Hakkımızda1

MESAİ ARASI SOHBETLER (Planlama Müdürü)

BU HAFTAKİ KONUĞUMUZ “MURAT ZÜLFİKAR

Mesai arası sohbetler serimizin ilk konuğu Murat Zülfikar… Keyifli bir o kadar da ufuk açıcı olan bu sohbette bizimle planlama deneyimlerini paylaştı.Vakit ayırıp sorularımı cevapladığı için öncelikle teşekkürlerimi sunarım her bir cümlesinde ışık açmaya devam eden bu yazıda keyifli okumalar…

Öncelikle Murat  Bey’i tanımak isteriz? Murat ZÜLFİKAR kimdir?

Sakarya Üniversitesi Endüstri Mühendisliği bölümü mezunuyum, 1998-2001.

Onun öncesinde yine Sakarya Üniversitesi Geyve Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı bölümünü bölüm birinciliği ile bitirdim.

2001-2005 yılları Sakarya Üniversitesi’nde bilgi İşlem Daire Başkanlığı’nda Araştırma Görevlisi olarak çalıştım ve aynı zamanda da yine Endüstri Mühendisliği Bölümünde yüksek lisansımı yaptım.

Bir süre sonra akademisyenliğin ve üniversite hayatının bana hitap etmediğini hissettim ve özel sektörde devam ettim.

Birçok arkadaşımız üniversitede akademisyen olarak kalmak ister ama ben bir müddet sonra sıkıldım. Daha dinamik ve daha hareketli bir iş hayatı arayışı içine girerek özel sektörde çalışmaya başladım. Şu an hat safhada tempolu ve hareketli bir iş hayatım var.

Akademisyenlik birçoğumuzun düşüncesine göre dışarıdan rahat gözükebilir lakin öyle bir iş değil. Güzel bir üniversite, güzel bir ekip ve güzel bir çevren olursa çok başarılı işler yapılabilen bir ortam.

2005 ten sonrada askerlik görevimi tamamlayıp ilk özel sektör tecrübemi yaşadığım, beyaz eşya yan sanayi firması olan DEKA Elektroteknik’te çalışmaya başladım. BEKO, ARÇELİK, ELECTROLUX, VESTEL vb. firmalara beyaz eşyaların bütün fişli kabloları, fırın kontaktörleri, klima iç dış üniteleri gibi hem kablo üretimi hem de montaj, enjeksiyon işlemlerini içeren ürün gamı ile ilgili üretim yapıyorduk. Yaklaşık 2 yıl orada çalıştıktan sonra kendi isteğim ile ayrıldım.

Sonra TAMCAM OTOCAM’da Mayıs 2007’de kariyerime devam ettim. 14 senedir burada Planlama Müdürü olarak çalışmaktayım. Fabrikamız otomobil yan sanayisi olarak araç camları (lamine, temperli, çiftcam vb.) üretmektedir. TOFAŞ’ın tek tedarikçisiyiz. Volkswagen, Hyundai, Ford, Man, Otokar, Temsa vb. ana sanayi firmalarına cam tedariği gerçekleştirmekteyiz. Bunun yanında yedek parça ön cam üretimi de yapıyoruz.

Planlama Müdürü gözünden tanımlamak istersek PLANLAMA nedir?

Tamamen bir denge departmanıdır. Planlama Satış (müşteriler) ile Üretim arasındaki denge departmanıdır. Birinci önceliği en optimum ve verimli üretimi gerçekleştirerek (minimum maliyetli) müşterilerin beklentilerini zamanında ve istenen kalitede gerçekleştirilmesini sağlamaktır. Planlama tam bir organizasyon yapabilme işidir, diyalog kurma ve iletişim sanatıdır. Satış ve üretim arasındaki denge kurulurken diğer operasyonel işlerinde (Depo, Lojistik, Tedarik vb.) plana dahil edilmesi gerekir.

Lisansınızı ve yüksek lisansınızı endüstri mühendisliği alanında yapmışsınız. Sizce bir Endüstri Mühendisi yüksek lisansını hangi bölümde yapmalı? Tavsiye edebileceğiniz bölümler var mıdır?

Bir Endüstri Mühendisinin mezuniyet sonrası uzmanlaşmak ve yönelmek istediği sektörle alakalı bu sorunun cevabı değişkenlik gösterir. Depo, lojistik, ithalat veya ihracat ile ilgileneceğim dersen bu alanlara yönelik güzel yüksek lisans bölümleri var. Fakat üretim ve planlama ile ilgili düşünülürse yine Endüstri Mühendisliği’nde yapılmasında fayda olabilir.

Günümüzde çok güzel yüksek lisans bölümleri açılıyor üniversitelerde. Bu sebeple bu konuda tam karar vermeden önce yüksek lisans bölümlerinin içeriklerini ve eğitim kadrosunu iyi incelemek lazım.

Bu konuda şunu da belirtmek lazım, REHBERLİK ve YÖNLENDİRME. Üniversitelerde mezun olacak insanların yeteneklerinin tespiti ve mezuniyet sonrası onları nelerin beklediği, neler yapabilecekleri konusunda bilgilendirmelerin yapılması lazım. Bu konuda çok yeterli ve doğru bir yönlendirmenin yapıldığına inanmıyorum. Akademisyenler daha çok işin teorik kısmına hakimler. Saha ve sektör tecrübesi olan eğiticiler ise üniversitelerde yok denecek kadar az.

“Rehberlik ve yönlendirme…”

Bir dönem Sakarya Üniversitesi’nde yazılım geliştirme mühendisi olarak çalışmalar yapmışsınız. Sonrasında üretim yöneticisi ve şuanda da planlama müdürüsünüz. Endüstri mühendisliğinin her alana yönelebilmesi sizce bir avantaj mı dezavantaj mı?

“Ne iş olursa yaparız abi” işine geliyor bu soru (bir kahkaha ortamı oluyor). Her konuda bilgin olabilir. Bakımın yıllık kompresör bakımı için gelen teklifler ile ilgileniyordum. Ya da personellerin izinler, tedarikçilerle yaşanan kalite sorunları vb. konularda da bilgimiz olması gerekebiliyor. Bir çok konuya dahil olmamız gerekebiliyor. Bu bir bakıma avantaj bir bakıma dezavantaj olabilir.

Kariyere başladıktan sonra uzmanlaşmak iyi oluyor, bir iki dalda. Abartırsan dağıtırsın. Ben kalitecide olayım, satın almacı da olayım, planlamacı da olayım dersen patlarsın. Bu işin ucu yok çünkü. Bir insanın her konuda detay ve uzman seviyesinden bilgiye sahip olması mümkün değil.”

Kimler endüstri mühendisliğini seçmeli? Yetenekleri ne olmalı?

Kimler dediğiniz an işin ucu maalesef eğitim sistemine denk geliyor. Maalesef başarılı olmayan bir eğitim sisteminde yetiştik, bende dahil. Gerçekten yetenekler analiz edilerek seçilmiyor.

Kimler dersen, eğer insan ilişkileri kuvvetli olan insanların olması lazım. Bu sadece Endüstri mühendisleri için değil tüm mezun olan kişiler için geçerli aslında. Diyalog kurabilen, sorun çözebilen, hızlı karar alabilen kişilerin olması gerekir. Tabi ki bunlar da zamanla olabilen şeyler.

Ben üniversiteden öncesini pek değinmek istemedim (bir gülümseme oluyor). Yetişme ve yetiştirilme tarzın ve bulunduğun sosyal ortamlarda karakterin yapılanması ve bazı yeteneklerin gelişmesi açısından önemli.

Sakarya üniversitesi öğrencisi iken halk eğitimde bilgisayar dersi de verdim. Araştırma görevlisi iken hocalarımızın yerine ders anlatmaya da gittik.

Herkeste öncelikle bir iletişim yeteneği olması lazım. Başarılı biri olabilmek için hem konuşabilmeli hem de dinleyebilmelisin.

Öncelik dinleme de olmalı aslında. Toplum olarak birbirimizi dinleyemiyoruz. Hayat aslında çok basit, biz işi zorlaştırıyoruz ve problemleri büyütmeyi seviyoruz.”

Hemen araya girip bir soru daha yöneltiyorum. Türk toplumu olarak risk almayı sevmiyoruz. Sizce doğru mu?

Yeni bir mühendisin veya çalışanın kolay kolay risk alması mümkün değil. Risk almayı kimse istemez, ben bile. Bu konumda risk almak için elimde sağlam materyallerin olması lazım. Nedir bu malzemeler diyecek olursan doğru/doğruya yakın hesaplamaların ve bir takım bilgilerin olması lazım. Risk alacaksan tadında bir risk almalısın.

Risk almayı toplum olarak sevmiyoruz. Neden diyecek olursan, hem sektörün hem de insanların tahammül seviyesi azaldı. Hemen kavramayı anlamayı bekliyor artık sektör.

Hemen anlamalı, analiz etmeli ve uygulamalısın. Ekmek aslanın ağzında. Hızlı olmalıyız.”

Endüstri Mühendisleri için yazılım ve teknoloji çok önemlidir. Sizin biz aday mühendisler için bilmemiz gereken programlar nedir?

Öncelikle güncel ve üretim sektörlerinde kullanılan ERP yazılımını bilmek önemli. SAP sektörde en çok kullanılan ERP yazılımıdır. Yerli olarak da gayet başarılı yazılımlar var. Bunları öğrenmek öğrencilerden çok bölüm sorumlularının ilgili firmalar ile irtibata geçerek organize edeceği bir olay aslında. Kolay değil…

Kesinlikle iyi seviyede (makro, pivot tablolar vb…) Excel bilmek lazım. Excel öyle bir program ki her ortama entegre olabiliyor. Her ne kadar ERP yazılımı yeterli dense de gerçek hayatta Excel olmadan hareket etmek çok mümkün olmuyor.

Simülasyon programlarını bilmek lazım tabi ki. İşini görebilecek kadar yazılım dili bilin tabi ki, zararını görmesiniz. Evde uygulama yazarsınız hobi olsun diyorsanız faydası elbet olur zararını görmezsiniz. Ama bir endüstri mühendisinin öncelikli işi programlama dili değil. O işi işin uzmanlarına bırakmak lazım. Programlama dilindeki amaç bir endüstri mühendisinin algoritma kurgulaması, kısıtları önceliklendirmesidir.

Planlama müdürü olmanın zorlukları nedir ?

İster istemez birçok konuya el atmak zorunda kalıyorsun. Yıllık bakımın yapılmaması, malzemelerin yada yedek parçaların zamanında tedarik edilememesi, yıllık izin planlarının yanlış yapılması vb. birçok konu seni hedeflerini gerçekleştirememene neden olabiliyor.

Her konuda bilgi sahibi olman gerekiyor yüzeysel olsa bile. Herkesle iletişimin olması gerekiyor. Tek bir planlama istenmiyor. Her anlamda her durumda planlama yapman gerekiyor. Her işin ucu planlamaya dokunuyor. Yeni kurulacak makine de, yukarıda belirttiğim çalışanların yıllık izinleri de, bakım faaliyetleri de… Müşteri istekleri ve üretim verimliliğinden bahsetmiyorum. Bu konular zaten en temel ve birinci sırada yer alıyor.

Eğitim ve çalışma hayatınızda sizi motive eden tanınmış bir kişi veya söz var mıydı?

Benim öyle bir idol belirlemek gibi bir tarzım yoktur ama hep insanlara söylediğim birkaç şey vardır. Bunların bir tanesi de şudur;

“Her zaman daha iyi vardır.”

Bugün çalıştığım yerde 14 yıl olmuş bir 14 yıl olacak diye bir şey yok bugün a sektörü yarın b sektörü olabilir.

Türkiye yeterli seviyede üretim faaliyetine veya dış yatırıma açılmış bir ülke değil belki ama çok büyük potansiyeli olan bir ülke. Üretim ve mühendislik anlamında, yetiştirilme anlamında, iş gücü alanında potansiyelimiz büyük. Farklı firmalar yatırım yapsa çok daha farklı bir üretim potansiyeline sahip olabilir bu ülke.

İkincide “Altındaki kadro ne kadar sağlamsa, ne kadar yetenekli ise sende o kadar başarılı olursun. Tek başına bir Murat Zülfikar olamaz.” Yani mantıken mümkün değil. Ortada bir başarı varsa tamamen alt kadroların ve/veya irtibatlı kişilerin iş yapabilme yeteneğine bağlı. Yönetim desteği de önemli tabi…

“Altındaki kadro ne kadar sağlamsa, ne kadar yetenekli ise sende o kadar başarılı olursun. Tek başına bir Murat Zülfikar olamaz”.

Son olarak mühendis adaylarına ve bu yazıyı okuyacak olanlara bir tavsiyeniz var mı?

Kolayına kaçmasınlar, mücadele etmeden ve çaba sarf etmeden hiçbir iş olmuyor. Eğitimde de iş hayatında da ilişkilerde de böyle. Pes etmemek ve en önemlisi sorunları büyütmemek lazım. Sorunları ne kadar büyütürsek o kadar altında kalırız. Sorunları küçümseyerek hareket etmek lazım. Sorunların ve problemlerin üzerine gitmek lazım.

“İş hayatında başarılı olabilmek için disiplinli ve insanlarla saygılı bir iletişim halinde olmak lazım.”

Üretim sektöründe aktif planlama ile ilgilenecek arkadaşlara da şunu söyleyelim o zaman. Sahaya inmek lazım, işi yapanlarla konuşmak ve insanlarla sürekli iletişim halinde olmak gerekiyor.

“Oturarak plan yapılmaz “

Diğer yazılarımız için buraya tıklayabilirsiniz

Kariyer planlaması nasıl yapılır adlı yazımıza buradan ulaşabilirsiniz. Görüşmek üzere.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu