Hakkımızda1

Mesai Arası Sohbetler (ERP Uzmanı)

BU HAFTAKİ KONUĞUMUZ ERP UZMANIAHMET SAVAŞ GÖKTÜRK“

Mesai arası sohbetler serimizin bu haftaki konuğu ERP uzmanı Ahmet Savaş Göktürk. Online olarak gerçekleştirdiğimiz röportajda bize kıymetli vakitlerini ayırdığı için öncelikle teşekkürlerimi iletmek isterim şimdiden iyi okumalar.

1-Sizi tanımak isteriz Ahmet Bey Kimdir AHMET SAVAŞ GÖKTÜRK?

Merhaba, ben Ahmet Savaş Göktürk. Anadolu Üniversitesi Perakende Satış ve Mağaza Yönetimi ve İşletme mezunuyum. Ardından Marmara Üniversitesi Uluslararası İşletmecilik üzerinden yüksek lisans eğitimimi tamamladım. Hayat boyu öğrenmeye çok önem veren biri olarak bu yıl ise İstanbul Üniversitesi Yönetim Bilişim Sistemleri bölümüne kayıt oldum. Login Yazılım’da İş Çözümleri Yöneticisi olarak işletmelerin ERP, Dijital Dönüşüm süreçlerinin geliştirilmesine yönelik taleplerine ilişkin satış öncesi ve satış operasyonlarını yönetiyorum.

ERP
Ahmet Savaş Göktürk

2-Sizin görüşünüz açısından yönetim bilişim sistemleri nedir?

İşletmelerin iş süreçlerinin dijital araçlarla kullanılmasıdır diyebilirim.

3-Yönetim bilişim sistemleri  kimlere göre bir bölümdür? Nasıl özellikler gerektirir?

Bilgisayar ile arası iyi olan ve işletmelerin iş süreçlerinin daha iyi nasıl yönetilmesi gerektiği üzerine kafa yormak isteyen herkese uygun bir bölümdür diyebilirim. İK olarak uzmanlığım olmadığı için tamamen pratik olarak gece-gündüz çalışmayı seven, çalışmaya çalışmak diye bakmayan herkese uygundur. İnsan ilişkilerinin kuvvetli olması gereken alanlardan biri olduğunu da belirtebilirim.

4-Yüksek Lisans  mezun olduktan hemen sonra mı yoksa  tecrübe kazanıldıktan sonra mı yapılmalı?

Bence yüksek lisans iş dünyasını desteklemek amacıyla okunan bir kademedir. Yani lisans eğitimini tamamlayıp yaklaşık 2 yıl bir şirkette deneyim kazandıktan sonra konu ile ilişkili yüksek lisans eğitimine gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Hatta bazen dikey tecrübe elde etme adına konuya ilişkin değil de, aynı alana farklı değer katacak bölümlerin de okunabilir olduğuna inanıyorum. Tabii ki bu söylediklerim tamamen tezsiz için geçerli olup, eğer akademik kariyer planlanırsa zaten tezli yapıp devam edilecektir.

5-Üniversite okuyan öğrencilerin mutlaka bilmesi gereken programlar sizce nelerdir?

ERP sektörüne emek vermiş biri olarak ERP yazılımı diyebilirim. Program olmasa da SQL bilmek çok değerli. Her alanda karşımıza çıkıyor ve gün geçtikçe önemi daha da artıyor. Hele ki no-code, low-code teknolojilerinin de ülkemize giriş yapmış olması sonrası SQL bilmenin önemi daha da arttı. Yani kod yazmadan SQL ile yazılım ortaya çıkarılıyor.

SQL bilmenin önemi daha da arttı

6- ERP sistemi nedir?

ERP

İngilizce açılımı Enterprise Resource Planning, Türkçe açılımı ise Kurumsal Kaynak Planlama olan ERP yazılımları kurumların dahili ve harici bilgilerini tek bir bütünleşik çözümde birleştiren bir bilgi sistemidir diyebiliriz. Yani farklı bir tabir ile Muhasebe, Satış, Satınalma, Sevkiyat, Üretim, Satış Sonrası Hizmetler gibi tüm departmanları birbirlerine bağlayan teknoloji alt yapısıdır ERP.

ERP yani KKP (Kurumsal Kaynak Planlama) sistemleri ile örneğin satış personeli satış siparişinin girişini yaptığı zaman gerekli verilerin hepsi muhasebe, depo, üretim gibi birimlere de direkt olarak ulaşabilmekte, böylece veri sadece 1 kere girilip, diğer birimler/departmanlar o girilen veri üzerinden işlem yapmaktadır. Özetle ERP yani Kurumsal Kaynak Planlama (KKP) yazılımı şirketlerin entegre yönetim sistemidir diyebiliriz.

Bu durumda ERP (KKP) yazılımları işletmelere veri yönetimi olanağı kılmakta ve işlerini daha verimli ve kolay yönetmelerini sağlayacak altyapıyı sunmaktadır.

7- ERP sistemlerinin şirketler ve kurumlar için önemi nedir?

Verimlilik: Şirketlerde işlemlerin manuel olarak yürütülmesi, şirketlerin performansını etkileyen, çaba ve kaynakların gerektirdiği şekilde zaman kaybını içerir. ERP yani KKP (Kurumsal Kaynak Planlama) yazılımları ise bu zaman kaybını ortadan kaldıracak ve daha fazla organizasyon verimliliğini geliştirme eğilimi ile otomasyona odaklanacak.

Analiz: Şirketler her zaman analiz yapmaya yardımcı olan verileri oluşturacak raporlar üretmeye ihtiyaç duyarlar. ERP yazılımları da iş ayrıntılarının analiz edilmesini ve işlem yapılmasını sağlayan gelir ve gider tablosu gibi çeşitli raporlar oluşturulmasına olanak sağlar.

Envanter Yönetimi: İşletmenin günlük üretim sürecini idare etmek için envantere ihtiyacı vardır. ERP yani KKP yazılımı, üretimi durdurmamak için gerekli tüm stokların stokta mevcut olduğundan emin olmanızı sağlar.

8- ERP sistemlerinin kolaylıkları ve zorlukları nelerdir?

ERP sistemleri ile işletmeler iş süreçlerini entegre olarak yönetebiliyor ve ciddi anlamda ayrıca karar destek mekanizması da oluşturmuş oluyorlar. Tekrarlanan iş süreçlerinin önüne geçiyor ve ayrıca kişiye bağımlılık ortadan kalkıyor diyebilirim. Kararlar tamamen veriye dayalı alındığı için geriye dönülemez hataların da önüne geçilmiş oluyor. Zorluğu yoktur. ?

9-Gönüllü deneyimlerinizin oldukça fazla bunlar size neler kazandırdı ve sizce önemi nedir?

Gönüllü deneyimler hayat felsefem aslında. Ben iş hayatına giriş yaptığımda büyüklerimden destek bulamadım. Ve bu durumu yaşayan biri olarak bunu diğer nesillerin yaşamasını istemedim. Gücüm yettiğince arkadaşlarıma destek oluyor, yanlarında olmaya çalışıyorum. Bunun mutluluğu tarif edilemez. Ülkemizin gelişimi açısından da çok önemli olup, herkes gücü ve zamanı yettiğince gönüllü deneyimlerde bulunmalıdır diye düşünüyorum.

Gönüllü deneyimler hayat felsefem aslında.

10-Biz öğrencilere tavsiye olarak neler söylemek isterseniz?

Çalışmaktan kaçmayın, mesai saatlerinde çalışırım, sonrası umurumda olmaz demeyin. ?

Çalışmaktan kaçmayın!

11-Son olarak önereceğiniz kitap ismi rica edebilir miyim?

Eliyahu M. Goldratt’ın Amaç kitabı diyebilirim.

MESAİ ARASI SOHBETLER (Planlama Müdürü)

Yöneylem Araştırması

Yalın Dijitalleşme

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu