Hakkımızda1

Mindfullness

Merhaba ‘Gelişen Kariyerim’ okuyucuları. Bugün sizlere; Bilinçli olarak yapmadığımız şeylerin bilinçli olarak yapıldığında nasıl olur, bilinçli farkındalık yani mindfulness nedir, mindfulness nasıl yapılır? Siz okuyuculara bahsetmek istiyorum. İsterseniz yazımıza geçelim.

Mindfulness Nedir?

Mindfulness kısaca şimdiki zaman farkındalığı demektir. Anda gerçekleşen; duygu, düşünce ve olayları, bilinçli bir şekilde odaklanma izleme becerisidir. Mindfulnessi herkes her an deneyimleyebilir.

İsterseniz hemen deneyelim; şimdi gözlerinin yazıdan uzaklaştırıp yakınınızdaki bir yere yöneltin. Mesela gördüğünüz şey bir kahve olsun kokusuna, rengine, sıcaklığına bakın sonra kahvenizden bir yudum alın, nasıl bir tat aldığınıza yoğunlaşın. Kahveniz her yudumda aynı tadı mı veriyor? İlk yudumla karşılaştıralım. Kahve her yudumda aynı mı yoksa ufakta olsa nüanslar var mı? İşte ufak bir pratik yapmış olduk. Kahveye yargılayıcı bir bakış olmadan objektif olarak deneyimlememize Mindfulness denir.

Nasıl Yapılır?

Birkaç dakika boyunca hareket etmeden rahatça oturmak için hazırlanın;

Kendi doğal nefes alış ve verişinize odaklanın.

Nefesinize odaklanın;

Nefesinizi vücudunuzun neresinde hissediyorsunuz, karnınızda mı, burnunuzda mı? Dikkatinizi nefesinizde tutmaya çalışın.

mindfulnes ile nefes egzersizi

İki dakika boyunca nefesinizi izleyin;

Bu nefes egzersizine ‘nefes topu’ tekniği denir. Nefes alırken topun genişlediğini, nefes verirken de topun küçüldüğünü hayal edin.

Mindfulness Çeşitleri

Nefes Üstünde Mindfulness Egzersizi

Oturur pozisyonda nefesinize odaklanarak başlanır. Nefesinizi alıp verirken nefesinizin değişen kalitesinin farkına varın. Tıpkı okyanustaki dalgalar gibi, nefesimiz sürekli değişim gösterir, kıyıya vurup çekilmene benzer. Nefesinize biraz dikkatinizi verin.

Duyular Üstünde Mindfulness Egzersizi

Nefes egzersizini bir süre denedikten sonra vücudunuz ve zihniniz bunu istemsizce yapmaya devam edecektir. Egzersizi yaptığınız o an, tüm hisler vücuttan akıp geçmeli. Vücudunuzdan gelip geçen duygulara karşı bilinçli bir farkındalık oluşturmak, bu uygulamayı çok daha akıcı hale getirir.

Düşünceler Ve Duygular Üstünde Mindfulness Egzersizi

Mindfulnessi deneyimlerinden sonra zihin olarak düşünce ve akla odaklanacaksınız. Dikkatiniz oraya yönelecek. Duygularınızın ve düşüncelerinizin asıl içeriğini görüp deneyimlemenin yanı sıra onların da nefes, duygular ve sesler gibi sürekli değişim halinde olabileceğini fark edeceksiniz. Aklın içeriğine dahil olmaktan ziyade süreci deneyimlemekle daha fazla ilgileneceksiniz.

Bilinçli Farkındalıkla İletişim

Sağlıklı iletişimin için temel kural; bireylerin birbirini dinlemesi ve anlaması gerekir. Karşılıklı empati iletişimin mihenk taşıdır diyebiliriz. Bu sayede; kırgınlık, öfke, direnç gibi iletişimin akıcılığını engelleyen durum ve duygular kaybolur yerine; açıklık, bütünleşme akıcılık alır. İletişim daha etkili hale gelmiş olur.

Bilinçli iletişim konuşurken ve/veya birini dinlerken sese odaklanmaktır. Çünkü sese odaklanırken beyin mesajın tamamını alır ve engellenmeden işleyebilir. Karşınızdakini dinlerken konudan kopmamak için odağınızın konuşan kişinin sesinde olması gerekir. Konuşurken de sese odaklanmak iletişimi kuvvetlendirir.

Bilinçli Farkındalıkla Yürüyüş

Bilinçli yürüyüş mindfulness için özel bir zaman ayırmanıza ya da güzel bir manzara olması şart değil. Günlük hayatınızdaki yaptığınız basit yürüyüşler veya bir yerden bir yere giderken yaptığınız yürüyüşler bile olur. Tek dikkat etmeniz gereken nokta, yürürken nefesiniz ile beraber ayaklarınızdan başlayarak, adımlarınızı ve ayaklarınızın altındaki zemini hissetmek.

Bilinçli Farkındalıkla Egzersiz

Herhangi bir antrenman veya egzersiz yaptığınız zamanda nasıl bir deneyim yaşadığınızı anımsayın. Dikkatinizi önce vücudunuza, daha sonra aklınızdan geçen duygu ve düşüncelere ya da çevrenizde olup bitenlere odaklanın. Bu sayede sizi o hareketi yaptıran kasların kasılıp gevşemesini, eklemlerinizi, vücudunuzu daha kolay bir şekilde gözlemleyeceksiniz.

Yaptığımız şeyleri farkına vararak bilinçli bir şekilde yapmak size sağlık açısından da birçok fayda sağlayacaktır. Bunlar; stresi azaltıp kalp hastalıklarına yardımcı olur, tansiyonu düşürür, kronik ağrılara iyi gelir, uykunuzu düzenli hale getirir, kafa dinginliği sağlar.

Mindfulnessi denemek isterseniz patika uygulamasını kullanabilirsiniz. Daha kolay bir şekilde deneyimleyebilirsiniz.

Umarım sizler için faydalı bir yazı olmuştur.

Referanslar: mindfulacademy., 365gu, mindfulnesstr.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu