Genel Kültür

Manipülasyon Teknikleri Nelerdir?

Merhaba Gelişen Kariyerim okurları, bu yazımda sizlere en çok kullanılan manipülasyon tekniklerinden bahsedeceğim. İnsanoğlu doğası gereği karşısındaki insanı etkilemek ve etkisi altına almak ister. Karşındaki insanı yönlendirme ve hakim olma derecesi olabildiğince önemlidir. Bu yönlendirme, hakim olma durumlarının derecesi de oldukça önemlidir. Aksi halde bu durum kişilerin sınırlarını biraz aştığında “manipülasyon” kavramı söz konusu oluyor. Manipülasyon tekniklerini çoğunlukla bizzat sözcü olma veyahut farkındalık yaratma çabasında olan kişiler kullanır. Peki manipülasyon teknikleri neler? En çok kullanılan manipülasyon teknikleri nelerdir? Manipülasyon teknikleri ile ilgili merak edilenler için yazımıza geçelim.

en çok kullanılan manipülasyon teknikleri

Gaslighting-Yokmuş gibi

İlk olarak manipülasyon teknikleri arasında en popüler olan ‘gaslighting nedir?’ beraber bakalım. Kendi akıl sağlığınızdan ya da bir olay ile ilgili şüphe duymaya yönelik yapılan bir manipülasyon tekniğidir. Genel kullanım amacı, konuyu veyahut düşünceyi saptırarak kişileri şüpheye düşürüp konudan, düşünceden uzaklaşılmasına neden olmak.

Benjamin Franklin

Benjamin Franklin manipülasyon tekniği iyilik yapmak üzerine kurulmuş bir tekniktir. Amaç kişinin güvenini kazanmaktır. Karşı taraf manipülasyonu yapmak isteyen kişiden pek hoşlanmıyorsa onun kendini sevmesi adına ondan bir iyilik ister. Manipüle edilen kişi yaptığı iyilikten dolayı hep karşı tarafı düşünür ve minnet duygusu güder. Aralarında bir bağ oluşur ve sonunda karşı tarafı sevme fikri daha mantıklı gelir. Böylece manipüle eden kişi amacına ulaşır.

Yansıtma

en çok kullanılan manipülasyon teknikleri

Manipülasyon teknikleri arasında en çok kullanılan yansıtma, hatasını kabul etmemek için hatayı karşı tarafa yüklemeye çalışmak üstelik karşı tarafa suçluluk duygusu hissettirmeyi amaçlamaktır. Bu tip insanlar, asla çevrelerinde olan kötülüklerden veya olumsuzluklardan kendilerini sorumlu tutmazlar.

Genel Çıkarımlar Yapma

Genel çıkarımlar yapma, kalıp yargılarla eleştiriler yapıp olayları derinlemesine düşünmekten, sorgulamaktan kaçan kişilerin kullandığı bir manipülasyon tekniğidir. Aslında biraz da bu insanlara kolacı tipler diyebiliriz. Az bilmelerine rağmen size genel kalıplaşmış yargılar üzerinden karşı çıkarlar.

Duyguların Kullanılması

en çok kullanılan manipülasyon teknikleri

Biz insanlar duygusal varlıklarız ve çoğunlukla duygularımızla hareket ediyoruz bundan dolayı duygusal konulardan çok hızlı bir şekilde etkileniyoruz. Bundan dolayı bir kişiyi ele geçirmenin en kolay yolu duygularına hitap ederek onları ele geçirmek oluyor. Bir kimsenin uğrayabileceği en acı manipülasyon tekniklerinden birisi de duyguları kullanarak manipülasyona uğramasıdır diyebiliriz. Sonuç olarak duygusal anlamda tehdit edilen, duygular yoluyla ele geçirilen kişiler, normal zamanda yapmayacakları birçok şeyi zorla yapmak durumunda kalırlar. 

Oltaya Takma Tekniği

Genel anlamda satıcılar tarafından kullanılan bir manipülasyon tekniğidir. Manipüle edilmeye çalışılan kişiye önce aradığı doğrultuda kabul edilebilir bir öneri sunulur. Önerilen istek kabul ettirildikten sonra sıra daha küçük önerilere gelir. Asıl öneriler doğrultusunda kabul edilen bu küçük istekler müşteri tarafından kolaylıkla kabul edilir duruma gelmiş olur. Böylelikle manipüle edilen kişi karşı tarafın isteğini istemeği halde kabul etmiş olur.

Konu Değiştirme

en çok kullanılan manipülasyon teknikleri

Bu manipülasyon tekniği gözünüzü çok korkutmamış olabilir ama bir manipülasyon ustasının ellerinde, kabusa dönüşebilir. Hakim olmadığı ya da yetersiz kalacağını düşündüğü konuları değiştirmek ve kendi iyi olduğu alana doğru çekmek için konuyu değiştirme ihtiyacı duyarlar. Amaçları kendi zayıflık ve eksiklerini saklamaktır. Bu tip insanlar, hesap vermekten kaçınmak hatta kendi zayıflıklarını gizlemek için konuyu sürekli değiştirmeye çalışırlar. Konudan uzaklaşılmasına engel olarak ve konuyu ait olduğu yere çekerseniz, sonunda manipüle eden kişiye karşı koyabilirsiniz.

Mahrum Bırakma

İnsanları itaat ettirmek, aslında köleleştirmek için onu sevdiği bazı şeylerden mahrum bırakmak ve insanları istemediği işlere sürüklemek için kullanılan bir diğer duygusal manipülasyon tekniğidir. 

Yalan Söyleme

manipülasyon teknikleri

Bu manipülasyon tekniğini genellikle her insan kullanmaktadır. Bir insanın söylediği on cümlesinden ikisi zaten gerçektir. Hatta yalan söylemek beynin savunma mekanizmasının bir tanesidir. Bundan dolayı insan zora düştüğünde yalana başvurur. Böylece kişiler yalan söyleyerek karşıdaki kişiyi manipüle etmeye çalışır.

Salt Beyin Yıkama

Zihin kontrolü olarak da bilinen salt beyin yıkama, çıkarcı kişi veya grupların kendi isteklerine başkalarına sistemli bir şekilde etik olmayan yollarla, ikna edip alıştırmasını amaçlayan bir diğer manipülasyon tekniğidir.

Referans: Youtube , Youtube

İlginizi çekebilecek ve merak ettikleriniz için diğer yazılarımıza aşağıdaki linklere tıklayıp inceleyebilirsiniz.

Doğru Karar Verme Teknikleri Nelerdir?

Karar Verme Süreci ve Yöntemleri

Bipolar Bozukluk Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu