla sektör ve 20’ye yakın alanda çalışma fırsatı. Bunları; üretim, otomotiv, bilişim, elektrik ve elektronik, inşaat/yapı, metal sanayi, makine ve ekipmanları  vb. olarak sıralayabiliriz.
 • Tüm dünya genelinde önem verilen bir mühendislik dalı.
 • Üst düzey yönetici olma fırsatı.

Eksileri

 • Bölüm dersleri oldukça zordur.
 • Okulun uzama ihtimali yüksektir.
 • Düşük maaş teklifleri ile karşılaşabilirsiniz.
 • Kimi işverenler ne yazık ki mühendisliğe gerekli önemi göstermiyor. Bu yüzden demoralize olabilirsiniz.

Yapılan İşler Nelerdir ?

MAKİNE MÜHENDİSLİĞİ
 1. Makine Mühendisi: Bölümü bitirdikten sonra aynı unvanla çalışabilirsiniz. Maaşları ortalama mühendis maaşlarının üstündedir.
 2. Ar-Ge Mühendisi: Makine mühendisleri araştırma-geliştirme işlerini yapabilir.
 3. Üretim Mühendisi: Üretim planlama mühendisi, proses mühendisi , metot mühendisi gibi farklı roller de bulunmaktadır.
 4. Proje Mühendisi: Benzer olarak proje tasarım mühendisi, proje planlama mühendisi, proje destek mühendisi gibi bölüm mezunlarının arandığı roller…
 5. Tasarım mühendisi: İmalat ve tasarım mühendisi, imalat mühendisi, makine imalat mühendisi, mekanik tasarım mühendisi, 3D tasarım mühendisi…
 6. Kalite Mühendisi: Diğer mühendislik alanları da bu pozisyona sahip.
 7. Saha Mühendisi: Bu rolde özellikle makine, mekatronik ve malzeme mühendisliği mezunları arandığı görülmektedir.
 8. Bakım – Onarım Mühendisi: Bu role benzer bakım mühendisi, onarım mühendisi, sürekli iyileştirme mühendisliği, makine bakım mühendisi gibi roller bulunur.
 9. Teknik Ressam: Öğrendiğiniz dersleri örneğin teknik resim, bilgisayar temelli çizim gibi alanlardaki bilgileri pratiğe dökebileceğiniz önemli işlerden biri.
 10. CNC Uzmanlığı: Benzer roller arasında CNC Cad/Cam uzmanı, Cad mühendisi, CNC bölüm sorumlusu gibi çeşit çeşit pozisyon bulunmakta.
 11. Satın Alma Uzmanı: Birçok ürünle ilgili satın alma ve lojistik süreçlerini yöneten ya da destek olan roldür.
 12. İş Geliştirme Mühendisi: Bir şirket için projeler geliştiren, yeni iş alanlarını keşfetmeye yönelik sürekli araştırma içinde olan stratejik bir roldür.
 13. Ürün Yöneticiliği: Ürün uzmanı, fiyatlandırma, pazarlama uzmanı gibi bir ürünün başından sonuna tüm yaşam döngüsünü yönettikleri işlerde çalışabiliyorlar.
 14. Satış Rolleri: Makine mühendisleri, sosyal becerileri ile yurt içi yada yurt dışı çeşit çeşit satış rollerinde çalıştıklarını görüyoruz.
 15. Finans Uzmanlığı: Bütçe planlama, finansal raporlama, yatırım uzmanlığı, denetim rolleri gibi farklı rollerde görev alabiliyorlar.
 16. Akademik Kariyer: Akademi ile aranız iyi ise, önce yüksek lisans sonra doktora ile kariyerinizi planlayabilirsiniz. Yüksek puan, yüksek ALES sonucu, yüksek YDS size avantaj sağlar.
 17. Kamu: Kamuda istihdam alanı en geniş mühendisliklerden biri makine mühendisliğidir.

Makine Mühendislerinin yapmış olduğu 20’ye yakın iş alanı saydık. Aslında bu rakam daha da yüksektir. Benzer pozisyonları bir araya getirdiğimiz için genel olarak böyle.

Mezun Ve İş Adetleri

Makine Mühendisliği
 • Her yıl Makine Mühendisliğinden 10 bin kişi mezun bekleniyor. Buna karşın özel sektörde açılan iş ilanlarına göre 12-15 bin arası iş ilanı yıllık olarak açılıyor.
 • Bu veriler tek bir kariyer portalından alınmış verilerdir bu yüzden Akademik kariyer, kamudaki iş ilanları, kendi işini kurma seçenekleri ya da yurtdışı kariyer fırsatları bu sayılara dahil değildir.
 • Üstelik pandemi döneminin yarattığı kriz çabasıyla şu an bu halde. Normal dönemde çok daha fazla iş ilanlarının olduğunu biliyoruz.
 • Yukarıda saydığımız 17 adet çalışma alanına Makine Mühendisliği dışından talip olan diğer mühendislikler de bulunmaktadır.

Bilmenizde Fayda Olan Programlar

Makine Mühendisliği
Ansys

Bu bölümü okuyup bitirdikten sonra işinize çok yarayacak, öğrenmeye başlamanız gereken programları da bir araya getirdik.

Makine Mühendisliğinde program bilgisi çok önemli, birçok iş ilanında bu programlar aranıyor.

Çevremizden de duyduğumuz kadarıyla bunlar gibi tasarım programlarını iyi bilenlerin çok yüksek fiyatlarla tasarım ve analiz yaptıklarını çokça duyuyoruz.

Bu bölümü okuyorsanız her türlü bu programları öğrenip, hatta iyi projeler çıkarıp kendinizi geliştirmeye çalışın. Bu sayede özgeçmişinizi oldukça yüksek gösterin.

Şimdi hep birlikte o programları görelim.

Makine Mühendisliği
AutoCad Çizim Örneği
 • AutoCad                                                           
 • CAD (Bilgisayar Destekli Tasarım)
 • MS Office Programları
 • SolidWorks
 • Catia
 • Ansys
 • Autodesk Inventor
 • Matlab
 • Siemens NX
 • Pro Engineer
Mastercam Çizim Örneği
 • Son olarak şunu da hatırlatalım Makine Mühendisliği temel bir mühendislik alanı olduğu için yapacağınız işlerin neredeyse sınırı yok.
 • Burada dikkat etmemiz gereken şey öğretim hayatı boyunca karamsarlığa kapılmadan sürekli öğrenme arzunuza sahip olmanızdır.
 • Kendinizi maksimum alanda zorlayın ve programları çok iyi öğrenin.
 • İngilizcenizi en iyi hale getirin. Tasarım ve Analiz konularında sürekli projeler geliştirip 4 yılı çok iyi bir şekilde geçirin.
 • Üniversite yıllarını dolu dolu geçirip iş hayatına bir kere geçiş yapmayı başarabilirseniz gerisi sizin için çok kolay olacaktır.

Yazımı okuduğunuz için teşekkür ederim, umarım hepimiz için faydalı bir yazı olmuştur. Bol bilgili günler dilerim.

Makine mühendisliği ile ikili ekstra bilgiler için buraya tıklayabilirsiniz.

Makine Mühendisliği

Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Mesai Arası Sohbetler (Tasarım Mühendisi)

Mühendis Kendini Nasıl Geliştirmeli ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu