Hakkımızda1

Mesai Arası Sohbetler (Tasarım Mühendisi)

Mesai arası sohbetler serimizin bu haftaki konuğu Toyota‘da çalışmakta olan tasarım mühendisi Atalay OR. Online olarak gerçekleştirdiğimiz ve Japonya’da olmasına rağmen bize kıymetli vakitlerini ayırdığı için öncelikle teşekkürlerimi iletmek isterim şimdiden iyi okumalar. Gelişimin geliştirmenin mesafe tanımadığı bu günlerde hedeflerinize bir adım daha yaklaşmanız dileğiyle…

Atalay Bey sizi biraz tanıyabilir miyiz?

Merhaba, ben Atalay Or. Sakarya Üniversitesi Makine mühendisliği (lisans), Endüstri mühendisliği (Y.lisans) bölümü mezunuyum. Lisans öğrenimim sırasında birkaç yıl Almanya’da bulundum. FH Dusseldorf makine ve imalat mühendisliği bölümde exchange program öğrencisi olarak eğitim aldım. Ardından yine lisans eğitimim sırasında Mercedes Benz ve Setra otobüslerinin üretildiği Daimler AG EvoBus GmbH Neu-Ulm fabrikasında uzun dönem İntern olarak çalıştım. Lisans eğitimimden sonra askerlik hizmetimi tamamlayıp sırasıyla Toyota Motor Europe NV/SA, Toyota otomotiv sanayi Türkiye A.S. ve Toyota Motor Corp. şirketlerinde tasarım mühendisi ve imalat mühendisi olarak görevler aldım.

Tasarım Mühendisi

Lisans eğitiminiz  makine mühendisliğinde okumuşsunuz lakin yüksek lisans endüstri mühendisliği ile birleştirmişsiniz bu iki bölümü neden birbirine entegre ettiniz?

Yüksek lisans eğitiminin ihtiyaca binaen yapılması gerektiğini düşünüyorum. Makine mühendisliğinin sağladığı teknik bilgi ve becerinin yanında, çalışırken proje yönetiminde hızlı, doğru ve verimli karar vermenin de önemli olduğunu fark ettim. Bu sebeple Toyota da çalışmaya başladıktan 1.5 sene sonra Endüstri mühendisliği bölümünde yüksek lisans yapma ihtiyacı hissettim.

Tasarım Mühendisi

Mühendislik öğrencilerinin özellikleri neler olmalı?

Bir mühendislik öğrencisinin bence olmazsa olmaz özelliği hayal gücü olmalıdır. Günümüzde trendler her gün değişmekte. Sürekli öğrenmeye açık ve araştırmacı olmalılar.

Olmazsa olmaz özelliği hayal gücü olmalıdır.

Mühendislik öğrencilerinin öğrenmesi gereken programlar neler olmalı?

Paket programlar çeşitli mühendislik bölümleri için çalışılmak istenen sektör ve bölüme göre çok çeşitlilik arz etmekte. Bu yüzden net olarak şu programın kesin öğrenilmesi gerekir diyemeyeceğim.

Ama bir makine mühendisliği öğrencisinin mezun olmadan önce, çalışma yaşamında sık kullanmayacak olsa bile aşağıdaki programlardan en az birine hakim olmasının faydalı olacağını düşünüyorum;

  • MS Office uygulamaları
  • Bir  CAD programı (Catia,Solidworks,NX,Proengineer vb.)
  • Bir CAE programı (Ansys,Matlab,Simulink,Nastran vb.)

İkinci dil artık olmazsa olmazlardan sizin tavsiyeniz nedir ikinci dil ne olmalı?

Bu sorunun da net bir yanıtı olduğunu düşünmüyorum. İkinci yabancı dil seçenekleri sektör ve şirketin ihtiyaçlarına göre şekillenir. Net olarak söyleyebileceğim tek şey zamanımızda 1.yabacı dil olan İngilizce’nin gerçekten biliyorum denebilmesi için min. B2 – C1 seviyelerinde konuşabiliyor olmak gerektiğidir. Maalesef İngilizce biliyorum demek ülkemizde çok kolay. Öncelikle İngilizce bilgisini kişilerin bu seviyelere çekmesi gerektiğini düşünüyorum. Ardından kendi adıma konuşacak olursam, ilk soruda bahsettiğim üzere lisans eğitimim sırasında Almanca bilmem gerekli idi. Bu sebeple 2. yabancı dil olarak Almanca öğrendim. Ardından Toyota da çalışmaya başlayınca 2.yabancı dil yerini  Japoncaya bıraktı. Şu an Japonya’da çalıştığım için  Japonca artık 1. yabancı dil konumuna gelmek zorunda kaldı. Dediğim gibi yabancı dil ihtiyacı birçok parametreye göre değişiklik arz etmektedir.

Toyota da çalışmak size neler kazandırdı?

Toyota bana verimli, planlı ve güvenli çalışmayı öğretti. Hayat boyu sürekli öğrenmeyi yaşam felsefem haline getirdim. Toyota bir okul gibidir. Toyota da hayat boyu sürekli eğitim hiç bitmez.

Toyota bana verimli, planlı ve güvenli çalışmayı öğretti.

Tasarım Mühendisi

Japonya da  çalışmak size neler katıyor?

Japonya çok farklı bir kültür. Her alanda adaptasyon başta zor, alıştıktan sonra sistemin çok basit kurallar üzerinden işlediğini öğreniyorsunuz. Japonya da çalışmak ve yaşamak bana hayatın her alanında yalınlaşmayı öğretti.

Japonya da mühendislik sistemleri nasıl işliyor?

Japonya da mühendislik sistemi uzmanlık ve toplam kalite kavramları üzerinden işliyor.  Departman içinde herkesin bir görevi ve uzmanlık alanı bulunur. Bu kişiler yüksek sorumluluk bilinci ile kendinden sonraki iç müşterisine kaliteli iş teslim eder.

Japonya da mühendislik sistemi uzmanlık ve toplam kalite kavramları üzerinden işliyor.

Mühendislik öğrencileri yurt dışı eğitimlerinde hangi ülkeleri tercih etmeli?

Benim zamanımda döviz kurları çok daha düşük olduğu için bu soruyu cevaplamak oldukça kolaydı. 🙂 Yabancı dil en güzel ana vatanında öğrenilir. Kendi fikrimce İngilizce (IELTS) için tercihim Londra İngiltere, Almanca (TestDaf) için Dusseldorf Almanya olmuştu.

Makine mühendisliği öğrencileri için Almanya/İngiltere/ABD de eğitim almak her zaman fark yaratacaktır.

Mühendislik öğrencilerine tavsiyeleriniz var mı?

Üniversite zamanları öğrenmenin görece daha kolay olduğu yaşlardır. Bu yüzden kişisel gelişim için zamanlarını verimli kullanmalarını tavsiye ederim.

Üniversite zamanları öğrenmenin görece daha kolay olduğu yaşlardır.

Önerebileceğiniz üç kitap ismi alabilir miyim?

Özlem Gürses Tatar – Bazen olmaz

Niki Brantmark – Lagom

Ikigai serisi

Tasarım Mühendisi olan ve şu an Toyota da çalışmakta olan Atalay Beye tekrardan çok teşekkürler. Umarım hepimize faydalı bir sohbet olmuştur.

Mesai Arası Sohbetler (ERP Uzmanı)

MESAİ ARASI SOHBETLER (Planlama Müdürü)

Mühendis Kendini Nasıl Geliştirmeli ?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu