Genel Kültür

Maslow’a Göre Kendini Gerçekleştirme

Merhaba Sevgili Gelişen Kariyerim okuyucusu nasılsın? Umarım iyisindir, her şey yolundadır. Değilse bile kısa bir hatırlatma HER ŞEY GEÇİYOR. Eminim güzel şeyler kapıda seni bekliyor. Bugün sana biraz Maslow’dan ve Maslow ile beraber ortaya çıkmış bir terimden bahsedeceğim kendini gerçekleştirme. Nedir bu kendini gerçekleştirme? Kimler kendini gerçekleştirmiştir? Sen kendini gerçekleştirmek ister misin, istiyorsan bunun için neler yapabilirsin? Eğer bu sorular merakını uyandırdıysa yazının devamını inceleyebilirsin. Konumuza başlamadan önce bence biraz Maslow’dan bahsedelim:

Maslow Kimdir?

Tam adı Abraham Maslow’dur öncelikle. Kendisi 01.04.1978 yılında New York’ta dünyaya gelmiştir ve Rusya’dan göç etmiş olan Yahudi bir ailenin 7. çocuğudur. Lisans eğitimini hukuk alanında yapmış, yüksek lisansını ise felsefede tamamlamıştır. Felsefe ve psikoloji alanına önemli katkılarda bulunmuştur. Çeşitli felsefe ve psikoloji kitaplarıyla alana katkıda bulunan Maslow’un en önemli eseri “İhtiyaçlar Sıradüzeni” olarak kabul edilmektedir.

Şimdi gelelim Maslow’un alana kazandırdığı ‘’İhtiyaçlar Hiyearşisine’’

Aslında burada sorulması gereken bir sor var: ‘’Hayatta kalmak için neye ihtiyaç duyarız?’’

Bu soruyu hiç kendinize sordunuz mu, sizce hayatta kalmak için neye ihtiyacınız var? Bu sorunun cevabı genelde sağlık, ev, yiyecek ve giyecek olarak cevaplanıyor. İnsanlar acımasız olmayı sevdiği için “Başımı sokacak bir evim var, karnım tok, hâlâ kötü hissediyorsam bu benim şükürsüzlüğümdür. Kendimden kötü halde olanları düşüneyim.’’ gibi birtakım düşüncelerle kendilerinde baskı kuruyor. Hayır, bir çatınız olması, karnınızın tok olması başka bir şeye ihtiyaç duymadığı anlamına gelmez. Elbette bu çok büyük bir zenginlik ve çok şanslısınız demektir fakat yeterli değildir. Lütfen kendinize biraz sevgiyle, şefkatle yaklaşın. Daha fazlasına ihtiyacınız var. Nelere ihtiyacımız var sorusunun cevabına isterseniz Maslow’un hiyerarşisine göre bir bakalım:

Kendini Gerçekleştirme
ihtiyaçlar hiyerarşisi/ Abraham Maslow

1. Basamak: Fizyolojik İhtiyaçlar:

Maslow bu hiyerarşi sıralamasını yaparken en alta “nefes almak, yemek, su, boşaltım, cinsellik, uyku ve sağlıklı metabolizmayı” koymuş. Gördüğünüz gibi aslında bu ‘’Yaşama Hakkı’’ dediğimiz şeyle örtüşüyor. Hayatta kalabilmemiz için elbette bunlara ihtiyacımız var, bunların bir tanesi eksik olduğunda sağlıklı bir hayat süremeyiz. Bunlar temeldir fakat bunlar doyum sağlanmış bir hayat için yeterli değildir.  Maslow’a göre de en temel basamak budur bu olmadıkça diğer basamakların hiçbir önemi yoktur. Şimdi belki cinselliğin neden olduğunu anlamamış olabilirsiniz bunun açıklamasını şöyle yapalım: türümüzün devamı için ürememiz gerekiyor. Üremek de cinsellik demektir. Aslında burada bahsedilen şey tür devamlılığını sağlayan bir cinselliktir fakat bununla beraber cinsellik de bir ihtiyaçtır. Kişinin bu ihtiyacını karşılaması gerekir. Bizim kültürümüzde bunu ihtiyaç olarak görmektense ayıp olarak görmekteyiz fakat hayır, yaratılıştan gelen bir ihtiyaç bu.

2. Basamak: Güvenlik İhtiyacı:

Bu basamakta güvenlik ihtiyacı kendini gösteriyor. Sonuçta hayatta kalmayı başardıktan sonra en önemli şey güvenlik değil midir? Güven duyduğunda kişi huzurlu olabilir. Bu seviyede aslında güvenebileceğin yasalar olması, bir iş güvencen olması, sağlık sigortan olması gibi şeylerden bahsedebiliriz. Hatta bunlara ek olarak finansal denge, duygusal güven gibi alt başlıklar da ekleyebiliriz.

3.Basamak:  Sevgi, Ait Olma:

Bu basamak aslında sosyalleşme basamağı diyebiliriz. Yani arkadaş edinmek, sosyalleşmek, ailenin hayatta olması ve iyi aile bağlarına sahip olmak bu basamaktadır. Eğer bulunduğunuz bir ortamda dışlandıysanız veya sevilmediğinizi düşündüğünüz kötü zamanlardan geçtiyseniz bunun ne kadar önemli olduğunu bilirsiniz. Kişinin zor zamanlarında en büyük desteği çevresinde ona yardım eden insanlar olmasıdır bununla beraber mutlu olduğunuz anı hatırlayın bu mutlulukları da hemen biriyle paylaşmak istemez misiniz? Yani ne denilirse densin, insan sosyaldir ve sevgiye, bir gruba ait olmaya ihtiyacı vardır. Eğer kişi sosyal ihtiyaçlarını karşılamazsa aidiyet duygusundan yoksun, yalnız ve terk edilmiş hissedecektir.

4. Basamak:  Saygınlık:

En tepeden önceki basamakta ise saygınlık ihtiyacı yer alıyor. Yani aslında ayrıcalıklı ve başarılı hissetme ihtiyacı. Bu basamakta en önemli olan şey öz güven. Bu basamak biraz egomuzla ilgili. En nihayetinde günümüzün en büyük problemlerinden birisi özgüven, birçoğumuz daha öz güvenli olmak istiyor, üstümüzden bu çekingenliği atmak istiyoruz. Bununla beraber sadece böyle hissetmek değil dışarıdan da böyle gözükmek istiyoruz. E sonuçta kim ister ki insanlar bize saygı göstermesin, kötüye kullanılalım! Maslow da buna dikkat çekmiş, bu basamakta kişinin kendini gerçekleştirme basamağına gelebilmesi için öncelikle özgüven probleminin çözülmesi gerektiğini söylemiş bize.

5. Basamak: Kendini Gerçekleştirme:

Vee işte geldik, asıl konumuza! Kendini Gerçekleştirme. Gördüğünüz gibi bu basamağa gelene kadar kat edilmesi gereken aslında ciddi bir yol var. Maslow bu basamakla ilgili unutulmayan bir söz etmiştir: ” Bir insan, olabileceğinin en üstü olmalıdır.’’ Bu zaten bizim de en çok istediğimiz şeydir; potansiyelimizin en üst sınırına ulaşmak.

Her bireyin kendine özgü yetenekleri, ilgi duyduğu alanlar vardır. Burada bahsedilen şey de tam olarak budur. Neyde iyi olduğunu fark etme ve iyi olduğun alanda üretme, ortaya koyma ve tatmin olma. Bunu sadece kariyer olarak düşünmeyin ve kendi bakış açımı belirtmem gerekirse ben bunu daha çok hobilerimiz olarak görüyorum. Yapılan birçok çalışma gösterir ki bir hobiye sahip olan insanların depresyona girme oranı daha az  veya depresyonu atlatma hızı daha yüksektir. Bu basamakta bahsedilen şey kendinize “gerçekçi” hedefler koymak ve bu hedeflere ulaşmaktır aslında. Peki nasıl yapacağız bunu? Kendimizi nasıl gerçekleştireceğiz?

Bu sorunun cevabından önce halledilmesi gereken önemli bir nokta var o da bu basamağa gelmeden önceki 4 basamağı başarılı bir şekilde tamamlamış olmak. Eğer kişi bu basamakları tam olarak halletmeden bunu yapmaya çalışırsa çok başarılı olabileceğini söylemek mümkün değildir.

Kendini Gerçekleştirmek İçin:

  1. Öncelikle bu basamaktan önceki basamakları tamamlamış olduğunuzdan emin olun.
  2. Kendi içinize dönün ve kendinize şu soruyu sorun ‘’Neyi yaparken zaman kavramını kaybediyorum ve iyi hissediyorum?’’ bu soruya verdiğiniz cevabı unutmayın ve bunun üstüne düşün. Eğer cevaplayamıyorsanız önce bu sorunun cevabını arayın.
  3. Potansiyelinin farkına var, iyi- kötü olduğun alanları bil. İyi olduğun konuların üstüne git.
  4. Kendi sınırlarını, öz bilincini oluştur. Tercih yapmayı öğren ve yaptığın tercihlerin seninle uyuşup-uyuşmadığını kontrol et.
  5. Gerçekçi ol, hedef haline getiremediğin hayallerinin peşinden gitme. Olaylara akılcı yaklaşmaktan çekinme. Akılcı yaklaş ve çözümlerde verim odaklı ol.
  6. Doğal ol, kendini olduğun halinle tanı ve sev. İlişkilerine doğallıkla yaklaş. Çevrenden bağımsız ol, birey olduğunu unutma. Özerkliğin senin elinde olsun.
  7. Bir dünya görüşün elbette olsun fakat ön yargılarını olabildiğince kır. Her şeye hoşgörüyle yaklaşmayı, farklılıkları kabul etmeyi öğren. Hor görme.
  8. Kendi kusurların için acı çekme, onları fark ettiğinde değiştirme potansiyelini fark ederek bunun için sevinç duy!

Sevgili gelişen kariyerim okuyucusu; bu yazıda Maslow’dan yola çıkarak ihtiyaçlar hiyerarşisinden bahsettik fakat fark etmişsindir ki mutlu-sağlıklı-doyum dolu bir hayat için sana yıllardır söylenen kişisel gelişim  kitaplarıyla oldukça örtüşüyor, duyduklarının bilimleştirilmesine şahitlik yapmış olabilirsin. Hayatındaki en önemli şey ‘’KENDİNSİN’’ Bunu lütfen unutma, eforunu tamamen kendin için harca ve her zaman önceliğin kendini iyi-verimli hissetmek olsun. Sonuçta kendini gerçekleştirmenin en kısa haliyle ”potansiyelini fark etme ve açığa çıkarma” olduğunu artık biliyorsun. Potansiyelini fark edip, en üst sınırda kullandığın günler dilerim. Bir sonraki yazıda görüşmek üzere!

İlginç Kişisel Gelişim Önerileri

Farabi Değişim Programı Nedir ?

Başarı Temalı Filmler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu