Hakkımızda1

Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar

Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar Neler ? Merhaba Metalurji Severler, bu yazıda belki de hepimizin merak ettiği, ileriye yönelik nasıl bir yol izleyeceğimize yardımcı olacak, önemli bir konudan bahsedeceğim. İyi okumalar!

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği, neredeyse her mühendislik dalından bir pay edinmiş bir meslektir. Bu durumda diğer mühendislik dallarıyla ortak bir noktada buluşmak ve iş hayatındaki süreci daha iyi yönetebilmek için bilmesi gereken programlar vardır. Ayrıca bu tür mühendislik programlarını bilmek iş başvuru ve değerlendirme sürecinde çeşitli avantajlar sağlamaktadır.

Öncelikle her mühendis gibi Metalurji ve Malzeme Mühendisinin de bilmesi gereken programların başında Office programları gelir. Office programları işleri düzene koymasının dışında ayrıca bir çok kolaylık sağlar. Office programları 3 ana başlıkta incelenir bunlar; Microsoft Word, MS Excel ve MS PowerPoint’ tir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Bilmesi Gereken Office Programları:

Microsoft Word

Microsoft Word programı ile metinler, raporlar ve bildiri gibi evraklar kolayca yazılabilir ve düzenlenebilir. Bunun yanında Microsoft Word ortamına sınırsız resim, video, grafik ve şekil gibi alternatifler eklenebilmektedir.

Özellikle metalurji ve malzeme mühendislerinin sıklıkla görev yaptığı; Kalite Kontrol Mühendisliği, Proses Mühendisliği ve Metot Mühendisliği gibi dallarda rapor hazırlamak mutlaka yapılması gereken bir işlemdir. Bu raporlar Microsoft Word programı aracılığı ile hazırlanmaktadır.

Microsoft Excel

Microsoft Excel programı yardımıyla verilerin depolanması, düzenlenmesi ve işlenmesi gibi işlemler kolaylıkla yapılabilmektedir. Bu program ile depolanan verilerin çizelgeleri ve bu verilerin çizgi, nokta veya pasta gibi çeşitli grafikleri de oluşturulmaktadır. Ayrıca Microsoft Excel, veriler üzerinden matematiksel işlemler yapabilme imkanı da sunmaktadır.

Microsoft PowerPoint

Microsoft PowerPoint, herhangi bir konu hakkında sunum hazırlanmasını ve düzenlenmesini sağlayan bir ofis programıdır. Kullanıcısına çok sayıda şablon, stil ve tasarım sunan Microsoft PowerPoint, kullanıcıya özellikle görsel bakımdan etkili sunum hazırlama imkanı vermektedir.

Mühendisler, bulundukları toplantılarda ya da kurula sunulacak yeni projelerinde sunumlarını Microsoft PowerPoint üzerinden hazırlayıp sunmaktadır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Bilmesi Gereken CAD Programları:

AutoCAD

AutoCAD programının bilinmesi oldukça önemlidir. Fakat AutoCAD programı diğer CAD programlarına nazaran daha manuel bir programdır. Tasarımın her aşamasında komutlar kullanıcının elinde olduğundan programda otomatik komutlar bulunmamaktadır.

Bir metalurji ve malzeme mühendisi AutoCAD programı yardımıyla teknik resim kurallarını uygulayarak bir parçanın üç görünüşünü çizebilmektedir. Ayrıca 2 boyutlu döküm montaj tasarımı ve kaynaklı imalat tasarımı da yapabilmektedir. Bunun yanında işletmenin talepleri doğrultusunda kroki tarzı çizimler yapabilmesi de yine bu programın ek avantajlarından birisidir.

Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar Neler ?
Blueprints and 3D metal machine parts. Mechanical engineering concept.

Solidworks

Solidworks, 3 boyutlu bir CAD programı olarak, metalurji ve malzeme mühendisinin bilmesi gereken programların en başında gelmektedir. Bu program sayesinde tasarlanacak olan parçanın ve/veya parçaların, 3 boyutlu katı modellemesinin yanı sıra montaj, mekanik-termal analiz ve simülasyonunun da yapılması mümkündür.

Metalurji ve malzeme mühendisleri Solidworks aracılığıyla 3 boyutlu döküm montaj ve kaynaklı imalat montajının katı modellemesini oluşturabilmektedir. Ayrıca bu program, tasarlanan parçanın maruz kalacağı yükler bilindiğinde çalışma esnasındaki termal ve mekanik analizlerinin yapılmasına da imkan sunar. Ek olarak montaj resimlerinin de hareketi sağlanarak simülasyonu oluşturulabilir.

CATIA

Solidworks gibi 3 boyutlu CAD programlarından biri olan CATIA, aynı zamanda CAM programı olma niteliği ile ön plana çıkmaktadır. CAM, yani Computer Aided Manufacturing (Bilgisayar Destekli İmalat) olan CATIA programı, kullanıcısına katılaştırdığı modelin CNC dik işleme (CNC freze) ya da CNC yan işleme (CNC torna) tezgahlarında ürünün, kesici takımlar yardımı ile işlenmesinin simülasyonunu da oluşturabilmektedir.

CATIA programının CAM özelliğinin olması, bu programın metalurji ve malzeme mühendisleri tarafından bilinmesi gereken programlardan biri olmasını sağlamaktadır. CATIA, metalurji ve malzeme mühendislerinin kesici takımlar hakkında bilgi sahibi olmasını ve yeri geldiğinde makine mühendisleri ile ortak çalışmalar yürütebilmesini de sağlamaktadır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Bilmesi Gereken Diğer Yazılımlar:

Bazı yazılımlar özel amaçlı olarak metalurji ve malzeme mühendislerine hizmet vermektedir. Bunlar; ANSYS Workbench ve CES Selector’ dur.

ANSYS Workbench

CAE programlarından biri olan Ansys Workbench, içerisinde bir çok modül bulunduran bilgisayar destekli analiz programıdır. CAE yani Computer Aided Engineering (Bilgisayar Destekli Mühendislik) olarak bilinmektedir.

Metalurji ve malzeme mühendislerinin bilmesi gereken programlardan biri olan ANSYS Workbench programı ile; mekanik analiz, termal analiz, akışkan analizi, manyetik analiz, elektriksel analiz, titreşim analizi ve çarpışma-momentum analizleri yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra simülasyonlar da ek bir avantaj sunar.

CES Selector

Yeni bir ürün tasarımı yaparken hangi malzemeden üretileceği konusu özellikle biz metalurji ve malzeme mühendisleri için çok titiz bir çalışma gerektirmektedir. Malzeme seçimi ve tasarımı ile uğraşan metalurji ve malzeme mühendisleri için CES Selector programı çok önemli bir yere sahiptir.

CES Selector programı yardımıyla, malzeme seçimi metodolojisinde kullanılacak Ashby diyagramı oluşturulabilir. Ayrıca Ashby diyagramlarında kullanılan performans indislerinin türetilmesi zaman alsa da CES Selector programı ile istenilen indisler saniyeler içerisinde türetilebilir. Bu programın ek bir avantajı ise içerisinde bulunan zengin malzeme datasıdır. Bu data sayesinde binlerce mühendislik malzemesinin spesifik özelliklerine (fiziksel, kimyasal, mekanik özellikler gibi) ulaşmak bir tık kadar yakındır.

Metalurji ve Malzeme Mühendisinin Bilmesi Gereken Programlar Neler ?
HTML

Bu yazıdaki amacım önce kendimi daha sonra sizleri, bir metalurji ve malzeme mühendisinin bilmesi gereken programlardan bahsederek bilgilendirmekti. Esenlikle kalın!

REFERANS: Metalurji ve Malzeme mühendislerinin bilmesi gereken programlar

Sitemizde yer alan diğer ilgi çekici yazılara buradan ulaşabilirsiniz.

Kimya Mühendislerinin Kullandığı Programlar

Mühendis Kendini Nasıl Geliştirmeli ?

Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Nedir?

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu