Mark Zuckerberg Kimdir?

Mark Zuckerberg, 14 Mayıs 1984 yılında New York, White Plains’de doğmuştur. Annesi psikiyatrist Karen, babası ise diş hekimi  Edward Zuckerberg’dir. Üç kız kardeşi Randi, Donna ve Arielle ile birlikte New York’taki Dobbs Ferry’de büyümüştür.

Eğitim Hayatı

Eğitim hayatında gayet başarılı bir geçmişi olan Mark Zuckerberg 12 yaşında Zucknet adını verdiği bir mesaj programı yapmıştır. Bu program babası tarafından çok beğenilmiş ve onun diş hekimliği ofisinde kullanılmıştır. Program ofiste sekreterin yeni gelen müşteriyi yalnız bırakmadan Zuckerberg’in babasına ulaşmasını sağlayarak aralarındaki iletişimi kolaylaştırmıştır. Bununla beraber bu program, ailesinin de ev içinde birbirleriyle haberleşmesini sağlamıştır.

Aynı zamanda Mark Zuckerberg , yakın arkadaşlarıyla beraber eğlence amaçlı da birçok bilgisayar oyunu yapmıştır. Bu durumu gören ailesi bilgisayar programlamayı daha derin öğrenmesi için tuttukları bir özel öğretmen olan David Newman’den ders almasını sağlamışlardır. Bilgisayar üzerine olan yeteneği dışında eskrim yeteneğiyle de dikkat çeken Mark Zuckerberg özel bir hazırlık okulu olan Phillip Exeter Acedemy’de okul takımı kaptanı da olmuştur.

Mark Zuckerberg lisede, Synapse adını verdiği bir müzik yazılımı olan Pandora’nın ilk versiyonunu oluşturmuştur. Bu program okadar ilgi çekmiştir ki AOL ve Microsoft dahil olmak üzere birçok şirket, bu yazılımı satın almak istemiştir ve Mark Zuckerberg’e iş teklifinde bulunmuşlardır fakat Zuckerberg bu teklifleri reddetmiştir.

Harvard Zamanları

2002 yılında Exeter’den mezun olduktan sonra, Mark Zuckerberg Harvard Üniversitesi’ne kaydolmuştur. Bu dönemde program yapma üzerine aktif bir şekilde çalışan Zuckerberg, öğrencilerin derslerine göre seçebilecekleri kursları gösteren CourseMatch adlı bir program yapmıştır. Daha sonra Harvard’ın veritabanından aldığı fotoğrafları kullanıldığı ve okulda bulunan öğrencilerin hangilerinin daha güzel olduğunu seçebilmeyi sağlayan Facemash adı verilen bir program yapmıştır. Bu program Harvard da okadar popüler olmuştur ki, okul yönetimi tarafından duyulmuş ve uygunsuz bulunarak programın kapatılması kararı verilmiştir.

Bu projeleri takip eden Divya Narendra , Cameron ve Tyler Winklevoss ikizleri Harvard Connection adı verdikleri bir proje üzerinde Mark Zuckerberg’i çalışmaya davet etmiştir. Bu proje Harvard içerisinde ki elit öğrencileri bir araya getirmeyi amaçlayan bir sosyal paylaşım platformu şeklinde hayal edilmiştir. Daha sonra teklifi değerlendiren Mark Zuckerberg bu proje fikrini sevdi ve yardımcı olmaya karar verdi. Fakat bir süre sonra kendi sosyal paylaşım sitesini kurmaya karar veren Mark Zuckerberg yakın arkadaşlarından yardım istedi. Dustin Moskovitz, Chris Hughes ve Eduardo Saverin yardımı ve ortaklığı ile düşündüğü bu site üzerinde çalışmaya başladı.

Facebook’un Yükselişi

Mark Zuckerberg ve arkadaşları, siteye kayıt olan kullanıcıların kendilerine ait olan bir profil oluşturmalarına, fotoğraf yüklemelerine ve diğer kullanıcılarla iletişim kurmalarına olanak sağlayan bir paylaşım sitesi oluşturdu. Resmi olarak Haziran 2004 yılında kurdukları bu siteye The Facebook adını verdiler ve 2004 yılına kadar bu siteyi Harvard’da kendi yurt odalarında işlettiler. Daha sonra okuldaki derslerinde zaman almasından kaynaklı Facebook için tam anlamıyla çalışamayan Mark Zuckerberg okulu bırakmaya karar verdi ve California’ya taşındı.

2004 yılının bitiminde Facebook ‘un yaklaşık 1 milyon kullanıcı bulunmaktaydı. Bu sayıdan sonra büyük şirketlerinde yaptıkları yatırımlardan destek alan Facebook diğer üniversiteler, liseler ve birçok uluslararası okula erişim sağladı ve bunun sonucunda 2005 yılında Facebook yaklaşık 5.5 milyondan fazla kullanıcı sayısına ulaştı.

Facebook Nedir? Nasıl Kullanılır? Ne İşe Yarar? | Bilgihanem
FACEBOOK

Facebook’un büyümesiyle büyük şirketlerden gelen reklam teklifleri de (Yahoo! ve MTV gibi) arttı fakat Mark Zuckerberg bu tekliflere olumsuz cevaplar vermekteydi. Teklifleri kabul etmek yerine, Facebook’u yaygınlaştırmaya, yeni özellikler eklemeye ve projeyi dışarıdan geliştiricilere açmayı düşünen Mark bu dönemde Harvard Connection’ın yaratıcıları tarafından fikirlerini çaldıklarına dair suçlamalarla karşı karşıya kaldı. Ve kaybedilen iş bakımından Zuckerberg’ in davacılara ödeme yapması gerektiği savunuldu.

Daha sonra ödeme yapan ve bundan yeterli dersi aldığını söyleyen Mark Zuckerberg bir kitap çıkarmaya karar verdi ve bu kitap Ben Mezrich tarafından yazılarak “The Accidental Billionaires” adı ile satışa sunuldu. Fakat kitapta gerçekten uzak diyaloglara ve kurgusal karakterlere yer verildiği için bu kitap da çokça eleştiri topladı. Mark Zuckerberg bu ağır eleştirilere ve yaşadığı zor durumlara rağmen başarılarına başarı kattı ve Time magazine onu 2010 yılında yılın kişisi ilan etti. Aynı zamanda Mark Zuckerberg Mayıs 2013’te Facebook ilk defa Fortune 500 listesine girdi ve Zuckerberg de 28 yaşında listenin en genç CEO’su oldu.

Özel Hayatı

19 Mayıs 2012 yılında Mark Zuckerberg uzun süredir beraber olduğu kız arkadaşı olan Priscilla Chan ile evlendi. Evlilik töreni 100 kişilik küçük bir davetle kutlandı. Asıl hikaye ise bu 100 kişinin Chan’ in tıp fakültesi mezuniyeti etkinliği için toplandıklarını sanmasıydı. Bu sürpriz ile davetlileri şaşırtan çift keyifli ve küçük bir kutlama ile dünyaevine girmişlerdir. Kasım 2015’te de, Zuckerberg ve Chan’in bir kız çocuğu olmuştur.

Mark Zuckerberg

Zuckerberg, dünyanın en büyük sosyal paylaşım sitesinin kurucusu olmasından kaynaklı dünyanın en popüler kişilerinden birisidir. Genel olarak popülerliği sebebi ile çok eleştirilsede Mark Zuckerberg hayırseverliği konusunda herkesin saygısını kazanmış durumdadır. Öyle ki Zuckerberg ve eşi Chan 2013 yılında yaklaşık 970 milyon $ değerindeki Facebook hissesini Silikon Vadisi Yardımlaşma platformuna bağışlamışlardır.

Yakın Geçmiş

Mark Zuckerberg

Yakın geçmişte Facebook mobil mesajlaşma uygulaması WhatsApp’ı 19 milyar dolara satın almıştı ve yine 2012 yılında bir sosyal ağ olan Instagram, 1 milyar dolarlık nakit karşılığında Facebook’un bünyesine girmiştir. Şu an telefonlarınızın Whatsapp ve Instagram giriş ekranlarının alt kısmında ‘from Facebook’ yazısını görmeniz mümkündür.

Film Önerisi

Mark Zuckerberg

Bu yazımda önerim kaliteli bir yapım olan The Social Network / Sosyal Ağ adı verilen filmi izlemeniz olacaktır. David Fincher tarafından yönetilen ve Zuckerberg’ in Facebook’u kurma hikayesine odaklanan bu film size birçok açıdan ışık tutacaktır. Keyifli seyirler.

Kaynaklar: Mark Zuckerberg ve Başarı Hikayesi

Uzay Ülkesi Asgardia

Web Programlama JavaScript Nedir?

Bilim Kurgu Dizileri Önerdik

tarafından yazıldı Güneş Kurubacak

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Pandemide Evde Yapılabilecek Aktiviteler

Virüsler Nelerdir?

Virüsler Nedir,Çeşitleri Nelerdir?